Nikko McBrain (IRON MAIDEN) Live 19-21/11/2004

O Nikko McBrain, o drummer twn Iron Maiden tha emfanistei me tous Anthenora (Italiko Iron Maiden Tribute band) stin Athina tin Paraskevi 19/11/2004 (Gagarin) kai stin Thessaloniki tin Kyriaki 21/11/2004 stin Ydrogeio.

Elate na goustaroume ligo MAIDEN…

__[size=7]YEAH!![/size]

__Κατά 99% θα είμαι εκεί!! Ωρε τι έχει να γίνει!!! 8)

Trexte provata na skasete 27 euros gia na akousete diaskeves.

__Πρόβατο είσαι και φαίνεσαι, βλάκα. :evil:

__Ξέρω πολύ καλά τι πάω να δω. Αντί να πάω (άλλη μια φορά) να δω κάτι μέτριο σε ένα μπαράκι (ένα νέο μέτριο ελπιδοφόρο ελληνικό σχήμα που παίζει χειρότερα και απο τις σχολικές μπάντες), θα πάω να περάσω πολύ καλά ακούγωντας μερικά απ’ τα αγαπημένα τραγούδια μου (παιγμένα όπως πρέπει -και όχι μερικούς καραφλούς αποτυχημένους ή ένα μάτσο άσχετα και “υπέρ-poser” παιδάκια που νομίζουν ότι παίζουν μουσική).

__Θα πάω να απολαύσω έναν εξαιρετικό drummer και την παρέα του σε υπέροχα τραγούδια. Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι υψηλό το αντίτιμο (ΑΝ είναι επιβεβαιωμένη η τιμή), αυτό δε το ήξερα. Μάλιστα τώρα που το σκέφτομαι το ποσοστό να πάω (δεν έσω λεφτά αυτή την περίοδο), πέφτει στο 50%. Πρόβατο όμως δεν είμαι… :x

__Παίρνω πίσω τον χαρακτηρισμό “βλάκα”, αν το είπες “χαϊδευτικά”, όμως δε τον σβήνω γιατί όντως με εκνέυρισε η αντιμετώπισή σου και έτσι δείχνω την αντίθεσή μου σε τέτοια αντιμετώπιση και “φιλικές” συμβουλές.

Καλά τι απάτη ήταν αυτή? Live το λέτε αυτό? Εντάξει, δεν έχω κανένα παράπονο από τον Nicko αλλά αυτή η τελειωμένη η αδερφή που έχουν για frontman οι Anthenora που τον βρήκαν? Δεν έχω πρόβλημα, ο καθένας μπορεί να είναι όπως αισθάνεται, και άλλοι είναι gay (…) αλλά δεν το δείχνουν. Άσε που μου έσπασε τα νεύρα με τον τρόπο που ειρωνευόταν το (λιγοστό είναι η αλήθεια) κοινό ότι και καλά δεν συμμετείχε δυναμικά… Μάθε να τραγουδάς ρε καραγκιόζη πρώτα και σταμάτα να κουνιέσαι σαν ξεβιδωμένη για να ανέβουμε και μεις!!! :evil: :evil: :evil:

Η εικόνα της απάτης βέβαια δεν μου σχηματίστηκε μόνο απ’αυτό. Η ποιότητα,η διάρκεια της συναυλίας καθώς και η επιλογή των τραγουδιών δεν ήταν όπως τα περίμενα. Πιο πολλή ώρα ήταν η αναμονή και τα “κενά” διαστήματα παρά το live. Κρίμα που είστε και επίσημη tribute band στους Maiden. Επιτέλους λίγος σεβασμός στον κόσμο που σας σέβεται ακόμα. Αφήστε τους δήθεν και τις αρπαχτές και φέρτε τους αυθεντικούς…

ΥΓ1: Προσωπικά μ’αρέσουν πολύ οι WASP αλλά δεν μπορούσε να παίζει και τίποτ’άλλο από τα ηχεία σήμερα?
ΥΓ2: Εύχομαι όσοι τους δείτε την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη να περάσετε καλύτερα αν και δεν το πολυπιστεύω :frowning:

__Εντάξει… :cry: Το ποσοστό έχει πέσει στο 1%… :evil:

Ti na po. To review sou me apogoiteuse… Elpizo na einai kalytera ta pragmata stin Thessaloniki. Pantos sigoura tha exei perissotero kosmo apo tin Athina.

