Nightwish - Dark Passion Play

Μόλις άκουσα για πρώτη φορά το νέο (promo) album των Nightwish.
Mου φάνηκαν αρκετά φρέσκοι και ανανεωμένοι, μπορώ να πω ότι το άλμπουμ αυτό απέχει αρκετά από τον προκάτοχό του, Once. Η φυγή της Tarja Turunen δεν επηρέασε καθόλου το συγκρότημα αφού η Αnette Olzon 'έδεσε΄αρκετά νωρίς με το μουσικό ύφος των Nightwish.
Αν θα το παρομοίαζα με κάποιο από τις προηγούμενες δουλειές της μπάντας, θα έλεγα για το Century Child.
Χρειάζονται φυσικά κι άλλες ακροάσεις ακόμα για να το χωνέψω.

Απλά, να πω ότι, όπως συνέβη και με άλλα promos που διοχετεύτηκαν αυτές τις μέρες στο ίντερνετ, βγαίνει κάθε τόσο ένας τυπάς και λέει ‘your are listening to the new Nightwish album’ κ.ά μαλακίες.

Εγω το βρισκω λιγο υπερβολικο, λιγο πομπωδες
Ενα μεγαλο κριμα ειναι οι ανυπαρκτες οπερατικες ικανοτητες της Αnnete. Εχει μια καλη φωνη αλλα τιποτα ιδιαιτερο, αναρωτιεμαι πως θα παιζουν τα παλια τραγουδια τους…

Άκουσα κι εγώ τα περισσότερα τραγούδια απο το νέο τους album και θεωρώ ότι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το πώς δημοσιέυτηκε review, ενώ το album δεν έχει κυκλοφορίσει επισήμως ακόμα.

Αν κάποιος από εσάς έχει κάποιο απ’τα παρακάτω κομμάτια, ας μου στείλει 1 pm γιατί είναι τα μόνα που δεν έχω βρει…
Bye Bye Beautiful
For The Heart I Once Had
The Islander
Last Of The Wilds

Thanks…

PS. Η φωνή που ακούγεται κάθε λίγο στα τραγούδια είναι του Tuomas και προφανώς χρησημοποιείται γιατί προορίζονταν για ραδιοφωνικούς σταθμούς, περιοδικά κτλ…

Η φωνη δεν ειναι του Τuomas

Ωρεα τους θελω πιο δυνατους απο ποτε8)

Εγώ έχω ακούσει μόνο το cadence of her last breath και δε με ενθουσίασε πάρα πολύ.Θα περιμένω όμως να ακουσω όλο το cd,δε νομίζω να απογοητευτώ.Μέχρι τώρα όσες κριτικές έχω διαβάσει είναι θετικές…

Θετικες ειναι και για τους HIM, αλλα πανε κατα διαολου…

Sorry για το σπαμ, δεν μπορουσα να κρατηθω, χεχε…

Άλλο ΗΙΜ,άλλο Νightwish

Το τι λενε οι κριτικες δεν με ενοιαζε ποτε!Δεν μπορει να εχω τα ιδια γουστα με αυτον που κανει την κριτικη!:slight_smile:

+1

Και γι’ αυτο δεν τις παιρνω ποτέ σοβαρα υπ’ οψιν μου…

ξερει κανεις που υπαρχει για downloading χωρις το γαμ**ενο το voice over?Αλλιως να το αγορασω…

Αν το ακούσεις χωρίς voiceover και σου αρέσει δεν υπάρχει περίπτωση να το αγοράσεις δηλαδή;

Αυτη την εποχη δε μου τρεχουν απο τα μπατζακια…Και ξερω οτι νταξ…nightwish…νεο cd…θα ναι καμια τιμη γαμα τα…οποτε δε νοιωθω οτι τους κλεβω γιατι εκει το πας.Αμα παρω το cd στη τιμη που φανταζομαι οτι θα ναι,θα μ’εχουν κλεψει αυτοι…Και στο κατω κατω 4-5 songs θελω να ακουσω να δω αμα γυρισαν το στιλ και τι λεει η καινουρια…

Έχω ακούσει μερικά songs και μου άρεσαν αρκετά!

Λοιποοοοοοοον! Το αγόρασα χτες κ μετα από αρκετές ακροάσεις εχω να πώ πως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το θεωρώ το καλύτερο τους! Επιτέλους εφυγε η ξυνή κ μπορώ να ακούσω ενα δίσκο τους ολόκληρο χωρίς να ζαλιστώ από τις υπερβολές (σε παρα πολλά σημεια) της Karja… εεεε Tarja… Ο δίσκος είναι κοντα στην εμπορική αισθητική του Once αλλα προχρά ακόμα ποιο μακρυα! Καταπληκτικές συνθεσεις, εκπληκτική παραγωγη… Γενικά μια αγορα που πραγματικα ΑΞΙΖΕΙ! Πιστεύω πως αυτό το δισκάκι θα πάει την μπάντα ακόμα ψηλότερα!

[SIZE=“5”]Κυκλοφόρησε στην Ελλάδα;;;;;;;;;;;;;;;;[/SIZE]

Εμένα πάντως το single Amaranth μου άρεσε πολύ!

οντως, δε το εχω δει πουθενα. απο που το πηρες;

εντιτ: αν κανω λαθος ζητω συγνωμη απο τον midnight masquerade, αλλα απ οτι βλεπω τα release dates ειναι τα εξης:

September 26/07 - Spinefarm Records/Universal (Finland)
September 28/07 - Nuclear Blast Records (Most of Europe)
September 28/07 - Roadrunner Records (USA/Canada)

αν παλι δεν κανει πλακα, ευχαριστως να μας πει που το βρηκε…

Κι εγώ για τέλος Σεπτέμβρη ξέρω…

Οχι παιδια δεν κάνω πλάκα! Απλά Ο ΛΑΚΑΜΑΣ ξέχασα να πω οτι είναι το PROMO για σταθμους, εταιρίες κτλ:-s !! Έχω ενα κονέ σε μια κ μου το πέρασανε να το τσεκάρω! Αλλά επειδη με τρέλανε το δισκακι θα το τσιμπήσω κ σε original:) ! SOOOORY που δεν το ανεφερα!

Ξέρετε τι άλλο σκεφτόμουνα χτες που το άκουγα?? Τι θα σκαρφιστεί ο Tuomas για να αναπαράγει τον ηχο του δίσκου live! Μιλάμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ενορχηστρώσεις!

α οκ τοτε. σορρυ μωρε, απλα παρεξηγησα τα λεγομενα. ολα κομπλε. :thumbup: