O γιατρός σάς απαντά

:lol:
True!
Είναι να πάω τώρα μες στο Φθινόπωρο

μαρεσει που γελάς…εχω με τα ευαίσθητα νευρά που εχω όποτε σκέφτομαι οτι μπορεί να πάθεις χειρότερα θέλω να περάσω το κεφάλι μου μέσα απο τοίχο…

Κοίτα εμένα το πρόβλημα αυτό προέκυψε από αλλού, χολή κ.λ.π, τελείως άκυρα!
Λύνοντας αυτό(που θέλει χρόνο) δηλαδή, bye bye esophagitis η οποία είναι σε stand by αυτή τη στιγμή, δεν χειροτερεύει
Βέβαια ναι, το αμέλησα λίγο το check up

Εσύ από την άλλη όλο άγχος!
Chill out γιατί το στρες κάνει μεγάλη ζημιά σε στομάχια κ.λ.π
Και γω από αυτό την έπαθα μάλλον
Πλέον έχω γίνει τελείως αναίσθητος, στα όρια του σταρχιδισμού για πολλές καταστάσεις
1 την ημέρα και θα είσαι μια χαρά

οκ,…θα πάω να μου γράψει ο γιατρός 5-6 κουτιά… :smiley:

Έχω βγάλει σχεδόν δέκα, δεν είναι τίποτα. Ανάλογα και για τι ελιά μιλάμε. Το πόσο μεγάλο σημάδι θα μείνει (γιατί αν πρόκειται για μεγάλη ελιά έτσι κι αλλιώς κάτι θα μείνει) εξαρτάται και απ’ τον γιατρό. Αν θες να απαλλαγείς από μικρές ελίτσες κάνεις απλά ένα λεϊζερ και δε μένει τίποτα. Εμένα αλλού μου μειναν αλλού όχι. Πρόβλημα κυρίως είχα με μία δίπλα στ’ αυτί (αισθητικά) και έχει μείνει μια ουλή που φαίνεται μόνο αν αφήσω κοντό μούσι σ΄αυτό το σημείο και αυτό μόνο αν το ξέρεις…Απ’ την άλλη στην πλάτη που χα βγάλει μια επιφανειακή αλλά όπως αποδείχτηκε βαθιά μου χει μείνει το μεγαλύτερο σημάδι. Επώδυνη δεν είναι καμία μέθοδος, απλά σου βαράει μια αναισθησία με βελόνα και αυτό ήταν όλο. Για να καταλάβεις εγώ που τις έβγαζα στο νοσοκομείο του πατέρα μου πήγαινα όποτε τύχαινε να μαι εκεί και μου βγαζε όποιες να ναι λες και πάω για πλάκα :b. Συμβουλή μου είναι για αισθητικά άσχημες ελιές (και δε σου λέω να είναι απαραίτητα τίποτα τεράστιες κρεατοελιές) να γίνει αφαίρεση, δεν υπάρχει λόγος να μη γίνει.

Σε ευχαριστώ πολύ vedder. Είναι μία παρηγοριά αυτό που λες, γιατί “μου πάει ΝΑ” στην ιδέα του νυστεριού… Η ελιά ή οι ελιές (είμαι ακόμα σε σκέψη) που θέλω να αφαιρέσω είναι κανονική/ες ως προς το μέγεθος και όχι “πεταχτές” - η μία μόνο είναι λίγο εξογκομένη, όπως είχα πεί σε προηγούμενο ποστ. Θα το κοιτάξω…βασικά με ενδιαφέρει κυρίως το ότι δεν πονάει… Α, και δεν παίζει ρόλο αν είναι κοντά στα μάτια, ας πούμε;

Μη σκέφτεσαι καν τον πόνο. Μια επιφανειακή αναισθησία και αυτό το μόνο. Δηλαδή ούτε τη βελόνα δε νιώθεις, το μόνο που μπορεί να σε ενοχλήσει είναι αν είναι σε περίεργο σημείο η ελιά (πχ λαιμό) και ανατριχιάσεις που θα σου κάνει την αναισθησία εκεί. Κατα τ’ άλλα όταν σου αφαιρεί την ελιά μη σου πω ότι είναι και ωραία η αίσθηση :b. Απ’ ό,τι θυμάμαι νιώθεις κάτι σαν ωραίο γαργάλημα, ξενέρωνα όταν τελείωνε :b

