O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Το κατάλαβα γι’αυτό είπα να το επισημάνω! :slight_smile:

Ok. edit done :slight_smile:

Ontopic: Πιστευω περισσοτερο οτι θα βγει κατι καλο παντως στο δισκο. Η αλλαγη απο τη ρουτινα αυτης της διαδικασιας εγινε either way τελικα. Τωρα με το να φυγει ο Portnoy ή αν εμενε με το break…
Μπορει να δουμε και καμια μπηχτη στους στιχους ξερω γω… :lol:#-o

θα σου πω να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα και θα δεις ότι αναφερω και το όνομα του Petrucci. Για τους άλλους; Χμ,ο Myung υπάρχει και δεν υπάρχει δημιουργικά, ο Labrie είναι σημαντικότατο κομμάτι της πορείας τους αλλα όχι όσοι οι Portnoy και Petrucci και χωρίς Jordan υπάρχει σίγουρα ζωή.

Πάντως, αν το θέλεις έτσι, ο Portnoy ήταν πάντα πρώτος μεταξύ ίσων. Διάβασε και το Lifting Shadows και θα δεις ποιός τράβηξε το κουπί και πήρε από το χέρι και τους υπόλοιπους όταν το χρειάστηκαν ή ποιος βγήκε μπροστά στα δύσκολα.

Σε αυτό που λές έχεις δίκιο, διότι όντως ο Mike ήταν πάντα πεισματάρης και δεν υπέκυψε στις εξωτερικές πιέσεις απο εταιρίες κλπ σε φάσεις που οι άλλοι ήταν διατεθειμένοι να κάνουν κάποιες υποχωρήσεις στο να γράψουν πιο βατή και “εμπορική” μουσική.(Falling Into Infinity περίοδος.)

Παρ’όλα αυτά, νομίζω ότι οι κινήσεις του τον τελευτάιο καιρό δείχνουν ότι πιθανώς υπερεκτίμησε την βαρύτητα της γνώμης του μέσα στο συγκρότημα και δεν υπολόγισε τη γνώμη των υπολοίπων όσον αφορά στο θέμα του hiatus που πρότεινε.

Τώρα όσον αφορά στο ότι οι υπόλοιποι απέριψαν να τον δεχθούν πίσω, πιστεύω ότι έκαναν πολύ καλά, καθώς ο ίδιος ο Mike είχε πει πως δεν ήθελε να μπεί στο studio χωρίς να το νοιώθει, και τώρα αναιρεί τα λεγόμενά του, πράγμα που δείχνει μια αναποφασιστικότητα και σίγουρα σε περίπτωση επανασύνδεσης θα υπήρχε η πιθανότητα να θελήσει να φύγει ξανά. Δεν θέλησαν να το ρισκάρουν και φαντάζομαι πως θέλουν να αποδείξουν ότι μπορούν και χωρίς αυτόν.

Αν και είμαι ουδέτερος μεταξύ Portnoy και μπάντας δεν διαφωνώ με τα περισσότερα από αυτά που γράφει ο Outshined. Αλλά τι σχέση έχει το τι έχει κάνει ο Portnoy εκτός της μπάντας όταν εν προκειμένω μιλάμε για τους Theater; Δηλαδή οι υπόλοιποι θα έπρεπε να τον έχουν ακόμα πιο ψηλά απ’όσο τον είχαν ήδη λόγω των πολλαπλών παράλληλων ενασχολήσεών του, όπως και το κοινό; Δεν βρίσκω τη σύνδεση. Γιατί να θεωρείται “καλύτερος” στο πλαίσιο των Theater επειδή ας πούμε έβγαλε δισκάρα με τους Transatlantic;

Και εν πάσει περιπτώσει, ξαναλέω, άμα πρόκειται να κάνει καλό συνθετικά στους υπόλοιπους η αποχώρηση, δεν βλέπω γιατί υπάρχει συνειδησιακό πρόβλημα γι’αυτούς που αγαπάνε τη μπάντα. Εκτός αν δεν μιλάμε για μουσική αλλά για προσωπολατρεία. Είναι σα να λέμε ξέρω’γω ότι το X δεν βγήκε απ’τους Spock’s Beard αλλά από μία μπάντα κακέκτυπο των Spock’s Beard, στην οποία δεν βρίσκεται ο Neal Morse. OK το τραβάω κάπως αλλά καταλαβαίνετε πού το πάω… Είναι άδικο για τη μπάντα να το θέτεις έτσι. Και σε καλές και σε κακές στιγμές ισχύει αυτό.

