Nirvana vs Smashing Pumpkins

Λόγω In Utero, Nirvana.

Ε, όχι, δεν το πιστεύω :lol:[/quote]

μ’αρέσει να κάνω εντύπωση γι’αυτό…

Nirvana…

αν μπορούσες ας έλεγεσ κι αλλιώς…

[size=2]θα είχες τρομερές συνέπειες…[/size]

Λόγω In Utero, Nirvana.

και μένα το αγαπημένο μου από νιρβάνα είναι…

20 φεβρουαρίου ο κερτ θα γινόταν 40…ναι είμαι τόσο καμένη…

Nirvana…!!!Asxeta, me to ti tous katalogizoun emena me noiazoun oi kommatares p evgalan…

  • 1000000

20 φλεβάρη; 8O εχει γενεθλια η κοπελα μου εκεινη τη μερα… 8O 8O 8O 8O

βεβαια προτιμα κατι metallica / maiden / manowar / helloween κ.τ.λ… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Γιατί τι τους καταλογίζουν;

nirvana…

Ιδου μια καλη αρχη απο ενα πολλα υποσχομενο νεο μελος! :stuck_out_tongue:
Welcome! :smiley:

Lene gia ton kurt combain oti itan fake k malakas klp klp…Apo apopsi mousikis omws dn pistevw na xoun parapono…Allwste auto einai to zitoumeno!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Μα επειδή η μουσική είναι το ζητούμενο γι αυτό έχουμε παράπονα απ τον Combain. Γιατι η “μουσική” των Nirvana είναι της πλάκας.
Τώρα αν είναι μαλάκας ή fake δεν με αφορά…

Wraia,auto einai apopsi sou k apo kei k pera tin sevomai…Tis plakas egw proswpika dn nomizw na nai,mono ta riffakia p vgale fer eipein, einai aksiosimeiota…Alla auto p gnk vlepw egw,einai enas pethamenos na akouei ta miria osa epeidi ekane to lathos k pethane afinontas onoma… :stuck_out_tongue:

  • μέχρι τελείας.

[/quote]20 φλεβάρη; 8O εχει γενεθλια η κοπελα μου εκεινη τη μερα… 8O 8O 8O 8O [/quote]
ναι…κι ο πρώην μιας φίλης μου…

έχω να πω κάτι ιδιαίτερα σημαντικό…
έχουμε γίνει πολλοί…([size=2]τι χαρά[/size])

Nirvana, γιατί η φωνή του Cobain με στιγμάτισε για πάντα. Και τα δυο γκρουπ είναι τεράστια για τα 90s σίγουρα.

To ξεθάβω για να πούν και οι πιο νέοι την άποψη τους…

Πρόκειται για δύο γκρούπ που σίγουρα άφησαν το στίγμα τους στα 90’ς. Οι Smashing Pumpkins ώς ένα απο τα κορυφαία γκρούπ της περιόδου με δίσκους - σταθμούς της εποχής και οι Nirvana για την υπερπροβολή που έλαβαν την περίοδο που μεσουρανούσαν (χωρίς ιδιαίτερο λόγο κατα την ταπεινή προσωπική μου γνώμη)

Η συγκριση είναι σαφώς υπέρ των Pumpkins…

και τα 2 ειναι γκρουπς με ωραιο ηχο, απο τα καλυτερα των 90ies, δεν ξερω ποιο να επιλεξω :-s

Δεν νομίζω ότι μπορώ να διαλέξω κάποιο σε βάρος του άλλου…Η γενια μου έτσι κι αλλιώς θα είναι η γενιά που επηρεάστηκε έντονα από τους Nirvana, με τραγουδια - ορόσημα, αλλά υποκλίνομαι βαθειά στην στιχουργική δεινότητα του κυρίου Billy Corgan… Ποιητής, απλώς… :bow:

Nirvana λογω προσωπικου γουστου. Καλοι και οι Pumpkins αλλα αρκετα κομματια τοθυς με αφηνουν αδιαφορο…

δν μπορει να γινει συγκριση με τα 2 συγκροτηματα!το οτι οι smushing διηρκησαν περισσοτερο απο τους Nirvana Κ εξακολουθουν να υπαρχουν οπως υπαρχουν δν τους κανει σημαντικοτερο συγκροτημα απο τους nirvana!ενταξει,δν λεω,κ αυτοι εχουν επηρρεασει παρα πολυ γενικα στην μουσικη αλλα με τιποτα δν μπορουν να ξεπερασουν τους nirvana!!!ο cobain ηταν ο τελευταιος μεγαλος rock star κ θα μεινει για πανατα στην ιστορια κ αυτο γιατι ηταν απωλυτα αληθινος!!!

Οι Nirvana μπορεί να υπήρξαν επιδραστικότατοι και σύμβολα των '90ς, αλλά οι Pumpkins ήταν, πολύ απλά, πολύ καλύτερο συγκρότημα. Στιχουργικά, όπου πραγματικά οι στίχοι του Billy ξεχωρίζουν με διαφορά, σε μουσικό επίπεδο (πολύ περισσότερα και καλύτερα τραγούδια), απο άποψη ποικιλομορφίας στη μουσική (οι δίσκοι των pumpkins συνδυάζουν τόσα διαφορετικά είδη, alternative, grunge, metal, gothic, electro, psychedelic, hardcore και άλλα), και τέλος, γιατί το Mellon Collie είναι κλάσεις ανώτερο σαν άλμπουμ απο το Nevermind.

Το οτι ένα συγκρότημα υπήρξε απίστευτα επιδραστικό και σημαντικό, δε το κάνει και καλύτερο.

Άλλο ένα άκυρο vs τόπικ.:lol: