Nfl

Καταρχας διαφωνω με την νοοτροπια πως μια ομαδα εξαρταται μονο απο τον QB της και τιποτα αλλο. Ουτε ο Brady θα ειχε παρει τοσα χωρις τον Μπελιτσεκ, ουτε το αντιστροφο. Απο κει και περα, προφανως μιλαμε για εναν απο τους καλυτερους QB ολων των εποχων. Απλα οκ τον βαρεθηκα δεν θελω να τον βλεπω αλλο, αν και σιγουρα μου ειναι πιο συμπαθης οταν δεν παιζει στους σιχαμενους Patriots, γι αυτο και ειπα ελεος.

Ελπιζω ομως οι Packers να τον στειλουν σπιτι του, θα ειναι μεγαλη εκπληξη για μενα αν οχι.

2 Likes

Φυσικά δεν εξαρτάται μία ομάδα μόνο από τον QB, δεν εννοούσα αυτό. Αλλά ότι όποιος θέλει να εκθρονίσει κάποιον, “ιδού η Ρόδος”. Ως τώρα κανείς δεν μπορεί να πει οτι τα κατάφερε. Για τη συνέχεια, έχω μία μεγάλη λατρεία για τον Μαχόμς, τον βλέπω σαν τον Μέσι του NFL, αλλά σαν σύνολο και σαν ποιότητα νομίζω ότι οι Πάκερς όχι απλώς μπορούν, αλλά αξίζουν να το πάρουν. Θεωρώ κι εγώ ότι θα περάσουν τους ΤΒ, αλλά σε αυτή τη φάση και με μονούς αγώνες τα πάντα γίνονται.

1 Like

Τρελο ντερμπι το Packers - Buccaneers.

Στο τελος του ημιχρονου εκαναν μια απιστευτα απαραδεκτη αμυνα οι Packers και μετα απο εξαιρετικη ομολογουμενως πασα του Brady πηραν διαφορα οι αλλοι 1 δευτερολεπτο πριν ληξει το ημιχρονο.

Μπαινουμε τεταρτη περιοδο με την διαφορα στο 1 touchdown. Δεν το βλεπω τηλεοραση ρε γμτ, θα ηθελα να συντονιστω, αν ξερει κανενας κανα καλο στρημ.

Δεν έχω στριμ, το βλέπω λάιβ, αλλά ο Μπρέιντι κάνει δύο σερί δώρα με interception και οι Πάκερς λένε “ω, συγγνώμη, δεν μπορώ να το δεχτώ, ξαναπροσπαθήστε”. Suicidal mode on.

EDIT: Last chance τώρα, 4+ ως το τελος.

1 Like

Μαλιστα… τον κανανε ηρωα 3 φορες δηλαδη καταλαβα :stuck_out_tongue:

Εντωμεταξυ ποτε δεν καταλαβα γιατι πηγανε για extra point στο 28-23, τωρα οι μαλακες βρισκονται 8 ποντους πισω ενω θα μπορουσαν να ειναι στο -7 και να πανε για ισοπαλια ή νικη στο τελος. Τωρα θα πρεπει να πανε αναγκαστικα για extra point ξανα, και ολο αυτο για την ισοπαλια.

1 Like

Ισχύει, ούτε εγώ το κατάλαβα. Είχαν τόσο χρόνο για ο,τιδήποτε (π.χ. στο μεταξύ έγιναν δύο INT) για να μπορουν να δοκιμάσουν κάτι extreme στη συνέχεια. Ούτε καν το field goal attempt στα 2’. Τι περίμεναν δλδ, ο Brady ήταν απέναντι όχι εγώ. Αν δεν ρισκάρεις, δεν κερδίζεις.

Πάντως το τελευταίο flag call των διαιτητών ήταν καθαρά Brady effect. Σωστή απόφαση, αλλά τόοοοοοοσο καθυστερημένη. Δεν έχω κουράγια για να δω το άλλο ματς, ελπίζω σε πρόκριση Mahomes αλλά λογικά θα είναι close κι αυτό.

