Nightwish - Imaginaerum

Ορίστε και το επίσημο βίντεο του τραγουδιού http://www.youtube.com/watch?v=5g8ykQLYnX0

Ωραιο το βιντεο :slight_smile:

Παράνοια το βιντεο! Φέρνει αρκετά σε making of της ταινίας βέβαια, αλλά σε κάθε περίπτωση μια χαρά

Οντως, ο Κτν εχει δικιο.

Την Ανετ την αγαπαω ολο και πιο πολυ ρε γαμωτο.:oops: Παντρεψου με χθες.

…πολύ καλό και το κλιπάκι και το τραγούδι…αν είναι έτσι ο δίσκος, τότε πιστεύω θάναι πολύ καλύτερος του προηγουμένου…αναμένω και δίσκο, αλλά με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και την ταινία:):!:

Ωραιο το ρεφραιν, κατω του μετρίου το κουπλε!

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα![-X

Έχω την ιδέα ότι η φωνή της ακούγετε πολύ καλύτερα από το DPP…


Ωραιο κομματακι. 8)
Οχι δεν διερευσε πουθενα, και δεν αντεξα ρε γαμωτο και το ακουσα. Τα σαμπλς ομως με τιποτα μεχρι τις 2 δεκεμβρη.

το άλμπουμ δεν είναι στους Ρώσους. απλά ενημερώνω να ξέρετε.

λοιπον μετα απο πρωτη ολοκληρωμενη ακροαση εξαιρω βεβαια τα 4-5 mid tempo μπαλαντοειδη τραγουδια που μου θυμιζουν λιγακι ritchie blackmoore αφου ολα εχουν το folk στοιχειο ξεχωρισα τα ghost river (αρε hietala παλι καλα που βαζεις και συ ενα χερακι)
και song of myself…σαν πρωτη ακροαση δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα…πιο πολυ για soundtrack ταινιας μου εκανε παρα για αλμπουμ nightwish…επισης σαν πρωτη αποψη νομιζω οτι το dark passion play μου αρεσε καλυτερα (δεν συγκρινω καν τα παλια)…λειπει πολυ ο hietala καποτε τραγουδουσε πιο πολυ στα αλμπουμ…και γενικα η μετα tarja εποχη με αυτην την ποντικομαμι που τραγουδαει τωρα κανει πολυ φτωχους τους nightwish…σε ολα τα κουπλε ειναι παρα πολυ αδυναμη η φωνη της…δεν εχει το κυρος και την δυναμη να υποστηριξει το τραγουδι…λυπαμαι απλα γιατι θα καταντησουν ενα συγκροτημα με μια γυναικεια φωνη οπως τα χιλιαδες που υπαρχουν και οχι αυτο που ξεχωριζε μεσα σε ολα τα αλλα…

Σε αυτο το soundtrackοειδες ισως να παιζει ρολο και οτι γυρισαν και ταινια με τιτλο “Imaginaerum” που θα βγει το '12.

ναι το ξερω για την ταινια απλα ρε συ ολοκληροι nightwish δεν μπορουσαν να βρουν μια πιο δυναμικη γυναικεια φωνη? ενω ολα τα κομματια ειναι καλα και το storytime refrainαρα ειναι πολυ υποτονικη αυτη!σκεψου τωρα την anette να ελεγε το walking in the air η το sleeping sun θα ειχε την ιδια μαγεια ? ασε για το i wish i had an angel δεν το συζητω!!

καλο μεχρι στιγμης το δισκακι…το τραγουδι νουμερο 1 και 4 τα χω μονιμα στο σκιπ βεβαια ,δε τα μπορω,ωστοσο τα υπολοιπα ειναι απο καλα εως πολυ καλα

επισης παρατηρησα οτι οι nightwish κλεβουν riffs απο προηγουμενα τραγουδια τους…ειδικα σε ενα τραγουδι προς το τελος του δισκου που δε θυμαμαι, εχουν κανει copy paste ολοκληρο μερος απο το τραγουδι “Sahara” του προηγουμενου δισκου.

Εποχες με tarja δε φτανει παντως,απο τοτε που εφυγε η tarja εχουν πεσει σε δυναμικη τα τραγουδια τους και εχουν γινει πιο light

Sountrack-οειδες ειναι, λογικο να εχουν “δανειστει” μελωδιες απο παλιοτερες δουλειες τους.

