O Mike Portnoy αποχωρεί απο τους Dream Theater - Νέος drummer o Mike Mangini

Νταξει τι να τσιμπησω, καταλαβα απο τα συμφραζομενα οτι εκανες πλακα στο αλλο το παλικαρι και γνωριζεστε και γενικα οκ, ολα κομπλε. Το νοημα του ποστ μου παραμενει ουτως η αλλως. Επικος ο Μαντζινι στο βιντεο

και πάλι λάθος είσαι, αλλά δεν έχει σημασία. Ας το αφήσουμε εδώ.

Mike Mangini σε νέες περιπέτειες…

Dream Theater
We hope you enjoyed the first episode! You can catch the next episode on Wednesday April 27th at 11 AM EST at Roadrunner Records YouTube Channel!

που σημαίνει 6 το απόγευμα.

Tωρά,λίγα σχόλια για τους υποψήφιους(όλοι παιχτούρες) αλλά όλοι έχουν και τα δυνατά και αδύνατα σημεία τους.
Ο Μangini γρήγορος αλλά έχω ένα θέμα με τους “νευρόσπαστους” ντράμερ.
Ο Μinneman ελαφρά λιγότερα ¨νευρόσπαστος" απο τον Mangini αλλά αρκετά πιο groovατος και πιο δημιουργικός.
O Derek Roddy ο καλύτερος μαζί με τον δικό μας τον Κόλλια στην δίκαση,ο όποιος έχει κάνει άνοιγμα τα τελευταία χρόνια και σε πιο δημιουργικά πεδία πέρα του death metal.
O Thomas Lang για εμένα ίσως ο καλύτερος στην τεχνική αυτήν την στιγμή παγκοσμίος αλλά λίγο βαρετός.
Ο Priester πολύ καλός παίχτης για proggressive metal,ίσως και ο μόνος που είναι στα νερά του,θα ταίριαζε αν θέλουν έναν ήπιον τόνων αξιόπιστο drummer
Ο Donati ισως ο καλύτερος αλλά θα ήταν σαν να βάζανε τον δάσκαλο μουσικής τους στο συγκρότημα.Ακόμα και ηλικιακά τους ρίχνει μια δεκαετία.
Τελος τον Peter Wildoer δεν τον ήξερα καν πριν της auditions και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

λωλ, κι αυτος σου μοιαζει.

μαμά, κοίτα πόσος κόσμος ασχολείται με τους Dream Theater…8O :stuck_out_tongue:

O Mangini είναι λέει 48 ετών 8O8O8O
Τον άτιμο, έχει ξεγελάσει το χρόνο!

:lol: Να σκεφτώ σοβαρά να βάλω το Κικέρωνας και Οβίδιος κάτω από το nick μου; :stuck_out_tongue:
Δεν έχω διδαχθεί ούτε μία ώρα λατινικά, η παρατήρηση σαφώς και ερχόταν σε σχέση με την χρήση του όρου στα σύγχρονα Αμερικάνικα Αγγλικά. Στην Ελλάδα προφανώς και ο όρος δεν κλίνεται αφού δεν χρησιμοποιείται! :roll:
Συμφωνώ πως το Berkeley είχε ενδιαφέρον στα τέλη της δεκαετίας του '60, δες π.χ. το “Jimi plays Berkeley” :wink:

Δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με αυτό, δεν έχω δει ούτε λεπτό. Θα ξενερώσω και δεν θα θέλω να πάω στο live.

Στην Αθήνα πάντως 19/4/2000 (Έχω την αφίσα στον τοίχο πρόχειρη!)

:slight_smile:
Έστω και αν δεν είναι για τους “σωστούς” λόγους, ε;

τελικα ολοι βλεπετε την σαπουνοπερα. αυτο με χαλαει μερικες φορες. πρωτα κραζουμε και μετα ομως το βλεπουμε. θεωρω οτι μας λειπει η υπομονη. ειμαστε και μεσα στην γκρινια λαος ε δεν θελει πολυ.

απο τα views και τα like βλεπω τρομερο ενδιαφερον απο τον κοσμο και αυτο ειναι πολυ καλο. επισης μου αρεσει να βλεπω πως δουλευον οι μπαντες στα studio (η βιντεοκασσετα του a.y.a.a.h.i.t.l. of metallica δεν παιζει πια απο το λιωσιμο) οποτε για εμενα προσωπικα ειναι ακομα πιο μεγαλο το ενδιαφερον.