Epaiksan tipota apo Dance Of Death?

Me tetoia timi isitiriou mono provato theoreite kapios pou paei na dei tribute sigrotima.Ki ego eimai megalos fan ton maiden alla me 25 euro prin 4 xronia eixa dei olo to group kai oxi apla ton drummer.An eixe px 15 euro to isitirio xalara ki ego tha pigena na do mc brain me aftous tous Athenora.

Μπα δε παιζουν τπτ από Dance Of Death δυστυχώς και κάτι επίσης απογοητευτικό είναι το γεγονός ότι επαιξαν μόνο 12 κομμάτια στην Αθήνα! Πάντως υπέγραψε πάρα πολλά αυτόγραφά, βγήκε φωτογραφίες κτλ.

Ελπίζω να δούμε κάτι καλύτερο στη Θεσ/νίκη!

:roll: :?: :o :? 8O :evil: :x :roll:

-------------Αντί να πάω (άλλη μια φορά) να δω κάτι μέτριο σε ένα μπαράκι (ένα νέο μέτριο ελπιδοφόρο ελληνικό σχήμα που παίζει χειρότερα και απο τις σχολικές μπάντες), θα πάω να περάσω πολύ καλά ακούγωντας μερικά απ’ τα αγαπημένα τραγούδια μου (παιγμένα όπως πρέπει -και όχι μερικούς καραφλούς αποτυχημένους ή ένα μάτσο άσχετα και “υπέρ-poser” παιδάκια που νομίζουν ότι παίζουν μουσική).--------------------

Eisai ilithios otan pas sta tifla kai parakoloutheis mia mpanta pou den ti kserei oute i mana tis kai apo tin alli kathesai kai milas asxima kai katakrineis prospatheies ellinikwn sigkrotimatwn pou prospathoun na kanoun kati omorfo s’auti ti gamimeni xwra pou legete ellada…! Kai otan eleges olles autes tis kakies sou eihes kati sigkekrimeno sto mialo sou? De mporeis na katakrineis etsi eukola kai malista ton xoro tis hard rock pou ksereis poso evesthitws einai kai oloi mas prospathoume na ton ipostiriksoume. Apo poies mpantes exeis parapono? Mipws de ksereis katholou ti skini tis Thessalonikis? Poses sinaulies exeis dei apo topikes mpantes?

Auta pros to paron, giati aloste nomizw oti hanw ton xrono mou me atoma san esas…

Αν και με κάλυψε ο Nimlot, όχι δεν έπαιξαν τίποτα από Dance of Death.
Τους Anthenora τους έχει στο site των Maiden στις επίσημες tribute bands αλλά δεν μπορώ να πω ότι τους ήξερα πριν απ’αυτό.
Αλήθεια, Θεσσαλονίκη πώς ήταν? Είμαι περίεργος… :?: :evil: :?:

to live tou McBrain itan apogoiteutiko, kria asteia se stil stand comedy, ligos sxetika kosmos, o tragoudistis itan kalos, alla ipervolikos, i mpnata demeni alla tipota spoudaio, kai i oli tous emfanisi den eixe kati ousiastiko na dwsei, pera apo mia metria tribute mpanta stous MAIDEN me metria episis epilogi tragoudiwn… Anyway, den exize ta lefta tis auti i sinavlia…

__Τότε κακώς έγραψες… Πρώτο σου μήνυμα και είναι γεμάτο ειρωνεία και ένα δήθεν στιλάκι… Το ότι εμμέσως πλην σαφώς με χαρακτήρισες ηλίθιο, δε θα το σχολιάσω… δηλαδή γράφτηκες στο φόρουμ αυτό μόνο και μόνο για να με βρίσεις; Τι να πω…; :evil:

__Πάντως έχε στο νου σου ότι έχω όλη την καλή διάθεση να κουβεντιάσω μαζί σου γι’ αυτό ή για όποιο άλλο θέμα και μάλιστα καλόπιστα -ελπίζω αυτό να είναι αμοιβαίο. Ομως να έχεις στο νου σου ότι ο καθένας εδώ μπορεί να εκφράζετε κάπως επειδή έχει και κάποια σχέση /γνωριμία (ναι, έστω δια του γραπτού λόγου) με τους άλλους. Δεν έχω τίποτα με τα νέα μέλη, όπως όλοι υπήρξα κι εγώ (και μάλιστα πολλάκις καθώς συμμετέχω σε πολλά forums). Ομως είναι λίγο προκλητικό κάποιος που δεν γνωρίζει κάποιον να τον κρίνει έτσι στα γρήγορα.

