Nightwish

δεν ακούω Nightwish αλλά τον θυμάμαι 2004 στους Priest στη Μαλακάσα, κάγκελο ολόχεστο σε όλο το live και εμείς δίπλα να τραγουδάμε αγκαλιά Electric Eye \m/

κρίμα, μακάρι να αλλάξουν οι συνθήκες στο μέλλον από κάθε άποψη

Χμ. δεν εκπλήσσομαι. Έχουν αρχίσει και πιέζουν για αμοιβές, και όταν έχεις και μεγάλο επιτελείο, έχεις και έξοδα.
Δυστυχώς ΔΕΝ πρόκειται να καλυτερέψουν τα πράγματα. θα βγαίνουν 5-10 μπάντες με χάλκινα άντερα που θα σπρώχνονται και κάμποσοι που θα προσπαθούν, αλλά πιθανά να τους τρώει η μαρμάγκα.
Η ενασχόληση με τις τέχνες, μόνο θλίψη μπορεί να φέρει για τον καλλιτέχνη που δεν συμβιβάζεται.

1 Like

Σκατα, πολυ μεγαλη απωλεια για την μπαντα, αλλα η προσωπικη ζωη και υγεια πανω απ’ολα εννοειται.

1 Like

Ελπίζω μόνο όσο αυξάνονται οι πλατφόρμες για τους καλλιτέχνες (ας πούμε, YT μέχρι bandcamp, spotify, μέχρι να υπάρξει κάτι καλύτερο) να μειώνεται η απόσταση μεταξύ καλλιτέχνη και κοινού, να καταργηθούν οι μεσάζοντες. Αυτό μπορεί να αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο.

Δεν μπορεί να ησυχάσει αυτή η μπάντα, τεράστιο πλήγμα η αποχώρηση του μακροβιότερου τραγουδιστή της. Κυρίως όμως, θα λείψει η συνθετική του συνεισφορά αφού ήταν ο 2ος μετά τον Tuomas που προσέφερε στο κομμάτι αυτό, και η σκηνική του παρουσία. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε αρχικά αν θέλει ο Tuomas να συνεχίσει το καράβι μετά την επερχόμενη περιοδεία (; ) και αν ναι, πώς θα το κάνει αυτό. Θα ψάξει κάποιον νέο από τους πολλούς ταλαντούχους μουσικούς εκεί έξω που θα μπορεί να ανταπεξέλθει στα φωνητικά, μπάσο και ακουστική κιθάρα, ή μήπως θα έχουμε κάποια εσωτερική μεταγραφή με τον Troy να αναλαμβάνει τα αντρικά φωνητικά; Θα ήταν ωραίο πάντως αν γυρνούσε ο Sami στο μπάσο, γιατί από τους “παλιούς” έμειναν μόνο οι Tuomas και Emppu.

Γαμώ και το 2021, ακόμα δεν ξεκινήσαμε και μετράμε πληγές (Children of Bodom, Iced Earth και τώρα αυτό)

Τα λέμε Μάρκο

7 Likes

χωρίς να έχω καμία σοβαρή άποψη για το θέμα , από αυτά που μπορώ να καταλάβω και επιπλέον διαβάζοντας την ανακοίνωση του Μαρκο … τείνω να συμφωνήσω με αυτό

Edit : τα συμπεράσματα που έχω καταλήξει , ταιριάζουν και με το 2ο ποστ , οπότε το προσθέτω έστω ετεροχρονισμένα

1 Like

δεν αξίζει τον κόπο.

Λίγες μέρες έμειναν για τη live stream συναυλία θα κλείσω εισητηριακι μόνο και μόνο για το τελευταίο δίσκο.

1 Like

Το green screen πονάει λίγο αλλά. Πόσο. Φωνάρα. Είσαι. Ρε. Φλορ. :smiling_face_with_three_hearts:

Εδιτ: Κουβαλάει το Planet Hell σόλο. Η. ΘΕΑ. :wave:

Εχω αγορασει για την αυριανη παρασταση να τη δω σπιτακι μου καθως αυτη την ωρα δουλευω. Ηταν κομπλε? Γενικα βλεπω πολυ καλα σχολια για το σημερινο λαιβ

Πολύ όμορφο, κάποιες ωραίες εκπλήξεις στο σέτλιστ, απόδοση προφανώς τέλεια, ο Μάρκο προφανώς λείπει, ο Τρόυ προφανώς γεμίζει όσο πάει, η Φλορ προφανώς σουπερστάρ, διάρκεια προφανώς έπαιξαν παραπάνω από μιάμιση ώρα γιατί απλά δε βγαίνει.

Με το καλό κι από κοντά ξανά.

Ωρέ πού πάμε χωρίς Ever Dream ωρέ. :slightly_frowning_face:

Βέβαια Shoemaker. :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Δυστυχως αρκετο lag μεχρι το 1ο μισο, ψιλοαπαραδεκτο για το κοστος του εισιτηριου και αν κρινω απτο chat υπηρχαν αρκετοι με χειροτερα θεματα. Υποθετω αν το δεις μεταγενεστερα δεν θα υπαρχει προβλημα. Επισης παλια λεγανε κατι για αβαταρ που μπορεις να εχεις, αλλα δεν υπηρχε τιποτα τετοιο. Το green screen και τo cgi ok,τα περιμενα χειροτερα, αλλα για ποιο λογο μας εδειχναν πλανα απο το “venue” ενω η μπαντα επαιζε μονο ο σκηνοθετης ξερει.

