O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

And what’s wrong with that? :confused:

Νταξ δεν γίνεται να μη στη δώσει ο τρόπος που παρουσιάζεται η όλη φάση απ’ τη δισκογραφική. Στα επικοινωνιακά ο Portnoy δεν άφηνε ποτέ να συμβαίνουν κάτι τέτοια. Η μπάντα δε νομίζω να ‘χει βάλει το χεράκι της σ’ αυτό αλλά είναι σαφές ότι πλέον δεν υπάρχει κάποιος να βγει μπροστά να τα εμποδίσει αυτά. Ανησυχητικό αυτό …

Κατά 99% ο Mangini λοιπόν, μάλιστα …

is this so simple and so easy?

*giati milame sta agglika?

Δεν ξέρω! :stuck_out_tongue:

Στο διά ταύτα τώρα, πραγματικά αυτό που λέει ο LaBrie δείχνει ότι δεν θέλανε ένα drummer που να μπορεί απλώς να παίξει καλά - άλλωστε και οι 7 που φαίνονται στο video είναι ένας κι ένας - αλλά κάποιον που να μπορεί να κολλήσει μαζί τους σε προσωπικό επίπεδο, μουσικό επίπεδο, κλπ.

Και στην τελική, αυτό είναι το καλύτερο, αφού δείχνει ότι δεν θα ακολουθήσουν τη λογική ενός sessionά, αλλά ενός πλήρους μέλους.

καλά ναι…αυτό είναι το λογικό…αλλά με την μια νιώθεις ότι είναι dream theater…ενταξει μωρέ…
μου φαίνεται πολύ “κινηματογραφικό”

[SIZE=“2”]Ειμαι θαυμαστης (σιχαινομαι τη λεξη οπαδος) της μουσικης (και οχι μονο) των Dream Theater εδω και 15 χρονια περιπου και τους εχω δει σε καθε συναυλια επι Αθηναϊκου εδαφους, με εξαιρεση την δευτερη μερα στο Ροδον που παιζαν κατι Iron Maidens λεει, ποιοι ειναι αυτοι, τελος παντων. Δεν εχω ξενερωσει ποτε ξανα τοσο πολυ με την παρτη τους.

Οταν βγηκε η ανακοινωση πριν λιγους μηνες απο τον Mike Portnoy, αν και τον θεωρουσα τον πιο κολλημενο και ξεροκεφαλο απο τους 5 εκει μεσα, πηρα με τη μια το μερος του. Λατρευω ολα τους τα albums, αλλα αναγνωριζω πως απο το Train Of Thought και μετα δεν εχουν φτασει το μεγαλειο που ειχαν μεχρι προτινος, το οποιο δε με ενοχλει ιδιαιτερα γιατι πρωτον, εμενα προσωπικα με καλυπτει πληρως η μουσικη που παιζουν, και δευτερον, θεωρω απολυτα φυσιολογικη την παρακμη ΚΑΘΕ μπαντας, και οχι μονο των Dream Theater. Αλλα αυτα που ελεγε ο Mike, οτι ειχαν καταντησει να εχουν μια ρουτινα studio-album-promotion-tour dates καθε 2 χρονια με αηδιαστικη συνεπεια, ειναι 100% ολοσωστα και καπου ενιωθα κι εγω οτι εχει εκφυλιστει η ολη φαση. Εννοειται πως τοσα χρονια περιμενα να βγαλουν κατι πιο κοντινο σε Falling Into Infinity παλι.

Η προταση που τους εκανε ο Portnoy, να κανουν ενα διαλειμμα και να επιστρεψουν μετα απο 2-3 χρονια ξερω θα ηταν το ιδανικο που θα μπορουσαν να κανουν. Αντι για αυτο, ουσιαστικα δεν του εδωσαν επιλογη, και αναγκαστηκε να φυγει, και ολα του τα μηνυματα σε facebook, forums, twitter, sms, vga, 2kp τριγωνικο κτλ εδειχναν πως ειναι εντελως ειλικρινης και συνειδητοποιημενος. Και σα να μην εφτανε αυτο, μετα απο μολις 2-3 μηνες που ειχε φυγει, τους προσεγγισε ξανα γιατι συνειδητοποιησε οτι οι Dream Theater ειναι το δημιουργημα του, το παιδι του, η ζωη του, και αυτοι του εριξαν πορτα… γιατι? Γιατι αντι να κατσουν να περιμενουν ενα μικρο χρονικο διαστημα και να ανασυνταχθουν, ειχαν ηδη κανει τις auditions για να βρουν τον αντικαταστατη, και οχι μονο τον βρηκαν αλλα με αυτο το reality βιντεακι (και οσα ακολουθησουν) προσπαθουν να μας πεισουν οτι ξαφνικα η μπαντα εχει τρελο momentum και ο νεος drummer ειναι οτι καλυτερο τους συνεβη.

