Εnsiferum Live in Athens

Λίγες σκέψεις για τη συναυλία, από έναν όχι ιδιαίτερα τρελαμένο με το είδος

Καταρχήν είχε πάρα πολύ λίγο κόσμο, κάτι που βέβαια αναμενόταν με βάση τις πολλές συναυλίες του μήνα, το ψιλοτσιμπημένο εισιτήριο, το γεγονός ότι ήταν Πέμπτη κτλ κτλ. Αν δεν ήταν 100, σίγουρα δεν ήταν πάνω από 140-150. Για τους Insidead δε θέλω να μιλήσω, γιατί έχοντας βγει με ένα τεράστιο χαμόγελο από το Αν μετά τη συναυλία, δε θέλω να πω κακιά κουβέντα για κανέναν. Μουσικά πάντως, το είδος του μέταλ που παίζουνε ήταν εντελώς άσχετο με το ύφος της βραδιάς.

Από τους Ensiferum έχω ακούσει μόνο λίγα σκόρπια τραγούδια. Αποφάσισα όμως να πάω να τους δω γιατί νομίζω ότι οι φολκ/επικές μελωδίες τους είναι τόσο πιασάρικες που δε χρειάζεται να έχεις ακούσει ούτε ένα τραγούδι για να περάσεις καλά σε μια συναυλία με τέτοια μουσική. Η μουσική αυτή μπορεί να είναι γενικά εύκολη, ίσως και απλοϊκή, μπορεί ακόμα και να μη γίνεται να την ακούσεις για πάνω από λίγες ώρες προτού αρχίσει να χάνει τη γοητεία της, αλλά βλέποντας μέσα από τους καπνούς να ξεπροβάλουν τέσσερις ημίγυμνοι Βίκινγκς φορώντας φούστες στα χρώματα της Φινλανδίας, τη στιγμή που πορωμένοι οπαδοί κραδαίνουν τσεκούρια και σπαθιά κινγκ σάιζ, κατάλαβα πως θα είχε χαβαλέ απόψε. Από τη στιγμή εκείνη απολαύσαμε 1 ώρα και 40 λεπτά μιας καταιγιστικής σκανδιναβικής μουσικής επέλασης, κι αφού ήπιαμε μαύρο κρασί από τα κρανία των εχθρών μας και γυαλίσαμε τις ασπίδες μας, στο τέλος είμασταν όλοι πρόθυμοι να παρατήσουμε γυναίκες και παιδιά και να μπαρκάρουμε στο ντρακάρ αναζητώντας μια καλύτερη τύχη στις ομιχλώδεις ακτές της Βόρειας Θάλασσας, κυνηγώντας με τους συντρόφους τη δόξα, τη νίκη, την αιωνιότητα…

Μπάι δε γουέι, το άσχετο δίλημμα που μου γεννήθηκε - μυώδεις, ψωισμένοι μανογουοριστές από το σολάριουμ βέρζους πλαδαροί κατάχλωμοι Φιλανδοί μετεφηβικής ηλικίας με μπογιές και φούστες - τελικά είναι άκυρο. Και τα 27 ευρώ τους τα κερδίσανε. Τρου μέταλ είναι ό,τι κάνει τη γροθιά σου να σηκωθεί ψηλά χωρίς να το έχεις προσχεδιάσει. Και εις ανώτερα:)

Χαχα Ωραιος!!!:lol: :drunk:

Γαμω περασαμε και σημερα!:smiley: Οικογενειακα, αλλα ωραια! Καλτιλες απο της λιγες που λεει και ο Angmar!!:stuck_out_tongue:
Eυτυχως δεν νοιωθω τελικα ενοχος που πηγα λογω της υψηλης τιμης του εισιτηριου! Μαλλον θα ενιωθα ασχημα αν επρατα διαφορετικα και μαθαινα τι εχασα… Αφου ηθελα να παρω και αναμνηστικο t-shirt αλλα τα 20ευρω μου φανηκαν αρχικα πολλα και πηρα μπυρα που ειχε 3!!!:lol: Ομως στο τελος απο την πορωση το θυσιασα το 20ευρω στον Οντιν και τωρα χαιρομαι σαν βλαμμενος, πιωμενος Βικινγκ!!!:drunk:

