Nfl

Πολυ ωραιο ματς ο τελικος φετος. Ειχε αγωνια μεχρι το τελος.

Μαχομς μεγαλη λατρεια. Οποια ομαδα και να κερδιζε θα γουσταρα, αλλα προτιμουσα ελαφρως Κανσας Σιτι.

2 Likes

Παραμιλάνε όλοι, λέει, για Shakira και JLo.

Ρε “γατάκια”, λάβετε έναν Elvis Presto, να έχετε να πορεύεστε για 1.000 χρόνια…

Ματσάρα το χθεσινό halftime show, μεγάλη μάχη, τελικά νικήτρια δεν αποδείχθηκε καμία, ήρθαν ισόπαλες και το βραβείο MVP μοιράστηκε και στις δύο.

Α, και το ματσάκι καλό ήταν, αλλά κανείς δεν ασχολείται με αυτό, και πολύ λογικό.

Αρκετά καλό το φετινό superbowl. Αυτός ο Mahomes είναι μεγάλη παιχταρα. Εγώ πιστεύω πάντως ότι οι 49ers είναι καλύτερη, πιο ισορροπημένη ομάδα, αλλά Mahomes magic. Garoppolo και επιθετικός σχεδιασμός της ομάδας του δεν ήταν αυτός που έπρεπε, καθώς στο τέλος δεν κατάφεραν να σκοτώσουν μια μέτρια αμυντικά ομάδα και έδωσαν την ευκαιρία στον Mahomes να παίξει με τους δικούς του όρους

2 Likes

3 Likes

Περίεργη σεζόν, αλλά πολύ ενδιαφέρουσα ταυτόχρονα θα έλεγα.
PO τώρα με 2 έξτρα wild card ομάδες (κάτι το οποίο ήταν γαμάτο θα έλεγα, μέχρι τελευταία αγωνιστική πάλευαν τόσες ομάδες να μπούνε)
ελπίζω σε πολύ διασκεδαστικά, covid-free playoffs.

1 Like

Αρκετα απαρχαιωμενο το συστημα play offs με την πρωτη ομαδα καθε division να εξασφαλιζει θεση στα playoffs και μαλιστα ουτε καν ως wild card.

Στο NFC οι Washington τερματισαν την σεζον με 7 νικες - 9 ηττες και αποκλειστηκαν απο τα playoffs 3 ομαδες συνολικα σε ολο το NFL που ειχαν καλυτερο ρεκορ, ενω και οι 3 ομαδες που μπηκαν wild cars απο NFC ειχαν επισης καλυτερο ρεκορ.

Στηριζω Packers λογω Aaron Rodgers, Saints λογω κολλητου απο Νεα Ορλεανη, Bills λογω ενος φλερτ με γιατρεσσα απο το Μπαφαλο και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Chiefs γιατι απλα ο Mahomes ειναι απο τους πιο εντυπωσιακους quarterbacks που εχω δει. Θαρρω πως ειναι και το φαβορι το Κανσας.

Όντως είναι παραχωρημενο το σύστημα τοων po, αλλά και ο λόγος που είναι μακράν το νο1 άθλημα στην Αμερική. Σίγουρα κάποιες αλλαγές χρειάζονται, βέβαια η ομάδα κάθε division αν δεν έχει καλό ρεκόρ και 4η να φαίνεται ότι είναι με μειονέκτημα παίζει.
Επίσης θέλω ο νικητής να είναι από NFC

Μου πήρε μόνο 12 χρόνια για να ανακαλύψω ότι έχουμε νήμα για το NFL :eyes: :popcorn:

4 Likes

Δε νομιζω οτι αυτος ειναι ο λογος. Εκτος αν εννοεις το συστημα των μονων αγωνων γενικα στα playoffs σε αντιθεση με τις σειρες best of 7 που ισχυουν στα αλλα αθληματα. Εγω κατεκρινα μονο την φαση με τα divisions = απευθειας θεση, οχι ολο το συστημα των playoffs.

