Nile ρε Απιστοι!

τι είναι το in the beginning? :-k

Τα 2 EPs του '95 και του '97 μαζί.

Αnnihilation Of The Wicked, επειδη η εισαγωγη του ομωνυμου τραγουδιου ειναι απιστευτη !

Και γενικα ολος ο δισκος δαγκωνει.

In Their Darkened Shrines, αλλά όλα (σχεδόν) είναι κορυφαία!

Αυτο ρε αμπαλοι!Kheftiu Asar Butchiu να 'ουμε !

Αnnihilation…Ο τελειος συνδυασμος ανατολής με death metal…

Το τελευταιο κατορθωμα των Nile.Ας δουμε τι θεση θα παρει στο πολλ(αφοτου το προσθεσει καποιος.)

There is no God but God.Κανενας στιχος πιο ταιριαστος για μια death metal μπαντα που ασχολειται με τα της Αιγυπτου αλλα και τας Ανατολας.Ειρωνεια στο προσωπο των Κορανοπληκτων και παμε…
Ογκωδης η ριφιμηχανη του Sanders.Και ασταματητη.Τελειωσε ο δισκος και δεν μπορουσα μα συγκεντρωθω στο να διαβασω τις ακρως ενδιαφερουσες σημειωσεις του για καθε τραγουδι επειδη ελιωνα στο headbanging.Το θεμα ειναι οτι καθε φορα που βαζω το cd,η εμπειρια επαλαναμβανεται.Kafir και Hittite Dung Incantation,δυο συνθεσεις που μετρανε πολυ και για τον Κολλια που ξεδιπλωνει τις ικανοτητες του ενω εχει βοηθησει και σαν συνθετης.Στο Utterances of the Crawling Dead η καφριλα παιρνει θεση και ακουγουμε συμπαγες death metal χωρις ανατολιτικα στοιχεια.Και ετσι συνεχιζει,παιζοντας σε διπλο ταμπλο.Αν αγαπας το death metal θα σου αρεσει.Αν οχι,μπορει και παλι οι ανατολιτικες ενορχηστρωσεις να σε πεισουν να χωθεις στον κοσμο των Nile.Ακομα και το μοναδικο '‘ξεκαρφωτο κομματι’'Yezd Desert Ghul Ritual in the Abandoned Towers of Silence ειναι θαυμασιο και επηρεασμενο απο Ιρανικη(Ιρανη)μουσικη και αντιστοιχο μουσικο οργανο,το Dotar (που με μια ομορφη περιγραφη ο Sander το ταιριαζει με το Black metal tuning).Ολοι συμπληρωνουν συνθετικα,ολοι ακουγονται καθαρα,ολοι παιζουν σημαντικο ρολο.
Αν ξεψειριζαμε για καποιο αρνητικο σημειο,θα ελεγα για καποιες στιγμες που τα blast brats διαρκουν περισσοτερο χρονο απο οσο θα επρεπε(4th Arra of Dagon) αλλα αυτα ειναι μηδαμινες λεπτομερειες ενος κατα τα αλλα αριστουργηματος.Οτι αγαπηθηκε στους παλαιους τους δισκους ειναι παροντα σε ενα πανεμορφο περιτυλιγμα και με θαυμασιο ηχο-παραγωγη.

NILE ΡΕ KAFIRS(ΑΠΙΣΤΟΙ)

Annihilation Of The Wicked:):!:

Ο τραγουδιστης τους ζητησε απο τον πατερα μου να παιξει κρουστα για το επομενο album τους που θα εχει αρκετα oriental στοιχεια. Τον γνωρισε μεσω ενος κοινου γνωστου και ακουσε κατι κομματια τα οποια ειχε φτιαξει ο πατερας μου και επαιζε νταουλι και του αρεσαν πολυ οποτε μαλλον αν ολα πανε καλα, θα παιξει και αυτος μαζι τους. Αμα ειμαι τυχερος μπορει και να τους γνωρισω :roll:

Μπραβο στον πατερα σου τοτε.Ακομα και να μην γινει η συνεργασια,και μονο που του κινησε το ενδιαφερον σημαινει οτι αξιζει η δουλεια του πατερα σου.

In Their Darkened Shrines και με διαφορα.

οι ναιλ ειναι απο τις μπαντες που εμ στεναχωρουν πολυ. εχουν εκπληκτικη ποιοτητα και εχουν γραψει μερικα παο τα αγαπημενα μου τραγουδια εβερ στο ντεθ μεταλ μα κανουνε κατι κουλα κωλοαιγυπτιακα ολη την ωρα με 10λεπτα κομματια του πουτσου και πολλα interludes και instrumentals και αυτο με ξενερωνει σε ενα σιντι οπου προτιμω 7 η 8 σκετα κομματια και αντε και ενα καλο ιντρο. αν σοβαρευονταν λιγο και αφοσιονονταν στο να γραφουν κομματια σαν τα Wind Of Horus, Exacration Test, The Blessed Dead, Cast Down…, Lashed To The Slave Stick, As He Creats So He Destroys, The Essential Salts, Permiting The Noble Dead…, The Eye Of Ra (ετσι ειπα… λιγα αγαπημενα) θα μπορουσαν ανετα να φτιαξουν επικα ντεθ μεταλ αλμπουμ και να ειναι ισως και ολομοναχοι στην κορυφη του χωρου.

