O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Αγαπάμε Grohl :wink: :wink:

Αναρωτιέμαι τι δουλειά μπορεί να έχει ο Grohl με τους Theater… (προσωπική γνώμη: καμία)

Και αν είναι αλήθεια μια λίστα (με 5 από τα 7 ονόματα που έχουν κάνει audition) που έχει κυκλοφορήσει στο forum των Theater, δεν βρίσκεται το όνομα του Grohl (ευτυχώς). Τώρα αν είναι στα άλλα 2, δεν ξέρω.

Χλωμό κιόλας το κόβω, δεδομένου του τι είδους ονόματα υπάρχουν εκεί μέσα.

(προφανώς, ο καθένας μπορεί να ονειρεύεται ελεύθερα! :p)

Ποιος Grohl ρε, σοβαρευτείτε. Καμία σχέση. (παρότι τον αγαπάμε κι αυτόν όντως)

Ναι, ο Γκρολ και να τα πεζει τα κομματια του Πορτνοϋ με τα ματια.

O Rudess συνεργάζεται με τον Marco Minnemann σε live improvisation! Λέτε να είναι μέρος του audition ή είναι ήδη τελειωμένη η υπόθεση και είναι ο Minnemann ο νέος drummer των Dream Theater??

Αν ήμουν αντικειμενικός θα τους έδινα τον Zonder, τον Τρισμέγιστο. Ευτυχώς, δεν είμαι και ο Mark δεν πρόκειται να πάει στους απέναντι…

[SPOILER]Όχι ότι είναι στους αποδώ, αλλά λέμε…[/SPOILER]

Μακάρι να ήτανε ο Marco Minnemann, αλλά δεν είναι αυτός. Και φυσικά ούτε κατά διάνοια ο Mark Zonder. Έκαναν άλλη επιλογή.

ναι αλλά έτσι μας βαζεις στην θέση που είναι τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια…

Ξέρεις κάτι που δεν έχει διαρρεύσει στο internet μέχρι στιγμής;

Ο ίδιος ο Zonder νομίζω είχε κάνει ένα σχετικό σχόλιο στο Facebook του, όσο για τον Minnemann προέκυψε από το jamming με τον Ruddess.

Πες μου ότι είναι ο Lang…

Μακάρι να ήτανε ο Thomas Lang. Αλλά δεν είναι!

Νομίζω είμαι ο πρώτος - και μόνος μέχρι σήμερα - που έγραψε σε ελληνικό περιοδικό για τους Marco Minnemann και Thomas Lang. Και μάλιστα όχι μόνο μία φορά … ούτε δύο.

Την ημέρα που είχα ανακοινωθεί η αποχώρηση του Portnoy είχα γράψει ένα άρθρο για το Rock Hard στο οποίο ανέφερα - ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ - ντράμερς (περίπου 7-8 στον αριθμό) που θα έπρεπε να επιλέξουν/θα μπορούσαν θα επιλέξουν/θα καλούσαν σίγουρα για audition. Αυτό το κομμάτι δεν δημοσιεύτηκε ποτέ. Πάντως είχα πέσει 90% μέσα σε σχέση με τα ονόματα, που μαθεύτηκε ότι κάλεσαν.

Εγώ περιμένω την επίσημη ανακοίνωση και δεν είναι να σωστό να βγάλω προς τα έξω πληροφορία, που δεν κατάφερα να πάρω εγώ, αλλά μου την εμπιστεύτηκε φίλος. Όταν μαθευτεί το όνομα, θα το σχολιάσουμε. Πάντως δεν είναι ούτε ο Virgil Donati, ούτε κάποιο από αυτά που έχουν γραφτεί εδώ - και πρόκειται όλοι τους για τρομεροί μα καταπληκτικοί ντράμερς. Προσωπικά το όνομα με απογοήτευσε. Αυτό! Θα τα πούμε όταν γίνει επίσημο. Και για να μην λέμε ότι θέλουμε, ο φίλος μου ο Χρήστος ο Καραδημήτρης ξέρει το όνομα (που έλαβα εγώ) καθώς έχει διαβάσει και το άρθρο που είχα γράψει, οπότε μπορεί να επιβεβαίωσει όλα τα λεγόμενά μου.

