Nightwish Endless Forms Most Beautiful

We are happy to finally reveal the track listing for the upcoming Nightwish album »Endless Forms Most Beautiful«.

The album will be released on March 27th (EU), 30th (UK) and 31st (US) in the following formats:

Jewelcase CD

  1. Shudder Before The Beautiful
  2. Weak Fantasy
  3. Elan
  4. Yours Is An Empty Hope
  5. Our Decades In the Sun
  6. My Walden
  7. Endless Forms Most Beautiful
  8. Edema Ruh
  9. Alpenglow
  10. The Eyes Of Sharbat Gula
  11. The Greatest Show On Earth

Prior to the album release, the first single called Elan’ will be out on February 13th. The 4-track single features the album version, radio edit and an alternate version of Elan’, as well as the non-album bonus track ‘Sagan’.

Να σημειώσουμε ότι συμμετέχει ο βιολόγος/αρχιερέας της αθεΐας Richard Dawkins. O τίτλος του τελευταίου κομματιού είναι και τίτλος βιβλίου του, ενώ ο τίτλος του album προέρχεται από την τελευταία παράγραφο της Καταγωγής των Ειδών του Δαρβίνου.

…όλα αυτά ακούγονται - φαίνονται άκρως ενδιαφέροντα…μετά από δυο δίσκους που πολλούς ενθουσιάσαν, αλλά εμένα όχι, δεν ξέρω τι να περιμένω, αν και τώρα μάλλον έχουν την πιο κατάλληλη τραγουδιάρα:):!:

Το Elan παντως ειναι πολυ ενθαρρυντικο δειγμα, πολυ μου αρεσει το γεγονος οτι παιρνουν πιο πολυ χωρο τα φολκ στοιχεια στην μουσικη τους.

…και αυτό το φολκ στοιχείο κάνει την όλη φάση να έχει πιο ενδιαφέρον:):!:

αν και ορκισμένος οπαδός απο τα πρώτα χρόνια είναι η πρώτη φορά που με το άκουσμα των 2 κοματιών που κυκλοφορούν ελεύθερα μέχρι στιγμής εχω μείνει τουλάχιστον μουδιασμένος για να μην πω τίποτα άλλο

To Elan δεν μου άρεσε καθόλου, βαρετό και προβλέψιμο μέχρι αηδίας. Ελπίζω πως ο δίσκος θα κινείται σε καλύτερα επίπεδα.

Παντως τα πριβιους λενε οτι το σινγλ ειναι απο τα πιο “safe” και soft του δισκου…
http://www.nightwishforum.com/index.php?/topic/3714-endless-forms-most-beautiful-reviews/

Άντε με το καλό best pop song/band στα MTV AWARDS.

Πρωτο σινγκλ ειναι μωρε, κλασσικα το πιο safe/εμπορικο κομματι του δισκου, καλυτερο απο το Amaranth για παραδειγμα.

Ταργια σε παρακαλω γυρνα πισω!! :papas: Δε μπορω να την ξεπερασω φιλοι μου συγνωμη!!

κιθάρα αγνοείται πλέον στο αγαπημένο μας συγκρότημα…

ε αυτο ακριβως…!!
μια χαρα κομματι ειναι για σινγλακι φυσικα μετριο συνολικα για μια μπαντα που εχει γραψει επη αλλα και παλι δε με χαλασε…ακομα και σε αυτα τα μετρια σινγκλακια η διαφορα σε σχεση με τις αλλες μπαντες του ειδους ειναι εμφανεστατη…!
περιμενουμε το αλμπουμ…

Για μένα το Elan είναι ένα υπερβολικά μέτριο, έυκολο και αδιάφορο κομμάτι που θυμίζει τραγικά πολύ eluveitie και αν το ακούγαμε από άλλο group θα πήγαινε άκλαφτο. Επίσης σε καμιά περίπτωση δε χρησιμοποιεί τις δυνατότητες της φωνάρας της Floor. Είναι λες και γράφτηκε για να το πει η Annette

Στα αυτια μου ηχει σαν ενας συνδυασμος Tarj-Anette era. Δεν ειναι καθολου κακο,απλα αρκετα ποπ,απο τη στιγμη που θα μπουρουσε να αναδειξει καλυτερα τις φωνητικες ικανοτητες της Floor ως σοπρανο. Ελπιζω ο δισκος να εχει πιο symphonic στιγμες.
Το Sagan ηταν αρκετα αδιαφορο.

Για μένα το Amaranth είναι ανώτερο από το καινούριο το single.

…θυμηθείται το Bye Bye Beautiful και πόσο ποπ ήταν στο πιο progressive Dark Passion Play
…μπορεί να μην ήταν single, αλλά αν υ=θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο βίντεο κλιπ
:):!:

Shudder Before The Beautiful

Καπως πιο ενδιαφερον αυτο το κομματι απο τα προηγουμενα.

It’s out there!

Τοσα χρόνια γι’αυτο;
Προβλέψιμα τραγούδια, ορχηστρικά και riffs που θυμιζουν παλιότερες συνθέσεις και δυστυχώς δεν εκμεταλλευονται τις δυνατότητες της Floor.

Δεν θα πω οτι “τελείωσαν”, αλλά σαφως δύσκολα να γίνουν αυτοι που ηταν. Πρωτη φορά σε δισκο των Nightwish που δεν μου έμεινε κάτι που να θέλω να ακούσω ξανά.