O πιο αταλαντος μουσικος...θαψτε αφοβα!

Λάθος, εγώ είμαι τραγικά βλαμμένος…

Εννοώ τον τροχό του αυτοκινήτου… γιατι θα κάνω burnout στη μάπα σου!

Φιλάκια!

Gillan Μεγάλο λαρύγγι ασυμπάθιστη (σε μένα) χροιά… Δεν μου αρέσει όσο άλλοι, αλλά τον σέβομαι απεριόριστα γιατί είναι ο original τραγουδιστής των Deep Purple…
Πάω ν’ ακούσω το Mistreated

Εric Clapton… Πιο αργός κι απ’ τον Τζιοβάνι… Έχει feeling όμως :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Μαlmsteen Προσωπικό ύφος, το οποίο δεν εγκατέλειψε ποτέ… Αυτό έχει και τα καλά του και τα κακά του… Μπορείς να πεις δηλαδή, ότι είναι πιστός ύφος του και δεν ακολουθεί μόδες, μπορείς να τον πεις όμως και έμπορα, που έχοντας βρει μια συνταγή, που ακολουθεί κατά γράμμα εδώ και 25 χρόνια, δεν ρισκάρει καλλιτεχνικά τίποτα…

Όπως και να χει… Μπορείς πολύ εύκολα και να τον αγαπήσεις και να τον μισήσεις… Αυτό σημαίνει πως είναι σημαντικός…

To ήξερα ότι είσαι “δικός” μας! Oι ζυγαριές δεν θα νικήσουν!

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

[quote=“stargazer_adonis”]

To ήξερα ότι είσαι “δικός” μας! Oι ζυγαριές δεν θα νικήσουν!

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quote]
τρελος τοσα χρονια εχω επενδυσει τοσα εκατομυρια σε αυτην την κιλια! δεν τιν ξεπουλαω ετσι! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

bluezlick έγραψε:

για μενα ταλαντουχος μουσικος κ γενικα καλλιτεχνης ειναι καποιος ο οποιος προσφερει συνεχεια, βελτιωνεται, εξελισετε για αυτο ολους αυτους τους θεωρω αταλαντους γιατι απο τοτε που ξεκινησαν κανουνε ακριβως τα ιδια κ χειροτερα…

πριν postarete διαβαστε!

Δηλαδή ταλαντούχος=εξελιγμένος;

Καταρχήν ξέρεις τι είναι ταλέντο; Για σένα χαρισματικός μπορεί να είναι κάποιος που τον λένε Χάρη…
Το ταλέντο είναι ένα φυσικό χάρισμα, μια εγγενής ικανότητα. Όμως αυτό δε σημαίνει πως κάποιος είναι ικανός μόνο αν έχει ταλέντο. Υπάρχει και η σκληρή δουλειά… που κάνει τον άνθρωπο ταλαντούχο με άλλον τρόπο.
Ταλαντούχος μουσικός είναι αυτός που ξέρει καλά αυτό που κάνει, έχει κλίση σ’ αυτό και μπορεί να τα καταφέρει μια χαρά. Αν αυτός δεν εξελίσσεται δε σημαίνει ότι έχασε το ταλέντο του… μπορείς να τον πεις στάσιμο, επαναλαμβανόμενο, βαρετό. Επίσης δε σημαίνει ότι δεν προσφέρει συνέχεια, ή ότι δε βελτιώνεται. Αν δε συμβούν αυτά δε σημαίνει ότι είναι ατάλαντος… Μπορείς να πεις ότι δεν δουλεύει και δε προσπαθεί αλλά παραμένει ταλαντούχος…

Τώρα πως ο Gillan, o Clapton και ο Malmsteen θεωρούνται ατάλαντοι δε μπορώ να καταλάβω… Δηλαδή ποιοι είναι οι ταλαντούχοι τότε; 2-3 μουσικοί συνολικά; Όλοι, ή σχεδόν όλοι οι μουσικοί του rock(και όχι μόνο) για το οποίο κάνουμε λόγο είναι ταλαντούχοι. Δηλαδή πως έφτασαν εκεί και να μιλάμε εμείς γι αυτούς; Όσο σπρώξιμο και να φάει κάποιος το πολύ πολύ να φτάσει κάποτε ψηλά. Αλλά δε θα διατηρηθεί… οι ταλαντούχοι είναι που μένουν.