Επαναλαμβάνω ότι δεν βγάζω κάποιο όνομα προς τα έξω, αφού αυτό μου ζητήθηκε και η πληροφορία ΔΕΝ είναι δική μου (αλλά από τρομερά έμπιστη πηγή). Αν ήταν δική μου η πληροφορία από πρώτο χέρι, θα το έβγαζα απευθείας.

Εγώ απλά επιβεβαιώνω 100% τα λεγόμενα του Μίλτου

α. Για αυτούς τους μουσικούς μόνο από το Μίλτο έχω διαβάσει και πιστέψτε με είμαι χρόνια συνδρομητής σε πολλά μεγάλα περιοδικά του εξωτερικού. Γενικά, εδώ είμαστε “μετά Χριστόν προφήτες” και φυσικά με το που ακούστηκαν τα ονόματα πετάχτηκαν αρκετοί που τους ήξεραν χρόνα…αλλά δεν έτυχε να μιλήσουν. Που να δείτε φίλους που θα έχει αυτός που θα ανακοινωθεί…

β. Το κείμενό του για τους ενδεχόμενους αντικαταστάτες το είχα κατευθείαν στα χέρια μου και φυσικά ήταν μέσα στα περισσότερα από τα ονόματα που διέρευσαν μετά από καιρό.

γ. Μου έχει εμπιστευθεί το όνομα και -πέραν του ότι δεν έχει ακουστεί- προκαλεί απογοήτευση όντως.

Εγώ επιμένω ότι HEADLINERS οι Dream Theater στο High Voltage Festival χωρίς δάκτυλο Portnoy μου κάνει τρομερή εντύπωση. Δεν μπορεί οι Αγγλοι να μην έχουν πάρει τις επιβεβαιώσεις τους…όποιες κι αν είναι αυτές.

Αν καταλβαίνω καλά, εννοείς φάση Aerosmith με το Download πέρυσι; Που ενώ ο Tyler ήταν “στην απ’ έξω”, το συμβόλαιο με το φεστιβάλ επέβαλε την παρουσία του και ξαφνικά αγαπήθηκαν ξανά. Χμμμ…

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείτε να επιβεβαιώσετε κάποιο όνομα, αλλά μήπως μπορείτε να [I]διαψεύσετε[/I] το όνομα του [B]Aquiles Priester[/B] (ex-Angra, Hangar) που έχει ακουστεί;

(όπως ακριβώς ο JoeBlack διέψευσε τους Lang/Minnemann/Donati;)

Πάντως εγώ προσωπικά όσο και άν στενοχωρήθηκα με την αποχώρηση του Mike, θα απογοητευτώ εάν παιχτεί επιστροφή στο άμεσο μέλλον.
Ελπίζω πως οι DT θα επιλέξουν πραγματικά έναν ικανό αντικαταστάτη και όχι έναν drummer μέχρι να ξαναγυρίσει ο Mike.

[SPOILER]Πείτε ρε ποιος είναι ο αντικαταστάτης!:p[/SPOILER]

Οποιος και να ναι θα ναι σιγουρα καλος παιχτης αν μη τι αλλο.Επισης θα ναι καλο και υπακουο παιδακι και δε θα λεει πολλα πολλα.Ενας ντραμερ με βεληνεκες Λανγκ η Μινεμανν χαμενος θα πηγαινε στην φαση αυτη,λογω διαφορετικης αντιληψης της δημιουργικης διαδικασιας.Και ασε τους Θηατερ να λενε οτι θα βγει φρεσκος ηχος και λοιπα κουραφεξαλα.Οπως λεει και ο Outshined μεχρι το καλοκαιρι παιζει να σκασει το reunion για να γυρισουν θριαμβευτες στα Ευρωπαικα φεστιβαλ.Μια χαρα θα πιασει το κολπακι.Εδω εκαναν reunion οι PW,οι Theater δε θα κανουν?

Ακομα και να γυρισει ο αλλος βεβαια,καλα θα κανουν να αλλαξουν πλευση 180 μοιρες γιατι αλλιως ο καλλιτεχνικος πατος ειναι μονοδρομος.Ηδη οδευουν προς τα κει με μαθηματικη ακριβεια με τις τελευταιες παπαγιες που βγαλαν…

πωωωωω με σκαλωσατε πολυ ασχημα… :-k
Δηλαδη μερικοι απο εδω ξερουν ποιος ειναι … και κατα πασα πιθανοτητα θα προκληθει απαγοητευση…