__Πρώτον, το αν αγαπώ το χώρο του rock, δεν μπορείς να το ξέρεις… Είμαι άτομο που δυστυχώς στα σχολεία που πήγαινε ήταν ο “μοναχικός καβαλάρης”. Οταν ΟΛΟΙ γύρω σου ακούνε μόνο απο Βανδή έως Μελά, όταν έχει την κάθε βλαμμένη να σνομπάρει τους Maiden, τους Zeppelin και τους Purple και στο καπάκι να βάζει στο walkman της Britney Spears, κι εσύ -αν και όχι περιθωριακός, αλλά άκρως δημοφιλής (το αναφέρω γιατί όταν είσαι μέσα σε κύκλους με διαφορετικές απόψεις και υψώσεις ανάστημα έχει μεγάλη διαφορά απ’ το να είσαι απ’ έξω, διαφορά στις συνέποιες)- αντιτίθεσαι και επωμίζεσαι τις συνέπειες ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΟΙΕΣ (ως οφείλεις βεβαίως), όταν πηγαίνεις σε συναυλίες, όταν αγοράζει αυθεντικά τα cd (όλα αλλά κυρίως απο νέους καλλιτέχνες), έχεις ανοιχτά τ’ αυτιά σου (και τα μυαλά) προς νέα σχήματα και ακούσματα, όταν σου κολλάει ένα goofy χαμόγελο όταν μαθαίνεις ότι το τάδε μέλος μιας καλής μπάντας είναι Ελληνας, ή ότι κάποιος Ελληνας μουσικός κάνεις βήματα στο εξωτερικό, τότε νομίζω πως ναι, πράγματι ενδιαφέρεσαι για το χώρο.

__Και αυτό που λες “στα τυφλά”… όταν ακούω π.χ. ότι είναι ένας εξαιρετικός blues /rock κιθαρίστας που ονομάζετε Νίκος Ντουνούσης και θα παίζει αύριο μαζί με έναν φίλο μου στο τάδε μέρος -και δεν υπάρχει κάποιο cd του απο κάποιον γνωστό μου να ακούσω κάτι απ’ αυτόν- ΠΩΣ θα ξέρω πριν τον ακούσω εγώ ο ίδιος, πως παίζει; Βασιζόμενος σε γνώμες άλλων; Εν μέρη ναι, αλλά δεν πρέπει κι εγώ να πάω να τον ακούσω για να έχω ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνώμη; Πρέπει. Οπότε -αν βολεύει και μου τραβάει την προσοχή- πηγαίνω. Και ή (όπως στην περίπτωση του Ντουνούση) παθαίνω πλάκα, ή μου αρέσει ή ξενερώνω ή εκνευρίζομαι…

__Είμαι σύμφωνος στο να στηρίζουμε τους νέους καλλιτέχνες. Μάλιστα έχει τύχει να γνωρίσω έτσι αξιόλογους μουσικούς και μάλιστα έχει τύχει να ακούσω και δουλειά (demo) φίλου απο το παρόν forum που μου άρεσε και την επικροτώ /στηρίζω. Αν δε μου άρεσε όμως θα το έλεγα. Π.χ. “γνώρισα” μέσα απ’ αυτό το forum τους Wanted. Λόγο των “λεχθέντων” εδώ μέσα οι προσδοκίες μου ήταν υψηλές, περίμενα κάτι περισσότερο. Ομως, τα παιδιά φαίνεται πως είναι καλοί και άξιοι μουσικοί και το κυριότερο, με περιθώρια εξέλιξης σε κάτι που αξίζει όχι μόνο να βγει στην αγορά της Ελλάδας, αλλά και παραέξω! Αν τύχει και παίζουν στην πόλη μου μέρα που να με βολεύει θα πάω και να τους ακούσω.

