Nine Inch Nails

Από τα φοβερότερα industrial rock bands ever.
Δίσκοι όπως the downward spiral και with teeth δε παίζονται.

εχω ακουσει μετρημενα πραγματα απο αυτους αλλα ολα με αφησαν ικανοποιημενο. θελω να ασχοληθω περισσοτερο, για προτεινετε κανενα δισκο…:roll:

τσίμπα το Downward Spiral. Κατα την γνωμη μου ειναι το καλυτερο τους αλμπουμ, όπως και μεσα στα 10 κορυφαια άλμπουμ της δεκαετιας του 90. Εκτος μεταλ παντα.

Δέ μου κάνουν ιδιαίτερη αίσθηση…[-X

Εντάξει ο Reznor είναι τεραστιος guru του είδους…Κομμάτια σαν τα Head like a hole,Closer,Hurt πιστεύω αποδεικνύουν του λόγου το αληθές…Από δίσκους το Downward spiral συγκατελέγεται ηδη στα μνημεία των 90s…Από εκεί και περα οι δουλειές του ειναι απλά αξιοπρεπείς…(με καλύτερο album ίσως το with teeth)

Kι εγω μια απ’τα ιδια.Καποια τραγουδια που ακουσα παιξει πολυ ηλεκτρονικη επεξεργασια.Το μονο που μ’αρεσε ηταν η μουσικη που εδωσαν στους 300 την ταινια.

Υ.Γ.Οι Nine Inch Nails ειναι το συγκροτημα που εκαναν τον Axl Rose να του παει το σκ@τ() στην κ@λτσ@.:lol: Το αξιζαν αραγε???:-k :-k :-k

Τεραστια μορφη των 90’ς ο Reznor. Πρωτοπορος μαζι με Ministry στο χωρο του industrial metal και φυσικα μεντορας του Marilyn Manson (χωρις τον Reznor, o Manson δεν θα υπηρχε).

Απο δισκους και περαν του Downward Spiral, θα ελεγα Pretty Hate Machine και Fragile…

Εχουν δωσει μουσικη στο 1o Quake και καθως και το logo τους σε πολεμοφοδια του ιδιου παιχνιδιου…

Επίσης έχουν φοβερό κομμάτι στο soundtrack του crow…(Lost souls…)

Απλά τεράστια μπάντα και φυσικά ο Reznor θα μπορούσε άνετα να χαρακτηριστεί ως ένας από τους κορυφαίους μουσικούς - συνθέτες - πρωτοπόρους από τα 90’ς και μετά. Κυρίως όμως για τα 90’ς.
Οι ΝΙΝ λοιπόν, με τεράστια καριέρα και αναγνώριση παγκοσμίως, στην Ελλάδα ακόμα είναι σε εμβρυϊκό στάδιο όσον αφορά την αποδοχή. Κλασσικά πράγματα δλδ και λίγο πολύ αναμενόμενα.

Δίσκοι μνημεία και μια μουσική ταξιδιάρικη και πρωτοπόρος φυσικά, ενώ τα videos της μπάντας (για το Downward Spiral κυρίως) έκαναν πάταγο τότε. Φυσικά το ότι το Closer έπαιζε ακόμα και στο MTV ολημερίς και οληνυχτίς, κάτι λέει, καθώς και τα κολλητηλίκια του Reznor με τύπους σαν τους Pantera (αλλά ναι, οι Pantera στα μέσα των 90’s ήταν hardcore !!! χαχα), τον Jourgensen, τους Slayer και τόσους άλλους.

Τέσπα, όσοι ξέρουν, ξέρουν. Από κει και πέρα όσοι ενδιαφέρονται για μια πρώτη επαφή με την [SIZE=“6”]ΜΠΑΝΤΑΡΑ[/SIZE], ενδεικτικά προτείνονται:

Broken (1992)
The Downward Spiral (1994)
The Fragile (1999)

μετά το “Fragile” η αλήθεια είναι ότι βρίσκονται σε πτώση (συνθετικά σε σχέση με τα προαναφερθέντα δλδ), με πιο πρόσφατο το μέτριο “Year Zero”, αλλά η μεγάλη βίβλος της μουσικής ιστορίας των επικών 90’ς τους έχει ήδη καταγράψει.

ελα ρε και το With Teeth μια χαρα ητανε

Το year Zero συγκαταλέγεται στις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς για μένα…:thumbup:

Δισκάρα το with teeth, κι ας μην ξεπερνπάει το the downward spiral.

Downward Spiral είναι δισκάρα. Από τα υπόλοιπα λίγα πράγματα ξέρω. Το φετινό μου άρεσε πάντως.

I want to fuck you like an animal… xaxa μιλάμε πολύ αρρώστεια το κομμάτι.

Καλά κουλάρετε ρε guys,κάνετε λές και μιλάμε για τους Maiden ξερωγώ…:stuck_out_tongue:

Θα ακούσω από περιέργεια το downward spiral να δώ τι λέει,πάντως το with teeth δε μου λέει ΄τπτ αν εξαιρέσω 1 κομμάτι…

Ποιοι Maiden ρε! Εδω μιλαμε για τους NINE INCH NAILS!!! :lol: :lol:

Βασικα ειναι ενα απο τα επιδραστικοτερα συγκροτηματα των 90’ς…

ωραία. Mια συμβουλή: καλό είναι να ακούσεις το mr. self destruct και να διαβάζεις και τα lyrics του ταυτόχρονα. Όχι ότι λένε κάτι το τρομερά συνταρακτικό, αλλά η πόρωση αυξάνεται εκθετικά. Ποτέ δεν μπορούσα να εξηγήσω το γιατί… :smiley:

λολ.
Στα 90’ς βασικά και καλλιτεχνικά ήταν ανώτεροι.

έντιτ: δεν μιλάμε για maiden μέχρι ΚΑΙ seventh son έτσι;
αν και η σύγκριση δεν είναι απαραίτητη

ελεος πια με τις συγκρισεις…δουλεια δεν ειχε ο διαολος…αλλο οι μεν, αλλο οι δε

Επίσης,

ΕΠΟΣ.

Guitarist Robin Finck Rejoining NIN?

NINE INCH NAILS’ official web site, www.nin.com, has been updated with a brand new photo of former NIN guitarist Robin Finck with the short message “Welcome back!” next to it. Guitarist Rich Fownes — who has played with UNKLE and has been a member of WITH SCISSORS and THE EIGHTIES MATCHBOX B-LINE DISASTER — is also listed as being part of the revamped NINE INCH NAILS lineup. According to the Don’t Tell Your Friends music news blog, Finck and Fownes will join Trent Reznor, Alessandro Cortini and Josh Freese for a world tour beginning July in North America.

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=94267

Μπορει να σημαινει κατι για τους GNR αυτο?:-s