Πολυ ομορφο και πολυ διαφορετικο το αλμπουμ και ας το εχω ακουσει μονο μια φορα μεχρι στιγμης. Λατρευω τις φολκ μελωδιες που κυριαρχουν.

Απο τις πρωτες ακροασεις του αλμπουμ,ως πρωτη αισθηση ειναι η μετριοτητα και ερωτηματικο,καποιες μεμονομενες καλες στιγμες οπως τα storytime,ghost river,last ride of the day δεν μπορουν κατε με να σωσουν το δισκο,η αρχικη εντυπωση του single ισως δημιουργησε προσδοκιες για κατι καλο,δεν ειδα να επιβεβαιωνονται αυτες στο συνολο,χειροτερο του Dark passion play.

To μερος του κομματιου scaretale,απο το 4:00-5:40,ευκολα θα μπορουσε να ειναι soundtrack καποιας προσχολικης ταινιας η παιδικου με anime.:stuck_out_tongue:

Δεν ξερω αν η επιλογη της anette στα φωνητικα ηταν συνειδητη επιλογη,κατι βιαστικο η απλα ηθελαν να μειωσουν το οπερετικο στοιχειο και να δοκιμασουν κατι διαφορετικο.Το σιγουρο ειναι οτι στα Live υπαρχει προβλημα,το παλιο υλικο δεν αποδιδεται οπως πρεπει,η αισθηση οτι κατι λειπει ειναι εμφανης.

καλα εν τω μεταξυ το riff που μπαινει στο 3:20 του I Want My Tears Back ειναι το κυριο riff του Dance Of Death των Maiden…

γιατί είναι λογικό;

Συμφωνώ με τους από πάνω που λένε ότι το άλμπουμ ήταν μέτριο, ως αδιάφορο, και αλήθεια ήθελα ΠΟΛΥ να είναι καλό.
Προσωπικά απογοητεύτηκα, δεν ξέρω, ίσως είχα μεγάλες προσδοκίες.

Το έχω ακούσει 3-4 φορές μέχρι τώρα, και απλά δεν έχει αυτό το κάτι. Δεν ξέρω τι ακριβώς δεν μου κάθεται καλά, ίσως είναι μονότονο;
Συγκριτικά με το DPP (δεν το συγκρίνω με τα παλιότερα, είναι ανόμοια πράγματα) το DPP νομίζω είναι καλύτερο. Μεγαλύτερη μουσική “ποικιλία” και είχε ένα ιδιαίτερο συναίσθημα. Το Imaginaerum μου βγάζει κάτι “δήθεν”. Τα μόνα κομμάτια που μου άρεσαν αμέσως (βγάζω έξω το Storytime) ήταν το Scaretale και το Arabesque.

Σχετικά με τις ομοιότητες που λέτε, την ώρα που το άκουγα πρόσεξα ομοιότητες με παλιότερα κομμάτια (πχ το “riff” των πλήκτρων που παίζει από πίσω στο I want my tears back μου θύμισε τα πλήκτρα στο break που κάνει προς το τέλος στο Kinslayer, εκεί που μιλάει και η αντρική φωνή), αλλά αυτή που μου έκανε μπαμ και είναι πολύ χαρακτηριστική, στο Rest Calm στο 0:55 με 1:02 παίζει ΑΚΡΙΒΩΣ το riff από το Siren. Όταν το άκουσα 1η φορά από μέσα μου το συνέχισα με τα λόγια/μελωδία του Siren ("A laaaady with a violiiin… " :stuck_out_tongue: )

Εν ολίγοις, απογοητεύτικα και δεν το περίμενα. Σκόπευα να πάω να το πάρω την 1η μέρα κυκλοφορίας, αλλά μάλλον δεν θα το κάνω.

8.5/10 απο μενα…!
κ αυτο γιατι περιμενα κατι τεραστιο απο αυτους…!
δεν ειναι τεραστιο αλλα ειναι πολυ καλο…!
με περισοτερες ακροασεις θα εχω καλυτερη αποψη…!

κατω του μετριου δυστυχως… ειχα ενθουσιαστει με το storytime που μαλλον ειναι το καλυτερο κομματι του δισκου τελικα, σιγουρα ειναι καλυτερο το DPP