O "χρυσός αιώνας" του ροκ

Ε ναι mountain δεν ειπα κι εγω λογω του αριθμου των albums…:slight_smile:

Τα μεγαθήρια των '70ς λοιπόν… Βασικά έχω μια απορία. Λέμε “άκυρα” πολλ όπως “Metallica vs Maiden vs Sabbath vs Priest” αλλά η διαφορά ανάμεσα τους ποιά είναι? Τα μεγαθήρια των '70ς απο τη μία, τα μέταλ μεγαθήρια απο την άλλη…

Τέλος πάντων, συγκρίνουμε κολοσσούς εδώ. Το να πει κάποιος “οι τάδε είναι καλύτεροι” είναι τουλάχιστον άστοχο. Ευτυχώς, δεν είδα να γράφεται κάτι τέτοιο ως τώρα.

Τα τρία αυτά μεγαθήρια είχαν απογόνους προς διαφορετικές όψεις της μουσικής που ακούμε. Το μέταλ πχ επηρεάστηκε πρώτα απο τους Sabbath και τους Zeppelin, πολύ λιγότερο απο τους Floyd (μη βγει και πει κανείς "τόσα μέταλ συγκροτήματα έχουν φλόυντ επιρροές, μιλάω για το Metal ως μουσικό είδος, πιστεύω καταλαβαινόμαστε). Είναι επόμενο κάποιος που προτιμάει τέτοια ακούσματα να θεωρεί σημαντικότερους τους Sabbath ή τους Zeppelin λοιπόν.

Γενικά πάντως, υπήρξαν τόσο μεγάλοι και οι τρεις τους, που δεν έχει καν νόημα να πούμε για τηγν επίδραση που άσκησαν. Σα να λέμε ποιά ήταν η επίδραση της Οκτωβριανής Επανάστασης στον 20ο αιώνα ένα πράγμα.

Όπως και να χει, η καθαρά ατομική μου προτίμηση (και μιλάω για το γούστο εδώ και τίποτ’ άλλο) πάει έτσι: Floyd, Sabbath, Zeppelin. Οι πρώτοι δυο με μια σχετική διαφορά απο τον τρίτο, που μ’ αρέσει μεν, δε κόβω φλέβες όμως όπως στους δυο πρώτους.

Δεν έχει άδικο ο Παναγιώτης για τους Πίστολς. Μιλάμε για επιρροή λίγο πολύ ισάξια με την επιρροή των ονομάτων του πολλ.

σιγουρα οχι sex pistols εκτος εαν θεωρουμε μεγα γεγονος το οτι ολα τα 15χρονα στην 5μερη τραγουδανε το anarchy in the uk

μονο εναν θες ? παρε παραπανω

elvis
beatles
bob dylan
hendrix

ετσι για να πω μερικους

α και επειδη πολλοι αναφερετε διπλα στους big 3 τους acdc…ουτε καν μαγκες !!!

εγώ διαφωνώ με το οτι οι Sex pistols είχαν την ίδια επιρροή με τα τρια του πολ…και αυτό γτ θεωρώ πως απευθύνονταν σε άλλο κοινό κα στην πανκ σκηνή…Το classic ροκ νομίζω οτι" αρχετυπικά "τουλάχιστον εκπροσωπείται απο τα 3 αυτά συγκροτήματα…Δύσκολο να διαλέξεις νομίζω πως μεγαλύτερη ήταν η επιρρή των Floyd στη μουσική (μη ούσα αντικειμενική :p)

σιγουρα οχι sex pistols εκτος εαν θεωρουμε μεγα γεγονος το οτι ολα τα 15χρονα στην 5μερη τραγουδανε το anarchy in the uk.και μη ψαρωνεις , πιο πολυ ουσιαστικα επιδραστικοι ηταν οι ramones (και οι clash επισης)

στην ερωτηση σου…μονο εναν θες ? παρε παραπανω

elvis
beatles
bob dylan
hendrix

ετσι για να πω μερικους αν και δεν ειναι απο τα 70s (με εξαιρεση τον dylan)

α και επειδη πολλοι αναφερετε διπλα στους big 3 τους acdc…ουτε καν μαγκες !!! καλο γαματο το back in black αλλα ψυχραιμια

