O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα αυτο που ποσταρες με ολον τον σεβασμο.

Προσωπικα ακουω Theater πανω απο 15 χρονια,πιστευω οτι εχω ολο το δικαιωμα να σχολιαζω οτιδηποτε σχετικα με αυτους.
Το οτι με ξενερωνει η κατασταση τωρα δεν σημαινει οτι θα σταματησω ποτε να ακουω ή να ασχολουμαι :slight_smile:

Εμένα μου φαίνεται ότι γλώσσα του Ιορδάνη πάει ροδάνι και οτι κατα κει το παει…

Στα του ντοκιουμενταρυ: εε νταξει πολυ some kind of monster η φαση ναι, αλλα κλαιν μας αρεσει γιατι ειμαστε φανμποιδες και μας αρεσε και αυτο των Metallica. Αντε nevermore, kamelot, judas priest να παιρνουνε σειρα :p:lol:#-o

<off-topic>Αν δει κάποιος τα 4 πρώτα thread της επικαιρότητας, αναφέρονται σε αποχωρήσεις! (αν και του Portnoy είναι κάπως παλιότερη)</off-topic>

Από τους 7 που ανακοινώθηκαν, οι 4 έχουν ψιλο-αποκλειστεί (βλέποντας το καλοκαιρινό πρόγραμμά τους ή σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις), και έτσι έχουν μείνει 3: Donati, Minnemann, Mangini.

Ο Minnemann φημολογείται ότι σε κουβέντα που είχε με οπαδό στο Facebook του είπε ότι δεν είναι αυτό, όμως συνεχίζει να δουλεύει στο project με τον Ruddess, ενώ ετοιμάζουν κι ένα άλλο project με Petrucci και Ruddess (άντε να φωνάξουν και τον Tony Levin να ακούσουμε λίγο τρελαμένο prog).

Έτσι και γίνει καμιά γυριστή και είναι ο Donati… ε ρε γλέντια!

Για μια ακόμα φορά ήσουν εξαιρετικά εύστοχος.

Δεν μ’αρέσει ο τρόπος που το χειρίζονται οι Theater.

Θα περιμένω λίγο ακόμα, αλλά νομίζω πως σταθερά κλίνω προς την πλευρά του Mike. Δεν μου βγαίνει η εξίσωση ακόμα. Κάτι λείπει.

Ο οποίος Mike το τσίμπησε το βραβείο του Revolver (σημαντική αναγνώριση).

Xρόνια πολλά!!
Το καινούριο 20λεπτο βίντεο απο την Roadrunner http://www.youtube.com/watch?v=L609JsPFmmI

Ψιλο-έσκισε ο Mangini στην audition του! Και άρεσε και στους υπόλοιπους. Για να δούμε τη συνέχεια…

σχόλιο στο βίντεο

[B][I]Oh dear god, Myung spoke. This can’t be real.[/I][/B] :lol:

[B]edit[/B] δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά που λέγονται στην αρχή…δεν πάμε καλά…

*καλά, η διακοπή που ζήτησε ο Mike ήταν 5 χρόνια?

Το σημαντικό είναι πως ο Mangini δείχνει πως το θέλει ΠΟΛΥ.
Πάντως μου έκανε εντύπωση πως στο τέλος φαίνεται πως λένε μεταξύ τους για κάποιον άλλο πως ήταν ο καλύτερος και μάλιστα με διαφορά!?

αυτό στο τέλος μπορεί αν ειναι τέχνασμα…να είναι απο την οντισιόν του Mangini …

αναμνηστική φώτο του Mangini :lol:

υποψιάζομαι τον donati πάντως για αυτόν τον “'άλλο”…
θα δείξει…:roll:

Αν θυμάμαι καλά, αυτό που είχε πει ο MP ήταν ένα hiatus, χωρίς να προσδιορίζει τη χρονική διάρκεια. Τώρα, φαντάζομαι για να το λέει ο Ruddess, κάτι παραπάνω θα ξέρει! :wink:

Σύμφωνα με το trailer, και οι Lang / Minnemann φάνηκε να το θέλουν πολύ.

Πάντως, αν αυτά τα σχόλια είναι για τον Priester… :confused:

Wow, αυτό που είδα σίγουρα δεν το περίμενα.

Η άποψή μου ήτανε από την αρχή :
καταληλότερος για το συγκρότημα και 99% αυτός που επιλέγουν : Μike Mangini
καλύτερος απ’ όλους και τουλάχιστον ένα επίπεδο πάνω από τον 2ο : Virgil Donati
αυτός που θα επέλεγα εγώ προσωπικά, ως φρέσκο αίμα και για να κάνω τη διαφορά : Derek Roddy

Βέβαια κάπου το Νοέμβριο είχε σκάσει η πληροφορία ότι ο Priester είχε πάρει τη θέση και ήμουνα γεμάτος ερωτήματα.