Η πορωση αρκετη παντως, καποιοι σε σημειο γραφικοτητας αλλα τους αγαπαμε!:slight_smile: Στα Ιron και Battle Song νοιωσαμε πραγματικα με τον Angmar τι θα πει μακελειο σε live!!! Απιστευτα επη τα περισσοτερα κομματια live και η μικρη αμαζονα στα πληκτρα να μου κλεβει την καρδια!:roll: Γενικως ενα live οπως θα επρεπε να ειναι αλλα με λιγο κοσμο δυστυχως.

Αν δεν κανω τραγικο λαθος το σετ-λιστ πρεπει να ηταν ιδιο με αυτο που ποσταρε ο φιλος Ακης (χαρηκα που γνωρισα επιτελους και σενα φιλε συμπολεμιστη, να’σαι καλα:bye: !!!) απο την περιοδεια τους στον Καναδα. Δηλαδη:

Blood Is The Price Of Glory
Token Of Time
Tale Of Revenge
Ahti
Hero In A Dream
Treacherous Gods
Windrider
Lai Lai Hei
Dragonheads
One More Magic Potion
The New Dawn
Victory Song
Iron
Guardians Of Fate
Battle Song

Με τη διαφορα οτι δεν εγινε encore! Μας τα παιξανε ολα μαζεμενα και μας αφησαν να ψαχνουμε που σκατα πεφτει η Valhalla! Ενταξει, μετα ξαναβγηκαν να μας χαιρετησουν και να τους ευχαριστησουμε!:stuck_out_tongue:

ΥΓ:Αν και το σετ-λιστ μαλλον ειναι σωστο, δεν παιρνω ορκο οτι η σειρα ηταν ακριβως ετσι! Για πιο εγκυρες και σωστες αναλυσεις αναμενατε το review του Γιαννη!

ΥΓ2:Μια απο τις πιο γραφικες (αλλα και ωραιες/αστειες) στιγμες του live ηταν οταν καναμε κατι σαν “γηπεδικο ΟΛΕ”! Δεν θυμαμαι ακριβως μετα απο ποιο τραγουδι…

ΥΓ3: Θα δω αυριο αν βλεπονται καθολου καποιες φωτο που εβγαλα με το ψευτοκινητο μου και αν ειναι καμια καλη θα ποσταριστει!

Θα συμφωνησω με τους κυριους απο πανω!!Thorgal χαρηκα φιλε μου!!:smiley:

Ηταν μια πραγματικα οικογενειακη συναυλια οπου δεν νομιζω καποιος να μην ευχαριστηθηκε!!
Support ηταν οι Insidead,μοντερνο μεταλ,καμια σχεση με το στυλ των Ensiferum…δεν μπορω να πω οτι με τρελαναν!Επαιξαν και μια διασκευη στο Blackened και καπως ζεσταθηκαμε…
Κοντα στισ 10 παρα 5 εμφανιζοντε πανω στην σκηνη οι Ensiferum με φιλανδικες φουστες:!: :!: και γυμνοι απο πανω(η κοπελα στα πληκτρα δυστηχως δεν ηταν γυμνη…αλλα μπορω να πω και βαρια ντυμενη σε σχεση με τους αλλους:p )και μετα την συντομη εισαγωγη…το παρτυ ξεκινησε!!Ταξιδι πραγματικο…επικα συναισθηματα με το φοβερο φολκ/βικινγκ μεταλ που παιζουν ταξιδευεις οντως μακρια!!To Victory Song ενα 10λεπτο ανεπαναληπτο επος ηταν Highlight οπως και για μενα το αγαπημενο μου Ensiferum κομματι Tale Of Revenge!!Δυστηχως ο κοσμος ηταν λιγος το πολυ 140 ατομα και ισως να λεμε και πολλα κιολας οπως ειπε ο hoegaarden!Η χρονια εκλεισε πραγματικα πολυ καλα με μια συναυλια η οποια πραγματικα θα μας μεινει χαραγμενη στο μυαλο!!Αντε φερτε και Moonsorrow ρε να τρελαθουμε!!!