Σχετικα με το εμβολιο του ιου των κονδυλωματων:
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/gardasil_side_effects.html

πως γινεται ολοι οι γιατροι να λενε οτι ειναι ασφαλες και μονο οι ομοιοπαθητικοι να το κραζουν; Αμα παθω καρκινο και μου απλωσουν κρεμα με 0.1% λιωμενα φυλλα ευκαλυπτου θα γινω καλα;

Ισως γιατι ‘‘τα τσεπωνουν’’ απο τις φαρμακοβιομηχανιες για να προωθουν τα νεα προιοντα και να θησαυριζουν ολοι σε βαρος του αμαθου κοσμακη ? :wink:
Ακομη ‘‘τρωνε’’ απο το φιασκο με τα εμβολια κατα της νεας γριπης…

Τι σχεση εχει το ενα εμβολιο με το αλλο, της νεας γριπης εκανε κρα οτι ηταν αρπακολα δουλεια για να δουλεψουν τον κοσμο, αυτο δοκιμαζεται χρονια και μιλαμε για προληψη σοβαρης ασθενειας, οχι μυξες και πυρετο. Επισης, κι οι ομοιοπαθητικοι το συμφερον τους κοιτανε. :roll:

Δεν νομιζω, μιας και τα μεγεθη ειναι τρομακτικα ανομοια αλλα κυριως γιατι οι ομοιοπαθητικοι ειναι γιατροι που εχουν σπουδασει/μελετησει/εργαστει πανω στην ‘‘ορθοδοξη’’ Ιατρικη και στην συνεχεια επελεξαν συνειδητα τον δρομο της ομοιοπαθητικης, κρινοντας τα υπερ και τα κατα της καθε μεθοδου.

Τελος παντων, μακαρι να ειναι πραγματικα σοβαρη ανακαλυψη αυτο το νεο εμβολιο, αλλα με τοσα που εχουμε δει/ακουσει για εκ των υστερων διαπιστωσεις σχετικα με τις παρενεργειες των περισσοτερων εμβολιων, παραμενω εξαιρετικα επιφυλακτικος.

Captain Obvious to the rescue, αλλά…
Ρε φίλε το να δίνεις φάρμακο από βότανο σε συγκέντρωση 0,1% μάξιμουμ και να λες κόψε καφέδες(και γενικότερες συμβουλές που ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΞΕΡΑΜΕ ΗΔΗ) και λοιπά, ε ΜΟΝΟ Placebo effect μπορεί να δημιουργεί(για να μην μου πεις ότι ξες όμως έχουν θεραπευτεί άνθρωποι με αυτό)

Εισαι τελειως λαθος.

Καταρχην υπαρχουν και ομοιοπαθητικα φαρμακα πολυ ισχυρα με μεγαλες συγκεντρωσεις ουσιας. Δεν ειναι ολα του ‘‘0.1%’’.

Για το αν ειναι ‘‘μονο placebo effect’’, θα σου πω απλα οτι με δυο χαπια μονο μεσα σε δυο μερες, μου περασε διαστρεμμα που επαθα στο μπασκετ, για το οποιο εκανα πριν τα παρω αποθεραπειες καθε μερα σε φημισμενο φυσιοθεραπευτη της πολης και τα αποτελεσματα βελτιωσης μερα με τη μερα τα αισθανομουν σχεδον μηδαμινα.
Επισης, η γναθος μου σε καποια φαση πονουσε τοσο που δεν μπορουσα να μασησω τιποτα. Ακομη κι αν ακουμπουσαν τα δοντια με πονουσε τρομερα. Again με δυο χαπια σε δυο μερες, ηταν σαν να μην μου συνεβη ποτε, ενω ο γναθογιατρος προτεινε χαπια για ενα μηνα και μετα να παω να το ξαναδουμε το προβλημα…

Τελος να αναφερω οτι ισχυροποιει τοσο το ανοσοποιητικο συστημα, που τα τελευταια 5 χρονια θυμαμαι να εχω αρρωστησει μονο μια φορα και τοτε μια απλη γριπη των δυο ημερων ηταν.

Τωρα αν αυτα σε καποιους φαινονται placebo effect, τοτε μαλλον εχω τρομακτικα δυνατο μυαλο και αυτοθεραπευομαι για πλακα ξερωγω. :stuck_out_tongue:

να αρχίσουμε και με τον βελονισμό? εκεί να δείτε περιπτώσεις να σας φύγει το κεφάλι…που δεν εχω καταλάβει τι ειναι αυτό που κάνει…κόβει το σήμα του πόνου??

Οχι. Αυτο που κανει ειναι να ξεμπλοκαρει την συσσωρευμενη ενεργεια στο σημειο που υπαρχει το προβλημα.

Ενας φιλος μου ταλαιπωρουνταν χρονια με πονους στην ωμοπλατη, ειχε δοκιμασει τα παντα απο φαρμακα και φυσιοθεραπειες, και μολις εκανε βελονισμο εμεινε εκπληκτος με το οτι ‘‘απλα του περασε αμεσως’’…

ίδια περίπτωση.!! γνωστός μου ξεπέρασε καθημερινούς πόνους(για σχεδόν 2 χρόνια.!) στην πλάτη μέσα σε 2χ20 λεπτά.!!! και ενώ πριν είχε ξοδέψει αρκετά χρήματα σε γιατρούς/φυσιοθεραπευτές.
και ακόμη ενα πρόβλημα που είχε στο πρόσωπο με επίμονο πόνο
βέβαια αυτός τον βελονισμό τον έκανε στη χώρα που γινεται κατά κόρον…(και κινδύνευσε να πάνε για εκτέλεση τον γιατρό γιατί του πήγε δώρο.!χαχαχχχα)

Μια χαρα τα λεει ο -βλακακος κατα τα αλλα-φαεναμαλακα περι του θεματος:
http://www.comedylab.gr/video/210/10-mikeius-vs-new-age-Ωροσκόπια
couldn’t agree more :roll:

Επισης οταν λετε συσσωρευμενη ενεργεια στο σημειο τι εννοειτε;
Πως ακριβως οι βελονες ξεμπλοκαρουν ενεργεια;

Και μονο που ο ασχετος μπερδευει new age, ομοιοπαθητικη, και ζωδια στο ιδιο ηχητικο θεμα, τρωει ενα μεγαλοπρεπεστατο Χ.
Ας μαθει πρωτα το επιστημονικο και ιατρικο υποβαθρο επιφανων ομοιοπαθητικων γιατρων, το ποσο σπουδαιοι ηταν στο αντικειμενο τους ως ‘‘κανονικοι’’ γιατροι, και τοτε να ανοιξει το στομα του για να μπλεξει οσες ασυναρτησιες θελει.

Ολοκληρο το ανθρωπινο σωμα ειναι μια αποθηκη ηλεκτροχημικης ενεργειας. Γιαυτο ειμαστε ζωντανοι αλλωστε.
Ε, στο σημειο που θα νοσησει καποιος, εκει η ενεργεια αυτη δεν ρεει σωστα, μπλοκαρεται.
Τωρα τι κολπο ακριβως γινεται με τις βελονες δεν γνωριζω, αλλα οπως φαινεται στις δυο ενδεικτικες περιπτωσεις ατομων που ανεφερα εγω και ο κριμσον, το πραγμα δουλεψε με εντυπωσιακα αποτελεσματα.

http://www.esoterica.gr/articles/alt_med/accupunct/accupunct.htm

Τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα είναι από αβλαβή και άχρηστα, μέχρι επικίνδυνα. Γενικότερα ο κλάδος της ομοιοπαθητικής (όπου πλέον έχουν μπλέξει και την βοτανοθεραπεία, που κανονικά είναι κάτι τελείως διαφορετικό και βοηθάει σε αρκετές περιπτώσεις) είναι ορισμός του τσαρλατανισμού, και μάλιστα από το ξεκίνημά του ιστορικά.

Όσον αφορά τον βελονισμό, έχει βάση, αλλά… πρέπει να γίνεται από ειδικούς εξειδικευμένους γιατρούς (δυστυχώς στη χώρα μας δεν υπάρχουν τέτοιες ειδικότητες, οπότε - για ασφάλεια - μόνο σε ορισμένες χώρες εξωτερικού, που γνωρίζω) και να προηγείται πλήρης ιατρική εξέταση, γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχουν αντενδείξεις.
Αν κάποιος εμπιστεύεται τον κάθε “Χοτσιμινχ” που δηλώνει βελονιστής… δικαίωμά του, αλλά ρισκάρει.