Νεος μπασιστας ο Jukka Koskinen των Wintersun, υποθετω ηταν προταση του Kai, πολυ καλος παικτης αλλα δεν τραγουδαει (εκτος απο growls που μαλλον δεν θα χρειαστουν και πολυ) οποτε πηγαν σε αλχημειες για να καλυψουν το κενο του Hietala. Ποτε μονη της η Floor, ποτε ο Troy, ποτε και οι 2 ανελαβαν τα μερη του. Αρκετα τολμηρο να παιξεις 2ο τραγουδι το Planet Hell στο πρωτο “live” μετα τη φυγη του, αλλα οσο κι αν εσκισε η Floor, υπηρχε η αισθηση οτι κατι ελειπε.

Γενικα ηταν οσο καλο μπορει να ειναι κατι τετοιο, αν και υπηρχε μια αμηχανια σε πολλες στιγμες. Ελπιζω το αυριανο να εχει διαφορετικο setlist.

2 Likes

Η απαράδεκτη στα-χαρτιά-24-άρα μου έπαθε μόνο δύο φορές λόξυγκα, η πρώτη πριν αξιωθώ να κλείσω ένα ταμπ τουίτερ που είχε ξεμείνει. Είναι λίγο ζόρικα τα stream στο ζωντανό, μετά όντως απλά φορτώνει βίντεο και πάει νεράκι.

Κατά τα άλλα θέλει λίγο μαγείρεμα σε επιλογή κομματιών και ενορχηστρώσεων, γιατί όσο κι αν κάποιες γραμμές μπορούν να βγουν από Φλορ/Τρόυ, άφησε μεγάλο κενό ο Μάρκο. Planet Hell στεγνά πανηγύρισα πάντως. :yum:

Αύριο ελπίζω σε Poet And The Pendulum και κάτι από Oceanborn γιατί α.

1 Like

μια τυπισα ξεκινησε να ανεβαζει βιντεο απο το λαιβ. οχι δεν θελω να τα δω θελω να περιμενω μεχρι αυριο να το δω liveeee οχι spoiler σε εμας που δεν ειδαμε ακομη τη συναυλια :stuck_out_tongue:

1 Like

Floor υπέρτατη θεά και λίγα λέω.

Όποιος προλάβει:

3 Likes

Είναι τόσο φωνάρα που πήρε μόνο κάτι χρόνια να καταλάβω ότι στηρίζει misheard lyrics. Μετά το ‘brings me to tears, into the blue memory’ την αγαπάω λιγο περισσότερο.

Ακόμα δε μπορώ να αποφασίσω πώς νιώθω για Ever Dream χωρίς τα δεύτερα. :confused:

Σερί Sleeping Sun και Pan. :smiling_face_with_three_hearts:

Εγω ουτε για το Planet Hell ειμαι σιγουρος. Ισως θα επρεπε να μην πανε σε κομματια με τοσο εντονη παρουσια του Marco.

Στο 2ο live ηταν αναμενομενα καλυτεροι, με ελαφρως αλλαγμενο σετλιστ. Για το Pan να δωσουμε ενα credit στον Emppu που το παιξε ολο downpicking οπως επρεπε δηλαδη. :metal:

Επισης, το Nemo θεωρω οτι απο τοτε που ηρθαν οι Floor και Troy εχει ανεβει πολυ ως κομματι, ειδικα στο κλεισιμο του και προχθες ο Kai ειπε να προσθεσει ακομα μια γαματη λεπτομερεια παιζοντας μια “μελωδια” με τα πιατινια του. Ή μαλλον προχθες το προσεξα, γιατι τελικα το εκανε και στα προηγουμενα dvd.

Οσο για τον Troy απλα αγαπω τον ηχο της κιθαρας του και μετα απο τοσα χρονια αξιωθηκα να μαθω τι ειναι αυτο το συρραπτικο με λειζερ που κραταει αντι για πενα (το χρησιμοποιει στην αρχη του Greatest Show πχ) και αποφασισα οτι το θελω στη ζωη μου. Να ναι καλα και ο φιλος που μου ειπε οτι λεγεται e-bow και με γλιτωσε απο μια πολυ αβολη συζητηση στο καταστημα. (Βεβαια αφου ειδα την τιμη ισως να δοκιμασω τι ηχο βγαζει ενα συρραπτικο πρωτα)

3 Likes

Θα παει κανεις σε καποια συναυλια στην Ευρωπη?

Θα ειμαι Ρουμανια 1η Αυγουστου

3 Likes

Μπραβο φιλε!!Καλα εκανες,τους ειδα Hellfest πριν 2 βδομαδες περιπου.16 χρονια περιμενα για να τους δω…Εστω και αν ειναι μονο 2 απο τοτε.Επαθα τεραστιο σοκ με τη Floor…Οσο κ να το περιμενα μου ριξε το σαγονι κατω.ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ,καταπινει το stage.Εχω κλεισει και για Παρισι για 30 Νοεμβριου αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι θα γινει λογω covid.

1 Like

ωραια θα ηταν να τους φερουν κ παρακατω βεβαια η εποχη ειναι μονο για μπανια οποτε κ ρισκο