O "χρυσός αιώνας" του ροκ

Παρα πολυ καλο και ενδιαφερον το poll και θα συμφωνησω οτι και τα 3 συγκροτηματα ειναι ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ, εχουν επηρεασει απιστευτα την μουσικη και οταν ειχα αρχισει να ασχολουμαι με μουσικη ειχα ξεκινησει απο classic rock και αυτα τα συγκροτηματα ηταν απο τα πρωτα που ειχα ασχοληθει. Λιγοτερο απο ολα ισως με τους Pink Floyd. Θα ψηφισω τους Black Sabbath γιατι με εκφραζει πιο πολυ το metal και οι Sabbath, ειναι οι ‘‘πατερες’’ του metal…:respect: Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν τρεφω απεριοριστη εκτιμηση και στα αλλα 2 συγκροτηματα. Αν δεν υπηρχε καποιο απο αυτα η μουσικη δεν θα ηταν η ιδια, ηταν ΚΑΙ τα 3 ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για την εξελιξη της μουσικης και το καθενα προσφερε κατι το διαφορετικο. Πολυ πετυχημενο αυτο που αναφερθηκε οτι οι Led Zeppelin προσεφεραν πολυχρωμια, οι Pink Floyd προβληματισμο και την evil πλευρα οι Black Sabbath. Και την πιο βαρια και ‘‘ηλεκτρισμενη’’ πλευρα θα συμπληρωνα εγω.

Οσο αφορα τωρα τους Sex Pistols σιγουρα ασκησαν μεγαλη επιρροη, αλλα δεν μπορουν με τιποτα να συγκριθουν με τους αλλους 3… Με τιποτα και ποτε…

Αντιθετα οι AC/DC ανετα μπορουσαν να μπουν στο poll και τοτε θα αλλαζε η ψηφος μου… Προσεφεραν τοσα μα τοσα πολλα και οχι μονο μουσικα, στυλιστικα και στιχουργικα… Προσεφεραν και στο να κανουν τους ανθρωπους να ξεχνανε τα παντα και να παραδινονται στον κοσμο της μουσικης τους… Και το σημαντικοτερο δεν θελανε να ειναι σταρ, εκαναν απλα την ‘‘δουλεια’’ τους. Δυσκολα καποιος γινεται τοσο ΜΕΓΑΛΟΣ και δεν ξεχναει ποιος ειναι και απο που ξεκινησε… Και ο νοών νοείτο…:wink:

Κανένας απο τους παραπάνω?
Νταξει σεβαστοί και οι 3, επιδραστικότατοι, αλλα δεν τρελένομαι για κανέναν τους. Απο τα 70΄ς σίγουρα προτιμώ Priest, Queen και Ac/dc. Και τι πάει να πεί είναι οι “πατέρες”? Δεν μπορεί τα “παιδιά” να είναι καλύτερα? Και ο Κουγιας λόγου χάρην πατέρας είναι…

no offense αλλα κ εγω αμα εγραφα 3 ακορντα επι 30 χρονια ξανα-μανα στο ριπιτ κ ο κοσμος αγοραζε τους δισκους μου ξανα κ ξανα κ ξανα ε θα εκανα μοκο κ θα παρεμενα ταπεινος κ θα αναβα 5 μετρα κερακι στην παναγιτσα καθε μερα

γι’αυτο γουσταρω waters , γιατι ναι ειναι ΑΛΑΖΟΝΑΣ ναι ειναι ΨΩΝΑΚΙ αλλα καλα κανει γιατι ειναι ΜΕΓΑΛΟΦΥΙΑ και το ξερει.

και οκ οι ακαντακα γραφουνε 30 χρονια την ιδια μουσικη για να περναει καλα ο κοσμος αλλα μην τους κανουμε κ ροκ μπετοβεν.3 ακορντα παιζουν επι 30 χρονια.ουτε ενα παραπανω.3 ακορντα

στην τελικη το ιδιο πραγμα κανει κ ο φοιβος για τη βανδη που βαζει στο μιξερ τις ιδιες μελωδιες ξανα κ ξανα και γραφει μουσικη για να περνα καλα ο κοσμος

γιατι να μην θεωρησουμε λοιπον κ τον φοιβο ως τον acdc της ελλαδας ???

