Oι 100 ταινίες των 00s, για το cinemanews.gr

Χαιρετώ

με τα παιδιά στο www.cinemanews.gr φτιάξαμε μια λίστα με τις 100 ταινίες των 00s.

μπορείτε να την διαβάσετε εδώ : http://www.cinemanews.gr/v5/top100/index.php

αντιγράφω την εισαγωγή μας

Το CinemaNews.gr συμπλήρωσε 10 χρόνια παρουσίας στο διαδίκτυο και για να γιορτάσει αυτά τα σημαδιακά γενέθλια, παρουσιάζει τις 100 ταινίες που θα θυμόμαστε από τη δεκαετία που έκλεισε πριν λίγες μόλις ημέρες.

Μετά μια επίπονη διαδικασία που κράτησε περισσότερους από πέντε μήνες, μετά από συσκέψεις, συζητήσεις, διαπραγματεύσεις και… απειλές, 18 συντάκτες του CinemaNews.gr επέλεξαν τις 100 ταινίες των 00’s που “θα πάρουμε μαζί μας στην νέα δεκαετία”.

enjoy !

Ωραία και έψαχνα ταινίες για να δω, έχει πολύ ζουμί η υπόθεση!μπράβο για την προσπάθεια και μόνο:D:D

έχει πέσει πολλή δουλειά. αρχίσαμε από 400 ταινίες κ με πόνο κ αίμα καταλήξαμε στις 100

τένκ- γιου

Ωραιο αφιέρωμα καλες γενικά οι επιλογές. Εκπληξη για μένα η επιλογή του In Her Shoes δεν την θεωρουσα και κατι το ιδιαιτερο σαν ταινιά. Ευχάριστη έκπληξη η παρουσία του The New World του Malick κατα την γνώμη μου ίσως και η πιο υποτιμημένη ταινία της δεκαετίας, μαζι με το The Village που δεν ειναι στην λιστα. Ταινίες που γουστάρω πάρα πολύ και δεν τις ειδα στην λίστα είναι το The Others και Gladiator.

Γενικά το μόνο που με χαλασε σε αυτην την δεκαετιά είναι 2 σκηνοθετες που αντι για κλωτσιες βρήκαν πολλούς οπαδους που τους αποθεωνουν σχεδόν σε κάθε τους βήμα. Gus Van Sant και Lars von Trier και πετάξτε όσες ντομάτες θέλετε οσοι τους γουστάρετε, τους θεωρώ μεγάλους απατεώνες, ειδικα αυτο που κανει ο Trier ΔΕΝ ειναι σινεμά. [-X

συμφωνώ

είναι ΤΕΧΝΗ :wink:

γενικά δεν θελήσαμε πάντως να κολλήσουμε σε ταμπέλες “βραβεία-κριτικοί-φεστιβαλ” κτλ γι’ αυτό κ η λίστα έχει απ’ όλα.

enjoy !

φοβερη δουλεια! μπραβο !..αλλα πιστευω οτι λειπει το apocalypto του mel gibson.
συγκλονιστικη ταινια

Ωραιοτατη λιστα μπορω να πω.Αρκετα πληρης.

Μια απορια εχω μονο.Monte πως δεχτηκες να μπει ο Αρχοντας ρε ? :lol:

Εχω δει μπολικες και θυμηθηκα οτι πρεπει να δω και καποιες απο αυτες
που ειχα σταμπαρει και τις ειχα ξεχασει.
Πειτε μια και τι ποσοστο εχει ο καθενας και αν διαφωνειται με καποια απο
τις ταινιες σε τραγικο βαθμο.

Καλή λίστα με ευχάριστη έκπληξη το Unbreakable και μόνο μία τρελή μούφα (Αντίχριστος)
Ενστάσεις προφανώς και θα έχουν όλοι, αλλά σαν σύνοψη της δεκαετίας στέκετε καλά.
Πάντως και ο Δεκαπενταύγουστος του Γιάνναρη θα μπορούσε να είναι στις Ελληνικές.

εδιτ: Θα εκτιμούσα αν ποστάρατε και την λίστα με τις 400 (μόνο τα ονόματα προφανώς)

Ωραίες επιλογές ναι. Αν και ειμαι σίγουρος οτι δεν θές να αρχίσει ο καθένας τις μαλακίες του, έγω δεν αντέχω και θα τη πώ.

Το Ice Age έπρεπε να υπάρχει, και άμα δεν είχε χώρο, ο ρατατούλης έπρεπε να πάρει πόδι :slight_smile:

world peace.

Συμφωνώ για Ice Age, συμφωνώ!

E δεν ειπα να αρχισουμε τις διαφωνιες,πιο πολυ αν σε κατι δεν συμφωνουμε τραγικα.
Κατι σαν αυτο που λετε και οι 3 οι απο πανω. :wink:

Εννοείται ότι θα υπάρξουν ασυμφωνίες, αλλά αυτό το Νύχτες στη Ροδάνθη πώς το βάλατε ρε παιδιά?
Επίσης, παράλειψη που μου ήρθε αμέσως στο μυαλό (και θα ακολουθήσουν και άλλες :roll:), πώς λείπει το Ορφανοτροφείο και το Hunger? Αλλά σας αγαπώ που μπήκε το Let the right one in :smiley:

Εδιτ: το είπαν και άλλοι ναι, αλλά είναι πολύ καλή η λίστα ως σημείο αναφοράς για εκείνα τα βράδυα που απλά δεν ξέρεις τι στο διάολο να νοικιάσεις!

Γαμάτη λίστα! Με ψησε να δω πολλές ταινίες…

Διαφωνώ στο up που ντάξει δεν ήταν και τίποτε το τρελό…

Εκπληξή το αντιχρίστος…Αν και δεν το θεωρώ μούφα, δεν το περίμενα μέσα…

Θα προσέθετα snatch, slumdog millionaire…Κι εχω την εντύπωση ότι κάτι λείπει από τα θρίλερ

Καλα τα θριλερ είναι πάντα η πιο αδικημενη κατηγορια σε όλες τις λίστες.

Επίσης κάτι λείπει από τα αριστουργήματα… Α ναι! NO COUNTRY FOR OLD MEN

Γενικά σαν λίστα είναι αρκετά καλή…και αυτό γιατί υπάρχει μια σχετική εκπροσώπηση απο μεγάλο φάσμα του κινηματογράφου (βλ. Ρώσικη κιβωτό. edge of heaven κτλ)

Όντως θα ήθελα να δω τα 400 που ελπίζω να υπάρχουν ταινίες όπως οι παρακάτω…

Spring, summer, fall, winter…and spring
Elephant
Into the wild
4 months 3 weeks and 2 days

Δεν λέω άλλες γιατί δεν έχω σκοπό να κάνω αρνητικό σχόλιο ή οτιδήποτε άλλο αλλά αυτές οι 4 έπρεπε να υπήρχαν!

Και τι ειναι σινεμα?

όχι πάντως οι στατικές θεατρικές παραστάσεις (με αφήγηση κιόλας) που αποτυπώνει με μια κάμερα ο Τριερ. Μιλάω κυρίως για τις 3 τελευταιες του ταινίες (dogville, antichrist και μου διαφευγει ο τιτλος της δευτερης αυτη την στιγμή)

ναι δεν ρωτησα τι δεν ειναι, ρωτησα τι ειναι