__ΟΜΩΣ, και εκεί έγκειται η ένστασή μου, έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα σαν αυτά που “φωτογράφισα” (περισσότερα τα “παιδάκια” στα οποία αναφέρθηκα), που ήταν χάλια. Και όχι, δε θα είμαι ελαστικός σε ψωνισμένους και κάκιστους μουσικούς. Λάθος σε μη μουσικούς (παρένθεση, δε θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση κάποιος να έχει σπουδάσει μουσική για να θεωρηθεί μουσικός… αυτό για να μην υπάρξει παρεξήγηση). Ο εχθρός του καλού είναι το μέτριο και το κακό, και έχουμε πήξει απο τέτοιους. Και όσο στηρίζουμε τέτοια φαινόμενα θα μένει ο κάθε εκπληκτικός κιθαρίστας όπως ο Ντουνούσης χωρίς δισκογραφία και η κάθε ψ0λα θα κάνει πωλήσεις με το “θα χορέψω για 'σένα” και “θέλω όλους τους φίλους σου για πάρτη μου”… :evil:

__Α και δε μου λες, γιατί όσο και να θέλω καλόπιστα να διαβάσω το μήνυμά σου δυσκολεύομαι, ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΝΑ "kathesai kai milas asxima kai katakrineis prospatheies ellinikwn sigkrotimatwn pou prospathoun na kanoun kati omorfo s’auti ti gamimeni xwra pou legete ellada…! " :?: ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΔΕΣ ΝΑ “katakrineis etsi eukola kai malista ton xoro tis hard rock pou ksereis poso evesthitws einai kai oloi mas prospathoume na ton ipostiriksoume.” :?: ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ /ΚΑΠΟΙΟΥΣ :?: :?:

__Δε νομίζεις πως είσαι άδικος μαζί μου…;

__Δυστυχώς (εννοώντας ότι θα ήθελα να είναι αλλιώς τα πράγματα), συμφωνώ μαζί σου… :frowning: Για “την ιστορία”, δεν πήγα στη συναυλία και καλά έκανα…

__Και εδώ θέλω να βγω λίιιγο off-topic και να πω ότι την Παρασκευή, στον ίδιο χώρο που έπαιξε ο Niko, έπαιζαν κάτι μπλουσιές και ροκ 5 δικηγόροι. Αναφέρω το επάγγελμα για να τονίσω πως (αν και πολύ καλοί απ’ ότι υποστηρίζει ένας φίλος μου που ξέρει τον Καλημάνη) είναι ερασιτέχνες. Το εισητήριο ήταν το ίδιο 27 ευρώ!!! 8O Μάλλον κάτι παίζει με τον χώρο… πρέπει να είναι βλαμμένοι αυτοί που έχουν την Υδρόγειο. 27 ευρώ;!

Paidia, gia na ksekatharisoume ligo ta pragmata giati oloi grafoume alla apeiroelaxistoi kseroun ti paizetai ston xoro…

I synavlia itan panakrivi apo apospsi kostous. O kyrios McBrain zitise ta panta (stin kyrioleksia) prokatavolika kai to eisitirio den mporouse na einai kato apo 25 euro gia na bgei i synavlia. Oxi oti bgike oikonomika diladi, alla leme tora.

To na leme oti itan akrivo to eisitirio xoris na gnorizoume ti eksoda eixe auti i synavlia einai toulaxiston geloio.

Mporei na einai polla ta lefta gia to gousto mas i tin tsepi mas, alla den einai akrivo.

Osoi pigan, pigan gia na doun ton drummer twn Iron Maiden kai oxi tin tribute banda (pou parepiptontos ta paidia itan apsoga se symperifora kai kammia sxesi me “adelfes” ktl pou diavasa se proigoumeno post).

To concept itan sygekrimeno. Nicko McBrain me Anthenora.

Mousika oi Anthenora mou aresan para poly. Den perimena na do Iron Maiden kai gi’auto isos na min apogoiteutika.

Perissotero apogoiteutika apo ton Nicko para apo tous Anthenora (den milao skinika, milao paraskiniaka…)

To na leme oti itan akrivo to eisitirio xoris na gnorizoume ti eksoda eixe auti i synavlia einai toulaxiston geloio.

Ο κόσμος καλώς ή κακώς κρίνει (ή κατακρίνει) την τιμή του εισιτηρίου κυρίως από το συγκρότημα (και το όνομα) που έρχεται. Το ότι ζήτησε πάρα πολλά, δεν πάει να πει ότι έπρεπε να μας πιάσουν τον κώλο. Και εντάξει, αυτοί βάζουν τόσο το εισιτήριο για να βγει οικονομικά η συναυλία, δε σκέφτονται ότι ο κόσμος με αυτό το συγκρότημα και αυτό το εισιτήριο δε θα πατήσει; Εγώ για να σου πω την αλήθεια δε θα τους έφερνα άμα έβλεπα ότι το κόστος είναι τόσο για όνομα τέτοιας κλάσης. Ok, δε λέω για το McBrain, αλλά για τους Anthenora που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν πριν από αυτό το tour, παραείναι πολλά τα λεφτά.