καποια στιγμη πρεπει να σκοτωνουμε καποιες ιερες αγελαδες για να παμε το μυαλο μας ενα κλικ παραπερα

ναι ειναι ΡΟΚ οι ακαντακα
ναι ειναι ΣΕΜΝΟΙ/ΤΑΠΕΙΝΟΙ
ναι ειναι ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΔΙΠΛΑΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ

αλλα ΔΕΝ ειναι ΜΕΓΑΛΟΦΥΙΕΣ.

κ οποιος το κατανοει το κατανοει

αλλα τι ξερω εγω ? εγω εχω για ειδωλο εναν κοντο αραπακο με μια χαζοτρομπετα τον miles davis ο οποιος 40 χρονια διαρκως αλλαζε τον ηχο του κ εξελισσοταν μεχρι που το 75 εφτασε στο διαστημα…που να συλλαβω το μεγαλειο των 3 ακορντων (δεν πινω και αλκοολ να ειμαι στο τσακιρ κεφι για ακαντακα αυτο που το πας ??? )

ένταξη ρε παιδιά τι ψάχνουμε να βρούμε τώρα… το 70 για να βγείς να παίξεις μουσική έπρεπε να είχες κάτι @@ ΝΑ είτε έπαιζες 3 ακόρντα είτε έπαιζες 3.000. και η μουσική τότε δεν είναι όπως τώρα καθαρό εμπόριο και τότε η καλλιτέχνες ακουγόντουσαν και τους μάθαινε ο κόσμος πολύ μα πολύ πιο δύσκολα από ότι σήμερα.

όπου και αυτά τα 3 ακόρντα που λέει ο φίλος από πάνω δεν είναι απλά να τα παίξεις…είναι να τα σκεφτείς για να τα παίξεις όπως και τα 3000 ακόρντα το θέμα δεν είναι να τα παίξεις αλλα να τα σκεφτείς…

τώρα το αν είσαι ταπεινός η ψωνάρα ένα από αυτά τα δυο τα έχεις μέσα σου έτσι και αλλιώς απλά αργά η γρήγορα βγαίνουν έξω…

οποτε χαλαρώστε και απολαύστε την μουσική της εποχής που πολύ απλά άφησε ιστορία όσο καμια άλλη δεκαετία πάνω στο πεντάγραμμο
γιατί εδώ μέσα πιο πολύ θυμίζει μεσημεριανή κουτσομπολίστικη εκπομπή και αυτές η εκπομπές δεν είναι rock ρε παιδιά πολύ απλά δεν είναι rock

Η λαμπίρη είναι τρου ντεθ μέταλ και ΧΩΝΕΙ και δεν σηκώνω κουβέντα! :stuck_out_tongue:

Πάντως, μην νομίζουμε πως “τότε όλα ήταν αγνά”, “χωρίς συντηρητικά” κλπ. Απλά ήταν τα χρόνια της “ενηλικίωσης” του ροκ, και αυτά τα χρόνια είναι που μένουν και στιγματίζουν. Οπότε λογικό είναι τα 70ς να έχουν μέινει μυθικά. Κατά τ’άλλα, μια χαρά κερδοσκοπική μουσική βιομηχανία είχαμε και τότε.

Φλόϊδ, δεν είναι το στυλ μου και δε θα γίνουν ποτέ. Τους σέβομαι απεριόριστα, αλλά μέχρι εκεί. Ζεπς μεγάλη αγάπη, αλλά όχι μπροστά στους Σαμπς. Αν το χέβι μέταλ είναι παιδί, ο πατέρας και νονός του και δεν ξέρω γω τι άλλο λέγεται Τόνης Αϊόμμης. Βέβαια αν υπήρχε ένα άλλο -συγκεκριμένο- γκρουπ η ψήφος θα ήτο διαφορετικότατη, αλλά σε αυτά τα τρία…Σαμπς.

