O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Το θέμα δεν είναι η επικύρωση ή η διάψευση ονομάτων από ένα σημείο και μετά.

Απλά διαψεύτηκαν κάποια ονόματα που έχουν κάποιο κοινό χαρακτηριστικό, τη “διαφοροποίηση” από το ύφος των Theater και τον χαρακτήρα στο παίξιμο.

Δείτε τους μουσικούς των Theater, ακόμα και ο LaBrie έχει προσωπικότητα ως μουσικός.

Εμένα θα με απογοητεύσει να κάτσει ένας άνθρωπος χωρίς προσωπικότητα πίσω από το drum kit.

Όσο εκνευριστικό κι αν είναι, δεν είναι μια φήμη, είναι μια πληροφόρηση με βάση και για αυτό δεν μπορεί να ειπωθει τίποτα περισσότερο. Hope you understand.

Φιλοι joeblack και outshined προφανως και κατανοω την θεση σας και που δεν δινεται extra πληροφοριες γιαυτο το προσωπο , και καλα κανετε …

Για το θεμα απαγοητευσης που προειπα δεν εννοουσα το ενδεχομενο να παρουν καποιον αμπαλο , απλα στεκομαι στο γεγονος (οπως οι περισσοτεροι) αν θα κολλησει τελικα με τη μπαντα αυτος που πηραν και δεν ειναι απλα ενα πιονι (που μαλλον αυτο θα ειναι) . Μην ξεχναμε και το γεγονος οτι σε καθε αρχη μιας δεκαετιας (αρχες 90 - images , 1999/2000 - scenes) καταφερναν να ξεπερναν τις οποιες δυσκολιες τους και εβγαζαν δισκαρες . Λετε να ειναι 3η και φαρμακερη?? Δεν ξερω . Δεν το πιστευω αλλα ελπιζω …

Η Κορεατική μαφία έχει αναλάβει πλήρως την προώθησή τους, ποια γιακούζα τώρα … :stuck_out_tongue:

Για τον Rudess διαφωνώ. Γενικά είναι απίστευτα ταλαντούχος, απλά στους Theater ακούγεται κάπως μονοδιάστατος. Όπως και να’χει, δεν θεωρώ ότι είναι αυτός το πρόβλημα, δημιουργικά.

Για τον drummer, περιμένουμε … Σε άλλα επίπεδα, έχουμε πει χίλιες φορές τι θα θέλαμε να δούμε.

Από το φόρουμ του Petrucci:

Hey everyone. Wanted to quickly let you all know what’s been happening lately.
I know that the big question is “Who is the new DT drummer?” I also realize that some people are getting frustrated waiting for the news. Well, auditions went great and we do have someone but we are spending some time getting everything in order before making an official announcement. Let me just say that we are all incredibly excited about our choice and just bursting at the seams to let the world know!
The Long Island Music Hall of Fame induction ceremony was a lot of fun and truly an incredible honor. DT is so thankful to the board to be recognized in that way.
I’ve been demoing tunes for my next solo record at my home as well as writing and cataloguing riffs and ideas for the new DT album. We’ll be in the studio come January which is already just around the corner. Can’t wait!
Been working on and developing a few new signature products which will be released soon. Stay tuned for details. Also, I’ve recorded a few demo videos for some of the gear companies I endorse which should be available to view soon. The one for the Zoom Q3HD is already up.
Besides that, just practicing, lifting and taking care of the family. Life is great. I hope this message finds everyone well and again, thanks so much for the tremendous support.
JP

Επίσης ένα πολύ ενδιαφέρον είναι ότι απάντησε σε μέλος του φόρουμ πως τα demo που ανέφερε δεν είναι μόνο για το σόλο δίσκο του, αλλά και για το επερχόμενο άλμπουμ των Theater. Εν αναμονή της ανακοίνωσης λοιπόν.

And the teasing goes on…

Και ο Portnoy αποχωρεί και από τους Avenged Sevenfold…

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=151027

[B]http://www.oaed.gr/[/B]

A και απ το επισημο site της roadrunner "ανασκοπηση"της χρονιας σε 5 ερωταπαντησεις απ τον Πετρουτση.