Όπως και να’χει, ο Mangini δεν μου άρεσε καθόλου (όσο δείχνουν). Πολύ φιγούρα και υπερβολικό posing - σαν καραγκιόζης δείχνει. Η μπάντα χάνει τη σοβαρότητά της!

Τρία επεισόδια και το 1ο ασχολείται μόνο με τον Mangini??? Χαχαχαχαχαχ :slight_smile:

Λογικά θα είναι 5 επεισόδια. Αν δεις, με τον Mangini ασχολούνται μετά το 1ο δεκάλεπτο, οπότε ο κάθε drummer θα έχει 10 λεπτά στο documentary time - αν θεωρήσουμε ότι τα επεισόδια θα είναι 5 στο σύνολό τους.

Πάντως, κάποιος στο DTF ανέφερε ότι η εταρεία παραγωγής θα ανεβάσει τα επεισόδια 2 και 3 αυτή τη βδομάδα - φαντάζομαι Τετάρτη και Παρασκευή;

Όσο για τον Mangini: με τα video στο YouTube που είχα δει, δεν είχα ενθουσιαστεί με τον τύπο. Εδώ φάνηκε ότι τα πολυσπάει ο τύπος. Και το καλώς εννούμενο ποζεριλίκι καλό είναι, μια που και ο Portnoy είχε και αυτή την πλευρά στα live τους.

Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το intro στο Dance of Eternity που το έπαιξε με ένα χέρι, wow!

JoeBlack, να μην ελπίζουμε καθόλου για Lang / Minnemann; Στο τέλος του επεισοδίου φαίνεται ότι τους εντυπωσιάζει αρκετά κάποιος από τους επόμενους. Φαντάζομαι μετά από τη διαρροή που υπήρχε από τον Trunk στο twitter του, ίσως και να μην είχε νόημα η προβολή του documentary αν ήταν όντως αλήθεια…

Τελικά πάντως το όλο concept του documentary αν και στην αρχή με είχε ξενίσει με τον τρόπο που παρουσιάστηκε, μπορώ να πώ ότι είναι άκρως ενδιαφέρον, και μόνο η ιδέα να δει κανείς όλους αυτούς τους σπουδαίους drummers να παίζουν υλικό των DT είναι συναρπαστικό.

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά θα προτιμούσα να βλέπαμε περισσότερο χρόνο τους drummer να παίζουν παρά να μιλάνε.

Oh well, αν βγει σε DVD φαντάζομαι ότι θα είναι πλήρες… :confused:

Συμφωνώ σ’ αυτό. Αν και απ’ ότι φαίνεται, γίνεται ο σαματάς για το σαματά! Αφού από την αρχή λέμε ότι αυτός που κολλάει ΚΟΥΤΙ στο ύφος και στυλ της μπάντας είναι ο Mangini.

Ο Thomas Lang είναι για εμένα ο δεύτερος καλύτερος τεχνικά - μαζί με τον Mangini. Απλά αυτός και ο Minnemann έχουν τα λιγότερο γνωστά ονόματα στον μέταλ χώρο. Και είναι αρκετά δοκιμασμένος σε στούντιο καταστάσεις!!! Δεν ξέρω φίλε … εγώ προσωπικά θα ηχογραφούσα με τον καθένα και μία νέα σύνθεση - ή μία διασκευή, θα την έπαιρνα σπίτι και θα άκουγα … ιδέες, παιξίματα, groove, feeling κλπ Τι να σου πω? Λέμε θεωρίες και κρίνουμε βλέποντας δευτερόλεπτα από το κάθε μέρος … δεν μπορώ να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη. Υποθέσεις κάνω με βάση αυτά που γνωρίζω για τους μουσικούς!

Επίσης να πώ ότι μάλλον μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα ξέρουμε ποιος είναι τελικά ο νέος drummer, καθώς είναι συνολικά 3 επεισόδια, και η εταιρία παραγωγής είπε ότι θα παιχτούν μέσα στην εβδομάδα.

Ρε συ, έχουν πει πουθενά ότι θα είναι 3 τα επεισόδια;

Λεπόν κι εμένα με είχε ξενίσει αρκετά το trailer αλλά ευτυχώς φαίνεται λιγότερο σαπουνόπερα το πρώτο βίντεο.

Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα δω τον Donati να παίζει μαζί τους ενθουσιάζομαι.

Ο Mangini, όπως και όλοι οι άλλοι φαντάζομαι, τεχνικά το κατέχει σε τεράστιο βαθμό, αλλά κάνει πολλά ποζεριλίκια και γενικά κάτι δεν μου κολλάει στην εικόνα του.

rrusa
There are three total and we should get through all of them this week.

Απο το twitter της Roadrunner που ρώτησε ένας τυπάς από το dtf.