No Country For Old Men

Δωσε λινκ γιατι βαριεμαι να ψαχνω.

την Κυριακή παιζόταν σε όλα τα σινεμά στην Αθήνα:-k

δεν ξερω για κατω εγω θεσ/νικη μενω…

Preview ήταν αυτό, η πρεμιέρα είναι στις 6 Μάρτη.

Okay. Two of 'em. Both had my father.
It’s peculiar. I’m older now’n he
ever was by twenty years. So in a sen-
se he’s the younger man. Anyway, first
one I don’t remember so well but it
was about money and I think I lost it.
The second one, it was like we was
both back in older times and I was on
horseback goin through the mountains
of a night.

…Goin through this pass in the moun-
tains. It was cold and snowin, hard
ridin. Hard country. He rode past me
and kept on goin. Never said nothin
goin by. He just rode on past and he
had his blanket wrapped around him and
his head down…

…and when he rode past I seen he
was carryin fire in a horn the way
people used to do and I could see the
horn from the light inside of it.
About the color of the moon. And in
the dream I knew that he was goin on
ahead and that he was fixin to make a
fire somewhere out there in allthat
dark and all that cold, and I knew
that whenever I got there he would be
there. Out there up ahead.

@ Keyser: Θενξ!:wink: Ωραία… Τώρα το ξέρουν όλοι. Μου χάλασες το “μυστήριο” #-o :lol:

Ον τόπικ (σχεδόν): Ακόμα δεν κατάφερα να δω το No Country…:x

Στο Μπάρτον Φινκ βλέπουμε τον καλύτερο κακό έβερ! Τα χω ξαναπεί!:yes:

Are you gonna bark all day little doggie, or are you gonna bite?

όπως γράφει και κάτω από τη γραμμή δηλαδή…

θα παω να το δω σημερα!!!με το καλο οταν γυρισω θα γραψω εντυπωσεις:D :smiley:

οσο για σενα Vic δεν σου χαλασε τιποτε ο Keyser , οσοι εχουμε δει αυτην την ταινιαρα ξεραμε ποιος ειναι ο κ.Ξανθος…:wink: :wink:

MUAHAHAHAHAHAHA!!! Τώρα θα το πω παντού!

Γύρισα πριν από λίγο …

Επί 2 ώρες και ήμουν “στην τσίτα” χωρίς να ακουστεί νότα …
(και αν δεν το πρόσεχε ο κολλητός μου ούτε που θα το είχα καταλάβει …)

Όσοι δεν έχετε πάει ακόμα να πάτε :P:P:P

και γω πριν λιγο γυρισα:D :smiley:
εξαιρετικη ταινια , απιστευτος ο Μπαρδεμ, ειναι ο Θανατος προσωποποιηση , ο αρρωστημενος μισει οτιδηποτε ειναι ζωντανο , πολυ καλοι και οι Τζοουνς & Μπρολιν
προφανως το εργο δεν αρεσε σε πολλους οπως ειδα αντιδρασεις και διαφορες ατακες αλλα…
οπως σε καθε ταινια των Κοεν , ετσι και δω στο τελος απλα αναρωτιεσαι “ολα οκ, αλλα γιατι ολα αυτα?”

οσοι εχουν δει τα Barton Fink , Miller’s Crossing θα καταλαβουν
επισης μου αρεσε και η γυναικα του Μος ,χαχα

Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλος αυτός ο πανικός. Ρε παιδιά, σιγά την μαλακία. Οκτώ όσκαρ για αυτό το πράγμα; Ήμαρτον. Με διαφορά η χειρότερη ταινία των αδερφών Κοέν. Με διαφορά. Το μόνο που άξιζε ήταν η ερμηνεία του Μπάρδεμ. Πραγματικά απολαυστική. Με εξαίρεση τις σκηνές που εμφανίζεται αυτός όλη η υπόλοιπη ταινία είναι μια τεράστια πατάτα.

διαφωνω.λειπουν μερικα πραματα απο την ταινια(οπως να εξηγησει αν ο Μπαρδεμ ηταν ενα ρομποτ που του αρεσε να σκοτωνει ή ειχε λογο να το κανει , δεν εξηγειται το μισος που ειχε για καθετι ζωντανο) αλλα οχι οτι ειναι η χειροτερη ταινια τους(σαυτο πανε στο "αβασταχτη γοητεια , ακαταμαχητη δεν θυμαμαι πως λεγεται)
παιρνουν ενα βιβλιο , υπογραφουν υποδειγματικα το σεναριο , διαλεγουν τους καταλληλους ηθοποιους και με μια εξαιρετικη σκηνοθεσια βγαζουν μια ταινια που σιγουρα θα συζητηθει
βασικα (το ξαναειπα) οπως σε καθε ταινια των Κοεν , αναρωτιεσαι γτ τα ειδα ολα αυτα?
ειναι πολυ δυσκολη ταινια παντως , αυτο ειναι αληθεια

βάζουμε και κάνα spoiler ρε παίδες

Χμμμ, νομιζω εχει ενα μικρο “προλογο” η ταινια…

σου πα οτι δεν εχει σχεση…αυτο που λες το αναφερει για να δειξει το μοναδικο κατορθωμα του…καλη σκεψη αυτη που υποστηριζεις αλλα το παιδι “¨σταλθηκε στην καρεκλα”

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι η καλύτερή τους. Προσωπικά αγαπημένο παραμένει το Big Lebowski αλλά το No Country For Old Men είναι ένα instant classic αριστούργημα. Δεν είναι τυχαία τα δεκάδες βραβεία σε τεράστια φεστιβάλ και οι χιλιάδες αποθεωτικές κριτικές παγκοσμίως.