Απαγοητευση δηλαδη οτι τι ??? #-o#-o#-o#-o:D

μακαρι να το ανακοινωσουν συντομα …

Χαχαχαχαχα, η φάση με το High Voltage Festival χοντραίνει αρκετά το παιχνίδι. Και ο hokam το λέει σωστά άλλωστε - αυτός που θα πάρουν ΔΕΝ θα έχει λόγο στα μουσικά δρώμενα. Από αυτό και μόνο δεν υπήρχε περίπτωση να είναι ο Donati … και πώς να είναι ρε παιδιά όταν αυτός μουσικά είναι πάνω από όλους τους άλλους μαζί; Αλλά ούτε ένας άλλος τόσοοοοοο καταξιωμένος - γενικά μεγάλο όνομα. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει πως δεν μπορεί ένας νέος και ορεξάτος ντράμερ να κάνει τη δουλειά και μάλιστα πολύ πολύ καλά. Παιδιά, υπάρχουν τρομεροί ντράμερς εκεί έξω! Μη νομίζετε. Πιστεύω ότι τα παιξίματα θα τα έχει στάνταρτ ο νεός - επομένως δεν υπάρχει λόγος να το σχολιάζουμε αυτό. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ - τις ιδέες και τη δημιουργικότητα θα τις έχει; Τι έχει ο Rudess; Τι λέτε εσείς; Δεν μιλάω παιχτικά … δημιουργικά τον θεωρείτε καλύτερο από τον Moore ή και τον Sherinian;

Αφού ο φίλος μου ο Raziel666 έχει ακούσει αυτό το όνομα, θα είχε ενδιαφέρον να μοιραστεί μαζί μας και τη γνώμη του για το συγκεκριμένο μουσικό. Εγώ τον είδα να παίζει σε ορισμένους από τους καλύτερους δίσκους των Βραζιλιάνων και όμως η επιστροφή του Confessori έκανε και πάλι τη διαφορά στη μπάντα. Ωστόσο αυτή είναι απλά η αίσθησή μου. Έχω δει σε βιντεάκια του να παίζει παπάδες, δημιουργικά όμως στους δίσκους των Angra δεν με τρέλανε. Γουστάρω τις μουσικές συζητήσεις!

Για να απαντήσω και στο φίλο τον acidmario.
Η απογοήτευση είναι σχετική … εμένα προσωπικά το όνομα με απογοήτευσε. Τον Χρήστο, όταν του το είπα, τον απογοήτευσε επίσης. Βασικά - ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ. Μπορεί να είναι και κάποιος άλλος. Θα δείξει. Επίσης κάνουμε μόνο υποθέσεις και τίποτα παραπάνω … όλα και όλοι θα κριθούν όταν βγει ο δίσκος. Μπορεί το όνομα να με απογοητεύει - με βάση αυτά που βλέπω εγώ - αλλά άμα ο δίσκος σκίζει και ο συγκεκριμένος ντράμερ σκοτώνει εκεί, μια χαρά χαρούμενος θα είμαι.

Να σου θυμίσω πχ ότι πριν 10 χρόνια περίπου ο Henk Van Der Laars έφευγε από τους ELEGY και τη θέση του έπαιρνε ο Patrick Rondat. Όλοι οι κολλητοί μου ψιλοέκλαιγαν και ήταν απογοητευμένοι. Εγώ πίστευα ότι με το Γάλλο θα βγάλουν τους καλύτερούς τους δίσκους. Γνώμες είναι αυτές - και είναι σχετικές. Και για εμένα τους έβγαλαν - ειδικά το “Forbidden fruit”.

Από την άλλη ένα μεγάλο όνομα δεν σημαίνει ότι θα κολλήσει και μουσικά με τη μπάντα. Είναι εξαιρετικά δύσκολο! Στο άρθρο μου, που όπως είπαμε δεν δημοσιεύτηκε, ανέλυα τα συν και τα πλην της κάθε περίπτωσης. Και η περίπτωση Donati είχε για εμένα τα περισσότερα ΠΛΗΝ από όλες - και δεν πιστεύω να υπάρχει ένας εδώ που να πιστεύει ότι δεν είμαι από τους μεγαλύτερους οπαδούς του ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! Και τον γνωρίζω και προσωπικά. Αλλά δεν θα τσουλούσε … ειδικά μουσικά. Και έγραφα επίσης, ότι από τη δική μου οπτική (μουσική) γωνία, η άριστη λύση από τους διάσημους ήτανε ο MIKE MANGINI - άμα ήθελε να μπλεχτεί και να παίξει … και τον άφηναν βέβαια να τα σπάσει. Ο οποίος Mangini είναι επίπεδο ντράμερ Donati, δηλαδή ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ και αρκετά επίπεδα πάνω από Portnoy - τόσο παιχτικά όσο και δημιουργικά. Φυσικά επαναλαμβάνω ότι αυτή είναι γνώμη μου … άλλοι έχουν άλλες απόψεις και είναι σεβαστές, εφόσον μπορούν να τις στηρίξουν με επιχειρήματα.