εξαιρειται ο crabsody που εχει φουλ κολλημα με τους ακαντακα και δεν θελω να τον τσαντισω αλλο :stuck_out_tongue:

οσον αφορα ποιον θα επιλεξω απο τους 3 , με τεραστια δυσκολια

sabbath
floyd
zeppelin

οι floyd μαλλον ειναι η πιο αγαπημενη μπαντα μου ever αλλα ΟΛΑ τα γκρουπ που παιζουν δυνατες κιθαρες σημερα κ τις γουσταρω εχουν μεσα τους λιγο σπερμα sabbath…ειναι η αρχη του heavy metal και οχι μονο…επομενως…

καλα ε θα μου φυγουν τα μαλλια.μονο στην ελλαδα θα γινοταν τετοιο πολ,θα αναφερονταν οι acdc και…Queen πουθενα!!!ειναι δυνατον???ρε σεις,ας ξεκινησουμε στεγνα απο το τελευταιο πραγμα που μας ενδιαφερει,τις πωλησεις.οι Queen ειναι το δευτερο εμπορικοτερο ροκ συγκροτημα στην ιστορια μετα τους beatles,με πανω απο 300εκατομμυρια δισκους πουλημενους.εχουν βγαλει σιντι που μουσικα ολα τα συγκροτηματα που αναφερθηκαν εδω(με εξαιρεση τους φλουντ και τους ζεπελιν ισως που παιζεται) δεν μπορουν να δουν ουτε με το κυαλι…εχουν επηρεασει οτι ζει και αναπνεει στην μουσικη,απο μεταλ μεχρι rnb!!!ρε ημαρτον…ακου acdc!!!ακου σεξ πιστολς…θα τρελαθω ρε!!!

μονο στην ελλαδα!!!αγανακτισα ρε…

[SIZE=“5”]QUEEN SUCKS ASS[/SIZE]

αφιερωμενο στον αγανακτισμενο

Για οποιον δεν μπορει να καταλαβει τι εχουν πετυχει οι AC/DC στα 36 χρονια υπαρξης τους, δε φταιμε εμεις. :slight_smile:

Και φυσικα εννοειται οτι στεκονται ανετα διπλα στα 3 ονοματα του πολλ.

Black Sabbath
μπορει συνθετικα να ερχονται 3οι αλλα γεννησαν το HEAVY METAL!!! παει και τελειωσε.
για μενα ειναι οι σημαντικοτεροι και αυτοι που ακουω πιο πολυ απο τους αλλους 2.

Οφ τοπικ: acdc με κανεναν θεο. μιλαμε για 3 μπαντες που εξελιξαν παρα πολυ την μουσικη και δεν βρηκαν ενα πιασαρικο στιλακι και το παιζουν σε ολους τους δισκους…

άντε επιτέλους!
Τέλος οι βαθυστόχαστες αναλύσεις.
[SIZE=“5”]ΣΦΑΧΤΕΙΤΕ![/SIZE] :twisted:

Mουσικά υπήρξαν πιο επιδραστικοί οι Ramones, και οι Clash. Πολιτισμικά όμως, όσο αφορά την επιρροή τους στο πανκ κίνημα, οι pistols αναμφίβολα. Δε ψαρώνει ο Παναγιώτης, ξέρει απ’ αυτά. :stuck_out_tongue:

Και δεν ήταν μόνο το πανκ… Ήταν το post punk… Ήταν το gothic… ήταν το alternative… Όλα επηρεάστηκαν απο τους Pistols. Δεν υπάρχει μόνο το metal, ή μόνο το progressive. Οι παλιοροκάδες θυμώνουν αμα τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με τα πάνω μεγαθήρια, αλλά η συνεισφορά τους ήταν εξίσου μεγάλη. Και εννοείται δεν τους συγκρίνω ως μουσικούς ε, μην τρελαθούμε. Μιλάμε για άλλου είδους κληρονομιά εδώ.

edit. Α μπράβο. Queen. Μετά τα συγκροτήματα του poll, θα τους έβαζα κάπου εκεί κοντά. Μετά απο τις μπάντες του poll όμως. :stuck_out_tongue:

Εσυ λες οτι βρηκαν ενα πιασαρικο στυλακι το οποιο προωθησαν, εγω λεω οτι ειναι η μοναδικη μπαντα τετοιου βεληνεκους που καταφερε να κανει το ροκ καθημερινοτητα μεσα απο την απλοτητα τους.