1 Like

Νταξει εντελως ΧΑΖΟΙ οι Packers, τι field goal αποφαση ηταν αυτο… εκει η φαση ειναι ή ολα ή τιποτα.

Θεωρησαν πιο πιθανο κι αλλο interception? Ή fumble? Τι σκατα. Εκει το πας στο 4ο down με λιγα μετρα μονο να μενουν για το ρισκο και αν σκοραρεις το πας παραταση. Με το field goal στα δυο λεπτα απλα εριξαν λευκη πετσετα σχεδον.

Δε με ενδιαφερει ποιος θα κερδισει στο δευτερο, αλλα οποιος κερδισει θελω να παρει και το SuperBowl ειτε ειναι οι Bills ειτε ειναι οι Chiefs.

1 Like

Εχω να πω ότι ποτέ δεν αντιπάθησα τους patriots ίσα ίσα που κάποιες χρονιές ήθελα να το πάρουν. Πίστευα ότι φεύγοντας φέτος ο Brady θα διατηρηθούν στην κορυφή και οι Buccaneers δεν θα καταφέρουν τίποτα. Πόσο λάθος έκανα. Ασε ρε φίλε και κανέναν άλλο να το πάρει κρίμα είναι, χρονιά παρά χρονιά το πας :yum:.

Κρίμα για packers και Rodgers. Πίστευα ότι φέτος θα έφταναν μέχρι το τέλος.

Επίσης ο τελικός θα είναι στην έδρα τον buccaneers με περιορισμό φιλάθλων βέβαια. Νόμιζα είναι ένα καλό πλεονέκτημα, αν το αξιοποιήσουν είναι άλλη ιστορία

3 Likes

Ηταν το τελειο μιγμα οι Patriots με τον Brady, αλλα αποδειχθηκε οτι ο Brady ηταν ο μεγαλυτερος παραγοντας της επιτυχιας τους, και οχι τα υπολοιπα κομματια. Δε μου κανει τεραστια εντυπωση, παρολο που εχω δηλωσει οτι μια ομαδα δεν ειναι μονο ο QB. Οι Tampa Bay ομως σημερα κερδισαν κυριως χαρη στην αμυνα τους. Αν ειχαν σκοραρει μια φορα ακομα οι Packers, το μεριδιο της ηττας μαλλον θα χρεωνοταν στον Brady με τα 3 interceptions.

Πολυ κριμα για τον Rodgers. Εκανε κι ο ιδιος το λαθος να μην τρεξει στην προτελευταια επιθεση ενω ειχε χωρο μπροστα του, αλλα μπορει να φοβηθηκε οτι θα τον χτυπησουν ασχημα απο οτι διαβαζω.

Στο αλλο βλεπω Chiefs αλλα ως τωρα δεν εχει ξεκαθαρισει τιποτα.

2 Likes

Ο Rodgers δυστυχώς έχει χάσει πολλά κλειστά παιχνίδια. Δεν είναι choker σαν άλλους, αλλά η έλλειψη winning plays στο τέλος μόνο τυχαία δεν είναι. Βέβαια πολλές φορές στο παρελθόν οι ομάδα του τον άφηνε ξεκρεμαστο και πιθανώς αν η άμυνα τους ήταν αυτή που έπρεπε να κερδιζαν σήμερα.

Ο Mahomes είναι παίχτης που βγαίνει κάθε 20 χρόνια, φοβερός

3 Likes

Εχει κερδισει και πολλα ομως. Και το ιδιο ισχυε και για Brady, κι αυτος εχει χασει πολλα κλειστα παιχνιδια.

Δυσκολο να κραξουμε την αμυνα των Packers σημερα, αλλα ισως και να μπορουμε… τα 3 interceptions ηταν δωρα απο Brady ουσιαστικα, ενω εφαγαν 2 πολυ χαζα touchdowns για τετοιο επιπεδο.