O Myung τους έκλεισε τη θέση στο High Voltage και σύμφωνα με inside πληροφορίες μου έχει αναλάβει πλήρως το promotion της μπάντας:razz:

Πάντως ναι, όπως πολύ σωστά γράφει ο JoeBlack υπάρχουν τρομεροί drummers εκεί έξω, αλλά η ταμπακιέρα είναι στη δημιουργία…Πιο εύστοχο παράδειγμα από τον Rudess δεν θα μπορούσα να σκεφτώ, ο άνθρωπος είναι τεχνικά άρτιος μεν αλλά στη δημιουργία συμπεριφέρεται -πλην κάποιων εξαιρέσεων στη δισκογραφία των Theater- σαν session-ίστας χωρίς λόγο ύπαρξης. Με λίγα λόγια η σχέση του με την τέχνη και τη δημιουργία είναι η ίδια η εμμηνόπαυση (απλά δείτε τα διάφορα βιντεάκια του, τις διασκευές του κτλ, για να καταλάβατε πόσο εκνευριστικός είναι).

Γιαυτό λέω, όποιον και να πάρουν, τον θεό του drumming τον ίδιο, υπάρχουν κάποια θεματάκια. Το πρώτο είναι ότι ναι μεν θα τα παίξει τα θέματα του Portnoy (δεν τίθεται θέμα) αλλά δεν είναι piece of cake διαδικασία! Έχει να μάθει τόνους μουσικών θεμάτων μη το ξεχνάτε αυτό:). Και πρέπει να απομνημονεύει:). Το δεύτερο είναι ότι πρέπει να διαλέξει δημιουργική κατεύθυνση: θα …γεμίσει απλά τα παπούτσια του Portnoy (για να δανειστώ την αμερικάνικη εκφραση fill somebody’s shoes:p)? Ή θα ακολουθήσει μια ολόδική του μουσική κατεύθυνση? Και τι αντίκτυπο θα έχει αυτό στην μουσική των Theater? Αφήνω στην άκρη ότι θα πρέπει να του αρέσει να περιοδεύει και να κολλάει σαν χαρακτήρας με τους Theater…οπότε υπάρχουν κάμποσα θεματάκια βάσει των οποίων έχουν ήδη επιλέξει τον αντικαταστάτη (αυτά που έγραψα μάλλον είναι και λίγα). Ο οποίος επαναλαμβάνω, έχει πολύυυυ απαιτητική δουλειά μπροστά του:)

Εγώ καταλήγω όσο περνάει ο καιρός στο ότι το κενό αυτό -βάσει των συγκεκριμένων συνθηκών και της φύσης της μπάντας αυτής- είναι από τα πιο δύσκολα στο να αναπληρωθούν (για να μη πω για δυσαναπλήρωτο κενό, αλλά δεν γίνεται να είσαι απόλυτος σε αυτή τη ζωή:p). Νομίζω το έχει καταλάβει και ο τελευταίος οπαδός τους αυτό.

Πάντως έχει ψωμί η υπόθεση και πιθανόν να έχουμε δράματα και σκηνές…δε νομίζω να “παγώσει” ποτέ το θέμα επιστροφής Portnoy…

υ.γ: για τον drummer των Angra δεν έχω άποψη, μιας και εδώ και χρόνια δεν τους παρακολουθώ.

Έχει πολύ ζουμί η υπόθεση φαίνεται…

Ας τα πιάσουμε όμως ένα-ένα: για τον Priester, η μόνη επαφή που είχα μαζί του ήταν από κάποια video στο Youtube όπου μου φάνηκε αρκετά μονοδιάστατος στο παίξιμό του, κάτι το οποίο [I]ίσως[/I] ταίριαζε στους Theater αν αποφάσιζαν να συνεχίσουν στο αρκετά metal μονοπάτι στο οποίο δείχνουν προτίμηση από το Train of Thought και πέρα (του Octavarium εξαιρουμένου).