Νομιζω οτι ο λογος ειναι ξεκαθαρα το marketing και το προγραμμα. Το football εδω περα ειναι σαν το ποδοσφαιρο στην Ελλαδα (παλια εστω). Θα μαζευτει η οικογενεια Κυριακη να φαει και θα περασουν ολη τη μερα να παιζει NFL στην τηλεοραση. Εχει να κανει ξεκαθαρα με παραδοση, οχι με το ιδιο το αθλημα νομιζω. Και με τον λιγοτερο αριθμο παιχνιδιων. Οταν NBA, NHL και MLB εχουν παιχνιδια καθε βραδυ, χανεται λιγο η ουσια.

Δεν το ξέρω σίγουρα, αλλά έχω την αίσθηση-εντύπωση ότι τα τέσσερα major sports των ΗΠΑ είναι τοποθετημένα με τέτοιον τρόπο στο ετήσιο καλεντάρι ώστε να μην πέφτουν μαζί το ένα πάνω στο άλλο. Προφανώς δεν μπορούν να πιάσουν π.χ. από μία εποχή του χρόνου το καθένα, αλλά ιδανικά οι αμερικανοί θέλουν να πέφτουν όσο πιο “αραιά” γίνεται το ένα από το άλλο.

Διάβαζα πριν λίγες ημέρες πάντως ότι έχει γίνει τόσο σημαντικό τηλεοπτικά το NFL που σκέφτονται πολύ σοβαρά την καθιέρωση αγώνα/αγώνων τα Σάββατα και τις Τρίτες.

Έκανα επίσης ένα γρήγορο κατσαπ με τα παραπάνω κι έχω ένα μόνο σχόλιο: Μαχόμς = :heart:

3 Likes

Καπως ετσι παει αν και το hockey με το NBA πεφτουν μαζι παντα οι τελικοι.

Απλα εγω εννοουσα οτι το NFL εχει 16 παιχνιδια για καθε ομαδα ενω στα αλλα αθληματα η κανονικη σεζον εχει απο 70-80 εως 140 για το baseball, που ειναι δηλαδη σχεδον καθε μερα, εξωφρενικο.

Και τα playoffs για τα 3 υπολοιπα αθληματα ειναι 3-4 γυροι των best of 7, δηλαδη μια ομαδα πρεπει να παιξει απο 16 εως 24 περιπου παιχνιδια συνηθως για να παρει τον τιτλο, ενω στο NFL ειναι κυριολεκτικα 4-5 νικες απο τον τιτλο με το που αρχιζουν τα playoffs και αρα ολα τα παιχνιδια ειναι “τελικοι”

NFL : τελικος Φεβρουαριο
NBA : τελικοι Ιουνιο
NHL : τελικοι Ιουνιο
MLB: τελικοι Οκτωβριο

2 Likes

NHL με NBA είναι ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, δεν έχει σχέση. Αν και παίζεται αν είναι major το NHL. Δεν έχει καμμία σύγκριση με NBA και NFL σίγουρα και το βλέπεις από το πόσο πληρώνονται οι παίκτες ή τις αξίες των franchises

Το NFL ξεκάθαρα είναι κορυφή λόγω παράδοσης όπως και το MLB που όμως έχει πτωτικές τάσεις στις μικρότερες ηλικίες.

Εκτός από αλλαγή στο σύστημα των playoffs, χρειάζεται κλήρωση για τις top θέσεις στο draft οπωσδήποτε

Δεν θα φέρω αντίρρηση, αλλά δεν το λες και soccer, έτσι δεν είναι; :wink:

Θεωρώ πάντως το NFL ως το κορυφαίο άθλημα από πλευράς τακτικής. Και στην Ευρώπη το σκοτώνει το γεγονός ότι είναι απόλυτα τηλεοπτικό προϊόν: αν δεν έχεις την κουλτούρα “πάω γήπεδο, κάνω τα πάντα και βλέπω λίγο “μπαλίτσα””, δύσκολα μπαίνεις στο γήπεδο.

Το MLB μού αρέσει, παρότι είναι σαφώς πιο βαρετό και ίσως ένα από τα πιο απλοϊκά παιχνίδια που υπάρχουν εκεί έξω. Αλλά και σε αυτό η κουλτούρα “γήπεδο-χοτντογκ-κοκακολα-οικογενεια” κλπ μάλλον παίζει το ρόλο της.

Σε όλα λέω “μάλλον” και “θεωρώ” επειδή δεν έχω ζήσει στις ΗΠΑ για να ξέρω. Ίσως κάνω λάθος.