Μερικες φωτο απο την συναυλια…σε καλη ποιοτητα,αφιερωμενες στους Βικινγκς που ηταν στην συναυλια και σε αυτους που δεν καταφεραν να ερθουν!

](http://www.picoodle.com/view.php?img=/5/11/29/f_DSC02029m_adda931.jpg&srv=img36)[/IMG]

](http://www.picoodle.com/view.php?img=/5/11/29/f_DSC02030m_c8a7185.jpg&srv=img37)[/IMG]

](http://www.picoodle.com/view.php?img=/5/11/29/f_DSC02032m_66bad82.jpg&srv=img33)[/IMG]

](http://www.picoodle.com/view.php?img=/5/11/29/f_DSC02033m_fd8de04.jpg&srv=img37)[/IMG]

](http://www.picoodle.com/view.php?img=/5/11/29/f_DSC02035m_165fe14.jpg&srv=img37)[/IMG]

](http://www.picoodle.com/view.php?img=/5/11/30/f_DSC02036m_90e7fe4.jpg&srv=img01)[/IMG]

](http://www.picoodle.com/view.php?img=/5/11/29/f_DSC02037m_b78a0ab.jpg&srv=img03)[/IMG]

](http://www.picoodle.com/view.php?img=/5/11/29/f_DSC02044m_9caf2da.jpg&srv=img30)[/IMG]

](http://www.picoodle.com/view.php?img=/5/11/29/f_DSC02049m_de96a51.jpg&srv=img40)[/IMG]

:metal: :metal: Αντε και του χρονου παιδια!!!

Πραγματικά η συναυλία ήταν φανταστική, οι Ensiferum είναι τεράστια μπάντα…
Εγώ κάθησα μέχρι το τέλος για αυτόγραφα, φωτογραφίες κτλ. και μίλησα με τους διοργανωτές, έκοψαν συνολικά 175 εισιτήρια και δήλωσαν ευχαριστημένοι…Σίγουρα την επόμενη φορά που 8α έρθουν στην Ελλάδα οι Ensiferum θα έχουν απο κάτω τουλάχιστον το διπλάσιο κοινό…Το πρώτο βήμα έγνε, now spread the word… ΜΠΑΝΤΑΡΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

Nα πω την αληθεια οι Ensiferum ηταν οντως πολυ φιλικοι και μου υπεγραψαν και τα booklet απο τα cd!!:thumbup:

Εγω δεν μπορεσα να κατσω να τους δω γιατι επρεπε να προλαβω μετρο…:frowning:

Ωραιες φωτο Ακη, Well Done!:smiley:

Aντε, παρτε 2 και απο μενα:

Tελικα την αδικει πολυ ο φακος την καημενουλα την Meiju…[-X

Ωραιο review Γιαννη!:thumbup:

Θενκς ρε συ. :slight_smile:

Σε περιπτωση που θελει και καποιος αλλος να το διαβασει (μιας και ζητηθηκε απο καποιους γιουζερς):

http://www.rocking.gr/article4034.php

Οντως πολυ καλο review!!Καλα εκανες και τα πες στην τελευταια παραγραφο!!

Χαίρεσθε άπαντες.

Ψάχνοντας σχόλια για και κριτικές για την Θεοφάνεια της 29ης Νοεμβρίου του 2007, βρέθηκα εδώ και έσπευσα αμέσως να γίνω μέλος. Χάρηκα πολύ όταν είδα τόσα ωραία σχόλια για τους Α-ΠΟ-ΛΥ-ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ κι΄αυτό γιατί οι «Κραδαίνοντες τα Ξίφη» είναι αρκετά παρεξηγημένοι στη χώρα μας.

Είμαι ο ένας από τους δυο? «ένοπλους» fan («γραφικούς» όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω). Μακάρι να ήμασταν όλοι «γραφικοί» εκεί μέσα, με βαμμένες μάπες και να βαστάγαμε όλοι από ένα σπαθί και ένα τσεκούρι. Ε, ΡΕ, ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ!!! Έχετέ το στο νου σας πάντως όταν (κι άμα) ξανάρθουν.