Παρολα αυτα, οι Packers επρεπε να εχουν σκοραρει περισσοτερο απο 25 ποντους για να κερδισουν. Δεν πας Superbowl με 25 ποντους απεναντι σε ομαδα με τον Brady.

Συμφωνω απολυτα για Mahomes.

1 Like

Σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο (ότι δεν έτρεξε και ότι ίσως φοβήθηκε) όταν είδα τη φάση. Αλλά σόρι παίδες, εκεί είναι που κάνεις τη διαφορά. Υπάρχει μόνο μία ευκαιρία να γράψεις προσωπική ιστορία και η μπάλα είναι στα χέρια σου. Είσαι 6-7 γιάρδες μακριά από το στόχο (1st down) και άδειος χώρος μπροστά σου. Μπαίνεις στη φωτιά, αλλιώς θεωρείσαι λιπόψυχος.

Δεν είσαι βέβαια, Ρότζερς είσαι. Δίνεις δικαίωμα όμως και αυτή η φάση θα τον ακολουθεί πια. Και δεν φτάνει αυτό, αλλά δεν παίρνει πάνω του την τελευταία φάση. Δεν υπάρχει field goal εκεί, γράφεις ιστορία ή αποδέχεσαι την ήττα με ψηλά το κεφάλι. Τουλάχιστον προσπάθησες. Η διαφορά του από τον Brady ήταν αυτή.

Για τα άλλα συμφωνώ με όσα γράψατε. Έχω αποκαλέσει τον Μαχόμς “Μέσι” αρκετές φορές ήδη. Πιθανώς υπερβάλω, θα δείξει αν μπορεί να μείνει εκεί ψηλά, αλλά σίγουρα είναι φαινόμενο.

Αν, λεω, ΑΝ το παρει το φετινο, θα εχει 2 δαχτυλιδια συνεχομενα στην ηλικια των 25 και με βλεψεις για πολλα ακομα στο μελλον, αν συνεχισει να παιζει κι αυτος μεχρι τα 40 του. Ειναι πολυ νωρις για να λεμε τετοια πραγματα, αλλα σιγουρα ως τωρα δειχνει οτι θα μεινει στην ιστορια ως ενας απο τους κορυφαιους.

Ο Ροτζερς ειχε καθε δικαιωμα να φοβαται για career ending injury απο οσο διαβαζω. Το field goal δεν ηταν δικη του αποφαση, αλλα του προπονητη. Αψυχολογητη νομιζω.

1 Like

Το “Μέσι” πάει στις ικανότητες που (φαινεται ότι) έχει, όχι στους τίτλους ε;

Σίγουρα αψυχολόγητη. Και ξέρω ότι οι ομάδες έχουν διαφορετικό τρόπο να χειρίζονται τις αποφάσεις (QB decision, coach decision, mixed decision). Αλλά ξέρω γω; Σε εκείνο το σημείο δεν μιλάς; Δεν παίρνεις πρωτοβουλία;

Είναι ειλικρινείς οι ερωτήσεις μου, δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί το μοντέλο των ομάδων του NFL. Στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο πάντως μπορώ εύκολα να φανταστώ έναν παίκτη του βεληνεκούς του Ρότζερς να παίρνει απόφαση κόντρα στον προπονητή. Π.χ. ένας Τζέραρντ ή ένας Ραούλ είχε το ειδικό βάρος για να καπελώσει τον προπονητή. Και το σθένος να αντέξει το “ξύλο” από ΜΜΕ, μάνατζερ και οπαδούς αν αποτύγχανε. Στο NFL γίνεται; Δεν το ξέρω.