1 Like

Όχι ακόμα αλλά το NHL έχει ήδη πάνω από 50 χρόνια από το 1ο expansion και 25 από το 2ο ενώ το MLS τα τελευταία 10 χρόνια μόλις έχει αρχίσει να παίρνει τα πάνω του. Δεν θα εκπλαγώ αν σε σχετικά λίγα χρόνια έχουν έρθει στα ίσια οι αξίες των ομάδων. Και πέρα από το οικονομικό, αν οι υποδομές συνεχίσουν όπως πάνε, θα βγαίνουν παίκτες τύπου Davies όλο και πιο συχνά από 'δω. Κάποτε μπορεί να μη φεύγουν κιόλας.

Το μόνο στο οποίο κάνεις λάθος εδώ είναι ότι το baseball είναι απλοϊκό παιχνίδι, δεν είναι καθόλου έτσι. Άλλωστε πρώτα εκεί ασχολήθηκαν σοβαρά με analytics και πολλές από τις τεχνικές μετά εφαρμόστηκαν στα άλλα αθλήματα. Το ότι δεν έχει ροή όπως τα άλλα παιχνίδια δε λέει και τίποτα, όπως έχεις διάφορα plays στο AF, έχεις pitches, matchups, πώς θα διαχειριστείς pitchers, πού θα βάλεις outfielders ανάλογα με τον hitter κλπ. κλπ.

1 Like

Ε ειναι. Το οτι δεν ειναι οσο μεγαλο οσο τα αλλα 3 δεν σημαινει οτι δεν ειναι. Καποιες πολιτειες ειδικα εχουν τεραστιο ενδιαφερον στο χοκει. Προσωπικα δεν με αγγιζει οσο το NFL ή το NBA.

Η φαση NFL νομιζω ειναι μονο με παρεα και φαγητα και μπυρες, αλλιως δεν παλευεται… δεν εχω δει ποτε μονος μου NFL

Συμφωνω με Λεβιαθαν σε οσα ειπε, δεν ειναι καθολου απλοικο. Παρολα αυτα ειναι για μενα ενα αισχρο αθλημα απο καθε αποψη, δε θα καθομουν ποτε να δω αγωνα ουτε στο γηπεδο ουτε στην τηλεοραση, και η φαση παλευεται οντως μονο με απειρα χοτ ντογκς και κοακολες και φιλους οικογενεια παρεα κατι τελος παντων.

1 Like

Απλά είναι στον Καναδά αυτές οι πολιτείες :stuck_out_tongue:.

Metallica :sunglasses:

1 Like

Ε καλά έτσι είναι σχετικό αλλά 3 νούμερα τα λένε όλα: πόσο αξίζει το ακριβότερο franchise, πόσο πληρώνονται οι top παίκτες και με πόσα λεφτά αγοράζεις άδεια για franchise. Ε για το NHL οι απαντήσεις αντίστοιχα είναι 1. με το ζόρι το 1/3 των Knicks, 2. με το ζόρι όσο ο 100ός παίκτης του NBA και 3. “μόνο” με 500 εκατομμύρια. Για κοινό δεν το συζητάμε καν, οι πολιτείες που ανέφερες βασικά είναι πέντε με το ζόρι (Minnesota, Wisconsin που δεν έχει ομάδα αλλά έχει παράδοση και δυνατό NCAA πρόγραμμα, Michigan, NY + Jersey με τέσσερις ομάδες και άντε και Μασαχουσέτη μόνο επειδή έχει δυνατά NCAA προγράμματα περιφερειακά + τους Bruins ή Illinois μόνο επειδή οι Blackhawks ξαναγίνανε μεγάλη ομάδα τη δεκαετία που πέρασε). Στην Αμερική είναι κάτι σαν το βόλεϊ στην Ελλάδα, αν δεν ήταν τόσο μεγάλο στον Καναδά δεν θα κάναμε καν αυτή τη συζήτηση.

(disclaimer: πλέον ασχολούμαι με hockey περισσότερο από κάθε άλλο άθλημα)

1 Like

Δεν ειπα κατι διαφορετικο. Το βολει ειναι στην Ελλαδα στα 4 μεγαλυτερα αθληματα! :stuck_out_tongue:

Εχει και τις αμερικανικες που ανεφερε ο φιλος αποπανω.

1 Like