O "χρυσός αιώνας" του ροκ

δε λεω το αντιθετο,αυτο εννοειται.απλα,ομως δεν γινεται και να κρινεις τον αλλον χωρις πραγματικα να ξερεις τι εχει ακουσει και φυσικα δεν γινεται να επιβαλλεις στον κοσμο τις δικες σου καταλληλες λεξεις για να εκφρασεις αυτο που πιστευεις.

Κόκκινε Ρακάμ,

You must be joking! Φυσικά Pink Floyd.

Πάντως:[SPOILER]

  1. Στο poll χωράνε κι άλλοι, εκτός κι αν ίσως το μόνο κριτήριο είναι το «σερί».
  2. Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει ?straight-forward rock?. Το ?Black Dog? ας πούμε τί είναι;
  3. Πάντως, μου φαίνεται παράξενο που βάζεις Pink Floyd μαζί με αυτούς τους άλλους δύο και όχι π.χ. Beatles, Stones, Hendrix, Queen, Doors, Genesis, Frank Zappa… ή ακόμα και Metallica, Police, Van Halen, U2, Red Hot Chili Peppers…
  4. Σε κάθε περίπτωση: Creedence Clearwater Revival, μεσιέ, για να μάθεις!
  5. Υπάρχει μια αδικία, γιατί η πλειοψηφία των ψηφοφόρων είναι metalαγμένοι και θα προτιμήσουν τους μπαμπάδες του ήχου τους, παρά τους Floyd, που κατά τη γνώμη μου ρίχνουν δυο κεφάλια σε έκαστο.
  6. «Pinks» οι Pink Floyd ρε; Που νομίζεις ότι βρίσκεσαι; Για μίλαααα καλύτερα![/SPOILER]

Συμφωνώ με τα πάντα στο spoiler. Κατ’αρχάς για μένα αν οι Sabbath είναι μεγάλη μπάντα (που είναι, ok), τότε οι Zeppelin είναι απλά σε άλλη διάσταση και οι Floyd έχουν φύγει εκτός διαστάσεων.

Floyd πολύ άνετα, κύριοι, αν και οι Zeppelin είναι πολύ μεγάλη αγάπη. Όσο και να σκέφτομαι δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται κάποιος να βγάλει " καλύτερους " (πιο αγαπημένους να το δεχτώ) τους Sabbath απ’τους άλλους 2. Από ποια άποψη;

πες γιατι το πιστευεις αυτο αλλιως, you’re grounded mister:!:

Τι εννοείς " γιατί το πιστεύω ";

Είναι μία απ’τις 4 μπάντες (με Queen, Deep Purple και Rainbow) με τις οποίες ανακάλυψα το rock. Τους ακούω μέχρι και σήμερα ενώ άλλες μπάντες (π.χ. Maiden λέμε τώρα) τώρα δεν τις ακουμπάω.

Τώρα δεν έχω πολύ ώρα να εξηγήσω γιατί αγαπάω τόσο πολύ τους Zeppelin, αργότερα αυτό.

βασικα δεν μπορουμε να πουμε οτι καποια μπαντα ειναι χειροτερη απο μια αλλη και παντα καποιος θα πει ‘‘γιατι οι αλλοι ειναι καλυτεροι’’.τα κριτηρια για τον καθενα ειναι καθαρα υποκειμενικα,οποτε δεν μπορουμε να πουμε ποια απο αυτα τα τρια ειναι το καλυτερο,αλλα μπορουμε να πουμε ποιο ειναι το αγαπημενο μας.

και να ξερετε sabbath ρε γιατι ετσι μας αρεσει!:stuck_out_tongue:

Εσύ ας πούμε τώρα ποια εξίσωση χρησιμοποίησες και έβγαλες τους άλλους δύο “καλύτερους” από τους Sabbath και όχι πιο αγαπημένους?

Επειδη εκτος απο acdc φανμποης ειμαι και zeppelin φανμποης θα υποστηριξω gracchus !

Το physical graffiti σας χωνει ολους ρε!