ναι αλλα δεν είναι το ίδιο…
καταλαβαίνεις ελπίζω τι θέλω να πω

Γατί να είσαι τόσο κυνικός? :cry: :stuck_out_tongue:

fanboy talkin
οι κουιν ειναι εξω βρε παιδες:cry:

αυτες οι μπαντες μπορει και οι τρεις να ειναι ροκ αλλα η καθεμια ακολουθησε διαφορετικη προσεγγιση στη μουσικη και επηρεασε διαφορετικους καλλιτεχνες. ηταν η αρχη δηλαδη διαφορετικων ‘‘ρευματων’’ στη ροκ

οι σαμπαθ ηταν το νταρκ συγκροτημα της εποχης, ηταν πιο ‘‘μεταλικοι’’ απο τους αλλους, αυτο φαινεται τοσο απο την μουσικη οσο και απο τους στιχους τους.
οι ζεπελιν ηταν κατι σαν μετεξελιξη του στυλ του αρχικου μπλουζ ροκ.απηχηση σε μεγαλο κοινο, ειχαν μπολικα ποπ χιτακια αλλα ηταν και ψαγμενοι στην μουσικη τους
οι πινκ φλουντ ηταν οι λιγοτερο ροκ απο τους αλλους και πιο πολυ allround. ασχοληθηκαν με πολλα διαφορετικα ηδη, τραγουδια με περιεργη δομη και στιχοι περα απο αγαπισιαρικες αηδιες (που αγαπαμε τοσο πολυ ομως:oops:).
και τελη της δεκαετιας εχουμε το πανκ…ολα οσα εχουμε σημερα ειναι εξελιξη και μιξη των παραπανω
τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω
serious talkin

Σίγουρα δεν είναι το ίδιο.
Δε θα μπορούσε να είναι το ίδιο.
Θα’ταν περίεργο να’ναι το ίδιο.

Απλά διαφωνώ με την εξιδανίκευση αυτής της εποχής γενικώς. :slight_smile:

Πρωτα απ’ολα αυτο με τα 3 ακορντα, δεν το θεωρω μειονεκτημα, ειναι το μουσικο τους στυλ. Τρελαινομαι για AC/DC και ας ειναι ‘‘ιδια’’ οπως λενε ολοι τα αλμπουμ τους, οπως και για Motorhead. Και ναι οι AC/DC ειναι Rock, Hard Rock και εμνευση για ολο το metal. Αυτο που ειπες με τον Φοιβο δεν το σχολιαζω, συγκρινεις την π***α με την βουρτσα τωρα. Οποιος θεωρει οτι τα 3 ακορντα ειναι κατι απλο και ‘‘σιγα τους AC/DC τι πετυχανε’’ κτλ
γιατι δεν δοκιμαζει ο ιδιος ως μεγαλος γνωστης του αντικειμενου να κανει μια μπαντα και να κανει το ιδιο?:?:

Η εστω ας μου αναφερει ενα συγκροτημα που εχει κανει οτι και οι AC/DC, αφου ειναι ευκολη υποθεση… Οσο αφορα τον Waters και τον καθε Waters, ο καθε μουσικος προσφερει κατι διαφορετικο. Δεν θεωρω οτι ειναι ΜΕΓΑΛΟΦΥΙΑ και οι AC/DC χαζοι και αταλαντοι, επειδη αλλιως το εβλεπε αυτος ως καλλιτεχνης και αλλιως αυτοι. ΕΛΕΟΣ δηλαδη… Και αν δεν μπορεις να πωρωθεις και να διασκεδασεις, να ευχαριστηθεις την μουσικη γιατι εχει 3 και οχι 13 ακορντα δικο σου προβλημα…:-k:-k

για μενα η κορυφαια μουσικα μπαντα ηταν oi rainbow me dio-blackmore-cozy…

και σιγουρα υπηρξαν ισαξιες και καλυτερες μπαντες απο αυτες που ειναι στο poll…

απλα οι παραπανω (που σιγουρα ειναι τεραστειες μπαντες) εχουν την μεριδα του λεoντος στα αφιερωματα σε περιοδικα και media …και τον σεβασμο των media σαν κορυφαιες…που επειρεαζει εναν τεραστειο αριθμο του κοινου…