Θα τους δω στις 2 Αυγουστου παλι live, θα κατεβασω πιθανοτατα και το νεο αλμπουμ να το ακουσω (σιγα μην το αγορασω), αλλα εχει χαθει αυτη η μαγεια δυστυχως, την οποια μπορουσα να νιωσω ακομα και με τα πιο μετρια τους albums και να συμβιβαστω, γιατι τοτε ηταν τουλαχιστον οι μουσικες περιπετειες του John Petrucci, του Mike Portnoy, του John Muyng, του James Labrie. Δηλαδη των 4 ιδρυτων ουσιαστικα (στο μυαλο μου εχω μεταποιησει λιγο την ιστορια και ειμαι ευτυχισμενος με αυτο, γιατι δε θελω καν να σκεφτομαι την υπαρξη του Τσαρλι που τραγουδαει σε γαμους και κηδειες πλεον).

Αυτα τα λιγα ιμοσιοναλ απο μενα :p[/SIZE]

Εντάξει ήταν και θα είναι πολύ ενδιαφέρον να κυκλοφορήσει πλήρες βίντεο με τις auditions.
To σίγουρο είναι ότι φέτος θα πουλήσουν τρελά.
Επίσης αυτά τα ονόματα που έπαιξαν ειδικά donati,minnemman,Roddy,mangini,Lang δίνουν ακόμα πιο μεγάλη αξία στον Portnoy και εγώ στην θέση του πέρα του συναισθηματικού μέρους που λογικό είναι να με έχει πειράξει,θα κολακευόμουν.
Τελικά φαίνεται πόσο μεγάλος ντράμμερ αλλά και καλλιτέχνης ήταν.

επροκειτο για την κατερινα χελμη,την εχω γνωρισει κιολασ τη γυναικα,συγνωμη για την παραπληροφορηση.

Technically speaking, οι ιδρυτές του group ήταν ο Petrucci, ο Portnoy και ο Myung. Το '86 τραγουδιστής ήταν ο Chris Collins, ο Charie Dominici πήγε στους Theater την επόμενη χρονιά και μέχρι το '89, ενώ ο LaBrie πήγε το '91.

Just sayin’…

Περίεργο που αναφέρεις το FII πάντως, μια και είναι το album το οποίο το συγκρότημα δια στόματος Portnoy (οπότε μπορεί να μην τους αντιπροσωπεύει όλους αυτό - βλ. Space Dye Vest) έχει αποκηρύξει ως προϊόν συμβιβασμών με δισκογραφικές, παραγωγούς, κλπ. Τότε ο Portnoy είχε απειλήσει να αποχωρήσει, αλλά πείστηκε να παραμείνει.

Δεν περιμένω ριζική αλλαγή (αν και πολύ θα το ήθελα!) από τους τελευταίους δίσκους, αλλά σίγουρα κάποιες αλλαγές θα υπαρξουν - μπορώ ήδη να σκεφτώ την έλλειψη brutal φωνητικών a la A Nightmare to Remember, και πιστεύω ότι δε θα χαλάσει πολύ κόσμο αυτό! :stuck_out_tongue:

(τώρα που το θυμήθηκα, αξίζει να ακούσετε τις 2 εναλλακτικές εκδοχές του συγκεκριμένου τμήματος του ANTR, λεπτομέρειες στο http://www.mikeportnoy.com/forum/m2352022.aspx)

Ε… εγραψα ηδη οτι εχω αλλαξει την ιστορια στο μυαλο μου γιατι δε γουσταρω να θυμαμαι τα φωνητικα στο πρωτο αλμπουμ, ουτε τις εποχες με Chris Collins. Τα ξερω ολα για το Falling Into Infinity, αλλα δε με απασχολει τι δηλωνει ο Portnoy, τον σεβομαι ως μουσικο και συμφωνω 100% με τις αποψεις που ειχε για το μελλον των Dream Theater αλλα εχει πει και πολλες μαλακιες ολα αυτα τα χρονια, ο κοσμος καιγεται κι αυτος πασχιζε επι χρονια να μας πεισει οτι τα Load/Reload (που τα σπανε) ειναι μαλακιες. Νταξει ο καθενας οπως τη βρισκει.