8O 8O Είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος που έχω ακούσει να ξεχώριζει κάποιος αυτές τις 3 μπάντες και συνάμα αύτος που αγγίζει περισσότερο από κάθε άλλον την πραγμάτικοτητα!
Φιλοσοφιμένος ο φίλος μας! :stuck_out_tongue: :smiley:

Και τα 3 ονοματα,αδιαμφησβητητα διαμορφωσαν και εβαλαν το λιθαρακι τους στης εξελιξη της μουσικης στις επομενες δεκαετιες,και οχι μονο του ροκ…και σιγουρα,οχι μονο μουσικα,αλλα συνεβαλλαν και στην ποπ κουλτουρα,μεσω των σοου τους,ντυσιματος,ροκ-σταριλικι και δημιουργια ‘‘μυθολογιων’’ κτλ…

εγω τουλαχιστον τους γουσταρω καργα και τους 3,οχι σε ολα τα σταδια της καριερας τους(πλην των Ζεπς που νομιζω προσωπικα πως δεν επεσαν ποτε κατω απο ενα Α στανταρ αποδοσης και εμπνευσης-το γεγονος της απροσμενης διαλυσης τους βοηθησε πολυ σε αυτο),
οπως πχ τους Φλουντ που γουσταρω την προ-Dark side εποχη τους ή των Sabbath,που και αυτων τα πρωτα αλμπουμ ειναι που με αγγιζουν περισσοτερο…ομως και παλι,πχ για Φλουντ,αν και-γνωμη μου-απο το Dark side και μετα δεν εκαναν καμια υπερβαση μουσικα,παιζοντας εμπνευσμενα μεν αλλα διχως τον πειραματισμο και το χασιμο εποχης μπαρετ,διαμορφωσαν και παλι μια ολοκληρη σκηνη και πολλες μπαντες οχι μονο μουσικα αλλα και οπτικα-στιχουργηκα,επηρεαστηκαν απο αυτους και το υφος-στυλ τους κτλ…αντιστοιχα και με Σαμπαθ,οπου επηρασαν απο μεταλ μεχρι γκοθ,ροκ,ντουμ κοκ…

Σιγουρα μπορω να σκεφτω καμποσα ακομα συγκροτηματα-προσωπα που επηρεασαν εξισου την πορεια της μουσικης στα 70ς και σταδικα και των επομενων δεκαετιων,αλλα δεν εχει νοημα,μιας και παλι δεν θα μπορεσω να πω πως ‘‘ο ταδε ειναι καλυτερος απο τον αλλο’’ κτλ κτλ…ολα αυτα τα συγκροτηματα ειναι υπευθυνα για ενα λιθαρακι στην εξελιξη της μουσικης αυτης και σιγουρα δεν μπορει κανενας να αμφισβητησει την συνεισφορα τους…οπωτε μιας και εχουμε αυτα τα 3 στο πολ,με σειρα προτιμησης καθαρα βασισμενη σε αυτο που καθετε πιο ευκολα στο αυτι μου,θα ελεγα Πινκ Φλοηντ,Ζεπελιν και Σαμπαθ…:slight_smile:

ομως…(και καπου εδω οι κολλημενοι μεταλλαδες αλλα και γενικοτερα οι κολλημενοι σταματανε να διαβαζουν…)

1000% συμφωνος με ποστ παναγιωτη πρωτη σελιδα,πριν το διαβασω ελεγα να κανω μια νυξη για πιστολς αλλα τα ειπε ομορφα8)…ολα οσα ειχαν ‘‘χτισει’’ μεχρι τοτε ολοι αυτοι,με ενα αλμπουμ μονο τα εκαναν περα και αλλαξαν ριζικα την πορεια της μουσικης…ιδιας σημασιας με ολα τα αριστουργηματα των αποπανω και το πρωτο των Πιστολς…δεν επαιξαν καλυτερα απο καποιον,δεν επαιξαν παπαδες ή εξωτερικευσαν πολυπλοκες λειτουργειες τις ανθρωπινης διανοησης αλλα εδωσαν το στιγμα τους τοσο δυνατα οσο λιγοι…δικαια για μενα,ισως το πιο δυνατο μουσικο δρωμενο(οχι αλμπουμ ή μουσικη ιδιοφυια) των '70ς…τα περι απαξιωσης τους κτλ ειναι αστεια και γενικα ας σοβαρευτουμε λιγο και ας γινουμε λιγο πιο ανοιχτομυαλοι…οσο και να μην τους γουσταρει καποιος-εγω τους μισουσα αρχικα και τωρα δεν θα ακουσω αυτους εναντι κλας ή ντεντ κενεντις πχ-δεν μπορει αν τα βαλει κατω,να μην υπολογισει τον πρωτο τους δισκο σαν ενα απο τα μεγαλυτερα μουσικα-και οχι μονο- μπαμ του αιωνα μας