:lol:

πραγματικα τετοια θρεντ καταληγουν σε ΕΠΙΚΟΤΑΤΕΣ συζητησεις

Το θρεντ έγινε για να έχει εξαιρετικά ποστ σαν του Παναγιώτη (αλλά και άλλων παιδιών που απάντησαν), που μόνο φαινομενικά είναι οφτόπικ. Το νόημα όλων των τόπικ είναι να σκέφτεται, να βουτάει κάποιος τη γλώσσα του στο μυαλό και να κάνει τέτοια ποστ. Δε μειώνω τη γνώμη των υπολοίπων, αλλά χρειαζόμαστε προβληματισμό. Βλέπεις την ανομοιογένεια της σύγκρισης που έχουν τα μέταλ πολ εδώ πέρα?

Προς τους φανμπόυζ των συγκροτημάτων που δεν μπήκαν. Μακριά από εδώ. Όποιος δε μπορεί να καταλάβει γιατί μπήκαν μόνο αυτές οι μπάντες, να πάει πρώτα να ακούσει τα 6 άλμπουμ (εντελώς τυχαίως αριθμός, θα μπορούσε να είναι 5 ή 3) του καθένα, και μετά να έρθει να μας πει τη γνώμη του πάνω σε αυτά και μόνο. Δε χρειαζεται πατρονάρισμα. Στη βάση αυτή θα παρακαλούσα ευγενικά τους μοντ κατόπιν να διαγράφουν ως σπαμάρισμα όποιο πόστ κλαίγεται που δε μπήκε το αγαπημένο του συγκρότημα.

Οι Queen είναι unclassified act και γι’ αυτό δεν μπήκαν.

Οκ ρε συ, με κάλυψες. Να ευχηθώ “καλή εξέλιξη” στο thread λοιπόν (:p), πιστεύω θα την χρειαστεί. Αν και σε γενικές γραμμές ξεκίνησε καλά σαν θρεντ, στην αρχή τουλάχιστον. Καλό θα ναι να δούμε κι άλλα όμορφα και ενδαφέροντα ποστ εδώ μέσα λοιπόν.

(έχω τις επιφυλάξεις μου για την εξέλιξη, αλλά είναι επειδή είμαι κουρασμένος και μου βγαίνει η γκρίνια, γρρρ! :P)

εισαι μεγαλος θεουλης και σε αγαπαω :lol:

θα σου κανω κ friend request

επεσα κατω απο το ποστ σου :lol: :lol: :lol:

Προσωπικά από τις επιλογές του πολλ έχω ήδη ψηφίσει Zeppelin που όπως έχω ξαναγράψει σε αμέτρητα ποστς όσα χρόνια είμαι στο φόρουμ, τους θεωρώ μεγαλύτερη μπάντα στην ιστορία για ένα σωρό λόγους που τώρα δεν θα ποστάρω γιατί είναι αργά.
Όμως συμμερίζομαι απόλυτα την λογική του Earendil που αναφέρει δύο από τις πιό αγαπήμένες μου μπάντες τους Allman Brothers και τους Deep Purple. Όχι μόνο τα πρώτα τους στούντιο άλμπουμ είναι κλασικά και συγκρίσιμα με των τριών του πολλ, άλλα έβγαλαν και από ενα live album η κάθέ μπάντα στις αρχές των 70s που θέτει τον πήχυ πολύ ψηλά για κάθε μεταγενέστερη μπάντα (και ανάλογο δεν είχε τότε κανείς από τους 3 του πολλ). Ας μην ξεχνάμε πως αυτή η μουσική είναι για να παίζεται live :wink:.

Rainbow ρε παλιοσαλτιμπαγκοι!!!

ρε ρεντ ραμ τι ψαχνουμε εδω? μπαντα καλυτερη απο αυτους τους 3 στα 70’ς! και με 6 δισκους επιπεδου αυτονων!!!? για να ξερω τι να απαντησω!

Αυτο.