2 Likes

Ε μία δεν ξέρεις πώς αποφασίζουν τι θα κάνουν, μία γράφεις τα παραπάνω που θυμίζουν Skip Bayless :stuck_out_tongue:

Εκεί δεν την παίρνεις την ευθύνη γιατί δεν έχεις όλα τα δεδομένα, γι’ αυτό έχεις coordinators και head coach. Από καθαρά στατιστική άποψη ήταν αρκετά κοντά οι διαθέσιμες επιλογές για να θεωρείται χειρότερη το FG ζυγίζοντας το ότι έχεις QB τέτοιου επιπέδου σε σχέση με την άμυνα. Το “Rodgers είσαι” έπρεπε να το 'χαν σκεφτεί οι προπονητές γιατί δική τους δουλειά είναι, όχι του ίδιου του Rodgers

Μα αυτό είπα :smiley: Δεν ξέρω τι κάνουν στο NFL, αλλά στο ποδόσφαιρο “θα γινόταν κάπως έτσι”. Ας πούμε ότι το υπόλοιπο είναι “ευσεβείς πόθοι” για το πώς θέλω να δω έναν παίκτη-θρύλο (όπως ο Ρότζερς) να συμπεριφερθεί :stuck_out_tongue:

Δε νομιζω οτι μπορει να γινει τετοια παρομοιωση γενικα στο NFL.

Το ποδοσφαιρο χρειαζεται αλλη φινετσα και φαντασια και τεχνικη. Δηλαδη προφανως η τεχνικη παιζει ρολο σε οποιοδηποτε αθλημα, απλα στο american football και λογω του γεγονοτος οτι χρειαζεται απλα να ριχνεις την μπαλα καλα, κατα την αποψη μου δεν ειναι κανενας Μεσι :stuck_out_tongue: λογω της φυσης του αθληματος και μονο.

Ο Mahomes ειναι παρα πολυ fun to watch, οπως φυσικα και ο Aaron Rodgers. Απο κει και περα ο Tom Brady εχει την στοφα του μεγαλου παικτη γιατι ξερεις οτι στο τελος ενος σημαντικου παιχνιδιου τις περισσοτερες φορες θα κανει αυτο που πρεπει για να κερδισει η ομαδα του. Ο Mahomes συνδυαζει και τα δυο, και το θεαμα και την αποδοση υπο πιεση, ο τυπος ειναι εκπληκτικος χθες διαβαζα ολα τα ρεκορ του.

Το εχω σκεφτει μαθηματικα με καθε τροπο, και αν και προφανως το παιζουμε προπονητες της εξεδρας, στατιστικα μπορει να βγαζει νοημα μια τετοια αποφαση (ακομα κι αυτο το κανω doubt βεβαια θα ηθελα να δω χαρτια) , αλλα λογικα δεν βγαζει πολυ νοημα το field goal εκει περα.

Οταν κανεις το field goal και μειωνεις την διαφορα στους 5 ποντους με 2 λεπτα να μενουν, σημαινει οτι:

  • Βασιζεσαι στο οτι η αλλη ομαδα δε θα σκοραρει καθολου, γιατι αν σκοραρει ακομα και FG θελεις παλι 8 ποντους και ο χρονος θα εχει σχεδον τελειωσει
  • Πιστευεις οτι θα κανεις interception ή πολυ δυνατη αμυνα και θα παρεις την μπαλα γρηγορα. Απεναντι σε ομαδα του Tom Brady.
  • Πρεπει να κανεις touchdown ξεκινωντας απο 70 γιαρδες απο το γκολ κι αν οχι 70, σιγουρα ΠΟΛΛΕΣ. Οταν εισαι ηδη στις λιγοτερες απο 10 ακομα κι αν ειναι 4th down, εισαι ΕΚΕΙ και ειναι η στιγμη ALL or NOTHING νομιζω ξεκαθαρα.
  • Αν σκοραρεις και ισοφαρισεις, πρεπει να σταματησεις τους αλλους απο το να σκοραρουν, δηλαδη πρεπει να κανεις αυτο που ουτως ή αλλως επρεπε να κανεις στην περιπτωση του FG για να εχεις ελπιδα.

