No Country For Old Men

Το ειχα δει σινεμα,κ η αληθεια ειναι πως μου αρεσε,δεν με τρελανε ομως κ το ξαναειδα προχτες κ παλι τα ιδια…μου αρεσουν οι Κοεν,ειδικα το περασμα του μιλλερ,μπαρτον φιγκ και φυσικα,ο ανυπερβλητος Λεμποφσκι,αλλα η ταινια καπου επασχε…ερμηνειες πολυ καλες,με κορυφαιο τον μπαρδεμ-που ομως,οχι τοσο οσο ελεγαν ολοι ομως,κυριως οι περισσοτεροι τρελαθηκαν με το χαρακτηρα,κ οχι την ερμηνεια,που δεν ηταν κατι δυσκολο κ απαιτητικο για μενα-,το στορυ καλο,με πολλους συμβολισμους περι συγχρονης αμερικανικης κοινωνιας,αλλα μεχρι εκει…η σκηνοθεσια ηταν βαρετη ανα σημεια-κ το λεει αυτο φαν του ταρκοφσκι-,χωρις ρυθμο κ η ελλειψη μουσικης την εκανε ακομα χειροτερη…το βασικο που κολλησα εγω,ηταν για αλλη μια φορα,η απελπισμενη προσπαθεια των αμερικανων,να κανουν ‘‘ευρωπαικο’’ σινεμα…με το κλασσικο θεμα,που μαλλον δεν ξερουν και τιποτα αλλο εκει,την παλη καλου κ κακου,αυτο δλδ το διπολο…εχουν φαει τοσους ευαγγελιστες κ θρησκευτικα παραληρηματα στη μαπα,που πλεον νομιζουν πως αυτο ειναι το μοναδικο θεμα,μιας κ καλα ‘‘ψαγμενης’’ ταινιας με νοημα…μια απο τα ιδια…γιαυτο κ μου αρεσε απειρως το ‘‘Θα χυθει αιμα’’,η καλυτερη αμερικανικη ταινια της χρονιας-μαζι με τον Τζεσε Τζεημς-,γτ κοροιδεψε στα μουτρα,αυτη την μανια των αμερικανων,με τον πιο αιχμηρο τροπο…καλη ταινια εν τελη,αλλα μεχρι εκει,με ξαναειπωμενα πραματα(κ οχι με τον καλυτερο τροπο εδω) κ με μια ασαφη σκηνοθετικη ματια,που ηθελε να κανει ευρωπαικο σινεμα αλλα δεν της βγηκε…

Για εμενα ειναι η καλυτερη ταινια των Κοεν

δεν μ αρεσε τπτ εκτος απο το ψυχωτικο βλεμμα του μπαρδεμ. αντιθετως η πιο προσφατη burn after reading μ αρεσε ιδιαιτερα.κοροιδια σ ολες τις σοβαροφανεις αμερικανιες. η βλακεια σε ολο της το μεγαλειο.big lebowski, barton fink αξεπεραστα.ακομη αναρωτιεμαι γιατι τοσα βραβεια στην συγκεκριμενη ταινια.οκ ωραια φωτογραφια κ απιστευτος ο κακος της υποθεσης bad to the bone αλλα κατα τα αλλα…