Nirvana

5 Απριλίου 1994

δεν ξέρω τι να πω βασικά γιατί ο.τι κι αν πω θα ακουστεί δραματικό ή δεν ξέρω κι εγώ τι…Γιαυτό δε λέω τπτ… λοιπόν σκοπός αυτού του thread είναι να πει ο καθένας το αγαπημένο του τραγούδι/σι ντι/ή ο.τι άλλο καλό έχει να πει και αντίστοιχα να τους κράξει για οποιοδήποτε λόγο επιθυμεί με την ευκαιρία του θανάτου του κερτ(με την ελπίδα ότι θα επηρεάσει κάπως αυτό) μια και όσο καιρό γράφω εδώ έχω παρατηρήσει πως υπάρχουν αρκετοί(λίγοι και εκλεκτοί)που ακούνε/ακουγαν νιρβάνα και άντιστοιχα άλλοι πολλοί περισσότεροι που πάντα έχουν το “καλό” τους το λόγο… έτσι είπα να το ανοίξω και ας πει ο καθένας ο.τι θέλει…(εντελώς ο.τι θέλει καθώς σε κάτι ώρες φεύγω για Πάσχα οπότε…)

αλλά όταν γυρίσεις όμως; :smiley:

Πέρασαν 13 χρόνια?:lol: Ωρέ,μεγαλώσαμε…:lol: :stuck_out_tongue: Πέρα από την πλάκα ο Cobain ήταν ένας πολύ καλός τραγουδοποιός.Μπορεί να μην είχε την τέλεια τεχνική κατάρτιση αλλά έγραφε τραγούδια που σου καρφώνονταν στο μυαλό με την πρώτη.Επίσης άλλο ένα σημαντικό που ειχε ο μακαρίτης ήταν ότι έστρεψε την προσοχή όλων στα τραγούδια και μόνο και όχι στο image…Πράγμα πολύ σημαντικό…8)

Το Nevermind εφερε μουσικη επανασταση. Τραγουδια που σε πορωνουν με το πρωτο ακουσμα…
Ασχετα απ’ το οτι πλεον ακομα και το καθε βλαμμενο ακουει Nirvana, ειναι ενα συγκροτημα αξιο προσοχης.
Βεβαια, ο μικρος αριθμος δισκογραφικων δουλειων με χαλαει λιγο, αλλα τι να κανουμε!

+1

αλλα ηταν πολυ κουλος!:lol: :lol: :lol:

Το In Utero πιστεύω ότι άλλαξε πολλά δεδομένα στη μουσική
σκηνή και στην grunge ειδικότερα.

HEART SHAPED BOX :respect:

:bow:Ετσι!:bow:
Ελενακι μην μασας, ας λεει ο καθενας οτι θελει. :wink:
Εγω τους λατρευω.:smiley: My first love.
R.I.P. στον ξανθουλη.:frowning:

Κι εμενα μ’ αρεσουν οι Νιρβανα, ηταν γενικα πολυ πορωτικο συγκροτημα. Εχουν ριφφαρες, και οπως λεει ο Vedder τα τραγουδια τους σου “καρφωνονται” με τη μια. Οσο για τον Κερτ, ενταξει ηταν καλος σαν φροντμαν αλλα δεν ηταν πια και η “μορφη”.

hm to bleach den akougetai
to nevermind akougete
to in utero akougete 1/2 kommati
ena metrio live.

protime tous 60s nirvana xwris plaka.
simonpath !

Δεν ακουγεται αν εισαι κουφος. Και λες για μενα που προκαλω λεγοντας οτι το νεο αλμπουμ των μανογουορ δεν μ’ενδιαφερει. #-o

Μ’ αρεσει που ο τιτλος του τοπικ λεει “περασαν κιολας 13 χρονια”, ενω ζητημα η ελενη να ηταν τεσσαρων τοτε…:lol: :slight_smile: :stuck_out_tongue:

adiaforw a8lia mpanta den prosfere tpt.8A EXOUN PERASEI 63 XRONIA OTAN PE8AINW KAI 8A EIMAI XAROUMENOS POU TOSA XRONIA DEN 8A YPARXEI AYTH H MPANTA.

to videaki toy weird al yankovich gia to smells like nirvana spernei!!!

Ελα υπερβολες. Κι εμενα δεν μ’αρεσουν αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Ε κατι θα ξερει για να το λεει. Εδω ξερει ποτε θα πεθανει.:stuck_out_tongue:

I see dead people…:stuck_out_tongue:

Nai exeis dikio kati prosferane vaoyra kai kati pou 8elan na vaftisoun se mousikh!mastoyrwmenoi htan oloi thn wra ti leme twra edw toys phran synenteyksh kai o mpasistas elege giati ftiaxane ta asanser den exei shmasia na pas grhgora ekei pou 8es shmasia exei to taksidi pou kaneis otan pas stis skales

:? #-o :-k

Και ποσο σχετικο με την μουσικη τους ειναι αυτο;:roll:

Για πολλους ειναι βαβουρα, για πολλους οχι.Αν και το Bleach(πρωτο) οντως δεν πολυακουγεται λογω παμφθηνης παραγωγης αλλα εμενα μ’αρεσει γιατι ηταν πιο underground απο τα επομενα.

οι Nirvana κατι που προσφεραν, καλως η κακως ειναι νομιζω η εμπορευματοποιηση και γενικοτερα η γνωστοποιηση του grunge ιδιωματος. τωρα εντελως μουσικα, ειχαν καποια πιασαρικα riffakia αλλα μεχρι εκει. οπως και να το κανουμε ειναι υπερτιμημενοι.

Ετσι οπως το συνδεεις με τις υπολοιπες προτασεις του ποστ σου δεν ειναι και πολυ σαφες το νοημα αλλα η συγκεκριμενη φραση μεμονομενη ειναι πολυ σοφη.

Συμφωνω… :roll: Συν οτι μονο μνημοσινο δεν κανουμε καθε χρονο…