Επιπλέον, ως ακροατής δε με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου τι έξοδα είχε η συναυλία. Μόνο η τιμή με ενδιαφέρει και αυτό γιατί μπορώ να τη συγκρίνω με συναυλίες πολύ μεγαλύτερων ονομάτων. Και η σύγκριση αυτή αρκεί για να καταλάβει ότι για τη συγκεκριμένη συναυλία, τα χρήματα ήταν πολλά.

Αλλά και πάλι, πες χαλάλι, σου αρέσουν οι Maiden και πας να δεις το live, είναι πράγματα αυτά; 12 τραγούδια set list τη στιγμή που οι Therion έπαιξαν 2 ώρες και οι Saxon κοντά 3 (αν θυμάμαι καλά - ίσως να κάνω λάθος);

Kourou ta eipes opos eprepe,sou vgazo to kapelo :slight_smile:
Me tetoio kostos na min tous fernane katholou.Me ta idia lefta o kosmos evlepe tous Pain Of Salvation mia mera prin stin ydrogeio pou epeksan kai 2misi ores kai san sugrotima einai sto apogeio tis karieras tous.

__Ναι αλλά, φίλε Axl, αν δε μπορείς (δε την σηκώνει η ελληνική πραγματικότητα), να φέρεις μια συναυλία, να μη τη φέρεις… εντάξει, όλο ακούμε για τις προσπάθειες των διοργανωτών να φέρουν νέα ονόματα, ξεχωριστά live κλπ, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας, δε το κάνουν ούτε για εμας, ούτε για “την ψυχή… του Hendrix”!! Για το κέρδος και γιατί αγαπάνε το rock το κάνουν. Αν αγαπούσαν περισσότερο την pop θα έφερναν τους αντίστοιχους καλλιτέχνες.

__Αν λοιπόν, δε μπορείς να ικανοποιήσεις τις ανάγκες των Red Hot C. P. και βλέπεις ότι δε θα βγεις οικονομικά, δε τους φέρνεις. Αν δεις ότι ο Mc Brain το καβάλησε και την είδε “Mc John Bohnam” και ζητάει τρελά λεφτά, δεν τον φέρνεις ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΩΝ MAIDEN (ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΚΙ ΕΔΩ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ MAIDEN ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΑ ΤΡΕΛΟ ΣΤΟ ELLADA) ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ, ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ 30 ΕΥΡΩ, και αυτός ζητάει 27 (μη μου πεις για τα διαδικαστικά, ναι συμφωνώ, εγώ σου λέω πως φαίνεται στα μάτια του απλού υποψήφιου πελάτη), τι περιμένεις να τρέξουν; Στη Αγγλία που το εισιτήριο για τους Maiden κοστίζει π.χ. 60 ευρώ και μία μπύρα 10, τα 27 που ζητάς θα τα έδιναν ευχαρίστως. Νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω…

__Το μόνο όμως που με εκνευρίζει είναι η γκρίνια των “μουσικοπατέρων” (όχι πως όλοι έτσι συμπεριφέρονται) διοργανωτών, αλλά και οπαδών… Και άντε οι οπαδοί (αυτοί νομίζουν ότι στην Ελλαδίστα του τσιφτετελιού και των “σκυλιών”, οι οπαδοί της rock /metal μουσικής είναι δύο είναι τρεις, είναι χίλιοι δεκατρείς, ενώ δεν είναι ούτε εκατόν τρεις… -πως να στηρίξεις μικρά σχήματα, πόσοι αναλογικά θα τους ξέρουν) έχουν άγνοια της υπάρχουσας κατάστασης και αγνές προθέσεις. Οι διοργανωτές όμως μόνο “αγνές προΣθέσεις” έχουν, οπότε φαντάζουν στα μάτια μου πολύ κροκοδείλια τα δάκρυά τους…

Symphono apolytos gia tin synaulia tou McBrain me auta pou leei o kourou ta lefta itan polla pisteuo tha itan protimotero i oli fasi na ginotan san seminario pano sto paiksimo tou McBrain theoro oti tha eixe megaliteri apixisi.