Nirvana vs Smashing Pumpkins

Κατά την γνώμη μου πρόκειται για τα δύο μεγαλύτερα συγκροτήματα των 90’s, δύο από τις πιο αγαπημένες μου μπάντες και προσωπικά πιστεύω πως από τα καινούρια συγκροτήματα δεν υπάρχει ούτε ένα που να μπορεί να συγκριθεί μαζί τους. Η δικιά σας γνώμη ποια είναι;

Nirvana χωρις δευτερη σκεψη. 8)

Soundgarden

Ανάμεσα σε αυτούς τους δύο;

Ε χαλαρα, τι περιμενεις απο το led? :stuck_out_tongue:

Ε, επειδη ειπε οτι θεωρει αυτα τα δυο τα καλυτερα των 90ς, ειπα κι εγω πιο θεωρω καλυτερο. :stuck_out_tongue: (Ξεχασα και τους Τεα παρτυ)
Αναμεσα σε Σμασιν Παμκινς και Νιρβανα, δεν ξερω ειλικρινα. Ποτε δεν μου αρεσε ιδιαιτερα ο 90ς ηχος. Παντως οι πρωτοι θεωρουνται “πιο ποιοτικοι” ενω οι δευτεροι πιο επιδραστικοι.

Αlice In Chains 8)

Καλά, τα καλύτερα των 90ς και για μένα είναι άλλα, αλλά μεταξύ των 2 ψηφίζω Smashing.

Το Mellon είναι έπος!!! :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

On topic επιλέγω Nirvana…Αφησαν το στίγμα τους στην σκηνή ευτυχώς ή δυστυχώς…

nirvana(αν μη τι άλλω είμαι απρόβλεπτη…) πάντως και oi smashing pumpkins μου είναι ιδιαίτερα συμπαθείς

Το Mellon Colie ειναι οντως επος αλλα…ψηφισα με υποκειμενικα κριτηρια. :roll:

Nirvana ψήφισα έτσι για το χαβαλέ, κατά τα άλλα δε μπαίνω σε διαδικασίες σύγκρισης.

ειναι κριμα που οι περισσότεροι ξερουν μονο το mellon colie, ενω εχουν βγαλει και άλλα καλα και καλυτερα. το siamese dream ειναι με μεγαλη διαφορά το καλυτερο τους. κομμάτια σαν το disarm, η το mayonese (πωπωπωπω) ειναι κριμα που δε τα ξερουν πολλοι. ειμαι “βαμμενος” οπαδος των pumkins εδω και χρόνια. ευχομαι να εχω καποια στιγμη την ευκαιρια να τους δω και λαιβ…

Εκεί που έκλασε ο Corgan βγήκαν οι Nirvana… :smiley:

Δε μπορώ να το δω ψύχραιμα…οι Pumpkins μου έκαναν μεγάλη ζημιά. Ο Corgan σαν τραγουδοποιός είναι μακράν καλύτερος του Cobain και γενικότερα σαν πορεία ήταν περισσότερο ανήσυχος και δημιουργικός.

Βέβαια οι Pumpkins ήταν και πιο τυχεροί με την υπόθεση ναρκωτικά.

Αντε να δούμε τι θα βγάλει το καλοκαίρι ο μικρός θεούλης…Εύχομαι να το έχει ακόμα μέσα του και να μη μας ξενερώσει.

καλα ενοειται Pumpkins, τα κομματια του Billy ο Cobain ουτε στον υπνο του… μονο το Gish και το Adore να ακουσει κανεις μπορει να καταλαβει.

+1.

Για μένα καμία σχέση. Ούτε σε συνθέσεις, ούτε σε μελωδίες, ούτε σε μουσικότητα, ούτε σε συναισθήματα, ούτε σε βάθος στίχων. Οι Pumpkins είναι δύο κατηγορίες πιο πάνω.

Ήταν η πρώτη συναυλία που πήγαινα ποτέ. Μάιος του 1998 στον Λυκάβητό. Τ-Ρ-Ο-Μ-Ε-Ρ-Ο-Ι. Δεν έπαιξαν βέβαια το Zero :cry:

Ελπίζω να ξανάρθουν για την προώθηση του καινούριου.

Στα υπόλοιπα +1. Όντως είναι κρίμα που όλοι έχουν ακούσει μόνο το Mellon Collie (αν και είναι όντως έπος).

Ε, όχι, δεν το πιστεύω :lol:

Nirvana…

To Siamese dream των Smashing Pumpkins πιστεύω είναι ο καλύτερος δίσκος που έβγαλαν ποτέ…Το Mellon απλά τους άνοιξε την πόρτα σε μεγαλύτερα ακροατήρια…Κομμάτια σαν το Cherub rock,Mayonaise,Today γράφονται μια φορά…