Όπως είπα προηγουμένως, οι Ensiferum είναι πολύ παρεξηγημένη μπάντα. Η πασίγνωστη (παλιο) μεταλλικήφυλλάδα τους χαρακτήρισε προσφάτως ως?«ΤΗ ΡΟΥΣΛΑΝΑ ΤΟΥ METAL»!!! Παλιότερα είχαν χαρακτηριστεί και ως «βαρετοί», «ανούσιοι» κι «ανέμπνευστοι»!!!

Ε, μα βέβαια, ?True?Viking Metal παίζουν μόνο οι Enslaved και οι Amon Amarth.
Προσωπική μου άποψη : ΟΛΑ τα συγκροτήματα του εν λόγω ιδιώματος, μπορούν πλέον κάλλιστα να κλίσουν το γόνυ μπροστά στους Φινλανδικούς Θεούς.

Παιδιά, δίχως υπερβολή, αυτή η μπάντα κατάφερε και με πέρασε από δεύτερη εφηβεία. Ό,τι «ζημιά» είχα πάθει το ?89 όταν πρωτοάκουσα Iron Maiden (που από τότε ήταν οι αγαπημένοι μου), τα ίδια ακριβώς έπαθα τώρα με τους Ensiferum. Δεν έχω νιώσει συγκρότημα να κλονίζει τόσο πολύ την ψυχοσύνθεσή μου όσο αυτοί.
Τον τσαμπουκά, τον ηρωισμό και την παλληκαριά που αποπνέει αυτή η μπάντα δεν τα?χω βρει σε άλλους και μάλλον ούτε πρόκειται, για τον απλούστατο λόγο ότι είναι ΜΟ-ΝΑ-ΔΙ-ΚΟΙ !!!

Υπερβολές και γραφικότητες, θα πείτε. Δεν με πειράζει. Είναι απλά η γνώμη μου.

Τι να πω ρε παιδιά, αυτό που έγινε στο ΑΝ δεν το?χω ξαναδεί ποτέ?

Επίσης, ευγενικοί και φιλικοί μέχρι αηδίας! Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα πως είναι να μιλάς με Ανθρώπους (με Α κεφαλαίο). Τρομερή εντύπωση μου έκανε επίσης το πόση ώρα έκατσαν στη σκηνή μετά το τέλος για να ανταλλάξουν χειραψίες.

Από τότε, σε όσα Live έχω πάει, δεν τα?χω ευχαριστηθεί. Μου φαίνονται βαρετά. Με κουράζουν. Κάθε φορά που βρίσκομαι σε συναυλιακό κλίμα μου έρχεται αυτομάτως στο μυαλό εκείνη η Μεγάλη Ημέρα. Εκείνη η απόλυτη Μυσταγωγία! Τίποτα δεν είναι σαν εκείνη τη βραδιά. Ας τη θυμόμαστε όλοι καλά γιατί ποιος ξέρει αν θα τους ξαναδούμε.

Μέχρι τότε, εδώ θα?μαστε να τα λέμε.

Να?στε όλοι καλά.

Ιάσων

?SOMEWHERE WHERE THE MOUNTAINS COLLIDE, THAT?S WHERE I FOUND MY NEW LIFE?.

Υ.Γ : Θα ήθελα να διορθώσω ένα φίλο ο οποίος σε προηγούμενο post, σχολιάζοντας την (ομολογουμένως σαγηνευτική) παρουσία της πληκτρούς, είπε ότι είναι η Meiju. Αυτή δυστυχώς τους εγκατέλειψε. Αυτή που είδαμε ήταν η Emmi. Άριστη επιλογή !

Oντως πολυ καλα ατομα,μετα το Live μου υπεγραψαν στα cd χαλαροτατα χωρις βιασυνες…μακαρι ολοι να ηταν ετσι!!Παντως σε μια πολυ συντομη κουβεντα ο τραγουδιστης μου ειπε πως αν κατσει θα ξαναερθουν σιγουρα γιατι περασαν πολυ καλα…αναμενοντας λοιπον!!