Αν και δεν το βλέπω να συμβαίνει όσο σύντομα θα έπρεπε, καλό θα ήταν να ανακοινώσουν τον νέο drummer, πολύ το καθυστερούν και χωρίς καναν ουσιαστικό λόγο.

Στο Σικάγο σίγουρα όχι.

Κι εγώ αν και ήμουν ουδέτερος, τώρα είμαι υπέρ της μπάντας. Δεν γουστάρω αυτά τα “φεύγω, αλλά έκανα μια προσπάθεια για επαναπροσέγγιση και δε με ήθελαν” Μπούρδες. Σαν να βρίσκεται σε σύγχυση μου κάνει πιο πολύ, παρά οτιδήποτε άλλο. Σαν να μην ξέρει ακριβώς το τι θέλει.

Γεια χαρά στο forum,
Είμαι fun τον Dream Theater αλλά περισσότερο του Portnoy,λογικό βέβαια επειδή είμαι ντράμερ.
Προσωπικά το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον που χώρισαν οι δρόμοι τους χωρίς να σημαίνει ότι δεν στεναχωρήθηκα.
Η όλη ιστορία μου έχει θυμίσει την αποχώρηση του Newsted απο τους Μetallica και ας μην ήταν απο τα ιδρυτικά μέλη.Οι Μetallica αν και πήραν καλύτερο θεωρητικά μπασίστα ήταν ήδη στην δύση τους.
Λογικό είναι όταν μια μπάντα αρχίζει να “γερνάει” να χρειάζεται κάποια ανανέωση.Ο Μike επειδή ίσως βλέπει πιο μπροστά απο τους υπόλοιπους,άρχισε να τον ενοχλεί αυτό λίγο περισσότερο και έκανε ένα βήμα πίσω.
Το ότι η ψυχολογία του δεν είναι και η καλύτερη φαίνεται απο της δηλώσεις που κάνει στο twitter,facebook,στο forum του και αλλού.Θες ότι πέθανε ο πατέρας του πρόσφατα,θες ότι αρχίζει να γερνάει,θες ότι έχουν βγει πολλοί ντράμερ που τον έχουν ξεπεράσει…Ας μην ξεχνάμε ότι είναι άνθρωπος και ένας εξαίρετος καλλιτέχνης με τα πάνω και τα κάτω του .Επίσης δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς ούτε τι ζόρια μπορεί να τραβάει με την οικογένεια του,ούτε πως ήταν οι προσωπικές του σχέσεις με τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας τελευταία.
Προσωπικά του δικαιολογώ τα σκαμπανευασματα και τα πισωγυρίσματα και είναι μέχρι ένα σημείου λογικά και κατανοητά.Δεν πιστεύω όμως ότι θα ξαναγυρίσει στους Theater παρά μόνο σε κανένα επετειακό εορταστικό show που μπορεί να κάνουν στο μέλλον.
Όσο για τους Theater μακάρι να βγάλουν κάτι ενδιαφέρον και μακάρι αυτή η αλλαγή να τους ανανεώσει αλλά ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω.Νομίζω οτι τα πιο ενδιαφέροντα και σημαντικά τα ακούσαμε τις προηγούμενες δεκαετίες.
Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι θα είναι ο καινούριος ντράμερ και το τρόπος που θα παίξει τα parts του Portnoy.Για μένα δεν μετράει τόσο η τεχνική αλλά το feeling που εισπράτεις και σε αύτο ο Portnoy ήταν μοναδικός.
Αναμένω και εγώ να ακούσω το όνομα για να λήξει πλεόν το μυστήριο.

