Nfl

Καμία αντίρρηση, αλλά αυτό είναι future projection. Έως τότε το (πραγματικό) ποδόσφαιρο είναι “πλέμπα”. Το μάρκετινγκ θα το μπουστάρει, είναι σίγουρο, αλλά δύσκολα θα το δούμε πάνω από την τέταρτη θέση.

Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Το MLB έχει απλούς κανόνες, κατανοητούς από την πλειοψηφία του κόσμου που δεν θέλει να μπλέξει το κεφάλι του με λεπτομέρειες και κανονισμούς ενώ τρώει το χοτντογκ+κοκακολα του.

Ίσως έτσι είναι πιο κατανοητό και σωστό αυτό που αρχικά ήθελα να πω :slight_smile:

Πέρυσι σκεφτόμουν σοβαρά το ταξίδι στο Λονδίνο για να το δω. Του χρόνου, καλά να είμαστε πρώτα, θα το οργανώσω πιο σωστά. Δεν έχω δει από κοντά προφανώς, δεν ξέρω αν έχεις δει εσύ, δεν γνωρίζω γιατί να μην σου αρέσει, αλλά για εμένα είναι personal challenge και στο to-do-list για το μέλλον. “Έπρεπε” μάλιστα ήδη να το έχω κάνει…

Χαχαχαχα ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα όταν διάβασα το πρώτο quote :smiley:

1 Like

Δεν εχω παει ποτε στο γηπεδο για NFL οχι, εχω παει σε αρκετους αγωνες NBA.

Δεν ειναι οτι δεν ηθελα, απλα δεν ειχα ποτε παρεα που να ηθελε, και δεν τρελαινομαι κιολας να χαλασω $150-200 “για την εμπειρια” ποσο μαλλον αφου δεν με τραβηξε κανενας να παμε.

Ισως ομως στο μελλον. Δηλαδη μια φορα θα επρεπε μαλλον.

1 Like

Εντάξει, το οικονομικό είναι κάτι που δεν γνώριζα και φυσικά είναι πολύ σημαντικό.

Αλλά μήπως τελικά δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το άθλημα (σε σύγκριση με το ΝΒΑ ας πούμε); Ή μήπως απλώς το απολαμβάνεις περισσότερο τηλεοπτικά;

Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μην πηγαίνει σε αγώνα ποδοσφαίρου λόγω της τιμής του εισιτηρίου. Εννοείται βέβαια ότι δεν θα έδινα 50 ευρώ για να δω Ξάνθη - Απόλλωνας, αλλά θα έδινα 100 ευρώ για να δω Ρεάλ - Σεβίλλη (true story).

Για NFL εννοείται ότι θα πλήρωνα 150αρι, ωστόσο δεν ξέρω πόσο συχνά θα μπορούσα να το άντεχε η τσέπη μου. Αλλά σίγουρα δεν θα χρειαζόμουν κανέναν να με τραβήξει.

Δε με ενδιαφερει κανενα αθλημα στο γηπεδο βασικα, ακομα και το ποδοσφαιρο που το λατρευω. Το προτιμω τηλεοπτικα , και πλεον ουτε αυτο. Οσο μεγαλωνω, καθε χρονο μου φαινεται ολο και πιο ανουσιο το να καθομαι να βλεπω ενα σωρο πλουσιους να κλωτσανε ή να πετανε μια μπαλα, και γενικα ολο το κατασκευασμα γυρω απο αυτο με ενοχλει αρκετα, αλλα αυτο ειναι μεγαλο θεμα. Και σε ΝΒΑ αγωνα δηλαδη εχω να παω 6 χρονια.

Δεν πηγαινα ποτε γηπεδο γενικα, αντε να εχω παει σε 10 αγωνες ποδοσφαιρου στην Ελλαδα ας πουμε το πολυ, και πλεον βλεπω μονο εκτεταμενα στιγμιοτυπα εκτος εξαιρεσεων οπως το Champions League ενιοτε. Τωρα το να δωσω 100 ευρω μια φορα να δω την Μπαρτσελονα ή την Γιουβεντους ναι θα το εκανα, αλλα ξεκαθαρα για την ιστορια και την πολιτισμικη εμπειρια, δε θα με ενδιεφερε το ματς. Και σε μουντιαλ θα ηθελα να παω. Μεχρι εκει. Ε και NFL Καποια στιγμη θα παω μια φορα.

1 Like

Ok, τότε όλα εξηγούνται. Στη θέση σου ούτε εγώ θα έκανα τον κόπο να πάω γήπεδο, πόσο μάλλον μόνος μου ή/και με πανάκριβο εισιτήριο.

1 Like

Καμαρά με θετικό τεστ, χάνει Bears μάλλον.
Πάει ο πρώτος.