οσον αφορα τους παικτες περιμενω να δω και τους αλλους. σιγουρα ο magnini πηγε καλα και δεν νομιζω να νομιζε κανεις οτι δεν θα πηγαινε καλα. εχει και το ολο πακετο, τρελα, ορεξη…φοραει και γυαλια:p τον λενε και Mike:p .
νομιζω καταλυτης θα ειναι η χημεια μεταξυ τους και οχι η τεχνικη. ας μην γελιόμαστε ολοι ειναι παικταρες!! αυτο που μου αρεσε ειναι με τον magnini γνωριζονται και το κλιμα ηταν εξαιρετικο απο την αρχη.

Θελω να πιστευω οτι μετα απο ολη αυτη την διαδικασια η μπαντα μονο κερδισμενη μπορει να βγει. Θα ανανεωθει και με το νεο αιμα και με ορεξη για απαντησεις πεpιμενω να σκισει. οχι φυσικα στην Ελλαδα…αλλου!!:slight_smile:

Κατ’ αρχάς πολύ διαφορετικό feel είχε το πρώτο επισόδειο από το trailer κι αυτό είναι καλό.

Τώρα όσο αφορά τον Mangini προσωπικά μου φάνηκε και πολύ καλός παικτικά (κρίμα που δεν είδαμε περισσότερο από το jam και τις ιδέες του στα νέα riffs που του πετάγανε) και ζεστός με την μπάντα (κάτι που πχ. δεν νομίζω ότι θα έχει ο Lang ή ο Priester).

Όσο αφορά το ποιος και καλά τους εντυπωσίασε τόσο που κολλήσανε, όπως φαινέται στο τέλος του επισοδείου νομίζω ότι θα είναι ή ο Roddy ή ο Priester κι αυτό για τον πολύ απλό λόγο ότι είναι άγνωστοι σε σύγκριση με τους Lang, Donati, Μangini και Minnemann. Τώρα μπορεί να είναι και ο Wildoer αλλά επειδή έχει συνεργαστεί με τον LaBrie νομίζω ότι θα τον είχε ακούσει κάπου και δεν θα ήταν τόσο εντυπωσιασμένος στο video.

Ίδωμεν…

Λίγο πριν την κυκλοφορία του Scenes From A Memory, η ίδια η μπάντα ενημέρωνε με μικρά βιντεακια από το στούντιο για την πρόοδο του δίσκου και κράταγε ένα επίπεδο σε απόλυτα φιλικό κλίμα και αυτό σου έβγαζαν όταν αποκαλούσαν τους αποδέκτες “fans & friends”. Εκείνη η όμορφη ατμόσφαιρα επαναλήφθηκε και με το Six Degrees λίγο μετά. Από κει και πέρα οι Theater γιγαντώθηκαν εμπορικά, λοιδωρήθηκαν από τους οπαδούς τους για αναχρονισμούς και μηδαμινή έμπνευση και τελικά φτάσαμε σε ένα σημείο να μας δίνουν καλογυρισμένα βιντεάκια και σκηνοθετημένες παπαριές, ξεφεύγοντας τελείως από την ατμόσφαιρα των παραπάνω. Λογικό αυτό, όταν μια μπάντα από καθαρά φιλική-καλλιτεχνική φύση γίνεται αυτομάτως έμπορας, κοιτάζει να προσφέρει στους οπαδούς ένα ενδιαφέρον μετά από τη φυγή του Mike.
Όσον αφορά τις υποψηφιότητες, μόνο ο Donati θα μπορούσε να γίνει νομίζω γενικά αποδεκτός από τους prog οπαδούς και όχι τους εφήμερους περαστικούς του Systematic Chaos πχ. Και ο Magnini καλός, αλλά παραείναι ποζεράς απ’ότι φαίνεται στο βίντεο. Όχι ότι ο Portnoy δεν είναι, αλλά ο Portnoy είναι αυτός που είναι. Δεν ξέρω, οι υπόλοιποι παραείναι “μεταλλάδες” για ένα progressive κολοσσό όπως οι Dream Theater.

Από την άλλη, ίσως παραείμαστε υπερβολικοί με όλα αυτά τα αστεία που γίνονται στη μπάντα και να προσφέρουν ένα εξαιρετικό άλμπουμ και να αλλάξουν τα πράγματα. Βέβαια, όταν υπεραγαπάς ένα συγκρότημα για τόσο διάστημα και θυμάσαι τις στιγμές με τα βιντεάκια - updates του Portnoy και όλα αυτά τα ωραία, τότε οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες.