Kάτι πάνε να παλέψουν Rose & Εσκιμώος.

(προφανώς κ δν μπαίνω σε συγκρίσεις ε)

kala ekane o tipos!!

http://rhodesmarket.blogspot.com/

[SPOILER][B]Free MIKE PORTNOY Tribute Album Released [/B]

Independent musicians, graphic artists, and a computer graphics demogroup have collaborated on a grand scale multimedia tribute to Mike Portnoy, in celebration of over a quarter of a century of highly influential musicianship. Mike Portnoy’s early investment into the Internet, as well as his relationship with the global fan base, created a fad-transcending musical community that continues to grow past the post quarter century mark.

Mike Portnoy has always possessed a strong commitment to bringing a diverse lineup of “under the radar” support bands on the road. These tours introduced hundreds of thousands to some truly genre-defining music, and inspired a new generation with music that would have otherwise remained outside the public view. “Mike, over the years, has fueled an online community with tireless energy and effort, of which it has been a pleasure to be a part of. Members of the community feel that paying some of that energy forward is the least they could do to show their appreciation,” says compilation producer Anthony Morse.

The multimedia tribute appears in the form of a free three disc digital album, interviews, and some stunning music videos graphically generated by the legendary [B]Greek [/B]demogroup Andromeda Software Development.

“Honor Thy Drummer: A Tribute to Mike Portnoy” contains [B]three digital discs, two new, and a bonus 2009 retrospective disc [/B]featuring choice selections from the previous digital release “MPF 2009”. “Honor Thy Drummer” features a diverse range of styles and approaches, drawing inspiration from Mr. Portnoy’s award-winning approach to music, created by acts inspired by his musical influence. The resulting music seamlessly crosses many musical boundaries weaving from heavy time-spanning progressive metal to concise folk.
The “Honor Thy Drummer” multimedia collection is available for free download at [B][U]www.spaceprog.com[/U][/B]. [B]It contains the digital album in MP3 format, a digital PDF booklet featuring photos, lyrics, and bios of the contributing artists. Two of three interviews with contributing artists RELOCATOR, IN PROGRESS, and S.A. ADAMS are included, and shed light on their collaborations with progressive metal superstars Derek Sherinian, Mark Zonder, and Mike Portnoy himself, all of whom play on the artists’ tracks featured in “Honor Thy Drummer”. The third interview will be released in January.[/B]

The scope of this endeavor reaches across the United Kingdom, Europe, Australia, and the American continent. This project, fueled by the hard work and dedication of all of the participants, resulted in a quality work free to the world, and without the complications of revenue generation. The collection is, simply put, a high quality independent project available freely to all that desire the audio/visual experience.

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=151488

και ενα δειγμα που βρηκα…

[B]Halcyon - RockyProg (From Honor Thy Drummer: A Tribute To Mike Portnoy) [/B]

και ακομη ενα:p

[B]In Progress featuring [U]Mark Zonder[/U] - Leave Now (From Honor Thy Drummer: A Tribute To Mike Portnoy)[/B]

Είναι από το Blabbermouth οπότε μην το πάρει κανείς τοις μετρητοίς, αλλά…

Οι φήμες που έχουν ακουστεί (και στις οποίες υποθέτω ότι βασίζεται το παραπάνω), προέρχονται κυρίως από τη συνεργασία Ruddess/Minnemann πριν από 2-3 βδομάδες.

Λέτε;

Το περιοδικο classic rock αυτο ισχυριζεται … :-k:-k:-k:-k

Πιστευω να το ανακοινωσουν συντομα οι theater.

Παντως αν τελικα ειναι αυτος δεν με χαλαει καθολου καθως περα απο την τεχνικη στις ντραμς εχει γνωσεις και αλλων οργανων και φαινεται cool τυπος …

Μια χαρα μου καθεται

ο Minnemann είναι γεννημένος σεσσιονάς όμως. αποκλείεται να στεριώσει.

