Nightwish - Imaginaerum

Ετοιμος ο δισκος, κυκλοφορει στις 2 Δεκεμβρη. Tracklist.:

  1. Taikatalvi
  2. Storytime
  3. Ghost River
  4. Slow, Love, Slow
  5. I Want My Tears Back
  6. Scaretale
  7. Arabesque
  8. Turn Loose the Mermaids
  9. Rest Calm
  10. The Crow, the Owl and the Dove
  11. Last Ride of the Day
  12. Song of Myself
  13. Imaginaerum

Sto επισημο site των Nightwish υπαρχει και περιγραφη καθε κομματιου απο τον Tuomas.
Πολυ μπροστα ειναι ο τυπος. Μαλλον παμε για μεγαλα πραγματα…

Slow, Love, Slow ;;;; :lol:

Το περιμένω πως και πως

Αυτό που λατρεύω σ’ αυτή τη μπάντα είναι πως κάθε επόμενη δουλειά της είναι ένα επίπεδο πάνω από την προηγούμενη. Αναμφίβολα, θα είναι κάτι το μεγαλειώδες. Περιμένω πως και πως το album, αλλά και την ταινία. :slight_smile:

Η πρωτη γευση παντως ερχεται αρχες Νοεμβρη, με το single ‘Storytime’.

Τελείως άκυρη σκέψη αλλά το εξώφυλλο του δίσκου μου θυμισε το Syberia παιχνιδι…:cry:

Kate Walker ε??

Εγώ λόγω και τίτλου, πήγα στο imaginarium του ντοκτορ παρνάσους! :smiley: Kate Walker λέει…καμμένοι αντβεντσουράδες! :stuck_out_tongue:

Γι’ αυτό άλλαξαν τον τίτλο σε Imaginaerum:)

Ένα από τα πρώτα reviews του Imaginaerum

http://www.tuomas-holopainen.com/main/review

Και λίγα λόγια από τον Tuomas για την προετοιμασία της ταινίας:

Imaginaerum update
16. September 2011

Yesterday I had the chance to walk into the studio for the first time and see the set-up, props and dresses, and meet the actors. I was blown away by everything I saw, from the dedication of the people working there to the otherworldly atmosphere of the different stages. I had my make-up tests and dress fittings done, and truly enjoyed seeing myself as a gray and wrinkled 50-year-old. Ha!
4 years in the making, and finally Imaginaerum is coming alive in a most beautiful way. I can’t help feeling completely awestruck and grateful for the chance of doing something that was nothing but an insane (but sincere) idea a few years ago.

  • Tuomas

Άντε να περάσει ο καιρός, να το ακούσουμε!

Η ταινία τι θα αφορά δηλαδή?:oops: είχα μείνει μόνο στο cd και είμαι λίγο άσχετη…

Ένα teaser από καινούργιο κομμάτι, Storytime

Καλη φαση, αντε λιγες μερες ακομα :wink:

Ηχητικά δε μπορώ να πω κάτι, αφού με 30’’ δεν μπορώ να πω ότι ξεχώρισα μελωδίες κτλ, αλλά το εμφανισιακό κομμάτι φαίνεται ενδιαφέρον το λιγότερο! Ελπίζω τα καλύτερα, τόσο για το δίσκο, όσο και για το υπόλοιπο προτζεκτ

Το Storytime έπαιξε σε κάποιο ραδιόφωνο της φινλανδιας και βρίσκεται κει έξω. Στις πρωτες ακροάσεις μου ακούγεται άξιο lead single, στα επίπεδα κολλητικότητας Amaranth ή/και Nemo. Ορχήστρες, χορωδείες, ένα υπερπιασάρικο ρεφραιν, μια εντυπωσιακή σαουντρακική γέφυρα και γενικά ό,τι θα περίμενε κανείς από ένα -τραγούδι που προορίζεται για- “χιτακι” των Nightwish του σήμερα.

Τώρα αναμένουμε την επίσημη κυκλοφορία του την Παρασκευή και το βιντεο κάπου κει γύρω αν δεν κάνω λάθος.

Έτσι ακριβώς. Σου κολλάει με τη μία και νομίζω πως συνεχίζει από όπου μας άφησε ο προηγούμενος δίσκος. Πάρα πολύ πιασάρικο και για άλλη μία φορά συγκλονιστική παραγωγή. Χαίρομαι που δεν τσιγκουνεύονται καθόλου στις παραγωγές τους, σε αντίθεση με τη μεγάλη πλειοψηφία των συγκροτημάτων.

Συμφωνω και με Κοζυ και με ΚΤΝ. Με προλαβατε.

Ηταν αυτο ακριβως που περιμενα. Ομγ, δεν περνανε οι μερες για τον δισκο.

Γαμάτο τραγουδάκι το single, μ’αρεσε πολύ. Αν και η φωνή της τύπισσας μου κάνει πολύ pop, αλλά εντάξει ωραία φάση το τραγούδι, τέρμα κολλητικό.

O Tuomas ειναι τρομερα χαρισματικος συνθετης και α υτο φαινεται στο ποσο ευκολα γραφει εντελως κολλητικα hit-ακια και μελωδιες που σου καρφωνονται.

Εξαιρετικο το κομματι για hit-single, τολμω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο απο τα αντιστοιχα των 2 προηγουμενων δισκων (Nemo και Amaranth).

χαχ, μόλις το άκουσα κανα 2 φορές.
Καλό ήταν. Το μόνο που μου φάνηκε “ξέμπαρκο” στο κομμάτι ήταν το ορχηστρικό/χορωδιακό πέρασμα στο 3:40 περίπου.
Καλό ήταν το κομμάτι πάντως. (πρόσεξε κανείς άλλος ότι βασίζεται πάνω στο κύριο ριφ του Master Passion Greed; :stuck_out_tongue: )

EDIT: Τώρα που το ξάνακούω, κάπου στο 3:00 ακούγεται ο Marco ή είναι ιδέα μου;