τελος,οφτοπικ,αλλα αυτα με ακεντεκε και 3 ακορντα και φοιβους κτλ ειναι αστεια(υπαρχει αραγε επιπεδο μεγαλειου τετοιο που απαιτει πολυπλοκες συνθεσεις και στιχους-γραπτη αναλυση εγκεφαλογραφηματος ως κριτηρια?)ελεος…:roll:…συγκροτημα-προσωποποιηση μιας ολοκληρης κουλτουρας(με ολα οσα αυτη περιλαμβανει μεσα της),αυτης του καθαροαιμου τιμιου:p χαρντ ροκ…αλλα ειναι οπως τα εχει πει και ο Dirty Harry καποτε…:roll:

να πω και μια προταση,μιας και οι περισσοτεροι εδω λενε και καποιον που θα ηθελαν να δουν στο πολλ,πιστευω Bowie ειναι ανετοτατα ισαξιος μουσικα και οχι μονο με τους αποπανω,καθοριζοντας μεγαλο μερος της μουσικης σκηνης των επομενων δεκαετιων…

Αυτό με τους Pistols μου κάνει μεγάλη εντυπωση που τους λέτε συνέχεια…
Δε θεωρειτε οτι απευθυνονται σε πιο περιοριμένο κοινό για να μπαινουν στην ιδια κατηγορια με τους 3 του πολλ?

Όπως έχω γράψει κι άλλες φορές, επειδή 100% “αντικειμενική” σύγκριση μεταξύ μπαντών είναι αδύνατον να υπάρξει όπως και να το κάνουμε, καλύτερα όταν θέλουμε να μιλάμε γι’αυτό να βασιζόμαστε σε κάποια κριτήρια έτσι;

Αν το πάμε σε θέμα πρωτοτυπίας κτλ. εδώ είναι ο μόνος τομέας που μπορεί να υπερτερούν οι Sabbath, αν αναλογιστεί κανείς ότι ήταν απ’τις πρώτες μπάντες (ή η πρώτη) που παίξανε πιο βαριά πράγματα, οδηγώντας στη γένεση του metal όπως το ξέραμε (-νε) τότε. Οι Zeppelin απ’την άλλη παίξανε ό,τι έβαλε ο νους τους, μπλέκοντας μουσικά είδη πολλές φορές προερχόμενα από διαφορετικές κουλτούρες (που δεν είναι και μικρό πράγμα να τα αναμειγνύεις όλα αυτά).

Σε τεχνικά ζητήματα, οι Zeppelin είχαν μία απ’τις κορυφαίες (αν όχι κορυφαία) φωνή της εποχής τους, σα μονάδες ήταν ένας κι ένας. Πήγαν τις μεθόδους ηχογράφησης ένα βήμα μπροστά. Για τον Ozzy δεν θέλω να μπλέξω το προσωπικό μου γούστο, μου φτάνει που θεωρείται τεράστια μορφή από τον πολύ κόσμο, πράγμα το οποίο είμαι αναγκασμένος να σεβαστώ.

Άλλη βασική διαφορά είναι ότι οι μεν (Zeps) διατήρησαν τον μύθο που έχτισαν με τα 7 αριστουργήματά τους (απ’το Ι μέχρι το Presence), καθώς δεν “πρόλαβαν” να πάρουν την κατηφόρα μετά το θάνατο του Bonham. Στους Sabbath ακόμα και στη χρυσή τους δεκαετία μπορείς να βρεις albums που από την πλειοψηφία των ακροατών θεωρούνται μέτρια.

