Αngra!

Δεν είσαι ο μόνος…άντε τώρα πρέπει να ξανάρθουν:):!:

…πρόσθεσα στο γραπτό σου μια μικρή πινελιά!

Tα πε και ξεθύμανε το παλικάρι!!!

http://www.rockhard.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=883%3A-----------metal---edu-falaschi-angra-almah--lr---&catid=52%3A2011-07-29-07-00-52&Itemid=225

χαχα… γαμάτο. Τα χώνει άγρια :lol::lol::lol:

Για να λέμε την αλήθεια είναι σε πτώση η βραζιλιάνικη σκηνή… αλλά σίγουρα είναι ξεφτίλα να παίζουν σε τόσο μικρό κοινό αυτές οι μπάντες.
Ειδικά στην Βραζιλία όπου οι οπαδοί είναι πολυπληθείς και μπορούν να γεμίσουν τεράστια ποδοσφαιρικά γήπεδα.

Τραγική (ως αστεία) η σύγκριση των Angra με τους Sepultura. Επίσης άκυρο να λέει ότι τα μόνα μεγάλα γκρουπ που ανέδειξε η Βραζιλία ήταν οι Sepultura και οι Αngra! Φάνταζομαι τους Ratos De Porao να βλεπουν το βίντεο και να του λένε “τι λες ρε τσουτσέκι”!

Η άποψή μου για την μπάντα δεν είναι και η καλύτερη (πχ το 96 άμα τους πετύχαινα στο ράδιο άλλαζα σταθμό, έβγαζα σπυριά κ άλλα τέτοια) οπότε δικαιολογώ και το ότι δεν πατάει κανένας στις συναυλίες τους! Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει, απλά το αναφέρω γιατί έτσι!

Όμως αν παραβλέψω αυτα, και αν όντως παίζει το φαινόμενο που περιγράφει με τις ξένες μπάντες, τότε σε γενικές γραμμές ο τύπος έχει δίκιο (το οποίο θα το χάσει βέβαια με τον τρόπο που το εκφράζει).

πιτσιρικος μου αρεσαν αρκετα, πλεον εχω χρονια να τους ακουσω κ να ασχοληθω μαζι τους δισκογραφικα, αλλα τα Holy Land και Angels Cry (ετσι δεν λεγοταν?) κ το live τους μαρεσαν αρκετα τοτε…

ΕΔΙΤ τωρα διαβασα το ποστ του αποπανω, τι λες ρε, ποιος ειπε τετοιο πραγμα ??? Ratos De Porao, Viper, Korzus, Dorsal Atlantica, Sarcofago, και ενα τσουβαλι μπαντες ακομα… ποιος μωρος το ειπε αυτο ? :stuck_out_tongue:

ΓΑΜΑΤΟ ! σωστος ο τυπος, καλα τα λεει, και αυτο ισχυει παντου, οχι μονο για τη Βραζιλια, και ειδικα για εδω τα ιδια…

Ντάξει μαν, το ξέρεις ότι σε εκτιμώ αλλά σόρι, τίγκα εμπαθές ποστ. Το μόνο που λες είναι ότι δε χωνεύεις τους Angra. Ε, και; Ήταν απαραίτητο να το πας στο “ποιός την έχει μεγαλύτερη”; Δηλαδή τί έχει να λέει ότι σ’ αρέσουν οι Ratos de Porao, ότι είναι ιστορικό γκρουπ κτλ.; Αλλάζει αυτό το γεγονός ότι αντικειμενικά τα δύο μεγαλύτερα σε απήχηση και σημαντικότητα συγκροτήματα που έβγαλε η Βραζιλία ήταν αντικειμενικά, όντως, οι Sepultura (για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται πρώτοι με διαφορά) και κατά δεύτερο λόγο οι Angra; Δε νομίζω ότι αυτό που είπε ήταν “μόνο οι Sepultura και οι Angra μετράνε από τη βραζιλιάνικη σκηνή, ποιός τους υπολογίζει τους υπόλοιπους”. Το αντίθετο μάλιστα: αν πρόσεξες το παράπονό του είναι ότι οι Βραζιλιάνοι metalheads πηγαίνουν μαζικά μόνο στις συναυλίες των Angra από εγχώρια σχήματα και τους άλλους τους έχουν γραμμένους στ’ αρχίδια τους! “Δηλαδή, αν οι Angra τελειώσουν, τελείωσε και η σκηνή;” Το λέει, ας πούμε! :roll: Και ξαναλέω, το να αρνείσαι ότι οι Angra είναι το δεύτερο τη τάξει συγκρότημα της Βραζιλίας (και σίγουρα οι πρώτοι από μελωδικό μέταλ), είναι σα να μη σ’ αρέσουν, υποθετικά, οι Metallica, και όταν ακούς τον Ulrich να λέει “είμαστε το μεγαλύτερο γκρουπ στον κόσμο” να λες “μα τί λέει το τσουτσέκι”. Ε μα αφού μας αρέσει δε μας αρέσει έτσι είναι! Τί να κάνουμε! :dunno:

