Nirvana vs Smashing Pumpkins

και γω υπερ των smashing ειμαι για τους λογους που εχουν ηδη αναφερθει.

αλλα εννωειται οτι απο το υποτιθεμενο κινημα του grunge οι soundgarden παιρνουν ολονων τα σωβρακα!!!

Το Mellon μπορεί να είναι έπος, αλλά το Nevermind είναι δίσκος. Και είναι ο δίσκος.

Mellon Collie και πάλι, αλλά nevermind…

Μη λέμε βλακείες. Nirvana me 1000

Μπαντάρες και οι δύο, αλλά εξαιτίας του παρακάτω, η απάντηση είναι προφανής.

Πέρα των προσωπικών γούστων του καθενός μας,πιστεύω οι Nirvana ήταν πάντα ένα κλικ πάνω από τους Smashing Pumpkins…

Άκυρο poll…Έχουν τις στιγμές τους και οι μεν και οι δε…

Nirvana ανετα…

Bleach, Nevermind, In Utero…

Smashing Pumpkins ακομα πιο ανετα

Gish, Mellon Collie, Adore

Nirvana χαλαρα.Τελος.

Τέλος? Γράφτε και κανένα επιχείρημα βρε παιδιά, κακό δεν είναι.

Τελος λεμε! Ετσι απλα! :stuck_out_tongue:

Βασικα καλοι, χρυσοι οι Pumpkins και μουσικα ειναι μαλλον ανωτεροι των Nirvana απλα το συναισθημα, την οργη και την νεανικη αγωνια των τελευταιων δεν το βγαζουν…

ναι σωστο αυτο που λες, αλλα οι νιρβανα σε κατι λαηβ εχουν κατι ηλιθιες κραυγες ουτε να τα ακουω δεν μπορω :expressionless:

Τωρα δηλαδή αυτό αποτελεί κριτήριο?

:stuck_out_tongue:

βασικα ειναι και αρκετα διαφορετικο το υφος της καθε μπαντας. οι μεν ειναι πιο επιθετικοι, τεμπεληδες και καυλες γενικοτερα (Nirvana), ενω οι δε ειδικα απ’το Gish και μετα ειναι λιγοτερο επιθετικοι, μελαγχολικοι και πιο “τριπαριστοι”.

ακριβως οπως το λες.οι nirvana αγγιζουν περισσοτερο την πιο νεαρη ηλικια.και γι’αυτο ισως γινανε οι πιο γνωστοι!
οταν εισαι 13-14 πιο ευκολα ταυτιζεσαι με την μουσικη τους,παρα με smashing pumpkins ή με soundgarden Κλπ κλπ
και η μουσικη τους ειναι πιο απλη για το εφηβικο αυτι και τα φωνητικα πιο προσιτα (εντυπωσιακα θα μπορουσα να πω,οτι ακουγονται σε αυτη την ηλικια της οργισμενης εφηβιας)
επισης πιο ευκολα ταυτιζεσαι το ετος 1991 με ενα smells like και ενα come as you are απο ενα siva ή απο ενα jesus christ pose!!
και εν συνεχεια το 1993 με ενα rape me και heart shaped box απο ενα disarm,today ή απο ενα spoonman,black hole sun!!

Αυτο ακριβως. Εγω, αν και ποτε δεν ημουν φανατικος των Nirvana, τους γουσταρα στα 13-14 ενω Pumpkins γουσταρα πολυ αργοτερα…

Βεβαια σχετικα ειναι ολα, καποιος μπορει να ξεκινησει και με Pumpkins…

Pumpkins.
Kαταρχας είναι ακόμα ζωντανοί έχοντας κυκλοφορήσει και μία δισκάρα (Zeitgeist).
Δημιουργούν μία μελαγχολική ατμόσφαιρα που προσωπικά μου αρέσει πολύ.

Οι Nirvana από την άλλη έχουν κυκλοφορήσει 3 δίσκους εκ των οποίων οι δύο εξαιρετικά επιδραστικοί. Όμως και πάλι αν τους συγκρίνει κανείς με pumpkins, δεν νομίζω να κερδάνε καθώς ειδικά τα τρία πρώτα pumpkins έχουν επηρεάσει την μισή alternative σκηνή. Οπότε η ψήφος μου πάει σε αυτούς.

Ειδικα το Nevermind εχει ανοιξει τον δρομο σε ΟΛΗ την alternative σκηνη…

καθομουν και το σκεφτομουνα αυτες τις μερες.

μπαντες επηρεασμενες απο τους nirvana υπαρχουν σημερα???