Nightwish

Καλός δίσκος. Εχει 2-3 τραγούδια που πλεον τα κανω σκιπ αλλά γενικά έχει ωραίες στιγμές. Το σκρουτζ πάντως έπαιξε τον ρόλο του

1 Like

Ευχάριστο το άλμπουμ. Δεν με χάλασε που είναι mid tempo, to shoemaker πολύ ωραίο! Θα φανεί με τις ακροάσεις πιο καλά.

1 Like

Το shoemaker είναι ένα απο αυτα που κάνω σκιπ :smiling_imp:

1 Like

Επειδη ακομα δεν εχω αξιωθει να το ακουσω προσεκτικα να πω οτι ενα πραγμα που μου εκανε εντυπωση (θετικη) ειναι μια επιστροφη στα synths και λιγοτερο φορτωμενες ορχηστρες, καποια κομματια οπως το Pan πχ που ακουω τωρα μου θυμισαν εποχες πριν το Once.

Σιγουρα παντως σε πρωτη φαση μου εχει κινησει πολυ περισσοτερο το ενδιαφερον απο το προηγουμενο, καλο σημαδι.

2 Likes

,Σοβαρά? Και θεωρειται από τα καλύτερα του δίσκου από όσο διαβάζω.

Θα το ακούσω αύριο εγώ που δεν δουλεύω με την ησυχία μου

τον άκουσα κι εγώ τον δίσκο . " κινηματογραφικό" είναι το 2ο σκέλος που με άφησε παντελώς αδιάφορο

το 1ο είναι αρκετά καλό και ενδιαφέρον πλην του tribal που δεν μου κάθισε τόσο καλά

Δεν ειναι για rocking choice για μενα ο δισκος,εχει ενδιαφερον κομματια,εχει και καποια fillers που θα κανεις skip ευκολα,αυτα μπορει να διαφερουν για τον καθενα ομως.Μusic απο τη μεση,Noise,Harvest,How’s The Heart?,τα υπολοιπα τα ακουω αλλα οχι στο repeat.

To ακουσα κ εγω 2 φορες πολυ ευχαριστα,ειδικα μεχρι το how s the heart μ αρεσε πολυ

Αρχικά, κωλοτούμπα σε αυτό:

Δεύτερον, μεγάλο ναι.

Τρίτον, όσοι έχουν όρεξη και άνω του μετρίου ακουστικά παρακαλούνται να βάλουν τον δίσκο να παίξει σε ησυχία, κατά προτίμηση με χαμηλά φώτα, και να δώσουν προσοχή στο layering.

Χωρίς. Λόγια.

cat

2 Likes

Nightwish/Amorphis european tour,απο 16/11/2020.

Το έχω λατρέψει το human ρε πουστημ. Δεν είμαι οπαδός των nightwish ουτε φίλαθλος δηλαδή αλλά το ακούω κλεψιμεικο κατεβασμένο από YouTube χωρίς τίτλους τίποτα κ κυλάει απίστευτα όμορφα.

Σίγουρα κάποιος που ακούει nightwish καιρό θα έχει να πει πολλά μέτρια κ αρνητικά.

Εγω βγάζω το καπέλο στον Tuomas (νομίζω αυτός είναι ο βασικός συνθετης) ο άνθρωπος γράφει εκπληκτικά πράγματα δεν έχω το κατάλληλο λεξιλόγιο να το περιγράψω. Για την Floor τι σχόλιο να κανεις; κ σε βιντεάκια που την εχω δει είναι τουλάχιστον χιλιόμετρα πιο συμπαθής από την “άλλη” κ για φωνή τι να πεις;

2 πράγματα ακόμα.

Το the greatest show on earth μπορεί να θεωρηθεί σαν το απόλυτο αριστουργημα; ήρεμα ρωτάω

Το the escapist ήταν b side? (Ασχετο)

1 Like

Πατάω και ξαναπατάω λάικ, δεν ξέρω γιατί δέχεται μόνο ένα. :smiling_face_with_three_hearts:

(Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και πλαγίως στο σχόλιο για Tarja -φαντάζομαι- αλλά σεβαστό και προχωράμε.)

Το φετινό είναι πανέμορφο, ένα σκαλί πάνω από το προηγούμενο για τα γούστα μου, αν και αρκετά κάτω από τις κορυφές τους. Όχι ότι αυτό λέει πολλά βέβαια.