The Year in Review: Dream Theater

2010: Another big year in music down. And while we here at Roadrunner are finalizing our Top 10 Albums lists, we’re also checking in with some of our artists to see what their year has been all about.

As we posed the same 5 questions we asked everyone to Dream Theater’s revered guitarist John Petrucci, we couldn’t help but acknowledge the tumultuous year the band endured. In what can only be noted as a career high, they got to tour with their heroes Iron Maiden for the first time ever – taking a step back from headlining to play an opening set. Then, unexpectedly, their drummer and founding member Mike Portnoy left the fold after 25 years of service. In light of all that, see what John Petrucci had to say about his year in review.

What was your personal theme song this year and why?

“I Will Survive” (for obvious reasons!)

What?s the most embarrassing or funny thing that happened on tour this year? Tell us the story!

While on tour with Iron Maiden this summer, during our set, Mike Portnoy decided to go off on a medley of Maiden covers which I would normally be able to hang with in my sleep since I know just about every song.

Unfortunately however, in all the excitement I forgot the fact that the guitar I was playing was in a drop D tuning and I just butchered one song after another! Turns out unbeknownst to me that Adrian Smith was standing right beside me the entire time. Oh well, it’s not like it was in front of an Iron Maiden crowd or anything!

[B]What?s the biggest lesson you learned this year?

Don’t let your drummer fill in for another band.[/B]

What?s the coolest thing you discovered this year?

I’ve mastered the art of smoking meat.

What?s your new year?s resolution?

To use all my creative resources in making the next DT album and tour the best possible and to be more connected with our fans.

κουραστηκα να διαβαζω και να περιμενω. μηπως ρε μακη τωρα που ξεκα…σες να γυρισεις να κανουμε δουλεια. ερχεστε και ευρωπη το καλοκαιρι θα εχω και νεογεννητο γιο. για δες το ζεστα σε παρακαλω…

Πρέπει να ρίξει τον εγωισμό του για να γυρίσει τώρα…απ’την άλλη μακάρι…άντε και live το Καλοκαίρι στα μέρη μας:):!:

Βασικά, πρέπει να ρίξει τον εγωισμό του γενικότερα. Παράγραφοι σαν αυτήν, με κάνουν να θυμάμαι αυτό που λέμε “me, myself and I”.

Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν να μας πει ότι έχει εκλεκτικό γούστο, φαντάζομαι μπορούμε να βγάλουμε και μόνοι μας τα συμπεράσματά μας.

Φημολογείται ότι οι A7X τον σούταραν επειδή η κατάσταση είχε φτάσει στο να είναι το συγκρότημα στο οποίο παίζει drums ο (πρώην drummer των Dream Theater) Mike Portnoy και όχι οι A7X.

Όσο για την επιστροφή: καλά θα κάνει να μείνει εκτός για λίγο/πολύ καιρό (προσωπικά το 2ο!). Θα κάνει καλό τόσο στους Theater όσο και σ’ αυτόν. Επίσης, και να θέλει να επιστρέψει, δεν νομίζω να το θέλουν οι υπόλοιποι 4 αυτή τη στιγμή. Έχοντας διαλέξει τον νέο drummer και έχοντας καταλάβει όλα αυτά τα χρόνια ότι βρίσκονταν στη σκιά του Portnoy, θα ήταν λάθος κίνηση να τον δεχτούν αυτή τη στιγμή.