Τέλος πάντων, προφανώς δεν είμαι και ο καταλληλότερος να μιλήσω για Sabbath (η καλύτερή τους εποχή για μένα είναι με Dio) αλλά μου φαίνεται περίεργο να πει κανείς ότι οι Sabbath, των οποίων ο ήχος στα μεγάλα albums τους με τον Ozzy ('70-75) μου ακούγεται ίδιος, έχουν προσφέρει πιο πολλά απ’τους Zeppelin.

Για τους Floyd χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω; :roll: Γιατί δεν μου λες εσύ καλύτερα με ποιο κριτήριο θα έβγαζες καλύτερους τους Sabbath απ’ αυτούς; Άμα δεν σ’αρέσουν ok άλλο αυτό …
Δεν μπορώ να μη πιστώσω στους Sabbath ότι έδωσαν το έναυσμα για να ξεπηδήσει το metal και τα παρακλάδια του, αλλά μουσικά δεν μπορώ να τους θεωρήσω ανώτερους απ’τους υπόλοιπους, κι όχι γιατί δεν τους γουστάρω εξίσου, αλλά λόγω των πραγμάτων που έγραψα παραπάνω …

Πού είναι ο bluezlick να στηρίξει τα μέταλλα σε αυτό το θέμα Sabbath vs Pink Floyd;! :stuck_out_tongue:

Βασικά έχω ένα επιχείρημα για τους Floyd:

[SPOILER]

Την “κουλτούρα” αν θες που βγάζουν σε όλα αυτά τα albums (και στα προηγούμενα αυτών) κατά την ταπεινή μου άποψη μόνο Beatles παίζει να την έχουν βγάλει …[/SPOILER]

Μην ακολουθήσει flame πλιζ

Διαβάζοντας όλο το θρεντ κατάλαβα πως στη καρδιά του μεταλά δε πολυχωράνε οι Pink Floyd, μπορεί και να έβγαλα λάθος συμπέρασμα. Ψήφισα τους Pink Floyd για το λόγο πως απλά με την μουσική τους που δεν οριοθετείται στην Rock, θεωρώ πως άγγιξαν το τέλειο. Οι Ζέπελιν σίγουρα είναι το καλύτερο Rock συγκρότημα με δεδομένο πως οι Floyd δεν ήταν καθαρό Classic Rock, και σίγουρα επηρέασαν στην συνέχεια την μουσική. Τέλος οι Σάμπαθ έχουν καταφέρει να βρίσκονται στο θρεντ που συζητάμε και σε θρεντ που οι άλλοι 2 απλά απέχουν, εκεί η Σάμπαθ είναι αναμφισβήτητα το μεγαλύτερο μακράν. Είμαι μεγάλος λάτρης και των 3 και μαζί με τους Πριστ αποτελούν την μουσική μου παιδεία

Δεν είπα ότι τους θεωρώ αντικειμενικά καλύτερους γιατί από ένα σημείο και μετά σε κάποια μεγέθη δεν μπορείς να βγάλεις αντικειμενικές παραμέτρους για το ποιος είναι καλύτερος από τον άλλο πόσο μάλλον όταν έχεις να κάνεις με τόσο διαφορετικά πράγματα και ισχύουν διαφορετικά κριτήρια σχετικά με το τι είναι καλό και τι όχι.

Όσον αφορά πάντως τα επιχειρήματα που έθεσες έχω και γω να πω σχετικά με κάποια Fouls που έκανες.