με κατι 4th ara of Dagon, Those whom the gods detest, I whisper in the ear of the dead και πολλα παρομοια λοιπα κομματια -που σπανε με ασχημο τροπο την υπεροχη μονοτονια υπερβολικα καλου ντεθ μεταλ που μπορουν και μας χαριζουν αυτα τα παλικαρια κατα τα αλλα- δεν πανε πουθενα… μουσικαρες ειναι. ταλεντο εχουν. μυαλο εχουν. αλλα εχουν και αυτη τη χαζη λογικη του να ακουμε το μουσικο οργανο των αιγυπτιων 5 δευτερολεπτα μετα τα καταιγιστικα ντραμς του ξεκολια ας πουμε πραγμα που για μενα μονο ως ξενερα μπορει να χαρακτηριστει…

:-s:-s:-s

Μα αυτο ειναι το χαρακτηριστικο που κανει τους Nile διαφορετικους.

βασικα στα δικα μου αυτια διαφορετικους τους κανουν τα εκπληκτικα leads τους, τα γαματα φωνητικα τους, τα υπεργρηγορα ριφς τους κλπ κλπ. χεστηκα για το attitude στη μουσικη. δεν μπα να λενε και για τις μπαρμπι. αν ειναι να παιζουν αυτη τη μουσικαρα που σε καθε αλμπουμ (μαζι με αυτα που κραζω βεβαια) παιζουν…

Aφιερωμένο στον Deadmeat
http://www.youtube.com/watch?v=EcInBA4FlU8

Βασικά εμένα με γοητεύει όλο αυτό το αιγυπτακό κομμάτι των Nile,και στιχουργικά και κυρίως μουσικά.Και αυτό είναι και που τους ξεχωρίζει άλλωστε απ’τα υπόλοιπα συγκροτήματα του είδους.Εντάξει είναι και τα leads τους που λες κλπ κλπ.Αλλά εκεί που σκάνε σφήνα τα παραδοσιακά όργανα ή ένα πιο “τελετουργικό” σημείο εκεί είναι όλα τα λεφτά.

πως στον πουτσον, οταν ακουω αυτην εδω την κομματαρα

να εχω μετα διαθεση να ακουσω το αιγυπτιακο παλαμαρι?

[SPOILER]απιστευτος ο νταλας, ειναι λες και σε κοιταει διεστραμενος σοδομιστης-δολοφονος! :lol:[/SPOILER]

Ο Ντέντμητ παίζει να είναι ο πρώτος άνθρωπος που ακούω να τον χαλάνε τα ανατολικά στοιχεία στους Nile. :expressionless:

Τέλος πάντων, χωρίς να έχω ακούσει και πολλούς δίσκους τους, τους θεωρώ μεγάλη μπάντα, την καλύτερη στο είδος της από κει. Πρέπει σιγά σιγά μου φαίνεται ν’ ακούσω δισκογραφία.

Deadmeat άκου NECROS CHRISTOS asap :!:

Annihilation, φοβερό αλλά δεν έκατσα και δύσκολα θα κάτσω να αφιερώσω χρόνο σε τέτοιου είδους death metal μπάντα. Οχι και τόσο των γούστων μου.

τους ξερω τους γερμανους. αλλα ποτε δεν με ενοχλησαν τα μικρα interludes στα σιντι (οπως πχ και στο τεστιμονι των πεστιλενς) ιδιαιτερα. αυτο που μου τη σπαει ειναι τα 8-λεπτα “τραγουδια” με μια εισαγωγη 3’, ενα αργο ντεθ μεταλ μερος με συνεχομενη ανουσια δικαση 2’ και ενα κλεισιμο αλλα 3’ πχ…

και φυσικα και δεν με ενοχλουν τα ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΑ στοιχει στη μουσικη τους. τα leads και τα σολιδια που εχουν ανατολιτικα στοιχεια (απο αποψη μελωδιας) τα λατρευω!

Δισκαρα οπως πολυ σωστα περιγραφει ο dargaard το τελευταιο τους αλμπουμ.
Deadmeat απορω γιατι τους ακους παντως.Ολα αυτα που δεν σ’αρεσουν στους
Nile ειναι αυτα που τους ξεχωριζουν απο τους αλλους.
Αν επαιζαν απλως death metal,γνωμη μου,θα ηταν μια μπαντα με μελη που ισως ειναι
τα καλυτερα στο ειδος τους παιχτικα αλλα δεν παιζουν και τιποτα αξιοσημειωτο στην
τελικη.