Τώρα σε σχέση με τη δήλωση του Falaschi πραγματικά δε νομίζω να μπορεί κάποιος από μας να τοποθετηθεί επί της ουσίας, γιατί οι περισσότεροι απλά δεν έχουμε άποψη για το τί συμβαίνει στη Βραζιλία και δεν μπορούμε να κρίνουμε από μια συνέντευξη 10 λεπτών. Αν ισχύουν όσα λέει από τη μία δικαιολογημένο το παράπονό του και κάτι δεν πάει καλά με το κοινό, αλλά απ’ την άλλη δεν μπορείς να βάλεις κανέναν με το ζόρι να “στηρίξει”, ό,τι θέλει κάνει, οπότε απ’ αυτή την άποψη τα κωλοδάχτυλα και τα “άντε και γαμηθείτε” είναι λίγο άκομψα. Τέλος πάντων.

Πες τα ρε άνθρωπε, γιατί θα ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε ώρες ώρες εδώ μέσα.

Βασικά, αυτό που έκαναν οι Angra με το “Holy Land” είναι αξεπέραστο και οι προοπτικές που τους άνοιξε -καλλιτεχνικά και εμπορικά- ήταν τελικά αυτές που τους έκαψαν. Πρόκειται για το απόλυτο παράδειγμα του πως το managment μπορεί να καταστρέψει τα πάντα.

Δεν έχω δει το βίντεο με τις δηλώσεις του Edu. Έχοντας μιλήσει μερικές φορές μαζί του πάντως, μπορώ να πω ότι είναι πολύ φιλικός και προσγειωμένος άνθρωπος. Δεν έχω δει το βίντεο, δεν ξέρω τι παίχτηκε ακόμα.

Mερικά πράγματα είναι καθαρά υποκειμενικά αλλά, όπως και να το κάνουμε, μέτριοι δίσκοι το Rebirth και (κυρίως) το Fireworks δεν είναι σε καμία περίπτωση. Προσωπικά προτιμώ το Fireworks από το εξαιρετικό αλλά κάπως ‘‘υπερβολικό’’ Holy Land. Σε σημεία θεωρώ ότι τα tribal στοιχεία υποσκελίζουν τα παραδοσιακά περισσότερο από όσο θα έπρεπε. Το ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσετε. Κορυφαίο, πάντως, album της μπάντας είναι, για μένα, το Angels Cry.

Εγώ πάντως αν έπρεπε να βάλω σε μια σειρά τους δίσκους των Angra από την εποχή Matos, θα τους έβαζα έτσι:

Holy Land > Fireworks > Angels Cry

Πάντως κάποια στιγμή πρέπει ν’ ακούσω και τα μεταγενέστερα, με Falaschi, γιατί ακόμα δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ σοβαρά. :oops:

η εξέλιξη της τοπικής σκηνής έχει επηρεαστεί τα μάλα από διαφορετικούς παράγοντες όπως το μπόλιασμα διαφορετικών ειδών (σε μία αχανή χώρα έτσι κι αλλιώς) με απίστευτους συνδιασμούς παραδοσιακής τζαζ, ψυχεδέλειας και ποπ ροκ ενώ μία άλλη ιδιαιτερότητα ήταν η δικτατορία. Το 80s boom έφερε στην επιφάνεια πολύ punk/hardcore (βλέπε Ratos de Porao) αλλά και πιο extreme πράγματα όπως Sarcofago, τους Sepultura στο thrash, τους Krisiun στο death (τέλη 80ς πλέον) κα

Δε νομίζω ότι συμβαίνει κάτι διαφορετικό εκεί από ότι σε άλλες χώρες, live ελληνικών συγκροτημάτων μαζεύουν συγγενείς και φίλους, σαπόρτ μπάντες παίρνουν (στην καλύτερη) χλιαρό χειροκρότημα μέχρι να βγουν οι θεοί στη σκηνή κτλ Σουηδικές μπάντες που έχουν σούπερ hype εκτός παίζουν σε τρύπες στη χώρα τους.