  1. Ο Plant παίζει έχει περίπου 100000000 φορές καλύτερη φωνή από τον Ozzy, μπορεί με ένα μήνα μαθήματα φωνητικής να έχω και γω καλύτερη φωνή αλλά όταν ο Ozzy ανοίγει το στόμα του όλοι ψιλοκάνουν τουμπεκί. Ο Iommi σαν κιθαρίστας έφερε τα Riffs στο προσκύνιο γενόντας όλο το Metal και παραμένει ο επιδραστικότερος κιθαρίστας του κόσμου 40 χρόνια μετά. Τέλος το Rhythm Section είναι υποδειγματικό και δεν έχει να ζηλέψει και πολλά στο ρόλο του από αυτό των Zeppelin. Τους Floyd δεν τους αναφέρω καν σε αυτό το θέμα γιατί από όλη την Progressive σκηνή των 70’s μάλλον ήταν οι κουλότεροι απόλους.
  2. Οι δίσκοι των Sabbath με Ozzy ίδιοι μεταξύ τους? Πρέπει να έχεις πολύ καιρό να τους ακούσεις μάλλον. Από τα Heavy Blues του πρώτου δίσκου στα Doom Electric Funeral, Iron Man, στην ψυχεδέλεια του Who Are You, στο Killing Yourself To Live και σε διάφορα άλλα κομμάτια που γεννήσαν το Grunge/Alternative… Είδες που δεν είναι και τόσο ίδια?
  3. Μέτριους δίσκους δε βγάλαν οι Zeppelin γιατί η Studio δισκογραφία τους είναι η μισή από αυτή των Sabbath(αν κοιτάξεις λίγο παραπίσω το αναφέρω και με λίγο αρνητική χροια αυτό).

Μόνο αυτά, και εμένα οι αγαπημένοι μου είναι οι Floyd απλά εδώ μας ενδιαφέρει το ποιος είναι ο μεγαλύτερος “Παρθενώνας” του Rock/Metal γιατί άμα αρχίσουμε με το ποιον θεωρούμε τον καλύτερο εκείνης της εποχής εγώ έχω να πω


ΤΕΛΟΣ, όποιος το έχει ακούσει και δεν το λατρεύει να πα να πέσει από τον 10ο, δεν του αξίζει να βαρύνει τον κόσμο με την άχρηστη παρουσία του:p:p

Περί Pistols ο λόγος. Όποιος θέλει ας προσπεράσει. Βασικά παρακαλώ πολύ να προσπεράσουν όσοι είναι έτοιμοι να ρίξουν πάλι τις καταδίκες τους, μόνο και μόνο γιατί κάνουμε λόγο για τους Πίστολς. (“ου ου ντροπή οι Πιστολς, αυτοί οι άμπαλοι που ούτε κιθάρα δε μπορούσαν να πιάσουν στα χέρια τους να αναφέρονται σε θρεντ με τέτοια ιερά τέρατα, ουουουου”)

[SPOILER]
Είμαστε λίγοι, αλλά δε πειράζει, ας επιμείνουμε. Αφήνουμε τη μουσική ως μουσική, και την επιρροή ενός συγκροτήματος στους μουσικούς και στους μουσικόφιλους. Αφήνουμε το ροκ και τα ιερά τέρατα (για τα οποία ουδέποτε αμφιβάλλαμε).

Ας πιαστούμε απο το θέμα της επιρροής πάνω στην κουλτούρα, απο το πολιτισμικό και κοινωνικό ζήτημα. Λοιπόν, ένα βιβλίο ιστορίας ή κοινωνιολογίας αν ανοίξετε, που αναφέρεται στον πολιτισμό του δεύτερου μισού του 20ου αιωνα και στην νεανική κουλτούρα, και όχι ένα μουσικό βιβλίο, το βιβλίο αυτό θα κάνει λόγο για τα εξής φαινόμενα (γιατί περί φαινομένων πρόκειται):

Το ροκ εν ρολ της δεκαετίας του '50.

Tον Έλβις.

Τους Beatles.

Toυς hippies και το Woodstock (με πιθανές τις αναφορές σε Hendrix, Joplin, The Who, Doors)

Τους Sex Pistols και το ξέσπασμα του πανκ.

Ίσως αναφερθεί και σε Floyd, Zeppelin, ή Bowie. Ο κοινωνικός επιστήμονας όμως θα δώσει βάση στα πάνω φαινόμενα, τα οποία σημάδεψαν το πρόσωπο, όχι της μουσικής, αλλά της σύγχρονης νεανικής κουλτούρας.