Ας βγάλουν μια ανακοίνωση με τον αντικαταστάτη και ας αφήσουν τους οπαδούς τους να κρίνουν μόλις βγεί ο δίσκος. Τα υπόλοιπα, με πλάνα της Νέας Υόρκης και τις μπαλαντούλες από πίσω να θυμίζει κάποια νεανική σειρά και γενικώς αυτές οι αμερικανιές είναι λίγο παράταιρα. Ή όχι;

Προσωπικά όταν είδα το τρέιλερ περίμενα απογοήτευση, αλλα ευτυχώς αφού παρακολούθησα το πρώτο μέρος νομίζω ότι είναι αρκετά καλό, στο ύφος ίσως του τελευταίου dvd που είχαν βγάλει.

Από τη στιγμή που η όλη δουλειά του ντοκυμαντέρ γίνεται από εξωτερικούς συνεργάτες, είναι λογικό νομίζω να βγαίνει κάπως πιο ψυχρό και “επαγγελματικό” το αποτέλεσμα.

Νομίζω πάντως ότι αυτή η κίνηση πέρα από τα εμπορικά οφέλη που προσφέρει στην μπάντα και στους 7 ντράμμερς, είναι η προσπάθεια να συνεχιστεί να προσφέρεται το κάτι παραπάνω στους οπαδούς, όπως γινόταν με τον Mike.

To βρίσκω πραγματικά ενδιαφέρον να δούμε “behind the scenes” από τις οντισιόν, το δέσιμο με κάθε ντράμμερ παικτικά και επικοινωνιακά.

Είναι προϊόν επαγγελματικό και εμπορικά προσανατολισμένο? Σίγουρα.

Χαλάει το feeling που μας είχε δώσει το συγκρότημα τα προηγούμενα χρόνια?
Για μένα προσωπικά όχι. Νομίζω η μοναδική κίνηση που με έχει ξενερώσει όλα αυτά τα χρόνια είναι τα meet and greet, που είναι πλήρης εμπορευματοποίηση της ανάγκης των οπαδών να έρθουν σε επαφή με το συγκρότημα.

Το να μας πούν με αυτό τον τρόπο πώς επελέγη ο νέος ντράμμερ, το βρίσκω συναρπαστικό. Αναγκαστικά το αποτέλεσμα θα είναι πιο επαγγελματικό, αφού πλέον δεν υπάρχει κάποιο μέλος της μπάντας να ασχολείται και με τη σκηνοθεσία του υλικού που κυκλοφορούν, πράγμα που έκανε ο Mike.

Δε βλεπω διαφορα με τα βιντεακια ενημερωσεις για το Six Degrees προσωπικα, αλλα ποτε δεν εδινα μεγαλη σημασια σε ολα αυτα τα παραφερναλια. Η ουσια ειναι η μουσικη και οι συναυλιες, κακα τα ψεμματα. Τους εχω δει 5 φορες και ηταν ολες ΑΨΟΓΟΙ, ενω για τα studio τους αλμπουμς εχουν ειπωθει τα παντα σε ολες αυτες τις σελιδες. Γενικα ρε παιδια, γιατι καθομαστε και αναλυουμε τοσο πολυ ενα 20λεπτο βιντεακι το οποιο σε λιγους μηνες θα εχει περασει στη ληθη του χρονου?

Εγω το ειπα και στο πρωτο μου ποστ σε αυτο το θρεντ πριν λιγες μερες νομιζω, για μενα Dream Theater χωρις Portnoy ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Dream Theater.- Θα ακουσω το νεο αλμπουμ, μπορει και να το ερωτευτω κιολας, αλλα θα το εχω στην καρδια μου οπως τα Liquid Tension Experiment. Ψυχαναγκαστικος? Ναι. Με νοιαζει πολυ? Οχι.

Σε αλλα νεα: http://www.youtube.com/watch?v=pQnq34-A4so&feature=youtu.be

θα απαντηθεί αναλυτικά αυτό. ελπίζω. λίγο που διάβασα τις απόψεις σου, δε διαφωνώ ιδιαίτερα γενικά.

Τώρα τι να πεις…

Κλαιω.Ο Νταλι θα ζηλευε.

Ηome ρεεεε

Τελικά οι Theater τζάμπα κάνουν όλο το reality… Έπρεπε να έρθουν Ελλάδα να πάρουν κάνα drummer από σκυλάδικο! :stuck_out_tongue:

8O

Ωωωω και το MitsoRokko στο παιχνιδι.Σοβαρευουν τα πραγματα,παμε σε πιο ροκ καταστασεις σε λεω.

Άντε και ο Δάντης να βγει με κάνα Metropolis pt. 1 να γελάμε! :stuck_out_tongue:

Και τα Κόκινα Χαλιά επίσης. Βίντεο κανείς;