Κατά τα άλλα, μία μικρή απόδειξη του πόσο δισκάρα είναι το Dark Passion Play είναι ότι μιλάμε για εβδομηνταπέντε λεπτά άλμπουμ, που έχει για b-sides The Escapist και While Your Lips Are Still Red. Και κυριολεκτικά b-sides, δεν ήταν καν στη special edition. :’)

Και προφανώς ΝΑΙ για Greatest Show On Earth*. [poser-mode-on]Είχα την τύχη να ζήσω και το αποκάτω βέβαια, οπότε ίσως υπάρχει λίγη προκατάληψη.[poser-mode-off]

.* μικρός αστερίσκος για Poet And The Pendulum και Ghost Love Score

1 Like

Δισκαρα ειναι το human αλλα για την Tarja και εγω θα διαφωνησω. Η Floor ειναι φωναρα και τρομερη παρουσια αλλα εμεις που τους μαθαμε με Tarja δυσκολο να την ξεπερασουμε. Εμενα καλα καλα με ψιλοχαλαγε που στο Once τραγουδαγε λιγοτερο οπερετικα (και πιο “σωστα” για να τα λεμε ολα), αυτη η χροια που ειχε στα Oceanborn-Wishmaster-Century Child ειναι αξεπεραστη στα δικα μου αυτια.

Αλλα οκ αλλο κεφαλαιο τωρα και η Floor ειναι εξαιρετικη, δεν υπαρχει λογος να σκαλιζουμε τα παλια.

Τα παλιά τα σκαλίζει το όνομα του τοπικ ρε. :laughing:
Κ δεν είπα κάτι άσχημο για την Tarja απλά είπα ότι πιο συμπαθητική σαν φυσιογνωμία μου φαίνεται η Floor. Φωναρες κ οι 2 προφανώς με μικρές διαφορές.

Η κοντουλα που τραγουδάει στο dark passion play εμένα προσωπικά μ άρεσε πολύ αλλά ειν αλήθεια ότι τους ταιριάζει φωνή σαν της floor καλύτερα. Αλήθεια κάνει κάτι μουσικα;

ΕΓΩ είδα το greatest show σε βίντεο απο μια συναυλία σε εξωτερικό χώρο κ είναι κάτι το ανεπανάληπτο. Σε ζηλεύω να ξέρεις. Κ στα δικά μου.

Με το escapist δηλώνω ερωτευμένος μ ένα τραγούδι.

Σωστο, μαλλον πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του θρεντ σιγα σιγα αφου ουσιαστικα ειναι το γενικο για κουβεντα γυρω απο τους Nightwish.

Και η Αννετ καλη ηταν, οχι τοσο ταιριαστη με την μουσικη των Nightwish ισως αλλα κακη με τιποτα και σιγουρα δεν αξιζε οοοολο αυτο το κραξιμο που εφαγε.

3 Likes

Κάτι θυμάμαι για το σίριαλ Αννετ. Καλά πέρασαν οι nightwishακηδες :laughing:

Ακούω τώρα στο δρόμο για την δουλειά το escapist κ θα ήθελα να έχω ένα καλάθι μαργαρίτες να τρέχω χοροπηδωντας κ να τις σκορπάω χαμογελώντας στον δρόμο :heart_eyes: :smiling_face_with_three_hearts: :joy:

2 Likes

Αυτο που κανει η anette ειναι,συνεργασια με Jani Liimatainen και εχουν βγαλει 2 δισκους σε υφος που εχει στοιχεια Nightwish,πιο απελευθερωμενη απο την πιεση που ειχε σαφως εκει,καθως δεν μπορουσε να υποστηριξει το οπερατικο στοιχειο,κατι που το κανει αψογα η Floor,χωρις να εχει την υπερβολη της Tarja.

2 Likes

Τι φανταστικό κομμάτι αυτό το Shoemaker. 8 λεπτά διαρκεί το τουμπα-καμάρα η διαδρομή με το ποδήλατο κ τα 6 από αυτά που το ακούω κινδυνεύω να γίνω χαλκομανια από κάνα λεωφορείο αφού με κάνει να κοιτάω ψηλά.

Μπράβο ρε Tuomas. Θενξ ρε Nightwish.

4 Likes

Η ψηλή είναι τούμπανο. Και φωνητικά και εμφανισιακά. Είναι από τις περιπτώσεις εκείνες τραγουδιστών που καραγουστάρω να ακούω live (youtube) παρά studio version. Ghost Love Score, έρωτας! Χτυπάει τις ψηλές για πλάκα και σβήνει τις προκατόχους της, αλλά προφανώς κάποιοι έχουν συνδεθεί συναισθηματικά με την εποχή που τραγουδούσε σε αυτούς η Tarja.
Εγώ που δεν τους γούσταρα ποτέ ιδιαίτερα, θεωρώ ότι η Floor είναι ό,τι καλύτερο μπορούσε να τους συμβεί. Ό,τι πιάνει αυτή η γυναίκα το μεταμορφώνει.

3 Likes