Ναι ρε για τους μόνους αγώνες εννοώ.
Εγώ θεωρώ ότι το άθλημα της παράδοσης είναι το mlb στην Αμερική και το Nfl το άθλημα που γουστάρει ο μέσος Αμερικανός. Γενικά το ειχα ψάξει πριν λίγα χρόνια και διαπίστωσα ότι ενώ στις αρχές των 80ς mlb nfl ήταν κοντά σε δημοτικότητα και nba πολύ πιο πίσω. Όμως όσο περναγαν τα χρόνια το nfl ανέβαινε ενώ το mlb έπεφτε. Έτσι φτάσαμε στο σήμερα που το nfl δεν βλέπει τα άλλα αθλήματα. Οι τελικοι του nba, φέτος που συνέπεσαν, είχαν μικρότεροι τηλεθέαση απο τους κυριακάτικους αγώνες του nfl. Το nba, ειδικά από την τελευταία δεκαετία έχει ξεπεράσει το mlb. Πλέον λίγοι νέοι στην Αμερική ασχολούνται.

Επίσης παιδιά ειδα που γράφατε για βόλεϊ. Ποιο βόλεϊ εδώ μιλάμε για αντρίκια αθλήματα :yum:. Nfl+ manowar :muscle:

1 Like

2 Likes

Έχουν κάλυψη τα PO στην Ελλάδα από nova, ote κλπ.? Ξέρει κανείς?

όχι.

Εντάξει steelers μας έχουν συνηθίσει τα τελευταία χρόνια στα playoffs να είναι κατώτεροι των περιστάσεων. Ελεγα και τα προηγούμενα χρόνια με brown bell μεσα ό,τι έχει έρθει η ώρα τους αλλά τπτ.
Αν λέω αν το σηκώσουν οι buccaneers, δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να ειπωθεί για τον Brady.

Δεν ξερω αν δουλευει για εκτος Αμερικης, αλλα με VPN μπορειτε να δειτε live τους αγωνες.

Σε 40 λεπτακια ετοιμαζομαι να δω Buffalo Bills - Baltimore Ravens!

Καθαρισαν πιο δυσκολα απο οτι ισως περιμεναν καποιοι τους Rams οι Packers.

Στηριζω:

Green Bay Packers
Buffalo Bills
Kansas City Chiefs
New Orleans Saints

Και στον επομενο γυρο βλεπουμε.

1 Like

Ροντζερς έσπειρε. Έκανε σπουδαίο παιχνίδι. Το πάλεψαν οι Ραμς, αλλά χωρίς επίθεση δεν πας πουθενά. Κι η άμυνα, που είναι το όπλο τους, αποδείχθηκε λίγη για τον Ρότζερς και την κορυφαία επιθετική γραμμή της λίγκας.

Πάω για νάνι, είμαι κουρασμένος για να δω Μπιλς-Ρέιβενς. Από όσα έγραψες, έχω αμφιβολία μόνο γι’ αυτό το ματς. My soul says Ravens, but my mouth cries Bills. Οι Τσιφς μάλλον θα ζοριστούν, αλλά στηρίζω Μαχόμς. Το άλλο είναι ντερμπάρα, αλλά έχω την αίσθηση ότι έχει “στάση Μπρις” για τον Μπρέιντι αύριο.

1 Like

Απιστευτη φαση απο τους Bills με το 106 yards touchdown

1 Like

Πετυχα 3 στα 4, αν και μας τρομαξε ο Mahomes με τον τραυματισμο του.

Ξενερωσα λιγακι που εχασαν οι Saints για τον Drew Brees πρωτον και γιατι ελεος λιγο με τον Brady.

Buffalo Bills VS Kansas City Chiefs
Green Bay Packers VS Tampa Bay Bucaneers

Θεωρω τους Chiefs το μεγαλο φαβορι αν παιξει ο Mahomes.
Πιστευω οι Packers θα κερδισουν ευκολα εκτος απροοπτου.

Παντως συμπαθω 3 στις 4 ομαδες που εχουν μεινει και οποια και να κερδισει θα χαρω.

Ακριβώς τις ίδιες ιδέες είχαμε για το ποιοι θα πάρουν την πρόκριση. 3/4 κι εγώ. Όλα οκ με Μαχόμς; Δεν έχω τσεκάρει ειδήσεις, δουλεύω.

Πλέον με όσα έχω δει, νομίζω ότι οι GB είναι τρομερή περίπτωση για τη φετινή κατάκτηση. Σπουδαίος Ρότζερς, σπουδαία ομάδα. Βέβαια, πρώτα πρέπει να κερδίσουν τον μπάρμπα κι έπειτα να περάσουν από Μαχόμς. Αν είναι καλά.

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά εκεί ήταν όλες οι ομάδες: ας τον κέρδιζαν. Δεν υπάρχει η λέξη “έλεος” για έναν βετεράνο που έχει γίνει συνώνυμο της δόξας και του NFL. Αν δεν μπορούν να νικήσουν έναν 43χρονο, ας πάνε σπίτια τους. Όπως και συμβαίνει… Ο Μπρις ήταν εξαιρετικά κατώτερος των περιστάσεων.

1 Like

Λοιπόν δεν νομίζω ότι υπάρχει ακόμη θέμα για το ποιος είναι ο καλύτερος μεταξύ Brady - Manning έτσι; Μακάρι να είναι καλά ο Mahomes. Εγώ είμαι με με πακερς, δηλ με Rodgers. Κοίτα να δεις που υποστηρίζω το Wisconsin στα αγαπημένα μου αμερικάνικα πρωταθλήματα

1 Like