Ο νέος δίσκος και η περιοδεία που θα ακολουθήσει, θα είναι η προσπάθειά τους να υπάρξουν και χωρίς τον MP, κάτι που φαντάζομαι ότι τους έχει πεισμώσει αρκετά. Και τις προηγούμενες φορές που οι Theater είχαν κάτι να αποδείξουν, έβγαλαν δισκάρες (βλ. Images & Words, Metropolis pt. 2: Scenes from a Memory). Γιατί όχι και τώρα;

E οσο να πεις…:roll:

Επειδη και ο Μαηκ εχει πεισμωσει,υποθετω πως θα τους αφησει να φανε τα μουτρα τους ενδεχομενως,ωστε στα καπακια να γυρισει και μαλιστα θριαμβευτικα.Το οτι ο Petrucci και ο Rudess θα αναλαβουν λογικα την κατευθυνση του επομενου αλμπουμ,μονο αισιοδοξο δε με βρισκει,γιατι ο μεν John εχει χασει τον συνθετικο του οιστρο σε μεγαλο βαθμο και εντελως τον στιχουργικο του(ειδικα στους στιχους πιο ΓΤΠ πεθαινεις) και ο Rudess το μπερδευει πολυ το πραγμα με αποτελεσμα να χανεται το νοημα ενιοτε.Ο Mike επειδη γενικα ειχε τα ματια του και τα αυτια του ανοιχτα στο τι παιζει γενικα στον κοσμο και επισης στο τι θελουν να ακουσουν οι οπαδοι,μπορουσε και κρατουσε καλυτερα τις ισορροπιες στον συνθετικο τομεα.Πραγματικα ειμαι πολυυυυ περιεργος τι θα βγει…

Εγώ πάλι πιστεύω ότι θα είναι μια πιο ομαδική συνεργασία, με συνεισφορά από LaBrie (ο οποίος στο solo δίσκο του έδειξε ότι έχει πράγματα να δώσει), Myung (τόσο μουσικά, αλλά κυρίως στιχουργικά, μια που δεν θα υπάρχει ο κανόνας που εφηύρε ο Portnoy ότι για να γράψει κάποιος στίχους θα πρέπει να έχει έτοιμη και τη μελωδία - ήμαρτον δηλαδή), και ενδεχομένως από τον νέο drummer.

Επίσης, δε θα μου λείψουν καθόλου τα και καλά brutal φωνητικά του Portnoy (στη λογική να ψαρώσει και λίγη νεολαία να μας ακούσει), και η ανακύκλωση μουσικής ή αλλιώς The A.A. Suite (αν θέλανε, ας το βγάζανε σε ένα δίσκο ολόκληρο, τότε θα είχε νόημα κατά την ταπεινή μου).

Φυσικά, μπορεί να πάει και άπατο, τόσο εμπορικά όσο και (το κυριότερο) καλλιτεχνικά, με αποτέλεσμα να τον παρακαλέσουν να γυρίσει.

Ο καιρός γαρ εγγύc…

Mια χαρά ειλικρηνής είναι ο Portnoy…που είναι το εγωιστικό στο να θες να δοκιμάσεις καινούργια πράγματα στη μουσική γιατί νοιώθεις ότι έχεις βαλτώσει? Ελπίζω τα πράγματα που θα κάνει στο μέλλον να μου δώσουν περισσότερα με καθαρά μουσικά κριτήρια από τα τελευταία αλμπουμ των theater…και οι theater να ανανεωθούν με τις νέες συνθήκες…

Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος, λέγοντας ότι το εγωιστικό έγκειται στην αυτοδιαφήμισή του (βλ. εκλεκτικό γούστο).

Αν οντως τον εδιωξαν το θεωρω εν μερει αχαριστια καθως χαρην σε αυτον τους εμαθε πολυς κοσμος.
Προσωπικα ασχοληθηκα μαζι τους μονο μετα την ειδηση οτι θα τους βοηθουσε στις ηχογραφησεις,πιο πριν αδιαφοροι μου ηταν για να ειμαι ειλικρινης.

Πες τα χρυσοστομε.

On my way to Nashville to record Neal Morse’s Testimony 2…his love and positive spirit will be PERFECT for me right now

In Nashville recording Neal Morse’s Testimony 2

Από το επίσημο twitter του Mike.

Όσοι έχουν επενδύσει στο Testimony και ξέρουν την τελειότητά του, απλά δάκρυσαν. :cry:

Από το forum του MP:

Δεν την παλεύει πολύ ή είναι ιδέα μου;;;

λέει οτι προσπάθησε να γυρίσει?? :?