και μιας και είμαστε στο τόπικ τους, οι ANGRA ήταν μεγάλο συγκρότημα (σόρυ παναγιώτη και στο λέω μιας και γούσταρα επίσης ratos και sepultura στα 80ς) και πήγαιναν με τα χίλια στα 90ς με απίστευτα live και εδώ… αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ακόμα και αυτοί γίνανε πρώτα εκτός Βραζιλίας γνωστοί (βλέπε επίσης το παράδειγμα των Rotting Christ στη χώρα μας και την απαξίωση τους τα πρώτα χρόνια)

Μάλλον οι λόγοι για τους οποίους λατρεύω το Angels Cry είναι οι λόγοι που άλλαζες σταθμό στο ραδιόφωνο :stuck_out_tongue: Από μεταγενέστερα κι εγώ μόνο το Rebirth έχω ακούσει δυστυχώς το οποίο έχει μερικές καταπληκτικές στιγμές. Και o Falaschi, αν και δεν είναι Matos, είναι κι αυτός φωνάρα από τις λίγες

Μαν, δεν άλλαζα εγώ σταθμό στο ραδιόφωνο το ‘96, ο panagiotis το γραψε αυτό, εμένα μ’ αρέσουν. :roll:

Ωχ, δίικιο έχεις :? Sorry για την προσβόλα:p Γιατί [B]είναι ντροπή[/B] να ακούς Angra και να αλλάζεις σταθμό:!:

Όσο για το Angels Cry, δισκάρα δεν το συζητάω αλλά κάθε φορά μου αφήνει την αίσθηση ότι δεν είχαν “δέσει” ακόμα 100% ως μπάντα ώστε να αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους - κάτι που έκαναν τα επόμενα χρόνια.

…και τα Temple Of The Shadows+Aqua, είναι πολύ καλοί δίσκοι, και για μένα ο Falachi είναι φωνάρα:):!:

Το Holy Land είναι αξεπέραστο. Δημιούργησε προσδοκίες, τις οποίες δεν μπόρεσαν να εκπληρώσουν.

Χωρίς να σημαίνει ότι τα επόμενα cd τους δεν ήταν ποιοτικά. Δεν έχουν όμως το κάτι παραπάνω που έδινε το Holy Land.

Σε μια έξαρση υπερβολής, θα τολμούσα να υποστηρίξω ότι αυτό που δημιούργησε τις εν λόγω προσδοκίες ήταν το Angels Cry. Μακάρι να είχαν συνεχίσει έτσι. Το Carry On δεν έχει προηγούμενο, (ούτε επόμενο μέχρι στιγμής)…

Σαφως και το Angels Cry ειναι υπερδισκαρος αλλα στο Holy Land ειναι που εγινε η υπερβαση.Μιλαμε για κατι εντελως ξεχωριστο,για μουσικες επιρροες συνυφασμενες με το δικο τους ηχο σε ενα τελειο υφαδι.Πρωτοτυπια στο επακρο,με συνθεσεις που ηταν ξεχωριστες.Οποιο τραγουδι και να ακουσεις θα το καταλαβεις,ασε που αν ακουσεις μισο λεπτο απο οποιαδηποτε τραγουδι θα καταλαβεις στα σιγουρα οτι ειναι Angra.Ι’‘Ιερη Γη’’ αυτος ο δισκος και αν πατησεις πανω της δεν θελεις να φυγεις ποτε.Αν μιλαμε για υπερβολες,καλα ειναι να φιλαμε 8O το σιντι(σαν χωμα) πριν την εναρξη του και το χασιμο στο μαγικο ιστορικο ταξιδι στην Νοτια Αμερικη

Δε θα διαφωνήσω με το ότι είναι, αντικειμενικά, ο ποιοτικότερος δίσκος τους. Απλώς το Angels Cry έχει -για μένα- αυτή τη μαγεία που ελάχιστα άλλα albums μπορούν να σου μεταδώσουν. Είναι λες και το πνεύμα των δύο α-ξε-πέ-ρα-στων Keepers (που, κακά τα ψέματα, ούτε στους επόμενους δίσκους των Helloween απαντάται, ΟΥΤΕ ακόμα και στις καλύτερες στιγμές των Gamma Ray) να μετενσαρκώθηκε σε αυτή τη μπάντα, να εκμοντερνίστηκε και να προόδευσε στα πλαίσια των 5-6 χρόνων που πέρασαν και να εμπλουτίστηκε με κάποια -λίγα ακόμα, αλλά στο Holy Land γιγαντώθηκαν- στοιχεία λόγω της καταγωγής του σχήματος… Το συναίσθημα είναι ίδιο κι απαράλλαχτο, κι όμως η μπάντα είναι original όσο δεν πάει. Τι άλλο να ζητήσει κανείς? Ακόμα θυμάμαι το πρώτο σοκ στο άκουσμα του album… Πάντως όλη αυτή η κουβέντα μου γέννησε την επιθυμία να ξανακούσω το Holy Land, γιατί το Angels Cry το έχω λιώσει :stuck_out_tongue: