Nirvana

Κερτ Κομπέιν και Ρόρι Γκάλαχερ άφησαν τον μάταιο τούτο κόσμο με διαφορά μηνών. Για τον πρώτο κοσμοχαλασμός. Για τον δεύτερο δεν ακούστηκε σχεδόν τίποτε…:frowning: :frowning:

Λοιπόν, καπου διάβασα οτι η κραυγή του Curt αντικατοπτρίζει όλες τις ανησυχίες των νέων όχι μόνο της εποχής που μεγαλούργησαν αλλά και στις μέρες μας…Τιποτε άλλο για τον ακομα ενα ρομαντικό 27αρι της ροκ που έφυγε νωρίς και που γεννήθηκε ίσως σε λάθος εποχή.
Για να μήν ξεχνιώμαστε, το άτομο είχε τάσεις αυτοκτονίας και αυτοκαταστροφής αλλα προσωπικά πιστεύω πως τον φάγανε…
Αυτά! nice thread…

Ακούγεται ότι τον έφαγε η γυναίκα του για να του φάει τα λεφτά.

exun vgei kata kairus diafora vivlia

οπως και αυτο το σαητ που θελει να ριξει φως στον θανατο του Κομπεην και ασχολειται με θεωριες συνωμοσιας οτι τον φαγανε μπαμπεσικα και αλλα τετοια να περναει η ωρα >

http://www.justiceforkurt.com/investigation/hoaxes.shtml

Αποσπασμα απο ταινεια:

"-ΜΟνο εγω ξερω την αληθινη ιστορια για τον θανατο του Kurt Cobain!!!
-Ναι για πες!!
-O Kurt cobain δεν αυτοκτονησε ,ουτε τον σκοτωσε η Kurtney Love,Ο Kurt Cobain σκοτωσε την Kurtney Love εκοψε το πουλι του φορεσε τα βυζια της και εγινε αυτος η Kurtney Love!!!

:lol3: :lol3: :lol3:
Πεθανα στα γελια οταν ειδα την σκηνη!

Αν και το ειδος τους δν μου πολυαρεσει εχουν καποιες τραγουδαρες.

Κλασσικα αγαπημενο μου το smels like a teen spirit.Πολυ ωραιο αλμπουμ τους ειναι και το Βleach.

oλοι οσοι ειμαστε απο 23+ ακουγαμε στα γυμνασιακα χρονια Nirvana
εχουνε μεινει πλεον στο πανθεον της μουσικη σαν ενα απο τα κορυφαια συγκροτηματα
αδικα ομως κατα την γνωμη μου “ειναι” απο τα πλεον υπερτημημενα γκρουμ βοηθησε βεβαια και η “Αυτοκτονια” του κομπειν

αν ρωτησεις 100 ατομα τα 90 θα σου πουν οτι το Nevermind ηταν ο τελευταιος τους δισκος
ελαχιστοι ξερουν οτι βγαλανε και μετα απο αυτον…

ητανε μια μουσικη βομβα το Nevermind απο εκει και περα τιποτα…αν συνεχιζαν μεχρι σημερα σε καμια περιπτωση δεν θα ειχανε την αξια που τους προσδιδουν τωρα

Αυτό σημαίνει ότι δεν παίζαν καλή μουσική; Και μια χαρά νόημα είχαν οι στίχοι τους και ξέραν ότι ακούγονται πολύ χωρίς κανείς να καταλαβαίνει τι λένε (βλέπε in bloom).

Ή είσαι από αυτούς που δέχονται το εύκολο χιούμορ ή γελάς κατ’ανάγκη επειδή δε σ’αρέσουν…(btw μοιράσου μαζί μας αυτή την υπερπαραγωγή…)

Ο Cobain ήταν φοβερός μουσουργός… Απλή μουσική και στίχος με νόημα. Κατέπιανε όλη τη νεολαία (μιας και από την grunge γενικότερα εκφράζονται έφηβοι) και είναι διαχρονικοί. “Μεγαλώνει” άλλη μια γενιά με την μουσική τους! Δυστυχώς είχε και πιασάρικο ύφος και άρεσε χωρίς να ξέρουν αρκετοί τι ακούνε.
Γι’αυτό που πήγε να προσφέρει ο Cobain αμίφτηκε όσο έπρεπε! Ο θάνατός του απλά κάνει τους Nirvana λίγο μεγαλύτερο όνομα.Αλλά οκ το όνομα μεγαλώνει δεν τους αναγνωρίζει κανείς σαν καλύτερους μουσικούς :wink:
Δεν πιστεύω ότι τον σκότωσε η γυναίκα του. Είχε ήδη δοκιμάσει ν’αυτοκτονήσει πιο πριν και δεν τα κατάφερε,οπότε… Περίεργη ψυχολογία είχε ο τύπος… έχω ένα αρκετά συμπαθητικό βιβλιαράκι που λέει για τον Kurt. Παρερμηνεύεται η “φιγούρα” του, πιστεύω, πλέον.
Επίσης πιστεύω ότι αυτοί που τους κράζουν επειδή ακούει αρκετός κόσμος και αυτοί που λένε ότι ακούνε επειδή είναι της μόδας πλέον η κατάθλιψη και μόνο, απλά έχουν ακούσει το smells like teen spirit, δεν έχουν ψάξει παραπέρα, ξέρουν άλλα 5 πράγματα για τον Cobain, βλέπουν την απήχηση και στο τέλος δεν μπορούν να εκτιμήσουν την όλη φάση. Έξω οι κομπλεξικοί και οι ποζεράδες!
Η grunge θέλω να ελπίζω ότι δεν πέθανε μαζί με τον Cobain…Οι Nirvana, ναι, δυστυχώς…

Υ.Γ. Nirvana ακούμε και για τους άλλους 2 ρεεεεεε :wink:

Σημερα ξαναεβαλα να ακουσω λιγο Nirvana…

Νταξ, δεν ηταν ποτε η υπερμπαντα, αλλα με αυτη μεγαλωσαμε…

Αχ αναμνησεις…

Αυτο την κανει υπερμπαντα

Εννοω, οτι ο Cobain ηταν και αφωνος και αμουσος… Αλλα απο την αλλη, αυτες οι συνθεσεις μεγαλωσαν μια γενια… Απλα θα την θυμαμαι σαν την μπαντα των εφηβικων μου χρονων…

Ε νταξ…ειπα να το κανω λιγο μελοδραματικο :stuck_out_tongue:

Βασικα η ταινεια ηταν μλκια και απλως πεθανα στα γελια επειδη ηταν τελειος ξεκαρφωτο αυτο που ειπε και εκεινη την στιγμη που το ειπε!!ΕΠισης ειπε οτι αυτος εμαθε στον Jim Morisson να κανει Snowboard!

Οσο για το χιουμορ αμα πιστευεις οτι το επομενο βιντεο δεν εχει αισθηση του χιουμορ ε τοτε μαλλον εισαι πολυ πορωμενος με την μπαντα!

Υ.Γ :Προσεξτε και τους στιχους…

[SIZE=“6”]Nirvana .- [/SIZE]

Φίλε καμία σχέση … ούτε για ασανσέρ μιλούσε , ούτε ότι το ταξίδι είναι που έχει σημασία…
Έλεγε για τις κυλιόμενες σκάλες πως οι άνθρωποι στέκονται ενώ είναι σ’αυτές ενώ κανονικά έχουν φτιαχτεί για να πηγαίνεις πιο γρήγορα και να τις προσπερνάς.έθιξε την απάθεια της τότε κοινωνίας κατά κάποιο τρόπο.Απλά το λέω πληροφοριακά,όχι ότι έχει και πολλή σημασία και πάλι…

http://www.youtube.com/watch?v=KPW-9CV-WoA.

Oi Nirvana είναι γκρουπάρα.ΤΕΛΟΣ!

Συγκρότημα σαν τους νιρβάνα δύσκολα θα υπάρξει ξανά.Όσοι τους βρίζουν συνήθως δεν έχουν ψαχτεί παραπάνω πέρα από το κλασσικό smells like teen spirit,όπως αναφέρθηκε.

Μπα, και μονο αυτο να ξεραν θα πρεπε να τους σεβονται :stuck_out_tongue:

+111111111

Για μένα παιδιά το ενλόγω συγκρότημα ήταν μεγάλη επιρροή για πολλά συγκροτήματα που τώρα είναι στα top τους! Διδάξαν μουσική και στύλ! Απλα