O kαλυτερος ξενος ποδοσφαιριστης που εχει παιξει στην ελλαδα

Περγαμηνές μπορεί να είχαν και προσέφεραν και στις ομάδες τους, αλλά αυτό που είδαμε για διετία από τον Ντέταρι έπρεπε να ρθει ο Ριβάλντο για να το ξαναδούμε (μιλάω και για διάρκεια).

Από κει και πέρα το ποιος είναι ο καλύτερος είναι λίγο σχετικό και έχει να κάνει και με το πώς αντιμετωπίζει κανείς το ποδόσφαιρο. Στα 20κάτι χρόνια που βλέπω ελληνικό ποδόσφαιρο πχ., από πλευράς θεάματος νομίζω τον Ζιοβάνι δεν τον φτάνει κανείς. Από πλευράς αποτελεσματικότητας Τζόρτζεβιτς, Βαζέχα, Σαβέβσκι, Σαμπανάζοβιτς και Ριβάλντο.

Στον Ολυμπιακό πέρα από όσους αναφέρθηκαν θα προσέθετα φυσικά τον Καρεμπέ, τον Κρίστενσεν για τη φοβερή του (και μοναδική δυστυχώς) χρονιά, τον Ίβιτς, τον Γκόγκιτς και τον Γκαλέτι που δέχεται (κάπως άδικα για μένα) πολλή κριτική αλλά δεν είναι και τόσο τυχαίο που αποτελεί βασικό στοιχείο της όποιας ευρωπαϊκής καταξίωσης έχει η ομάδα τα 3 τελευταία χρόνια.

λατρεία ο σινισα.

ΛΟΚ

Εννοείται ότι συμφωνώ με τον σύντεκνο αποπάνω.
Ρε παιδιά, πολ γι’ αυτό το θέμα χωρίς ΒΑΖΕΧΑ και ΣΑΒΕΦΣΚΙ;;;;;;;;
Απλά δεν γίνεται…
Αυτοί οι δύο είναι οι σπουδαιότεροι. Ήρθαν άγνωστοι και προσέφεραν τα πάντα.
Επίσης λείπουν ο Ζάετς και ο Ρότσα…
Κι ο Βάντσικ λείπει…
Κι ο Μίλος Σέστιτς…
Κι ο Μπορέλι…

Και για να πειράξω και του γαύρους λίγο… κι ο Καζιμιέρσκι λείπει…
Του Βαγγέλη Βλάχου σίγουρα θα του λείπει…:stuck_out_tongue:

O Σέστιτς 1,5 χρόνο ήταν ρε, δεν πρόλαβε να δείξει κ πολλά.
Καλός παίκτης πάντως.

Όσο για το πείραγμα, δεν νομίζω να ξέρει κάνας άλλος τον Καζιμιέρσκι εδώ μέσα εκτός από μένα και τον Mule. :stuck_out_tongue:

Και εγώ τον ξέρω τον Καζιμιέρκι !!!8)8)

πάντως, για να είμαστε και δίκαιοι, ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ άλλο πράμα η υπόθεση “ξένος παίχτης στην ελλάδα” πριν το 1995 (υπόθεση Μποσμάν).
Πιο σωστό θα ταν να έχουμε δυο πολλς, ένα για τους πρόσφατους και ένα για τους θρυλικούς παλιούς γιατί έτσι είναι ψιλο-άδικο. Τεσπά.

Επίσης, με ποιο κριτήριο κρίνουμε ποιος ήταν ο καλύτερος;

Με βάση τη συνολική του καριέρα; Αν ναι, τότε ο Ριβάλντο είναι ο καλύτερος, με τους Καρεμπέ και Σόουζα δεύτερους.
Με βάση τη μπάλα που έπαιξε όταν ήταν Ελλάδα; Τότε εγώ αν δε σας πειράζει θα πω τον Γιάγια Τουρέ (κι ας ήταν μόνο για ένα χρόνο) που τον έχω και πρόσφατο.
Με βάση το τι πέτυχαν στο γήπεδο; Τότε στην κορυφή είναι οι Τζόλε και Βαζέχα και αρκετά μετά ακολουθεί ο Σαβέφσκι.