ετσι κι εγω πιτσιρικας πριν καμμια 13-14 χρονια διαβαζοντας το πολυσελιδο αφιερωμα του hammer στους sabbath πορωθηκα μαζι τους,αρχισα να αγοραζω τους δισκους τους και τους ειχα κατι σαν εξωγηινους…

βεβαια σιγα σιγα οταν αρχισα να ψαχνομαι ανακαλυψα και αλλες καλυτερες η ισαξιες μπαντες με πολυ λιγοτερο κοινο οπως π.χ. τους thin lizzy,uriah heep…

δεν τα λεω αυτα για να υποτιμησω τις μπαντες αυτες…τις θεωρω τεραστειες…

απλα πλεον δεν τρωω τον παπα των υπερτατων μπαντων κ.τ.λ…

Λίγα για τους AC/DC! Η μουσική τους ήταν μεγαλειώδης μέσα στην απλότητά της, τουτέστιν κάθε άλλο παρά απλοϊκή. Όποιος καταλαβαίνει τη διαφορά, έχει καλώς.

Μου φαίνεται επίσης ότι εδώ πέρα πολλοί λένε ότι ακούνε Led Zeppelin αλλά @@ ακούνε. Μάλλον έχουν μείνει στο “Black Dog” και το “Whole Lotta Love”, για να μπαίνουν και να γράφουν ότι οι Led Zeppelin ήταν “εξωτικοί”, “χίππηδες”, γράφανε “ποπ χιτάκια” ή δεν ξέρω γω τί. Αν μπείτε στον κόπο να ακούσετε ΣΟΒΑΡΑ το μεγαλύτερο rock συγκρότημα στην Ιστορία, θα διαπιστώσετε ότι με τη φυσιολογική εξαίρεση των Σάμπαθ, σε σχέση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα συγκροτήματα της εποχής δεν ήταν απλώς σκοτεινοί. ΜΑΚΑΒΡΙΟΙ ήταν. Το “Dazed and Confused” το ξεχάσατε; Το “No Quarter”; Το “Friends”; Το “Rain Song”; Το “Immigrant Song”; Για να μην πω ένα κάρο κομμάτια από το “Physical Graffiti”.

Για σοβαρευτείτε :!:

Kαι γιατί δε λες? Σάμπως νομίζεις το χει ακούσει κόσμος εδώ μέσα?

Ιn my time of dying, Bron-yr-Aur, Trampled Under Foot - κι όχι hoof (μάστοντον), Wanton Song και άλλα πολλά. Χαλαρά ο πιο υποτιμημένος δίσκος τους, τουλάχιστον εδώ στο Ελλάντα.

Κατά τ’ άλλα μετά λύπης εξακολουθώ να βλέπω ότι δε η πλειονότητα δε μπορεί να ακολουθήσει το σκεπτικό του αρχικού ποστ.

Πάντως αν κατάλαβα καλά η ερώτηση σου δεν αφορά το “αν υπάρχουν καλύτερα συγκροτήματα” σκέλος αλλά “ποια είναι τα μεγαλύτερα πολιτιστικά δρώμενα”.

Από την τριάδα οι αγαπημένοι μου είναι οι Floyd αλλά αν το εξετάσουμε πιο βαθιά το όλο πολιτιστικό κομμάτι έχει να κάνει με την Extravaganza που αναδύοταν από το όλο Concept τους και όχι από την επιρροή τους. Από αυτή τη σκοπιά θα έλεγα ότι οι Sabbath είναι οι νικητές. Ειδικά τις 2 τελευταίες δεκαετίες είτε άμεσα είτε έμμεσα παίζει να είναι το επιδραστικότερο συγκρότημα του πλανήτη. Ολόκληρα παρακλάδια έχουν σαν 80% βασική τους επιρροή τους Sabbath καταφέρνοντας το “δεν έχει Sabbath μέσα τότε δεν είναι Sludge, Grunge, Doom, Stoner κτλ.”

