O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Πραγματικά έχει κουράσει πολύ το θέμα. Λες και αν μας πουν ποιος είναι θα αλλάξει τίποτα!!!

Εγώ πιστεύω πως φταίει ο Mike πάλι…Αυτός δεν έφταιγε πάντα για ότι αποφάσιζαν και έκαναν οι DT έτσι κι αλλιώς;

Καλλιτεχνικά τους εμπιστεύομαι. “Επιχειρησιακά” - χωρίς τον Mike - φοβάμαι ότι μπορεί να γίνουν έρμαια δισκογραφικών, μανατζαραίων κλπ.

Η λογική του να μην ανακοινώσουν τον drummer έχει να κάνει με το να αποφύγουν την γκρίνια και την πίεση. Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ drummer που να μπορεί να θεωρηθεί καλύτερος/καταλληλότερος του Portnoy για τη θέση αυτή. Ως εκ τούτου, η γκρίνια θα ήταν αναπόφευκτη και προτίμησαν να γράψουν πρώτα το άλμπουμ και μετά να εισπράξουν την γκρίνια.

και το συνδιασαν με ολο αυτο το κολπο του μαρκετιγκ που στο τελος θα ειναι υπερ τους. εγω συμφωνω απολυτα με αυτη τους την τακτικη (σκεφτειτε γκρινια που θα ακουσουμε στην ελλαδα:p ) αλλα σαν fanboy χτυπαω καθε μερα τον κ…λο μου κατω να μαθω:lol::lol:

Χμμμμ σ’αυτό δεν έχεις άδικο!

επίσης, δεν μπορώ να γνωρίζω αν το ότι ασχολούνται μέσα που δεν έχουν επαφή με το τι εστί Dream Theater είναι καλό ή κακό.

Μιλάνε για σίριαλ και σαπουνόπερες, όταν εδώ και 6 μήνες έχει κάνει μια δήλωση ο Petrucci που ουσιαστικά ζήτησε υπομονή και [U]μια απάντηση στο προσωπικό του φόρουμ[/U] ο Portnoy λέγοντας πως προσπάθησε να επανέλθει στους DT κι αυτοί αρνήθηκαν.

Το αν ο Portnoy έφυγε από τους Avenged Sevenfold και παίζει σε projects από εδώ κι από εκεί τι σχέση έχει να κάνει με το ποιός θα είναι ο νέος drummer στους Theater και γιατί το έχουν κάνει σήριαλ; Επειδή επέλεξαν πρώτα να δουλέψουν και μετά να μιλήσουν, εν αντιθέσει με το τι κάνουν οι περισσότεροι;

Μήπως πλέον οι Dream Theater έχουν φτάσει στο σημείο να γίνουν τέτοιο όνομα που δεν μπορούν να αγνοηθούν από τους περισσότερους, όπως παλιότερα;

Θυμάμαι παλιά σε μια κουβέντα με φίλο μουσικό, όταν τον ρώτησα πως πάει, να μου απαντάει “Χάλια”. “Όλοι μιλάνει με τα καλύτερα λόγια για μένα, που σημαίνει πως είμαι μάλλον ακίνδυνος, άρα περνάω μάλλον αδιάφορος”.

Το να μην αρέσουν σε κάποιον είναι λογικό/θεμιτό. Το να τους στερούν την αξιοπρέπεια, για να δημιουργήσουν ειδήσεις και εντυπώσεις, δεν είναι ωραίο.

Πολύ σωστό αυτό, κι εμένα η γνώμη μου περίπου αυτή είναι.

Κολπακια της Roadrunner μαλλον για να το κανουμε reality το θεμα

σαν την αντζολετακη στην τρουμπα νιωθω…

There has been much talk over Dream Theater and the auditions they held to find a new drummer, since Mike Portnoy decided to leave the band last year. The band has stayed pretty quiet about the whole process, but now they gear up to announce their decision.

A source very close to the situation has told Sick Drummer Magazine the new drummer is Mike Mangini, and others who were asked/auditioned were: Derek Roddy, Marco Minnemann, Virgil Donati, Thomas Lang, Aquiles Priester and Peter Wildoer.

Απο http://www.sickdrummermagazine.com/index.php

To μόνο όνομα που δεν είχε ακουστεί πάντως ήταν του Derek Roddy.Είναι μια έκπληξη ακόμα και για audition.Απο τους αγαπημένους μου.Dream theater με blast beats θα ήταν ενδιαφέρον αλλά όχι τόσο progressive.
Μακάρι να δούμε βίντεο στο μέλλον από auditions.Mυρίζομαι Some Kind Of Monster 2.

:slight_smile: Χρήστο, δες το κείμενό μου για Theater, που το είχα γράψει μία ημέρα αφότου έφυγε ο Portnoy και πες μου πόσα πιάνω!

Εγώ θυμάμαι ότι

Mangini τον είχα μέσα - και έλεγα ότι αυτόν πρέπει να πάρουν (και εξηγούσα γιατί)
Donati μέσα
Minnemann μέσα
Lang μέσα
Roddy μέσα
Μόνο τον ψιλο-κουλό των Angra δεν είχα μέσα, ο οποίος ήταν το σίγουρο όνομα με πηγή κατά τον Νοέμβριο και είχα φρικάρει από την απορία χαχαχαχαχα.

Πιστεύω ότι ο Mangini είναι και θα είναι όλοι ικανοποιημένοι.

κολλημενοι ολοι στο φατσαβιβλιο!!! αντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Το μόνο που μάθαμε από το βίντεο, είναι οι drummers που πέρασαν από audition τελικά.
Mangini
Lang
Donati
Minnemann
Roddy
Priester
Wildoer (αν δεν κάνω λάθος)

δεν μαθαμε τιποτα καινουργιο :frowning:
αυτον τον παικτη που ηταν στους angra παλια τον ειχα ξεχασει τελειως…ωραιος αλλα δυσκολο…

Ρε σεις, εμένα δείχνει μια μαύρη οθόνη το Facebook… :confused:

Πάντως, η λίστα με τα 5/7 ονόματα που είχε διαρρεύσει στο Dream Theater forum πριν από μήνες, ήταν 100% σωστή! :wink:

Μάλιστα. Πολύ reality και marketing μεν, αλλά για κάποιο λόγο μου αρέσει :roll:

[I]
Dream Theater
If anyone is having trouble viewing the video after you join, please deleted the “S” after HTTP. Thanks![/I]

Nice!

Πολύ καλογυρισμένο και μονταρισμένο, για να δούμε και τη συνέχεια, σύντομα ελπίζω. Φαντάζομαι ότι θα κυκλοφορήσει μαζί με το επόμενο CD σαν extra.

Και μόνο που θα ακούσουμε 6+1 drummers να παίζουν live μαζί με το συγκρότημα… :roll:

Εντάξει και καλογυρισμένο φαίνεται και σίγουρα είναι ενδιαφέρον να δούμε πώς ήταν οι auditions αλλά το όλο “ριάλιτυ” στυλ με ξενέρωσε κάπως. Να δούμε τι μας περιμένει ακόμη.

EDIT: ορίστε και το link από youtube: http://www.youtube.com/watch?v=7FSINvW5hcc

he was being dream theater λέει ο άλλος…#-o