Στην καρδιά μας όμως, είναι ένας. Ο Μπελά του ΠΑΣ Γιάννενα :stuck_out_tongue:

ΥΓ. Μιλάω για 90ς-00ς και μόνο εννοείται

<<ZIO>> με μοναδικο κριτηριο για μενα οτι ηταν ο παικτης που οταν τον εβλεπα μου προκαλουσε ΔΕΟΣ:respect:

Υ.Γ Αν κατσω και γραψω για ολους τους αλλους λογους καλυτερα να βαλω κανα λινκ να δειτε γιατι αυτα δεν περιγραφονται:D

Τα είπε όλα.

Τι πολ είναι αυτό, χωρίς Βαζέχα και Μπορέλι?

Για να πρωτοτυπήσω, θα ψηφίσω Σισέ, γιατί έχει ήδη 12 γκολ για πλάκα και προβλέπω να έχει 25 στο τέλος του πρωταθλήματος,

εγώ ψηφίζω ντιόγο

ο άνθρωπος κάνει καριέρα με τα εξώφυλλα - σπρώξε σπρώξε κάπου θα νομίσουμε ότι παίζει κ μπάλα

Giovanni και ντεταρι

Για τον Βαζέχα δεν χρειάζεται να πει κάποιος κάτι. Για τον Μπορέλι είναι ο μόνος παίκτης που ήρθε στην Ελλάδα ως μη διεθνής και έγινε διεθνής με την εθνική Αργεντινής.

Ο Σισέ μας ήρθε λίγο φτηνότερος από τον Ντιόγο πάντως.

Και φυσικά από τους περισσότερους στο poll η συνεισφορά του Σαβέφσκι ήταν πολύ μεγαλύτερη.

Υποκλιθείτε στο επιχειρηματικό δαιμόνιο του προέδρου της Πορτουγκέζα. Καλά δε νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης Σισέ-Ντιόγο.

Πιστευω ο Βαζεχα…ο ανθρωπος ηταν συνωνυμο του goal…

Περί ορέξεως…

Σαν προσφορά η τριάδα είναι
Tζόρτζεβιτς- Βαζέχα- Σαβέφσκι

Σαν όνομα…
Ριβάλντο- Τζιοβάνι- Καρεμπέ- Ζάετς

Σαν τάιμιγκ μεταγραφών (όχι 30φεύγα)
Προτάσοφ (μακράν, όσοι είναι κοντά στα 40, θα θυμούνται τι όνομα ήταν εκείνη την εποχή)
Ντέταρι
Ζάετς (απίστευτος παίκτης, εγκέφαλος, προσωπικότητα)
Σισέ (βγάζει τα λεφτά του και με το παραπάνω)

Προσωπικό απωθημένο:

[SIZE=“2”]XOΥΑΝ ΧΙΛΜΠΕΡΤΟ ΦΟΥΝΕΣ[/SIZE]

τζιο και ριμπο

βασει προσφορας και μονο στις ομαδες τους(αλλα και διαρκειας) θα πω
1)σαβεβσκι
2)βαζεχα
3)τζορτζεβιτς

Ηρέμησε με το Ντιόγο. Στον ύπνο σου τον βλέπεις και τον κυνηγάς παντού; Σχεδόν κάταγμα είχε πάθει πριν από 2 μήνες και στο ντέρμπι έπαιξε απροπόνητος. Δεν έχω πρόβλημα να κράζεις, αλλά κινδυνεύεις με μεγάλη κωλοτούμπα σε λίγους μήνες.

Σισέ προφανώς δεν είναι (και δε βλέπω το νόημα γιατί να συγκρίνουμε ένα νεαρό Βραζιλιάνο δίχως παραστάσεις, που ο Ολυμπιακός καίει από μόνος του, με έναν έμπειρο διεθνή Γάλλο, που κάποτε ήταν η μισή επίθεση σε κοτζάμ Λίβερπουλ και κόστισε στον ΠΑΟ σχεδόν 10 μύρια για να τον φέρει)

και ρεκόμπα!!!..ασχετο που κ αυτος ηρθε τελειωμενος και σε ακυρη ομαδα!!!