O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

διαφωνώ εδώ, Lang και κυρίως Minnemann είναι στο ίδιο επίπεδο πάνω κάτω [έχω μια αδυναμία στον Minnemann γιατί είναι γρήγορος σαν Mangini και μουσικός σαν Glenn Kotche (έξυπνος σαν Αλβανός και δυνατός σα Ρωσσοπόντιος, που έλεγε και το άσμα)]

ο Mangini φαίνεται να το γουστάρει άπειρα αλλά μου τη σπάει λίγο ο τρόπος που φέρεται (στο επεισόδιο τουλάχιστον)

θέλω να δω Roddy πάρα πολύ, νομίζω δε θα κολλάει καθόλου :stuck_out_tongue:

ζήτω τα μουσικά reality \m/

Θα συμφωνήσω με τη δεύτερη άποψη, είναι ποζεράκος, αλλά στο επίπεδο που ήταν και ο Portnoy και σίγουρα μου έδωσε καλύτερη εικόνα από κάτι βίντεο με σόλο που σκουπίζεται με περιοδικά ενώ κοπανάει με το ένα χέρι και από κάτι ρεκόρ του στυλ Χ χτυπήματα με τα χέρια (πόδια)/λεπτό.
Πλέον πρόκειται να προσχωρήσει σε μια πραγματική μπάντα με ισάξιους παίχτες, ούτε τον Vai θα συνοδεύει, ούτε τον Waters και τις περιορισμένες δυνατότητες που απαιτούν τα κομάτια των Annihilator (σε σύγκριση με των Theater φυσικά) και νομίζω ότι φάνηκε να ξέρει ποια θα είναι η θέση του εκεί.

Το σχόλιο του LaBrie στο τέλος έγινε σε άλλο στούντιο και προφανώς για άλλο ντράμερ, αλλά όπως είπε και ο Mangini πρόκειται να διαλέξουν γυναίκα και δεν είναι μόνο το παίξιμο καθ’ αυτό που θα κοιτάξουν. Μπορεί ο Donati να έκανε κάτι εξωπραγματικό και να τον παραδέχτηκαν ως τον καλύτερο ντράμερ που είδανε, αλλά να προτιμάνε να περιοδεύσουν τον κόσμο με κάποιον άλλο που να είναι και Berkeley Alumni όπως ο Mangini και να μιλάνε με παρτιτούρες (και να μην έχει τόσο αστεία εκφορά όπως ο Donati…). Τυχαία είναι τα κριτήρια φυσικά, μόνο οι ίδιοι ξέρουν πώς έλαβαν την απόφαση.
Το βιντεάκι γενικά ήταν πολύ πιο χαλαρό απ’ όσο το περίμενα, είχε πλάκα και δεν ήταν γελοιότητα όπως είχα την υποψία.
Και όπως λέει και ένα σχόλιο… Holy crap, John Myung spoke!

εδιτ: Roddy ρε??? Τον είχαμε υπόψη από την αρχή και δεν τον πήρα χαμπάρι; Πάμε μωρή σαπίλα!!!

Άμα το παγώσεις γρήγορα στο 20:19, πίσω απ’ το kit είναι (ακόμα, όπως 2-3 δευτερόλεπτα πιο πριν) ο Minnemann (οι μπλούζες ταιριάζουν πάντως :p).

Το reality δεν με απασχολεί, ας τελειώσει να ακούσουμε νέα μουσική και να δούμε και ένα καλό live στις 2/8.

Δύο παρατηρήσεις μόνο: Alumni είναι ο πληθυντικός, ο ενικός είναι alumnus και το Berklee των Theater και του Mangini γράφεται όπως μόλις το έγραψα, το Berkeley είναι το UC Berkeley στην California, σπουδαίο πανεπιστήμιο αλλά όχι για μουσικούς! :slight_smile:

Το ειδα το βιντεακι, πλακα ειχε.

Τον παω αυτον τον τυπο κι ας ειναι αρκετα καραγκιοζακος. Γενικα πρεπει να ειναι ολοι κορυφαιοι, και ας μη γελιοματε, λογω ευγενειας και μονο οι υπολοιποι σε ολους θα πουνε οτι ειναι γαματοι. Το ποιον θα διαλεξουν, αλλο θεμα.

Ζητώ συγγνώμη από το θεό της ακριβολογίας, τον οποίο προσπαθώ να υπηρετώ με σχολαστικότητα, αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.
Καμιά φορά γράφω χωρίς να γκουγκλάρω, αμαρτία εξομολογημένη…

Το Alumni χρησιμοποιείται καταχρηστικά και για τον πληθυντικό, όπως αντίστοιχα χρησιμοποιούμε το forum και για τον πληθυντικό, ενώ υπάρχει το fora. Προφανώς το γραμματικά σωστό είναι αυτό που λες, αλλά σε μια νεκρή γλώσσα όπως τα λατινικά γίνονται πιο εύκολα τέτοιες καταχρήσεις αφενός γιατί δεν υπάρχουν Κικέρωνες και Οβίδιοι να μας διορθώνουν αφετέρου χάριν απλοποιήσεων στον προφορικό λόγο.
Στην Αμερική η προσφώνηση μεταξύ σας ήταν alumnus-i; Στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει κανέναν να το κλίνει. Μπορούμε να το καθιερώσουμε από εδώ πάντως.

