Εnsiferum Live in Athens

Χαίρετε παίδες! Είμαι ο “φίλος του Ιάσωνα που ρώτησε τον Μάρκους”… και επιβεβαιώνω. Δυστυχώς τα αγγλικά του ήταν ψιλοσαπαια [fucked up όπως είπε στον jason] οπότε δεν ήταν για πολλά-πολλά!

Είπα να περάσω κι εγώ να δω τι λέτε!

Πάντως, τριγυρνόντας στο φόρουμ των Eluveitie (αν δεν τους ξέρετε, να τους μάθετε επιγόντως. 15 φορές το έπαιξε το tegernako o dj στο an εκείνη την αγια μέρα!) η Μeri, που παίζει βιολί στη μπάντα, μου έδωσε την ιδέα να στειλω μυνήματα σε εταιρίες, αν θέλω να έρθουν στην Ελλάδα, αφού, υποτείθεται πως οι εταιρίες και καλά ακούνε τη ζήτηση.

Για τους Elu δεν το πολυβλέπω, αλλά παρ’όλα αυτά μπορούμε να στείλουμε εμείς μυνήματα στη loud sound για να ξαναφέρει τους Ensiferum!

Μία στις χίλιες να κάτσει και να εισακουσθούμε, δε θα είναι γαμάτο;

Εντάξει άμα είμασταν περισσότεροι σίγουρα θα τους ξαναέφερναν αλλά τώρα είναι λίγο δύσκολο…Μακάρι οι Ensiferum να γινούν περισσότερο γνωστοί κ να αποκτήσουν περισσότερους οπαδούς στο άμεσο μέλλον. Κ εγώ θέλω να δώ Moonsorrow, Finntroll, Wintersun, Elu, Turisas, Tyr etc. αλλά εφόσον δεν υπάρχει ισχυρή folk κοινότητα στην Αθήνα λίγο δύσκολο να τους φέρουν.
Δεν πειράζει, ευτυχώς όμως που ύπαρχει κ το PaganFest http://www.paganfest.net/
Για αυτό το line-up θα πλήρωνα λιγό παραπάνω για ένα ταξιδάκι στην κεντρική Ευρώπη…:slight_smile:

Ναι, εσύ που μπορείς να πληρώσεις, ή που μπορείς να κάνεις το ταξίδι.

Αυτό είναι το θέμα. Έχουμε βρει όλοι τη λύση “έλα μωρέ, θα πάω στο Wacken/Paganfest/Grasspop/whatever” και θα τους δω μαζί με άλλα 20 γαμάτα συγκροτήματα, με 20 ευρώ εισητήριο…

Αντί να προκαταβάλουμε ότι “αυτά στην Ελλάδα δε γίνονται”, μήπως να μαζευόμασταν και να πιέσαμε όλοι μαζί;

Παράδειγμα. Στο myspace φτιάχτηκε ελληνικό φαν κλαμπ για τους Turisas [το turisas greece. αν θέλετε πληροφορίες, ευχαρίστως]. Βρείτε το, πείτε σε όλους τους φίλους σας που ακούνε να γραφτούν. Και πάμε όλοι μαζί να πούμε, ορίστε, φέρτε τους, και 200 άτομα θα κόψουν εισητήρια.

Ξέρετε γιατί δεν τους φέρνουν; Γιατί τα metropolis έχουν 0 πωλήσεις σε Turisas. Αυτό είναι το κρητήριό τους, έτσι λειτουργούν, δεν τους κατηγορώ. Αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι. Ο ένας το κατέβασε, ο άλλος το αγόρασε από ένα μικρό παρακμιακό δισκοπωλείο, ο τρίτός το αντέγραψε απ’τον δεύτερο κλπ.

Κοίταξε φίλε, οι αριθμοί ποτέ δεν λένε ψέμματα. Γιατί π.χ. στην Γερμανία οι Ensiferum να φέρουν 1.000-2.000 άτομα κ στο Montreal να γίνεται χαμός http://www.youtube.com/watch?v=HeCiHn6WVdY ?
Ενώ εδώ για μία τέτοια μπάντα, να μην μαζεύονται ούτε 200 άτομα. Έλεος !!
Ο Έλληνας δεν πάει σε μικρές συναυλίες, μόνο σε κάτι τελειωμένες μπάντες τρέχει κ γεμίζει το Terra Vibe.
Τι να κάνουμε? Δεν μπορεί να αλλαχθεί αυτό, είμαστε οπισθοδρομικοί εκ φύσεως…

Πληροφοριακα παντως, απ οτι θυμαμαι ειχα δει report στο Χαμμερ. Ισως το βαλαν στο επομενο τευχος…

Εχει report στο τευχος Φεβρουαριου :wink:

Πράγματι ρε γαμώτο, στην Ελλάδα έχουμε πρόβλημα παλαιότητας. Ακόμα και πιτσιρτικάδες τους βλέπεις να πλακώνονται ακόμα για το αν είναι καλύτεροι οι Maiden ή οι Metallica, και ζήτημα αν είχαν αρχίσει να ακούν μέταλ όταν κάποια απ’τις δύο μπάντες έβγαλε το τελευταίο άλμπουμ της.

Και δυστυχως έχουμε πολλούς κολλημένους. Προχθές, στο March Metal Day άκουσα 50 συζητήσεις νεαρών metalheads. Ε, η μία ήταν σοβαρή, οι 20 ήταν για το πιο κομμάτι των Iced Earth ή του Χέντριξ είχε βγάλει ο καθένας στην κιθάρα (λες και μπορεί κανείς να βγάλει Χέντριξ και θα βγάλεις εσύ) και οι άλλες 29 συζητήσεις ήταν για συγκροτήματα που το νεότερο μέλος είναι πενηντατρέχα.

Αλλά πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να ενταχθούν νέες μπάντες στα γούστα των μεταλάδων ρε πούστη μου. Δε μπορώ να βλέπω πενηντάρη να ξέρει τους Ενσιφέρουμ, και ο @0χρονος να ψάχνει μουσιακά κομμάτια στο Μοναστηράκι.

Θες να φέρεις τους Manila Road? Φερ’ τους. Γέμισε το κλαμπ, αν αυτό είναι που σε ανησυχεί. Φέρε όμως και πέντε support της προκοπής! Φέρε σχετικές μπάντες. Δε σου λέω να φέρεις Rhapsody, αυτοί θέλουν headline gig από μόνοι τους και να δω πότε θα ξυπνήσουν οι διοργανωτές.

Φέρε σχετικά battle metal συγκροτήματα. Alestorm, Turisas κλπ

Ή μήπως αν πέρναγε από 'δω το Paganfest δε θα 'χε προσέλευση. Του πούστη, τι διάολο. Ας κοτσάρανε κι ένα γνωστό συγκρότημα να παίξει μαζί. Για κανα μισάωρο όπως οι Nightwish προχθές… (τους γαμήσανε κι αυτούς)

Σε αυτό φταίνε τα metal media, κυριώς αυτά που βγάζουν τον Steve Harris καλύτερο μπασίστα κάθε καταραμένο χρόνο

Μόνο με promotion απο δισκογραφικές μπορούν να βγούν στο προσκήνιο νέες μπάντες αλλά κοστίζει.

Μακάρι αλλά λίγο δύσκολο για battle metal bands, κυρίως αν οι Turisas ζητούν αμοιβή.

Το Paganfest δεν θα έφερνε ούτε 300 άτομα στην Αθήνα, μία πόλη 5 εκατομμυρίων.