Welcome lad!!!:bye:

Δεν ξερω αν εννοεις εμενα που σας αποκαλεσα “γραφικους” αλλα πιστευω να καταλαβες το πνευμα μου!!:slight_smile:
Ασε που και γω ψηνομουνα ασχημα να σκασω μυτη με την Κιλτ που εχω αλλα λεω “μαλακα που θα παω ετσι, θα με παρουνε με τα κουδουνια!!”:lol: Α, και η δικη μου ειναι πιο “τρου” απο αυτες που φοραγαν οι Φινλανδοι καθως την εχω φερει ο ιδιος απο Σκωτια!:stuck_out_tongue: Παντως ηθελα πολυ να ερθω ετσι… χμ,:-k ποιος ξερει, ισως την επομενη φορα!!!:lol: #-o

Cheers!!!:drunk:

Μιλησε κανεις για γραφικοτητες?:stuck_out_tongue:

?Welcome lad???

Καλώς σας βρίσκω.

?Δεν ξερω αν εννοεις εμενα που σας αποκαλεσα “γραφικους” αλλα πιστευω να καταλαβες το πνευμα μου!!?

Εννοείται, λες να σε παρεξηγούσα ;

?Ασε που και γω ψηνομουνα ασχημα να σκασω μυτη με την Κιλτ που εχω αλλα λεω “μαλακα που θα παω ετσι, θα με παρουνε με τα κουδουνια!!”

Χεχε. Κακώς! Έπρεπε να τους γράψεις όλους και να? ρθεις έτσι.

«Α, και η δικη μου ειναι πιο “τρου” απο αυτες που φοραγαν οι Φινλανδοι καθως την εχω φερει ο ιδιος απο Σκωτια»!

Σσσωστός!

«Παντως ηθελα πολυ να ερθω ετσι… χμ, ποιος ξερει, ισως την επομενη φορα!!!»

Αναρωτιέμαι αδελφέ αν θα υπάρξει δεύτερη φορά?! Απ? το στόμα σου και στου Θωρ τ΄ αυτί !

Ο επόμενος δίσκος τους πάντως θα αργήσει να κυκλοφορήσει κι? αυτό είναι ένα παραπάνω πλήγμα. Απ? ότι είπε ο Marcus, θα βγει το ?09.

Θα ήθελα εδώ να παραθέσω ένα δείγμα του πόσο γαμώ τα παιδιά είναι αυτός ο Marcus. Ένας φίλος μου λοιπόν τον ρωτάει πότε θα βγάλουν τον επόμενο δίσκο κι? αυτός του απάντησε πως για να μπουν ξανά στο στούντιο θα πρέπει να έχουν καλά κομμάτια και όχι σκατοτράγουδα (shitsongs) όπως χαρακτηριστικά είπε. Ο φίλος μου του είπε «είστε ανίκανοι να γράψετε σκατοτράγουδα». Και απαντάει ο θεός : «Κι όμως μπορούμε, δυστυχώς, πίστεψέ με».

Καλά ρε σεις, παρατήρησε κανείς σας τον Janne (ντράμερ) που ενώ «σκιζόταν» κανονικότατα, κάπνιζε ταυτόχρονα τσιγαράκι, σαν να μην τρέχει τίποτα ; Τι αναίσθητο ον είν? τούτος ρε! Δεν χαμπαριάζει το κτήνος…!

Nαι ρε οταν ημουν στα πλαγια τον ειδα!Κανονικο κτηνος μιλαμε…σαπιζε τα τυμπανα ομως ο πουστης!Φοβερος!!

Πήρα το Hammer για να διαβάσω κριτική της συναυλίας κ ούτε καν την ανέφεραν. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ. Πρέπει να ξεκινήσουμε κάποια μορφής sabotage στα άτομα που λειτουργούν με βάση τα συμφέροντα εταιρειών. Επειδή δηλαδή η Spinefarm δεν τα σκάει στο Hammer για promotion, γιατί να θάβουν έτσι τους Ensiferum?

Γαμησε τα…καμια απολυτως αναφορα…

ακομα αγοραζεις ΜεταλΧαμμερ?

not anymore !!