Κάτι τέτοιο θα με ξενέρωνε όποιος και να ήταν ο drummer. Εγώ περιμένω από αυτή την αλλαγή drummer να γίνουν οι Theater λίγο πιο συγκρότημα από ό,τι ήταν τα τελευταία χρόνια, όπου φαινόταν σαν να είναι ο Portnoy και 4 άλλοι. Επίσης, περιμένω (ίσως μάταια), κάτι αντίστοιχο του Scenes from a Memory. Αυτός ήταν και ο πρώτος δίσκος του Rudess με το συγκρότημα, και (πέρα από το ότι τον θεωρώ τον καλύτερό τους) ήταν ένας δίσκος που ταρακούνησε λίγο τα νερά μετά το “περίεργο” Falling into Infinity, έδωσε μια νέα πνοή στο συγκρότημα για λίγο πιο “τρελά” περάσματα (σαφώς επηρεασμένα από τους Petrucci/Portnoy/Rudess και τη συνεργασία τους στους Liquid Tension Experiment).

Μιλώντας και με άλλους fan των Theater, αυτές είναι λίγο-πολύ οι προσδοκίες τους από το νέο drummer και τον νέο δίσκο. Το να πάρουν κάποιον μέχρι να ξαναγυρίσει ο Portnoy είναι κάτι που απέρριψαν οι Theater, με τον Rudess να το δηλώνει χαρακτηριστικά στη συνέντευξη που έδωσαν οι 5 στο Classic Rock Magazine που τόσο συζητήθηκε, και πιστεύω ότι απηχεί και τις απόψεις του υπόλοιπου συγκροτήματος, οι οποίοι στην τελική αισθάνονταν κάπως καταπιεσμένοι από τις εμμονές και την αρχηγική στάση του Portnoy. Το αν θα συμβεί αυτό ή όχι, μένει να το δούμε. Δεν νομίζω πάντως ότι οι υπόλοιποι 4 θέλουν ένα “ρομποτάκι” που να του λένε “παίξει αυτό και μην παίζεις το άλλο”.

Για τη σύγκριση Rudess/Sherinian/Moore: είναι κάτι το οποίο ποτέ δεν θα πάψει να συζητιέται - τουλάχιστον μέχρι να υπάρξει κάποιος άλλος πληκτράς στους Theater. Με τον Moore έγινε η αρχή, γράφτηκαν πολλά κλασσικά κομμάτια και γενικά συνέβαλε τα μέγιστα σε δύο φανταστικούς δίσκους (εξαιρώ το WDADU το οποίο έχει ψιλο-αποκηρυχθεί από όλους). Ο Sherinian ήταν καλός σε αυτό που έκανε, αλλά ίσως ήταν λίγο πιο “κλασσικός” στον ήχο του από τους άλλους 2 και ίσως όχι στο ίδιο μήκος κύματος με τους υπόλοιπους Theater. Μην ξεχνάμε ότι όταν έφυγε ο Moore, ο Rudess ήταν η πρώτη επιλογή κι επειδή δεν τους έκατσε, πήγαν στη δεύτερη επιλογή (Sherinian). Όσο για τον Rudess, κι αυτός συνέβαλε τα μέγιστα σε 2 μεγάλους Theater δίσκους (είπαμε, SFAM και 6DOIT), και στις όποιες καλές στιγμές στη συνέχεια. Πάντως, δεν πιστεύω ότι ο Rudess είναι υπεύθυνος για την (ομολογούμενη από πολλούς) κατρακύλα των Theater τα τελευταία χρόνια.

JoeBlack, θα είχε ενδιαφέρον να δημοσιεύσεις κάπου online αυτό το άρθρο (ίσως και εδώ στο forum), από τη στιγμή που δεν δημοσιεύτηκε στο περιοδικό για τον όποιο λόγο, ώστε να γίνει συζήτηση και πάνω σε αυτό.

Όσο για το ότι δεν διέψευσες το όνομα του Priester όπως αυτά των Lang/Minnemann/Donati, χμ… Με βάζει σε διάφορες σκέψεις! Άλλωστε, νομίζω ότι κάποιος είχε postάρει στο forum του Donati σε ανύποπτο χρόνο ότι ο Priester είναι ο εκλεκτός. Oh well…

(sorry για την έκταση…)