Για το δεύτερο είναι προφανώς εκ παραδρομής, μάλλον επειδή πολύ θα ήθελα να ήμουν στο Berkeley (το '67-68 για την ακρίβεια) παρά στο Berklee.

Μπορείς να τσεκάρεις αν μου έχει φύγει και κανένας τόνος σε παρακαλώ;

Σου λεει ενας ανθρωπος καποια πραγματα πως ειναι στη σωστη τους μορφη για να τα μαθεις και να διαδιδεται η σωστη χρηση της γλωσσας, και εσυ τον κραζεις. Ασχετα που δεν τον διαβασες μαλλον, γιατι να ειναι alumnusi o πληθυντικος αφου σου λεει οτι ειναι alumni και alumnus ο ενικος? Ολα στο πιατο στα δινει.

Επισης, ουτε Ηροδοτοι και Αριστοτεληδες κυκλοφορουν αναμεσα μας, αλλα κανησ δαι γραφφυ αιτσοι πλαιων, γηατη απλλα ινε λαθως.

Και για το Berklee καλα στα λεει γιατι αποτελουν δυο παντελως διαφορετικα πανεπιστημια και καλο ειναι να γνωριζει ο κοσμος τη διαφορα. Πολυ ευαισθητη ειναι πλεον η κοινωνια με τις διορθωσεις, απο ποτε θεωρειται αγενεια το να διορθωνεις καποιον και μαλιστα με ωραιο ευγενικο τροπο?

την παλεύεις;

νταξ, δίκιο έχει, εγώ συμφωνώ μαζί του at least.

αλλά να μείνουμε στο θέμα μας που είναι το υπέροχο reality των Theater <3

Bασικα ο Ντονατι ξερει περισσοτερη μουσικη κι απ τους 4 Theater μαζι,ειδικα σαν πιανιστας ειναι το κατι αλλο,αλλα σαν παικτη τον θεωρω πολυ ψυχρο και τεχνοκρατη σε σημειο σχεδον απανθρωπο και αυτο νομιζω θα ταιριαζε περισσοτερο σε τιποτα Spastic Ink παρα στην ενιοτε συναισθηματικη πλευρα των Theater.Ακομα και με τους φανταστικους Soul Cirkus πχ ο Ντονατι ειναι τεραστιος μεν,αλλα μου ακουγεται υπερβολικα ρομποτικος και καπου φαινεται πως το groove ειναι τοσο σωστο που κατανταει drum machine και δεν groov-αρει τελικα οσο πρεπει.

Εχοντας δει τον Mangini και live(σ εκεινο το περιβοητο σολο που σκουπιζεται με το περιοδικο ενω παιζει εναν εξωφρενικο ρουλο) πιστευω οτι ταιριαζει σαφως περισσοτερο σαν παικτης,αλλα παρολα αυτα θεωρω πιο ταιριαστους τους Minemann και Lang ως καποιους που θα δωσουν το κατι διαφορετικο που χρειαζονται οσο τιποτα αλλο οι Theater,εντελως διαφορετικο απ τα ατελειωτα linear του Portnoy.

Το βιντεο δεν το ειδα ακομα αλλα πραγματικα ειναι σιχαμενο αυτο που κανουν,ασχετως δημοτικοτητας.Οταν βλεπω την φατσα ειδικα του James Χασελχοφ La brie να το παιζει Κωστοπουλος του prog αφιονιζομαι.

Σε αγαπω λιγακι που εγραψες το σχολιο για τον Χασελχοφ, το λεω εδω και χρονια οτι μοιαζουν και δε συμφωνει κανενας

Εγω ανεκαθεν φαντασιωνομουν τον Λαμπρη(χρονια πολλα για χθες Τζεημς) να τραγουδαει διασκευη το"some people stand in the daaaarknes,afraid to step into the light"με το κοκκινο σωσιβιο παραμασχαλα και τη γλωσσα του να ασκει ανελεητη αερολειχια.Καυλα.

μίλησε ο ΑΡΧΙΤΣΑΤΣΩΝΗΣ σαμανοπροβοκάτορας…

ούτε ο νέος δεν τσίμπησε ρε

hokam σε ποια φάση της καριέρας του είχε κάνει εκείνο το μέγιστο ποζεριλίκι με το περιοδικό (και με τα δύο χέρια ο αλήτης); Πού είχε γίνει εκείνη η συναυλία;

:lol2::lol2::lol2:

Χρονια δε θυμαμαι πρεπει να κοιταξω τα τικετς,αρχες της προηγουμενης δεκαετιας παντως ηταν,στην περιοδεια του Ultra Zone του Vai.

παλιά ήταν, να τον συγχωρέσετε

Ήμουν στην πύλη αξιού. Φανταστικός Vai φανταστικός Mangini επική συναυλία

Ω ναι!Ειχαμε παει απ το μεσημερι και στο Jammin που τους ειχαν στο στουντιο με τον Sardinas για αυτογραφα.Μυθικο λαηβ,κλασεις ανωτερο απ το επομενο.

Αν εννοείς επόμενο αυτό στο Fix τότε όντως δεν υπάρχει σύγκριση. Στη πύλη αξίου ήταν τρομερά, στο Fix χάλια.

To επόμενο μέρος θα βγεί την Τετάρτη.