Nevermore

Πριν κάποια χρόνια είχα απίστευτη τρέλα μαζί τους! Θυμάμαι πώς το πρώτο άλμπουμ πού είχα ακούσει ήταν το Pοlitics Of Ecstasy και είχα πάθει τη πλάκα μου! Τέτοια πλάκα είχα να πάθω από τότε πού είχα ακούσει το Ride the Lightning των Μetallica. Τα 2 πρώτα και το EP είναι τα αγαπημένα μου, ενώ τα Dreaming Neon Black & Dead Heart In A Dead World είναι πολύ καλά albums. Το ΕΟR το θεωρώ μακράν το χειρότερο τους άλμπουμ, ενώ το Godless Endeavour το βρίσκω ΟΚ. Eίχα τη τύχη να τους δώ 2 φορές και έχω ωραίες αναμνήσεις από τα live τους.

Αγαπημένος δίσκος:The politics of ecstacy
Αγαπημένο κομμάτι:Dreaming Neon Black
Πράγμα που μου αρέσει σε αυτούς:ουσιαστική μουσική,χαμηλό προφίλ
Πράγμα που δεν μου αρέσει σε αυτούς:Ο Warrel,όσο φωνάρα κι αν έχει,μερικές φορές,-κυρίως στο ντεμούτο τους,-το παρακάνει.

τι εννοεις???
οι φωνητικες μελωδιες στο ντεμπουτο ειναι αψογες…απιστευτο συναισθημα βγαζει

Καλά,δεν λέω,στα περρισσότερα κομμάτια πράγματι είναι κορυφαίος.Αλλά ας πούμε στο Timothy Leery η φωνή του ακούγεται υπερβολική,το παρακάνει,και τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά ακούγεται σα να μην ξέρει τι νότες βγάζει,απλά προσπαθεί να φωνάξει.Μιλάω πάντοτε για τη δικιά μοιυ γνώμη.Ίσως φταίει και ότι δεν μυ αρτέσει το κομμάτι γενικά,αλλά υπάρχουν 2-3 ακόμη τέτοια σημεία στο δίσκο.Αλά μιλάμε πάντα για εξαιρέσεις,δεν θυμάμαι να υσχίει σε άλλο δίσκο τους αυτό,και σίγουρα ο τύπος έχει φωνάρα.

προσωπικα δν εντοπιζω κατι τετοιο…
Μοναδικο του μειονεκτημα θεωρω την τραγικη του live αποδοση…πραγματικα σε ορισμενες περιπτωσεις απαραδεκτη…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Και 'γω. Δισκαρες.

Πολυ μεγαλη μπαντα, η καλυτερη στο ειδος της. Εχουν στις ταξεις τους μουσικαρες οπως ο Jeff Lommis και ο Jim Sheppard και εναν πολυ καλο ντραμες οπως ο Van Williams. Και η φωνη του Warrel ειναι απο τις πιο εκφραστικες. Αγαπημενοι δισκοι; Ολοι! Εκτος απο το Enemies Of reality που ειναι πολυ μετριο.

οι nevermore ειναι μεγαλη αγαπη. ο jeff ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους κιθαριστες των 90’ς για μενα. λατρευω ολα τους τα αλμπουμς πλην της πατατας enemies of reality, απο το οποιο γουσταρω πολυ μονο 2 - 3 κομματια. το godless ειναι παρα πολυ καλο και ευτυχως τους εβαλε παλι σε καλό δρομο. η αγια τριαδα των politics / dreaming / dead heart παντως ειναι η απολυτη κορυφη. αγαπημενο μαλλον το dreaming.

Bλ.και εδώ…http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3745

ποτέ δε με έκαναν ιδιαίτερο κούκου… όχι ότι τους έδωσα και πολλές ευκαιρίες δλδ, αλλά νταξ’.

Γιατί ρε παιδιά πατάτα το Enemies of Reality? Εμένα μου φαίνεται καλός δίσκος. Αν εξεραίσουμε την απαίσια παραγωγή. Αλλά απ’ ότι ξέρω κυκλοφορεί και με πιο βελτιωμένη παραγωγή σε χαμηλή τιμή…

Σαν Nevermore δεν μ’ αρέσουν. Όχι ότι είναι κακοί αλλά δεν με εντυπωσίασαν. Μέτριοι μου φαίνονται. Σαν Sanctuary απλά… :respect:

σταματησε να πινει καθολου η μπα?:stuck_out_tongue:

Εύγε!

Οχι που δεν σου αρέσουν οι Nevermore, αλλά που εκτιμάς τους Sanctuary! :slight_smile:

Nα πω και εγώ ότι οι Nevermore είναι από τα group που μετά βίας αντέχω να ακούσω ένα ολόκληρο κομμάτι τους. Καλά είμαι άσχετος γενικά με την μπάντα, όχι ότι έχω ακούσει και πάρα πολλά από αυτούς. Νομίζω ότι αυτό που δεν παλεύω με τίποτα είναι τα φωνητικά που από την μία δεν τα μπορώ καθόλου, και από την άλλη δεν μου κολλάνε καθόλου με την μουσική (πχ παίζει από πίσω ένα υπερβολικά heavy ριφφ και τα φωνητικά είναι όσο πιο αργόσυρτα γίνεται ). Από την άλλη οι Sanctuary μου ήταν αρκετά συμπαθείς.

Μη βγάζεις συμπεράσματα με μια ακρόαση μόνο. Τα τραγούδια των Nevermore είναι πολυεπίπεδα, και φυσικά καθόλου easy-listening. Χρειάζονται πολλές ακροάσεις για να εμπεδώσεις ένα τραγούδι και να καταλάβεις αυτό που θέλει να σου πει.

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι είναι κουραστικοί στα αυτιά μου. Και για αυτό συνήθως αρκεί μια ακρόαση. Δεν είπα ότι είναι άσχημο γκρουπ ή κάτι τέτοιο. :slight_smile:

Συμφωνώ!
Κι εγώ με καναδυό ακροάσεις μπορώ να καταλήξω στο αν μου αρέσει κάτι η όχι. Δεν καταλαβαίνω γιατί φαίνεται τοσο περίεργο αυτό.

Αν λες για τον Warrel από πέρσι κάνει αποτοξίνωση και από ό,τι είπε ο ίδιος πάει πολύ καλά και βλέπει διαφορά στον οργανισμό του και στην ψυχολογία του. Ούτε ιατρικό ανακοινωθέν να έβγαζα :smiley:

Για το σόλο album του Warrel, αναμένουμε μέχρι Γενάρη 2008 ή δεν ισχύει αυτό; (ελπίζω να μην το έχετε πει πχιο πριν και με κράξετε:roll: :stuck_out_tongue: )

Αυτά τα ψυχεδελικά φωνητικά είναι που κάνουν τόσο ξεχωριστούς τους Nevermore…:wink:
Απο την άλλη,άν ακούσεις το Dead Heart In A Dead World,τον πιό “εύπεπτο” δίσκο τους,πιστεύω πως θα το λατρέψεις (δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να έχει ακούσει αυτό το album και να μήν το έχει λατρέψει!..μιλάμε σε σημείο να βλέπω κάτι φιλαράκια που τότε που βγήκε ο δίσκος ακούγανε low bap,και παρόλα αυτά τραγουδάγανε στα διαλλείμματα στο σχολείο το refrain του Heart Collector8) )