O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Ναι. Ούτε η κυβέρνηση αλλάζει τόσο γρήγορα απόψεις… (του στυλ “δε θα βάλουμε νέους φόρους” και μετά “αναγκαστήκαμε να βάλουμε νέους φόρους”)

:lol:

Καλυτερα που δεν τον αφησαν να γυρισει.

Ηδη με το να δουλεψει στο Testimony 2(κλαμα οντως Outshined…),δειχνει οτι δεν στερειται δημιουργικοτητας.Γενικα αυτη η κατασταση πιστευω θα τον ωθησει σε πιο δημιουργικες στιγμες τις οποιες ισως δεν εβρισκε ευκαιρια να πραγματοποιησει τοσα χρονια με τους DT(παρολες τις δεκαδες των προτζεκτ που συμμετειχε).Iσως ακουσουμε κατι πολυ καλο στο εγγυς μελλον.

Απ την αλλη αυτη η αντιδραση μπορει να ειναι και το αποτελεσμα του καψιματος-workahol-ισμου τοσων χρονων και οπως ειπε ο Raziel πιο πανω να μην την μπαλευει καστανο πλεον.

εφαγε το σουτ απο a7x και τωρα ξαναπισω παρακαλωντας.
και καθε τρεις και λιγο ανακοινωσεις μεσω φορουμ. και “θελω ναμαι καλα με τα παιδια” και “να βρουμε ειρηνη στις ζωες μας” και κατι τρεχει στα γυφτικα.

ενταξει εχει φτασει στα όρια, καλο θα ηταν να το βουλωσει για λιγο. και να βρει αλλο τροπο να διαφημιστει.

θα τα ακούσει κι αυτά ο Portnoy, αλλά σε όσους ασχολούνται με τους Theater δεν κάνει και τόσο εντύπωση η θέση τους. πάντα ήταν παρορμητικός και δεν κράταγε το στόμα του κλειστό.

όπως λέει “for better or worse”.

Εγώ λέω πως παντού και πάντα γίνονται “κατινιές” και υπάρχει παρασκήνιο σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο το να δείχνουν στον κόσμο, αυτά που πρέπει να ξέρει ή το να είναι ανοιχτοί και ειλικρινείς με αυτόν…

“better to save the mystery, than surrender to the secret?”

μονο θλιψη εμενα με γεμιζουν ολα αυτα. βλεπω την αγαπημενη μου μπαντα να γινεται guns n roses των media. ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ και οι ΠΕΝΤΕ, ειστε οι DREAM THEATER!!!

Όσο κι αν δεν σου αρέσει, είναι πλέον οι Dream Theater και ο Mike Portnoy, ο οποίος με [B]δική[/B] του απόφαση έφυγε. Οι άλλοι 4 το δέχτηκαν, βρήκαν drummer και συνεχίζουν χωρίς πισωγυρίσματα, ούτε κλαψουρίσματα σε όλα τα social networks ανεξαιρέτως. Άρα έχουμε 4+1 σοβαρούς (το +1 στον νέο drummer, μου κάνει εντύπωση ότι εν έτει 2010 δεν έχει διαρρεύσει - τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό - το ποιος είναι) και έναν όχι τόσο σοβαρό (κρίνοντας από αυτά που λέει).

Το καλύτερο που έχουν να κάνουν οι Theater, είναι να ανακοινώσουν [B]επιτέλους[/B] το όνομα του drummer, ώστε να λήξει εδώ αυτή η ιστορία.

Μπορούν να υπάρξουν Dream Theater και χωρίς τον Portnoy, και όλοι το εχουν καταλάβει αυτό. Εκτός από τον ίδιο τον Portnoy.

ευτυχώς ή δυστυχώς, καλός ή κακός, αυτός είναι και αυτός ήταν πάντα ο Portnoy.

κι αν βγούμε έξω από τους Theater η σύγκριση του τι έχει κάνει ο Portnoy σε σχέση με τους υπόλοιπους δεν συγκρίνεται ούτε καν αμα τους βάλεις όλους μαζί.

και στην πραγματικότητα, όσο καλό άλμπουμ και να βγάλουν, όσο τέλεια κι αν κυλήσουν τα πράγματα, όχι, δεν υπάρχουν dream theater χωρίς Portnoy όπως δεν θα υπήρχαν Dream Theater χωρίς Petrucci.