Η εμφάνιση του πανκ υπήρξε φαινόμενο, που ΜΟΝΟ οι hippies στα '60ς μπορούσαν να θεωρηθούν ισάξιο του, και η υστερία των Beatles και του Έλβις. Δε μιλάμε μόνο για μουσική εδώ. Μιλάμε για στυλ, για τρόπο ζωής, για κοινωνικά μηνύματα, με λίγα λόγια για ένα κανονικό πολιτισμικό φαινόμενο. Οι Sabbath υπήρξαν τιτανοτεράστιοι στον μουσικό τομέα, αλλά πολιτισμικά η επιρροή τους ήταν μικρότερη, υπαρκτή φυσικά, αλλά όχι επαναστατική. Οι Sabbath συνέβαλαν καθοριστικά στο να γεννηθεί μια μουσική. Οι Pistols συνέβαλαν στο να γεννηθεί ένα κίνημα. Υπάρχει διαφορά ανάμεσα τους. Η επιρροή ενός Anarchy In The Uk όταν είχε βγει απλά ξεπερνάει κατά πολύ το καθαρά μουσικό κομμάτι.

Και σαφώς απο τα πρώιμα πανκ συγκροτήματα, οι Pistols υπήρξαν λιγότερο αξιόλογοι απο μουσική άποψη, σε σχέση με Clash ας πούμε, κλπ. Ούτε καν οι στίχοι τους δεν ήταν τόσο σοβαροί. Αλλά αυτά αφορούν τον καθαρά μουσικό τομέα, με τον οποίο όπως είπα κακώς κάνουμε συγκρίσεις, μια που το μέτρο σύγκρισης εδώ είναι άλλο.

Όσο αφορά το μουσικό σκέλος, στο οποίο τόσοι επιμένουν - και όσοι δε κατάλαβαν το ποστ μου, μάλλον θα επιμείνουν κι άλλο (“ναι αλλά οι Πίστολς δεν προσέφεραν στη μουσική όσο οι άλλοι!”). Οι Pistols, και το πρώιμο πανκ, ΣΑΦΩΣ προσέφερε πολλά, πάρα πολλά και στο καθαυτό μουσικό κομμάτι. Το post punk, το gothic, το alternative, το σύγχρονο ροκ, δε θα ήταν αυτά που είναι - βασικά δε θα υπήρχαν καν - χωρίς την εμφάνιση του πανκ. Θα πει κανείς “πφφ alternative, εδώ μιλάμε για ΡΟΚ” (που ως γνωστόν το ροκ “πέθανε στα τέλη της δεκαετίας του '70”…)

Αυτά είχα να πω λοιπόν, ελπίζω να έγιναν κατανοητά.

Και ναι, ο Bowie υπήρξε τεράστιος επίσης.[/SPOILER]

:slight_smile:

Έλλανορ καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αλλά μήπως ξεφεύγουμε από το πνεύμα του αρχικού ποστ του Red Rum;
Αν το κατάλαβα σωστά, είχε να κάνει με μουσική και με δίσκους αριστουργήματα που βγήκαν μαζεμένοι μέσα σε μερικά χρόνια από κορυφαίες μπάντες.
Αν λοιπόν το κριτήριο είναι αμιγώς μουσικό και ειδικά εστιασμένο στα άλμπουμ δεν μπορώ παρά να εισημάνω -xωρίς να θέλω να υποτιμήσω την επιρροή τους- πως oι Sex Pistols ουσιαστικά είναι η μπάντα του ενός γνωστού άλμπουμ και των πολλών πετυχημένων singles. Οι -επίσης επιδραστικοί- Velvet Underground είχαν περισσότερα άλμπουμ που να θεωρούνται σήμερα κλασικά αλλά δεν βλέπω να έχουν αναφερθεί ως τώρα στο θρεντ…:-s

Επίσης, το βιβλίο που λες πως θα αναφέρεται στον “πολιτισμο του 2ου μισού του 20ού αιώνα και την νεανική κουλτούρα” θα έχει διαπράξει μία τεράστια παράλειψη αν δεν αναφερθεί στην τεράστια πολιτισμική δύναμη που υπήρξε η Jazz στις δεκαετίες του 50 και του 60 και το πως αυτη και το “άνοιγμα” των Blues στα λευκά ακροατήρια της Αμερικής την δεκαετία του '60 επηρέασε το κίνημα για τα δικαιώματα των μαύρων. :wink:

O Red Rum έθεσε το ζήτημα με καβαφικό τρόπο. Έστησε δηλαδή το ικρίωμα και μας αφήνει εκεί, πάνω στην κόψη του ξυραφιού να «σφαχτούμε». Όχι με τον τρόπο που το εννόησε ο «καλεσμένος του αυτιά», αλλά με την έννοια ότι το ερώτημα είναι ?σχεδόν αναπάντητο. Το θρεντ βέβαια παρουσιάζει τεράστιο ενδιαφέρον και μπορεί να γίνει πεδίο ωραίων συζητήσεων και προβληματισμών (όπως ξεκίνησε να κάνει ο Παναγιώτης) γι αυτόν ακριβώς το λόγο, επειδή είναι ?σχεδόν αναπάντητο.
Όπως πολύ σωστά αντιλήφθηκε ο Darth, το ζήτημα πρέπει να εξεταστεί από την σκοπιά του πολιτιστικού φαινομένου (δεν είναι θέμα ποια μπάντα είναι καλύτερη, θα ήταν εντελώς άκυρο, ούτε καν πια είναι η πιο αγαπημένη).
Πρέπει εδώ να δηλώσω την λατρεία μου και για τους 3, προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης.
Το ζήτημα είναι πολύ δύσκολο. Πρώτα πρώτα και οι 17 δίσκοι από αυτούς που αναφέρονται (εξαιρώ μόνο το led zeppelin III, καθώς, ταπεινή μου άποψη, είναι ένα αναμάσημα του Ι και του ΙΙ, χωρίς σε καμιά περίπτωση να λέω ότι είναι κακός δίσκος, και παρακαλώ τον σύντεκνο γράκχο να μην με πιάσει από το λαιμό γι αυτό) είναι 17 μουσικές κορυφές, των οποίων η διαχρονικότητα και επιδραστικότητα είναι κάτι παραπάνω από δεδομένη.
Θα περιοριστώ σε αυτό το σετ των δίσκων, καθώς αυτό ακριβώς ζητεί αν κατάλαβα καλά και ο δημιουργός του θρεντ, και αυτό έχει κατά την άποψη μου και νόημα και όχι τι έκαναν μετά καθεμιά από αυτές τις μπάντες.
Η καθεμιά από αυτές τις προτάσεις ή καλύτερα το καθένα από αυτά τα 3 σύνολα των 6 δίσκων, είναι μια ολοκληρωμένη μουσικά αλλά και γενικότερα καλλιτεχνικά πρόταση. Οι επιρροές τους αγγίζουν σχεδόν τα πάντα μέχρι σήμερα και θα συνεχίσουν να το κάνουν και στο μέλλον. Και οι επιρροές δεν σταματούν μόνο στο μουσικό κομμάτι, έχουν να κάνουν και με πολλά άλλα πράγματα, όπως τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τη μουσική, τους στίχους, την αίσθηση, το ύφος (ίσως κυρίως το ύφος) κα.
Τώρα αν θα πρέπει να ψηφίσεις κάτι; (και πρέπει, γιατί όσο κι αν είναι δύσκολο το ζήτημα, άλλο τόσο πρέπει ο καθένας να πάρει και θέση). Τι γίνεται τώρα εδώ;;
Για να καταφέρω να ξεμπλέξω το κουβάρι, προσπάθησα να δω πως θα ήταν τα πράγματα αν δεν υπήρχε καθεμιά από αυτές τις μπάντες. Κατέληξα σε ένα πολύ ανησυχητικό συμπέρασμα, στην περίπτωση που δεν υπήρχαν οι Black Sabbath. Η συγκεκριμένη μουσική μάλλον δεν θα ήταν καθόλου έτσι όπως την γνωρίζουμε σήμερα, ή στην καλύτερη περίπτωση θα είχε καθυστερήσει πολύ στην ανάπτυξη, διαφοροποίηση και γιγάντωση της σε ένα σωρό παρακλάδια. Αυτό που έγινε εκείνη την 13η του Φλεβάρη, ήταν ένα μουσικό BIG BANG, που, ταπεινή μου γνώμη, όμοιο του δεν υπάρχει στην ιστορία της μουσικής που ακούμε.
Τι θα γινόταν, αν δεν υπήρχαν οι άλλοι δύο;; Πραγματικά μου είναι πολύ δύσκολο να το απαντήσω. Ας προσπαθήσει ο επόμενος. Έτσι κι αλλιώς, είπαμε το ζήτημα είναι πολύ δύσκολο και οριακό, όποιος πει ότι το έχει απαντήσει οριστικά, μάλλον πλανάτε?

