Nirvana

το επόμενο backstage pass είναι αφιερωμένο στο σχήμα… Αναμείνατε !

Μακάρι να βγαίναν σήμερα μπάντες σαν τους Nirvana αλλά δεν έχω ελπίδες πια. Πάω να ακούσω το αγαπημένο μου Lounge Act.

Can’t wait…:slight_smile: =D>

Πολύ μεγάλο συγκρότημα. Έτσι απλά!

Otan sto proto miso tis dekaetias tou '90 egine olos ekeinos o xamos me tous Nirvana kai genika me to grunge/alternative, ego imoun foititis kai oxi 4-5 xronon, opos i Eleni (apo auto katalavainete oti eimai ligo ‘‘pappous’’ stin ilikia :smiley: :smiley: :lol: :lol: :roll: ), alla opos kai na to kanoume exo oraies anamniseis apo ekeini tin epoxi. Oraio sygkrotima, akoma kai tora kamia fora vazo ki akouo kanena vinylio tous (nai, ta exo akoma). Pantos, opoios thelei, na parei oposdipote to unplugged pou eixan vgalei (to 1994, an thymamai kala). Poly kalo, kai se fernei se epafi me tin akoustiki tous pleura, pou stous studio diskous paragkonizotan kapos (i diaskeui tous sto The Man Who Sold The World tou Bowie katapliktiki! ) :slight_smile: :slight_smile:

paroti eimai 27 xronwn mantraxalos,oi NIRVANA gia mena panta tha einai kati to anepanalipto kai to magiko…

Παιδια ενταξει μη δουλευομαστε κιολας.Κι εμενα μ’αρεσουν οι Nirvana αλλα ξερω οτι υπηρχαν συγκροτηματα πολυ καλυτερα αυτων.Λενε ολοι για το συγκροτημα της alternative rock ομως κανεις για παραδειγμα δεν σκεφτεται οτι το μονο συγκροτημα που παρουσιασε πραγματικη alternative rock ηταν φυσικα χωρις δευτερη σκεψη οι Talking Heads κατι το οποιο δυσκολα αμφισβητειτε.
Οι Nirvana ηταν της μοδας οπως ειναι τωρα οι SOAD,oi Slipknot,Murderdolls κ.α. συγκροτηματα που στους στιχους του δεν βρισκεις κατι που να το προσεξεις διοτι θα πετανε το ενα στιχο ξεκαρφωτο μετα τον αλλο.Αφηστε που εχουν βαλει τοσο tecno electric που δεν καταλαβαινεις ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε 2 τραγουδια.

Μιας και σήμερα τους ξανά άκουγα, οι SOAD έχουν στίχους… μπορεί σε μερικά να το ρεζιλεύουν το στιχουργείν αλλά σε άλλα, έχουν πραγματικά εντυπωσιακούς στίχους…

Δεν αμφισβητειται αλλα δεν ειναι και οι μονοι… βαλε και τους Killing Joke…και τους 801…:wink:

Ακριβως…Οι στιχοι των System ειτε θα ηταν τραγικοι(Old School Hollywood π.χ.) ειτε απιστευτοι(Soldier Side π.χ.):wink:

τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι??? δεν εχουν στιχους οι s.o.a.d.??? τι λες τωρα??? εχεις διαβασει??? ενταξει, αν εξαιρεσεις καποιες μαλακιες που κανουν αναμεσα, οι στιχοι τους ειναι φοβεροι!!! πολυ πολιτικοποιημενοι!!! απλα ειναι πολυ ειρωνικοι και καυστικοι και μαλλον δεν το εχεις παρει χαμπαρι… δεν ειναι οτι λενε ο,τι να 'ναι!!! αν ειναι δυνατον…
και οι slipknot εχουν ωραιους στιχους, αλλα ειναι αλλη φαση… πιο psycho…

ξέχασες μόνο να πείς για τους στίχους των Murderdolls οπού πραγματίκα τα λόγια περιττεύουν :stuck_out_tongue: Βαθυστόχαστα νοήματα κρύβονται πίσω τους:P
Πάντως οι στίχοι των Slipknot μου αρέσουν ιδιαίτερα και ας τους χλευάζουν μερικοί,είδικα με το Left Behind ταυτίζομαι αρκετά…:frowning:

πολιτικοποιημένος στίχος=καλός στίχος?:-k :-k

χαχαχαχα!!! ναι, οι murderdolls νομιζω ειχαν παρει nobel στιχουργικης!!!:smiley:

χωρις πλακα, οι s.o.a.d. και οι slipknot εχουν τρομερους στιχους, καμια σχεση ομως ο ενας με τον αλλο…
προφανως οσοι τους κραζουν σ’ αυτον τον τομεα, δεν το εχουν ψαξει καθολου… ή γουσταρουν στιχους με δρακους και μαλακιες (πραγμα που εγω σιχαινομαι)!!!

οχι παντα… αλλα με τους s.o.a.d. συμφωνω

αααα οχι και οι δρακοί καλοί είναι.Ακόμα και των Rhapsody για τον καραφλό troll με την πράσινη μύτη και τον κοκκινογένη βασιλιά με το κιτρίνο τσεκούρι έχουν μία μαγεία:p

Πάντως On topic μπορεί ο Cobain να βρίζεται από πολλούς αλλά εμένα μου αρέσει γιατί τα τραγούδια του έχουν μία απλότητα και ένα ρυθμό που σού κολλάει. Σίγουρα το συγκροτήμα ευνοήθηκε από τον θανατό του αλλά τι να κάνουμε…

Ααα ναι ξέχασα να πω σε όσους θα με βρίσουν γιατί μου αρέσουν η Nirvana ότι είμαι απλά ένας αμύαλος δεκαεξάχρονος που δεν ξέρει τι θέλει… ε οπότε μην μπείτε στον κόπο και κουράζεστε με την περίπτωση μου:p

o Dave Grohl ειναι κορυφαιος. Κατα την αποψη μου καλυτερος απο τον Cobain…
κανει τρομερη δουλεια με τους Foo Fighters.

Eeee twra to xalas. Oi Foo Fighters einai kata poly katwteroi twn Nirvana.

δεν θελω να τους σιγκρινω αλλα κ μενα μου αρεσεουν οι Foo Fighters πολυ πιο πολυ!
αλλα η επιροη του kurt φαινετε!:wink:

8O 8O 8O 8O τι εχεις παθει εσυ ρε??