Αυτο που ξερω ειναι οτι στην πραξη οι Theater παιζουν πολυ συχνα live κομματαρες οπως τα New Millenium, Peruvian Skies, Lines In The Sand, Trial Of Tears, Hollow Years και πως τα κομματια που δε μπηκαν τελικα στο δισκο (Where Are You Now?, Speak To Me, Raise The Knife, Cover My Eyes, The Way It Used To Be) ειναι γεματα συναισθημα και προσωπικα τα προτιμω γιατι αναδεικνυουν περισσοτερο την prog rogk πτυχη τους, και οχι την prog metal πτυχη τους, που στο Train Of Thought με χαλαει παρα πολυ ας πουμε.

Αν ηταν μαγκες παντως, θα το εκαναν κανονικο reality με τους 7 ντραμερς, θα τους εβαζαν σε ενα σπιτι να μαγειρευουν, να πλενουν, να σκουπιζουν και να εκτελουν αποστολες στα τυμπανα, με το νικητη να αποκταει την ασυλια και τον κοσμο να ψηφιζει καθε βδομαδα ποιος θα μεινει και ποιος θα φυγει.

Εγώ το βλέπω ως εξής: Με το Black Clouds έφτασαν πιο ψηλά από ποτέ εμπορικά. Το momentum ήταν καλό, αλλά η φυγή Portnoy έδειξε ικανή να φέρει τα πράγματα τούμπα. Συνεπώς για μένα ορθώς προσπαθούν να φέρουν την κατάσταση προς όφελός τους: Τόσο καλλιτεχνικά, όπως είπε ο Χρήστος, έτσι ώστε με την καθυστέρηση στην ανακοίνωση να μην πέσει μεγάλος βάρος στο νέο drummer κατά τις ηχογραφήσεις, όσο και εμπορικά. Ναι, είναι κόλπα του marketing, αλλά αυτή τη στιγμή περιμένουμε όλοι πως και πως την ανακοίνωση, τη στιγμή που σιγά σιγά συνηθίζουμε και την ιδέα της ζωής μετά Mike. Αν είχαν ανακοινώσει από την πρώτη στιγμή τον drummer θα είχαμε πέσει να τους φάμε, κάτι αντίστοιχο με το τι συμβαίνει τώρα στους Priest. Αντιθέτως τώρα το όνομα των Theater παραμένει στα νέα, οι κουβέντες δίνουν και παίρνουν και η περιέργεια μεγαλώνει. Συνεπώς, σε ότι έχει να κάνει με τη σχέση της μπάντας με την επικαιρότητα, θα υπάρξει μία φυσιολογική ροή ανάμεσα στην αποχώρηση, την αντικατάσταση και το νέο δίσκο.

Ωραία να τα βλέπουμε ηθικά και ρομαντικά τα πράγματα, αλλά αυτή είναι η δουλειά τους, από εκεί βγάζουν λεφτά και από τη στιγμή που αποφάσισαν -καλώς ή κακώς- να συνεχίσουν έπρεπε να βρουν τον τρόπο να εκμεταλλευτούν την κατάσταση. Και μέρος αυτού είναι και το ψιλοreality βιντεάκι που είδαμε. Τι να κάνουμε, άλλαξαν οι εποχές.

Μια μπάντα από το Σιάτλ ψάχνει για ντράμερ…:stuck_out_tongue:

Οι αποκαλύψεις ήδη άρχισαν απο τους drummer που δεν επιλέχτηκαν.Ηδη υπάρχει τοπικ στο όποιο συμμετέχει ο Derek Roddy και ο Peter Wildoer και μιλάνε για τις auditions.
Ειναι αρκετά ενδιαφέρον. http://www.drummerworld.com/forums/showthread.php?t=74093&page=2

-2 λοιπον. τους ειχα αποριψει ετσι και αλλιως. ολο και πιο κοντα ο magnini:wink:

Αν και ο Portnoy έχει φύγει, το Never Enough παραμένει τραγικά επίκαιρο. Τι θέλω να πω: αν οι Theater απλά ανακοίνωναν το όνομα του drummer, θα ξεσηκωνόταν το fan base τους ότι θέλουν περισσότερες λεπτομέρειες, ποιοι συμμετείχαν, γιατί ο Χ επιλέχτηκε και δεν επιλέχτηκε ο Υ, κλπ. Τώρα που προσπαθούν να κάνουν κάτι για να ικανοποιήσουν πρώτα απ’ όλα τους fans τους, αρχίζει ο ξεσηκωμός.