Τον έριξε τον εγωισμό του για την αγαπημένη μπάντα ΤΟΥ, αλλά οι άλλοι δεν χαμπαριάζουν…άντε να δούμε:):!:

Έφαγε πόρτα απο τους DT τώρα… ΣΩΣΤΟΤΑΤΗ κίνηση απο τη μπάντα να του ρίξει άκυρο, δεν είναι όποτε του καπνίσει του καθενός να φεύγει και μετά να θέλει να γυρίσει…

Εάν πραγματικά αγαπούσε το συγκρότημα όπως ισχυρίζεται, δεν θα έκανε όλο αυτό το σαματά γύρω από το όνομά του… Μόνο κακό μπορούν να δημιουργήσουν αυτά στη μπάντα…

Τέσπα, όπως έστρωσε τώρα να κοιμηθεί…

Το θεμα ειναι οτι η αποψη του να κανουν ενα break ειναι απολυτως φυσιολογικη και αλιμονο δηλαδη, οι αλλοι που δεν συμφωνησαν τι ειναι πια? Ρομποτ? Συνεχεια αυτη η διαδικασια ειναι λογικο να μην υπαρχει συνεχως ατελειωτη εμπνευση. Φαινεται και στους δισκους. Οσο καμενος και να εισαι κανε ενα διαλλειμα πια βρε αδερφε…
Απλα δεν ειπε οτι ηθελε να φυγει, αλλα αναγκαστηκε και τωρα κανει προσπαθειες ριχνοντας τον οποιο εγωισμο… Μια χαρα εστρωσε, απλα δεν μπορει να κοιμηθει γιατι εχασε χωρις να φταιει ουσιαστικα.

Aν κάποιος ήταν ρομπότ στην όλη φάση αυτός ήταν ο Portnoy. Ο άνθρωπος παίζει να μην κοιμόταν ποτέ!

Τι να πω. Ποτέ δεν ήμουν τρελός φαν ούτε ασχολήθηκα σε βάθος με την μπάντα για να ξέρω πολλές λεπτομέριες αλλά από αυτά που βλέπω παίρνω μέρος Portnoy! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εμενα παντως μου φαινεται τελειως γελοιο να φευγει απο την μπαντα και μετα απο λιγο να ζηταει να επιστρεψει… Γιατι εφυγε τοτε και δεν συζητησαν τα οποια προβληματα υπηρχαν?

Εγω ειμαι υπερ της μπαντας.
Δεν μπορεις να μπαινοβγαινεις οποτε θες.
Λαθος κινηση του απο την αρχη που αποχωρησε.

πάντως διαβάστε λίγο καλυτερα.

Για όλα αυτά ο Portnoy γράφει στο site του ή στο twitter του και δεν βγάζει δελτία τύπου. Αν είναι δηλαδή δυνατόν να κατηγορείται που βγήκε και είπε ο ίδιος ότι πρσέγγισε ξανά την μπάντα και τον απέρριψαν (μάλιστα ο δικηγόρος, ούτε καν οι ίδιοι!). Ξέρετε πολλούς μουσικούς που ακόμα και κάτι τέτοιο θα το δημοσιοποιούσαν; Δε νομίζω.

Και για να μην ξεχνάμε πως έγιναν τα πράγματα, ο Portnoy τους είπε πως αν επιμένουν να συνεχίσουν βάσει προγράμματος, αυτός ΔΕΝ μπορεί να ακολουθήσει και θα πρέπει να αποχωρήσει. Και οι υπόλοιποι ξέρουμε τι αποφάσισαν. Α, και αυτοί που έλεγαν πως ο Portnoy είχε συμβόλαιο με τους Avenged Sevenfold ΚΑΙ για το 2011 και τα άλλα ήταν δικαιολογίες επιμένουν ακόμα;

Φανταζομαι σκηνικο μετα την επιστροφη πλεον του Mike και τις μαλακιες που θα χουν ειπωθει εκατερωθεν να φωναζει ο Petrucci στον Portnoy σε φαση rachel-ross:WE WERE ON A BREAK!!

Χε χε χε χε χε!!!

Και μετα να του δωσει να διαβασει και να υπογραψει χαρτια που θα λεει οτι αναλαμβανει ολη την ευθυνη για τον χωρισμο.

Την επιστροφη παντως στο μελλον την εχω σιγουρη, ετσι οπως εξελισονται τα πραγματα μεχρι στιγμης. Εξαιρετικο ενδιαφερον εχει να δουμε τι δισκο θα κανουν χωρις Portnoy. Ή διακαρα θα ειναι ή μεγαλη πατατα δε το κοβω για κατι αδιαφορο/ενδιαμεσο.

Outshined, αν λες ότι δεν υπάρχουν Theater χωρίς Portnoy, είναι σαν να λες ότι Theater=Portnoy.

Από το press release των A7X:

Αν όπου το AVENGED SEVENFOLD αντικατασταθεί με το DREAM THEATER, θα μπορούσε να ήταν η όχι-και-τόσο-κομψή δήλωση των Theater.

Θέλω να δω αν θα μπορέσεις να παραδεχτείς το αντίθετο.

Μα λέει ή το ένα θα είναι ή το άλλο! :wink:

Ουπς. Λάθος μου. Δεν κατάλαβα ότι ήταν διαζευκτικό το “η”! Sorry!!! :slight_smile: