O γιατρός σάς απαντά

αυτό δε θέλω να το φαντάζομαι… :lol:

υπάρχει λύση σάιλεντ, ονόμασέ το σωληνάκι κώστα και την κολονοσκόπηση έρωτα :stuck_out_tongue:

τί βίτσια είναι αυτά! τί είμαι γω ρε καμιά ανώμαλη; :|:p

ουκ εν αγνοία κρίνεις:!:

:expressionless: είμαι ανώμαλη εν αγνοία μου;

εγώ ότι σοφία είχα να μεταδώσω τη μετέδωσα.

σ’ ευχαριστώ δάσκαλε! θα ακούσω τη συμβουλή σου!

Φιλος μου που ειχε κανει αφαιρεση κατι ελιων στην πλατη του παντως (με νυστερι ηταν, σε δημοσιο νοσοκομειο, δλδ γτπ, με το λεηζερ δεν ξερω τι παιζει) του εχουν μεινει κατι σημαδια ΝΑ, χειροτερα απ’τις ελιες. Ο λογος που ηθελε να τις βγαλει ηταν για να τις εξετασει μηπως ηταν επικινδυνες, οποτε αν ο γιατρος σου δεν θεωρει οτι πρεπει να γινει βιοψια γιατι φαινονται υποπτες θα ελεγα να μην τις πειραξεις.

βασικά τι θες να βγάλεις? κρεατοελιά ή την κλασσική την ελιά?? και για τι μέγεθος μιλάμε? έχω βγάλει κρεατοελιά με καυστηριασμό, αλλά μικρού σχετικά μεγέθους. τις κανονικές τις ελιές καλό είναι να μην τις πειράζεις πάντως όπως είπε και η προλαλήσαντα.

Επίπεδη είναι, βασικά πολύ λίγο εξογκομένη, αλλά δεν φαίνεται και κανονική ως προς το μέγεθος. Δεν είναι μεγάλη ή “ύποπτη”…

πήγαινε σε ένα δερματολόγο να τη δει και να σου πει, συνήθως δεν τις πειράζουν όμως:!:

Φίλε [B]Crimson[/B],επειδή και γω έχω μια απ τα ίδια,απλά όχι σε τόσο έντονο βαθμό(πλέον να πονέσω 1-2 φορές το μήνα ή και λιγότερο και πάλι καμιά σχέση με όταν πρωτοξεκίνησε που πονούσα μέρα παρα μέρα),καλά κάνεις και έκοψες τα πάντα.Κι εγώ έκοψα αλκοόλια κτλ και εκτός του ότι μου κανε καλό γενικά,έκανε καλό και στην τσέπη μου…(δες το δλδ από την θετική πλευρά :stuck_out_tongue: ).Τα ηδυποτα είναι κάτι λικέρ και τέτοιες πίπες που έτσι κι αλλιώς δεν πίνονται.Το πρόβλημα το χω εδώ και 2 χρόνια,κάθομαι όρθιος σαν βλαξ για κανα 2-3 ώρες αφού τρώω,έχω ξεχάσει τι θα πει μεσημεριανός ύπνος και άλλα όμορφα,αλλά σιγά σιγά έκοψα την αυστηρή δίαιτα και άρχισα να προσθέτω και τηγανητά και λιγάκι πιο πικάντικα κτλ και όλα μια χαρά.Βέβαια εγώ το παθα από άγχος όντως(και νεύρα και στενοχώριες και λοιπές ψυχολογικές αηδίες) με αποτέλεσμα τελικά να γίνω αρκετά πιο αναίσθητος.Γεγονός είναι πάντως ότι έχω συνηθίσει και προσαρμόσει την καθημερινότητα μου σε σχέση με αυτό το “πρόβλημα”.Ενίοτε το αγνοώ.Όταν δε με αγνοεί αυτό ωστόσο,προσπαθώ να μην γίνομαι πρήχτης.Αυτό που με έσωσε πάντως-σε χάπι-ήταν το Pariet.Μέσα σε 2 μήνες είχα τρελή βελτίωση.Μaalox,zantac κτλ δε μου καναν τίποτα.

Στη γαστροσκόπηση βέλαξα απ τον πόνο,γιατί επίσης μου την έκαναν μόνο με τοπική αναισθησία.Μου φαίνεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ πάντως,η τεχνολογία να έχει προχωρήσει τόσο και ακόμα να πρέπει να σου χώσουν έναν σωλήνα απ το στόμα για να δουν το στομάχι σου.Δλδ,οκ σαν να σου λέει ο άλλος,έχουμε το βγάλει σουπερ-ντουπερ σπορ αμάξι πλέον,αλλά πρέπει να του βάζεις κάρβουνο για να κινηθεί.

Πάντως είναι πολύ συνηθισμένη πάθηση,την έχουν πολλοί γνωστοί μου και σε μερικούς πέρασε εντελώς,σε άλλους υποχωρεί και ξανάρχεται και γενικά αν δεν έχεις απίστευτο μεγάλο πρόβλημα,δε χρειάζεται καν να φας χειρουργεία κτλ πιστεύω(και απ αυτά που μου έχουν πει οι 92319919 γιατροί που είχα πάει κι εγώ).

[SPOILER]αυτό είναι το χάπι…το Pariet…τα άλλα που λες δεν κάνουν κάτι…

στην γαστροσποπηση πήγα χεσμένος κυριολεκτικά, αλλά τελικά δεν ήταν κάτι…οκ, πνίγηκα μερικές φορές αλλά δεν πόνεσα…εσυ πως πόνεσες? που?

συνήθως σου κάνουν μια ενεσουλα που απλά σε χαλαρώνει λίγο(βασικά αυτή με πόνεσε :lol:)…δεν κάνει και πολλά…
και ενα υγρό μπροστά στο μαρκούτσι για να μην σε γδέρνει
φώτο έβγαλες? :smiley:

πάντως μιας που δεν έπινα 3 καφέδες(βασικά ποτέ δεν έπινα) την ημέρα, και δεν κάπνιζα 3 πακέτα τσιγάρα(δεν εχω καπνίσει ποτέ), το συμπέρασμα ήταν οτι απο άγχος και στεναχώριες δημιουργήθηκε αυτό…
το κακό είναι οτι σε εμένα, αντίθετα με εσένα, πλέον εχω γίνει τέρμα μυγιάγγιχτος…
παλιά και βόμβα να έσκαγε δίπλα μου,μπορεί και να μην γύριζα να κοιτάξω…τώρα τα νεύρα μου είναι για τα πανηγύρια…παθαίνω που και που κρίσεις πανικού.
εχει σταματήσει ο πόνος(σχετικά) και μου έμειναν τα νεύρα
εχω χάσει 2 χρονια live, ματς στο γήπεδο, εξόδους, δουλειές, γιορτές/χαρές…[/SPOILER]

για αυτο ενα είναι το νόημα…αν νιώθουμε κατι πάμε και τσεκάρουμε.!!! και ακόμη και αν ο γιατρός μας λέει οτι δεν είναι κάτι αν δούμε οτι επιμένει , ξανάπαμε…!! ή παίρνουμε μια δεύτερη γνώμη

Βασικά με το που πέρασε η τοπική αναισθησία πέθανα στον πόνο,στον οισοφάγο,αλλά γενικά καθ’όλη τη διάρκεια της εξέτασης είχα την αίσθηση ότι πνίγομαι και πραγματικά ήταν απίστευτα ασφυκτικό αυτό το πράγμα.

Αναμνηστικές φώτο φυσικά και υπάρχουν,σκέφτομαι και για αφισούλα ή στάμπα σε t shirt.

Επίσης βοηθάνε τα πολλά και μικρά γεύματα κατά τη διάρκεια της μέρας.Αντίθετα όσες φορές μένω νηστικός για ώρες,με γαμάει χειρότερα…

Ναι…αν μείνεις νηστικός το στομάχι σου γινεται σαν του παγκαλου.! φουσκώνει και βγάζει υγρά που δεν έχουν τι αλλοιώσουν
λίγο φαγητό ανα μικρά διαστήματα είναι όντως το καλύτερο…

Ξέχασα να αναφέρω ότι κάθε βράδυ πίνω μια κουταλιά σπαθόλαδο το οποίο κλείνει πλήγες
Υποτίθεται κάνει πολύ καλή δουλειά
Σε όσους έχουν οισοφαγίτιδα πάει αυτό

ναι ε? δεν το ήξερα αυτο…

+1

Πες ότι σου χώνουν το σωλήνα αλλά αν μίκραιναν λίγο τη διάμετρο όλα θα ήταν πολύ καλύτερα. Πάντως δε μπορώ να πω ότι πόνεσα, απλά αυτή η συνεχής αίσθηση ότι κάνεις εμετό για 5-6 λεπτά είναι ανυπόφορη.

Το Pariet δεν το ξέρω αλλά το Controlloc δουλεύει πολύ καλά σε μένα προς το παρόν.

Έχε το στα υπόψιν, είναι το γνωστό “βάλσαμο” :wink:
Έφαγα πολύ μπλα μπλα(κάνει καλό και τέτοια) για να το παίρνω, γιατί δεν το πολυγούσταρα, οπότε φαντάζομαι αξίζει.
Φαντάζομαι γιατί έχω 3 χρόνια να κάνω γαστροσκόπηση και δεν ξέρω πως είναι η κατάσταση στον οισοφάγο μου. Με τον πόνο έχω περίεργη σχέση(3ου βαθμού οισοφαγίτιδα την ανακάλυψα τυχαία) οπότε δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως κάνει δουλειά
Δεν είναι ότι πιο ευχάριστο στη γεύση και υφή(λάδι γαρ).Στις αρχές μου ερχόταν να ξεράσω με μια κουταλιά
Τώρα βέβαια μετά από τόσο καιρό το έχω συνηθίσει…καμία αίσθηση
Κακό δεν κάνει πάντως οπότε δεν χάνεις και τίποτα
Έχω αδειάσει πολλά βαζάκια8)

πάντως η οισοφαγίτιδα δεν είναι κατι το αθώο…με τον καιρό μπορεί οδηγήσει σε χειρότερα πράγματα…οπότε καλα ειναι να τσεκάρουμε κάπως συχνά αν ξέρουμε οτι έχουμε