Επίσης είναι και οι μόνοι από τους 3 που ως ενός σημείου δεν έπαψαν να αναμετρούνται με το μύθο τους παράγοντας συνεχόμενα κορυφαίες δουλειές μέχρι τα early 90’s(μέχρι που βαρέθηκαν και τελικά αφού είδαν ότι δεν τραβά το πράγμα το παράτησαν).

Οι Zeppelin σεβαστότατοι και αυτό που κάναν με τη διάλυση τους ήταν και αυτό που τους έκανε διαχρονικότατους χωρίς να μικρύνει το όνομα τους όπως πχ. οι Purple που λίγο πολύ έχουν γίνει δεινοσαυροι, αλλά με το να μην αποσύρονται εντελώς από το μουσικό προσκήνιο δημιουργώντας σόλο δουλειές βασιζοντας την όποια επιτυχία τους στο όνομα του συγκροτήματος τους δείχνει κατά τη γνώμη μου και μια δειλία(δικαιολογημένη βέβαια) του να τα βάλουν με το θηρίο του ονόματος τους.

Σωστότατα κατάλαβες.:smiley:
Και πολύ καλά τα λες, και για τους μεν και για τους δε. Αυτό για την εξτραβαγκάνζα των Φλόυντ δεν το πολυπιάνω, αλλά θα το παλέψω λίγο…

Αυτό για τους Floyd έχει να κάνει με όλη την ατμόσφαιρα τους και την Obscurίλα πίσω από το όνομα τους και τις περσόνες τους. Ο μύθος ρε παιδί μου του τι είναι οι Floyd σε συνδυασμό με τα μικρο Hints που θα πετύχεις μέσα στους δίσκους τους διάσπαρτα(όπως πχ η απειλή στο One Of These Days ή ο ψίθυρος στο Great Gig In The Sky).

Είναι λίγο σαν το αντίστοιχο “γιατί ο Keenan κοιτάει συνέχεια τον Drummer του και όχι το κοινό” και “γιατί έχουν τραγούδι σχετικά με κουλούρια” των Tool.

οι ζεπελιν ειναι σχεδον 50-50 στο οτι αφορα τα ‘‘χιπικα’’ και τα ‘‘μακαβρια’’, βαριεμαι να το αναλυσω παραπανω τωρα και να ερθει να μου πει καποιος ‘‘δεν ειναι ετσι, γιατι ετσι’’:stuck_out_tongue:

κατα ταλλα συμφωνω απολυτα με τον νταρθβαντερ.
οσο για τους ac\dc, ειναι κυριαρχοι στο ειδος που παιζουν, τους σεβομαι αλλα ποτε δεν θα κατσω να ακουσω πανω απο 10 φορες εναν τραγουδι τους ουτε θα ασχοληθω ποτε σοβαρα.νοτ μαη καπ οφ τι.

σε αυτα που λες για τους ακαντακα συμφωνω.ομως νομιζω ειναι λαθος αυτο που αναφερεις για τους ζεπς.ο καθενας ακουει οτι του αρεσει να ακουει και ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα.για καποιους οι ζεππελιν αντιπροσωπευουν αυτους τους χαρακτηρισμους που ειπες,για εσενα οχι.ειναι λιγο ανοητο να κρινουμε τους αλλους αναλογα με αυτου.ας ακουσουμε μουσικη κι ας σταματησουμε τις κοντρες.

καλα ο σεβασμος για τις μπαντες αυτες,δεν ειναι αμφισβητουμενος και συγνωμη που εγω νωριτερα,εγραψα καπως υποτιμητικα για αυτους.εγω ομως πιστευω οτι τα μεγεθη σε σχεση με αλλες μπαντες δεν ειναι τα ιδια.ειδικα τους περπλ τους θεωρω πιο πολυ ενα υπερεκτιμημενο συγκροτημα.

αυτα ηθελα να πω,σορρυ για το οφφ τοπικ και τις αερολογιες μου

ναι απλα οταν εκφραζεις αποψη για μια μπαντα καλο ειναι να εχεις ακουσει και 5 πραγματα για να μην λες βλακειες. δεν χρειαζεται να χεις αποψη για τα παντα.