Και μη μου πείτε ότι αν δείξει η τηλεόραση στην Αμερική τις audition των Theater θα ενδιαφερθεί κόσμος που δεν τους ξέρει. Και να ξέρει τους Theater, τα ονόματα των drummer θα τους είναι εντελώς άγνωστα. Μιλάω πάντα για την πλειοψηφία, και όχι για τη μειοψηφία των ψαγμένων.

Οπότε τα περί ξεπουλήματος μου φαίνονται τουλάχιστον άστοχα. Η μόνη του διαφορά από προηγούμενα documentaries του συγκροτήματος είναι ότι το συγκεκριμένο έγινε outsource σε άλλη εταιρεία και δεν είναι self-produced (ή Portnoy-produced, όπως ήταν τα περισσότερα), οπότε λογικό να φαίνεται πιο “επαγγελματικό”.

Σωστα ολα αυτα που λες, αλλα χαλαρωσε, ενα αστειακι ηταν. Δεν πιστευω σε ξεπουληματα ουτως ή αλλως. Επισης, ο κυριος Portnoy ειναι πολυ ευαισθητος με τους οπαδους της μπαντας στην οποια ανηκε.

Οι σοβαρες μπαντες κατ’εμε τους γραφουν στα παπαρια τους τους οπαδους σαν μαζα (και οχι σαν μοναδες) γιατι ποτε δε μπορεις να τους ικανοποιησεις ολους, οποτε κανονικα θα πρεπε να κοιτανε να παιζουν τη μουσικη που αγαπουν, κι οχι να διερωτωνται τι ακριβως θα ικανοποιησει τους οπαδους τους. Σε αυτην την παγιδα επεσαν τα τελευταια 10 χρονια και αντι να παιζουν πιο πολυ σαν Dream Theater, παιζουν σαν Megadeth, σαν Muse, σαν Metallica και ενα σωρο αλλα. Εχω αδικο? Και αυτο στο λεω, ενω εγω ο ιδιος γουσταρω ΟΛΑ* τους τα τραγουδια μεχρι αηδιας και ειμαι πωρωμενος με το συγκροτημα στο επακρον.

  • Ψεμα, αυτην την αηδια το Ministry Of Lost Souls και να μην την ειχα ακουσει ποτε δε θα με ενοιαζε

Ότι γράψω θα το γράψω καθαρά από συναισθηματική σκοπιά και μόνο, όπως ακούω δλδ μουσική…

Για μένα όλο αυτό το πανηγύρι με έχει ξενερώσει απίστευτα…δεν αναγνωρίζω το συγκρότημα. Δεν εξετάζω ποιος έχει ευθύνη ή αν δεν υπάρχει ευθύνη…ή αν έγιναν όλα αυτά για να λειτουργήσει καλύτερα το συγκρότημα…το μόνο που εισπράττω είναι μια ΞΕΝΕΡΑ. Better to save the mystery than surrender to the secret…? Αστείο μου ακούγεται πλέον σε σχέση με το παρόν της μπάντας…Αυτή ήταν η “ώθηση” που θα τους εδινε η Roadrunner? Είχαν σπαστεί κάποτε με τα παιχνίδια που παίζανε εις βάρος τους με το Falling into Infinity? Mα αυτό είναι 100 φορές χειρότερο! Αυτά τι είναι δλδ?

Prog μπαντα είσαι γαμώτο, κι ας είσαι η πιο δημοφιλής. Κάποτε ήταν εγκεφαλική μπάντα με ανάλογο image…θα μιλήσω για μένα, αυτό που γίνεται τώρα μόνο εγκεφαλικό δεν είναι…ΓΙΑ εγκεφαλικό είναι…και λοβοτομή.

Eντιτ: ελπίζω να κατάλαβε μέχρι και ο τελευταίος τι τρομακτικό πλήγμα για την μπάντα ήταν η αποχώρηση Πορτνόυ…και τι παλιρροϊκά κύματα δημιούργησε.

Ειδα το video και αυτο που μπορω να πω ειναι πως ειναι [B][SIZE=“3”]τραγικο!!![/SIZE][/B]
Μου θυμισε διαφημιση Big Brother η κατι τετοιο.
Ηδη φαινεται η απουσια Portnoy…

Κουραστικό όλο το σκηνικό με τους ντράμερ. Δεν έχω δει το βίντεο ούτε πρόκειται.
Αντε διαλέξτε έναν να τελειώνουμε :roll:

οτι φαινεται φαινεται. δεν ειναι καν στους υποψηφιους!!

παιδια αφου δεν τους γουσταρετε τι ασχολειστε?