Aν γινει το κονε και πιασει την καλη δεν νομιζω να δημιουργηθει προβλημα…

Τουλαχιστον μεχρι να γυρισει ο mike …

Κι εμένα μόλις έσκασε ένα μήνυμα στο inbox που αναφέρει τα παραπάνω, οπότε χάρηκα, αφού η πληροφορία που είχα πριν μήνες για το όνομα που είχανε επιλέξει ήτανε … ψιλοτραγική (δική μου καθαρά γνώμη). Ο Minnemann είναι ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ (1ον) και ντράμερ με τρομερές ιδέες (2ον και πιο σημαντικό). Έχει κυκλοφορήσει πολλούς “κουφούς” δίσκους και τεχνικά είναι ο μόνος που παίζει στην κατηγορία Donati. Η επιλογή, εφόσον είναι αυτή και εγώ το εύχομαι, μου λέει ότι πάνε για prog υλικό. Η επιλογή Mangini πχ θα μου έλεγε άλλα.

λες τελικά να το ξανασκέφτηκαν, για την αρχική τους επιλογή;

παικταράς, αλλά δεν είναι και καμια τρομερή μουσική προσωπικότητα.

Επειδή η πηγή που μου είχε δώσει το όνομα του Achilles Priester πριν πολλούς μήνες ήταν πολύ έγκυρη και ΗΞΕΡΕ 100% τι παίζει … και επειδή οι audtions έγιναν επίσης αρκετούς μήνες πριν, δεν αποκλείεται να διάλεξαν τον Priester και στην πορεία να άλλαξαν απόφαση. Οι ίδιοι μπορούν να το πουν αυτό! Το ότι είχαν διαλέξει πάντως τον Priester αρχικά και πρόβαρε μαζί τους, πρέπει να θεωρείται guarantee. Εντάξει, εγώ προτιμώ Minnemann, δεν χωράει αμφισβήτηση. Θα βοηθήσει και μουσικά τη μπάντα εφόσον τον αφήσουν να δουλέψει - και δεν εννοώ ότι θα συνθέτει. Αλλά έχει τρομερές ιδέες. Είναι σε κάθε περίπτωση πιο “safe” επιλογή από τον Priester. Και πιο κοντά τους ηλικιακά … συν μεγάλο όνομα στο χώρο των ντράμερς - σε αντίθεση με τον Priester, ο οποίος γενικά ΔΕΝ για εμένα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως οι δύο ντράμερ είναι αρκετά διαφορετικοί μεταξύ τους. Φανταζόμουν πως πριν καν επιλέξουν ποιον θα πάρουν, θα είχαν σκεφτεί την κατεύθυνση που θα ακολουθήσουν μουσικά, έτσι ώστε να αποφασίσουν ανάλογα για τη θέση. Ο Priester θα έδειχνε πως στο μέλλον θα ακολουθούσαν μία πιο “straightforward” τροχιά, λιγότερο prog.
Φαντάζομαι έριξαν το όνομα προς τα έξω, είδαν πως δεν υπάρχει ενθουσιασμός και άλλαξαν γνώμη. Αλλά αντί να πάρουν κάποιον στο ίδιο στυλ απλά με πιο “βαρύ” όνομα από του Priester, το γυρίζουν τελείως και δείχνουν να καταλήγουν σε μία σαφώς πιο “τεχνική” λύση - όντως πιο αναγνωρισμένη και safe βέβαια.

νομιζω οτι το κλειδι στην επιλογη δεν θα ειναι (μεχρι να μαθουμε επισημα) η τεχνικη. θεωρω οτι ο νεος ντραμμερ θα ειναι παικταρας. δεν αμφιβαλει κανεις γιαυτο. η χημεια και το πως θα κολλησουν ολοι θα παιξει πιο πολυ ρολο.

με ολο τον σεβασμο. μηπως να το ξανασκεφτειτε ρε παιδια με τον mike?

εχω κολλησει το ξερω αλλα δεν χονευτε με τιποτα και ας περασαν 4 μηνες…