Νομιζω πως αυτη η λογικη τυπου “θελω να ελεγχω την μοιρα μου” που εχουν οι Αμερικανοι σε ολα τα αθληματα ειναι ακρως λανθασμενη, και εχει στοιχισει ολοκληρο πρωταθλημα στον Popovich το 2013. Και πιστευω οτι ετσι το σκεφτηκε και χθες το επιτελειο των Packers. Πιστεψαν οτι θα παρουν παλι την μπαλα, ενω δεν εβγαζε κανενα νοημα, και ο Rodgers θα κανει καποιο θαυμα απο την μια ακρη του γηπεδου στην αλλη ισως.

Χαρτιά υπάρχουν πέρα από ό,τι μπορούμε να πούμε μπακαλίστικα, γεμάτο είναι το twitter από αναλυτές αν θες να παρακολουθείς τι παίζει με αυτά, το θέμα με τα μοντέλα είναι ότι το να τα ερμηνεύεις είναι τέχνη από μόνο του. π.χ. αυτό εδώ είναι λάθος imo και καλώς έφαγε κριτική:

Green Bay gains 2.5% win chance, 27.5% vs 25%, by kicking a field goal 4th and goal from 8. Been awhile since FG was correct, but Lafleur nails it.

— Matthew Davidow (@DavidowMatthew) January 24, 2021

(το λάθος είναι στο ότι, όταν είσαι εντός στατιστικού λάθους και έχεις τον Rodgers QB και αυτή την άμυνα, προφανώς ποντάρεις στον Rodgers… αν η διαφορά ήταν αρκετά μεγαλύτερη, το συζητούσαμε)

1 Like

Αν ημουν προπονητης σε οποιοδηποτε αθλημα, δε θα κοιτουσα ποτε μα ποτε analytics και μοντελα οταν μενουν 5 λεπτα play time στο τελος του αγωνα, εχοντας ζησει τον αγωνα και το πως εχει εξελιχθει, γνωριζοντας τι μπορουν να κανουν οι παικτες μου και οι παικτες των αλλων ομαδων.

Αυτα τα 27.5% και 25% ειναι εντελως ηλιθια ποσοστα και δεν λαμβανουν υπ’οψιν ουτε ποιος παιζει αντιπαλος (παω στοιχημα οτι αν βαλεις τον Tom Brady απεναντι σου στην εξισωση αυτο το 27.5% πεφτει αρκετα) ουτε καμια αλλη απο τις συνθηκες.

Επισης, ενα tweet απο εναν τυπο που δεν εχει καμια πηγη και πιθανοτατα εγραψε αυτο ακριβως που εννοει, δηλαδη στεγνη συγκριση ενος FG με ενα 4th down στα 8 μετρα, δεν ειναι “χαρτια”, ειναι ντροπη να το αποκαλουμε analytics δηλαδη αφου ειναι απλα σα να λες σε ενα νηπιο να κοιταξει 2 νουμερα σε εναν πινακα με συνημιτονα και ημιτονα.

Πολυ κακο tweet.

1 Like

Τελικά μόνο ο Eli τόσα χρόνια κατάφερε να τον κερδίσει πολλαπλές φορές :face_with_hand_over_mouth:. Mahomes προσπάθησε σχεδόν μόνος του, αλλά ένας είναι ο goat μέχρι να σταματήσει.

Πέρυσι το superbowl είχε παρόμοια πορεία. Απλώς τότε οι 49ers δεν καταφεραν να εκμεταλλευτουν την υπεροχή τους με μια μεγαλύτερη διαφορά, κάτι που επέτρεψε στους chiefs να επιστρέψουν στην 4η περίοδο και να μην κοιτάξουν ποτέ πίσω

1 Like