Ρε Scourge Of God δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς… Τι ήθελες να σου δείξει δηλαδή; Ότι ο πατέρας του των βίαζε όταν ήταν μικρός, ας πούμε;

Χτες κατάφερα και είδα την ταινία τελικά. Νομίζω η πιο διαφορετική ταινία των Κοέν μέχρι σήμερα. Η επιλογή τους να μην εμπλουτίσουν τις σκηνές με μουσική τους βοήθησε να μας καθηλώσουν. Η σκηνή στο δωμάτιο του ξενοδοχείου του Woody Harrelson, που χτυπάει το τηλέφωνο αργά και βασανιστικά όλα τα λεφτά??? Γενικά πολύ προσοχή στην λεπτομέρεια και πολύ τροφή για σκέψη. Επίσης μου άρεσε που δεν μας έδειξαν πως ακριβώς έγινε η τελική “μάχη” με τον Μπρολίν, απλά μας έδειξαν το αποτέλεσμα.

Σήμερα τόδα. Και γαμώ ήταν. Τα Όσκαρ β’ Ανδρικού και σεναρίου τα άξιζε 100%. Ίσως και σκηνοθεσίας. Για καλύτερη ταινία ψηφίζω American Gangster. Πάλι με Brolin. Τι ήθελε να πει στο όνειρο ρε σεις?

Edit: Γενικά πάντως δε λατρεύω Κοέν. Βρήκα το O Brother Where Art Thou? ΕΛΕΕΙΝΟ!

Έλεοοοοοοοος! Πριν λίγο την είδα κι εγώ!8O :stuck_out_tongue: Εμένα μου φάνηκε εντελώς κουλή, δε μου πολυάρεσε.

Πωπω θεμα για την πατριδα και τους Κοεν!!!Προσωπικα ειναι οι αγαπημενοι μου σκηνοθετες και τα εχω δει ολα εκτος απο το simple blood που δεν ξερω γιατι το αφηνω και το ακαταμαχητη γοητεια που επειδη δεν εχω ακουσει καλα λογια μονο αν τυχει θα το δω…

Καταρχας μια παρατηρηση…Η ταινια δεν ξερω αν ηταν για οσκαρ…Οχι επειδη δεν ειχε την ποιοτητα για τα οσκαρ αλλα επειδη με το που τα παιρνει ολοι πανε και το βλεπουν,ολοι μπορουν να κρινουν…Συγνωμη αν φανει καπως αλλα οι Κοεν δεν ειναι για ολους…Δεν ειναι για τον ‘‘Σινεφιλ’’ του Σαββατοκυριακου που θα παει να περασει την ωρα του με οτι μλκ εχει βγει στα μουλτιπλεξ…Εχουν εναν εντελως δικο τους τροπο γραφης και παρουσιασης που συνδυαζει το θριλερ με το μαυρο χιουμορ και αρκετα νοηματα που ομως ΔΕΝ τα ανδεικνυουν να στα προσφερουν…Επισης η ταινια δεν ειναι περιπετεια ουτε θριιλερ που στο τελος εχει πιστολιδι!!Αυτα επειδη τις φορες που πηγα(πηγα 2 ο αθλιος…μια με γκομενα:p ) ακουσα οτι να ναι σχολια…τεσπα

Η ταινια μου αρεσε παρα πολυ.Ειχε ασυλληπτη φωτογραφια,εξαιρετικες ερμηνιες και οπως παντα τελειους διαλογους…Και οι τρεις πρωταγωνστες πιστευω τα εδωσαν ολα(Μπαρδεμ φοβερο μαλλι:p )…Και τελικα πεπρωμενο φυγειν αδυνατο ετσι?

Σκηνες που με κ… υπηρχαν πολλες αλλα η καλυτερη ηταν ο διαλογος Μπαρδεμ με τον ψιλικατζη ενω ο Μπαρδεμ ετρωγε ξηρους καρπους…Απλα ελιωσα…
Μεχρι στιγμης η καλυτερη για το 2008(εδω μας ηρθε το 8) αν και ο φετεινος χειμωνας ηταν ιδιαιτερα παραγωγικος και η Αμερικη εδειξε πολυ καλο προσωπο.

Λερις το ω αδερφε που εισαι κατ εμε ειναι απο τις πιο δυσκολες ταινιες των Κοεν και αυτο γιατι ειναι τιγκα οσο δεν παει στους συμβολισμους…Οποια σκηνη και να παρεις εμπεριεχει αναλυση…Επισης κατ εμε ειναι απολαυστικο…Παρολαυτα big lebowski και burton fink δεν ξαναβγαινει!

Αυτα:D