ΥΓ Δύο λόγια για τους pistols που ανέφερε ο Παναγιώτης στο πνεύμα του θέματος: Σαφώς και η επιρροή τους είναι τεράστια (και δεν εννοούμε μουσικά μόνον, όπως σωστά το έθεσες) και μάλιστα με έναν μόνο δίσκο. Πλην όμως δεν νομίζω ότι μπορούν να σταθούν δίπλα στην 3αδα του poll, παρ όλα αυτά, είναι και αυτό θέμα προς συζήτηση και ανοίγει και την κουβέντα παραπάνω, κάτι που είναι καλό να γίνει.
Μπορούμε επίσης να θεωρήσουμε και το NWOBHM (δεν θα σταθώ σε κάποια συγκεκριμένη μπάντα), ως κάτι ανάλογο, που έφερε ανατροπές και οπωσδήποτε επηρέασε καθοριστικά τα μετέπειτα δρώμενα (υπάρχει και αντίστοιχο θρεντ εδώ στο φόρουμ, όπου το ερώτημα είναι αν το NWOBHM είναι ένα μουσικό είδος ? παρακλάδι ή κίνημα).
Αυτά για την ώρα? Συνεχίστε, είναι πολύ ενδιαφέρον.

Sex Pistols είναι επιδραστικοί και απο τα λίγα πανκ συγκροτήματα που μου αρέσουν αλλά δεν μπορώ να τους βάλω στην ίδια ζυγαριά με τους άλλους 3.

Ενα μεγάλο συγκρότημα πρέπει να έχει εκτός απο επιδραστικότητα, ποιότητα και διάρκεια. Οι sex pistols δεν τα είχαν όλα αυτά.

Γενικά η επιδραστικότητα απο μόνη της δεν αποδεικνύει και τίποτα. Το κυρίως ζήτημα είναι η ποιότητα της μουσικής.

Ούτε η έννοια κοινωνικό φαινόμενο σημαίνει τίποτα στην μουσική. Απλά σημαίνει οτι κάποια συγκροτήματα ταυτίστηκαν με τα κοινωνικά δρώμενα της εποχής.
Δεν μπορούμε να κρίνουμε την μουσική με βάση κάποια κοινωνικο-πολιτικά γεγονότα.

Αν π.χ ο Θεοδωράκης υποστήριζε την χούντα δεν θα έχανε καμία αξία η μουσική του.
Οπως δεν έχασε αξία η μουσική του Βαγκνερ και του Στράους παρά την ανάμιξη τους με ακροδεξιά φαινόμενα.

Επιστρέφοντας στο θέμα μας… εγώ προσωπικά θα ψήφιζα τους Jethro Tull :stuck_out_tongue:

Οι Jethro Tull που αναφέρει ο αποπάνω εκτός από φοβερή ποιότητα έχουν και διάρκεια μέχρι σήμερα στα στάνταρς τους, είναι γεγονός.

Όσο για την επιδραστικότητα… Οι Sabbath βάρυναν τον ήχο προς το metal αλλά άν δεν υπήρχαν οι Zeppelin δεν ξέρω πού θα πατούσαν. Οι Floyd είναι μεν φοβερό συγκρότημα αλλά πιστεύω όχι πιό επιδραστικοί απ’τους άλλους 2 (υπήρχε πολλή ψυχεδέλεια στα 60’s π.χ.). Από τους 3 όμως κανένας δεν έχει διάρκεια μέχρι σήμερα (οι Sabbath με Dio / Heaven And Hell δε συγκρίνονται με τους κλασσικούς παλιούς Sabbath με Ozzy για να μιλήσουμε για διάρκεια… παρότι μ’αρέσουν).

Μάλλον η ψήφος θα πήγαινε προς Zeppelin μεριά… αλλά και πάλι δεν είμαι βέβαιος… Δεν ψηφίζω ακόμα. :smiley:

ο βαγκνερ και ο στραους γράφανε μουσική δίχως στίχους.