Glenn Benton ton Deicide…xaraktirizete os o xeiroteros bassistas pou ipirkse pote…

Eimai Xarhs(matikos) g@mw to kerato mou… :lol: :lol: :lol:

Kαι από ποιους για να έχουμε καλό ρώτημα? Μάλλον από τίποτα δήθεν ειδικούς ως συνήθως.
Σοβαρά τώρα ο Benton είναι πάρα πολύ καλός μπασίστας. Δραστηριοποιείται σε ένα είδος που εξ ορισμού έχει απαιτητικό μπάσο και άμα τον δεις live καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ καλος σ αυτό που κάνει. Άσε που έχει και γαμώ τις φωνές ο τύπος!
Απ την άλλη σαν χαρακτήρας είναι μεγάλος σκατιάρης! Πήγε και γάμησε τους Deicide ο καραγκιόζης! Θέλω το original line up πίσω… :cry:

Το ταλεντο βασικα φενετε στην συνθεση!
γενικα η διαφορα ενος ταλαντουχου μουσικου απο ενος που δεν εχει ταλεντο ειναι ο ταλαντουχος τα πιανει πιο γρηγορα κ τα δινει στο κοινο με πιο ευκολια κ ζωντανια!
Τωρα αν καποιος δεν μπορει να εξελιχθει για μενα ειναι αταλαντος γιατι εκει φενετε ι διαφορα απο μουσικο σε μουσικο!Αν δεν μπορεις να ξεπερασεις τον εαυτο σου τοτε τι ΜΕΓΑΛΟΣ μουσικος εισαι? πες μου τωρα ποιος απο αυτους τους τρεις ξεπερασε τον εαυτο του? που η καλυτερη στιγμη του Gillan ειναι το 1970…

Φιλε εισαι αταλαντος στο μυαλο :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ειδηκα αυτοι οι τρεις ειναι απο τους ποιο αταλαντους της ροκ σκηνης και δεν παιζει κανενα ρολο το αν σου αρεσουν.Αντικειμενικα μιλαμε.ο Clapton δεν εμαθε ακιμα και σημερα να παιζει κιθαρα.Ο Gillan που το μονο που εχει να μας δωσει ειναι καποιοα παλια Purple και ξανα reunion και μετριοι δισκοι και συναυλιες για τα λεφτα??? Που ειναι οι αλλες μπαντες που θα εκανε λογικα ο οποιοσδηποτε μετα απο 30 χρονια στη μουσικη σκηνη???Του κατσαν καλα οι Μοβ κι επιασε την καλη…και για Malmsteen μαλλον δεν εχεις ιδεα απο μουσικη για να λες οτι δεν ειναι αταλαντος.Δεν κατανοεις αυτα που παιζει. γιατι εαν το εκανες θα καταλαβαινες και απλα δεν θα ασχολουσουν μαζι του.Οταν Παιζεις 20 χρονια φυσικη και αρμονικη μινορε ΜΟΝΟ!!! που πας ρε??? πεσ μου…και θεωρεις τον εαυτο σου και μεγαλο???
Αυτα για να μη συνεχισω…

ΥΓ: αλλο υπερεκτιμημενος και αλλο αταλαντος.
Παραδειγμα υπερεκτιμησης: Steve Vai τεχνικος αλλα μεχρι εκει.καπου χανει την ουσια και στα σολο και στις συνθεσεις.
Αταλαντος :πχ DIO,Jim Morrison,Lars Ulrich!!!..Ian Gillan…xaxaxaxaxaxaxaxaxa

bluezlick βλέπεις κι εσύ ότι δεν είναι αυτό ακριβώς που λες, δηλαδή ατάλαντος… Δικαίωμα σου να θεωρείς Μεγάλο κάποιον μουσικό με τα χαρακτηριστικά που δίνεις αλλά αυτό διαφέρει από το να θεωρηθεί ατάλαντος.

Και όταν εξελίσσεται κάποιος δεν σημαίνει ότι θα είναι και καλύτερος…
Ποιος είχε μόνο ανοδική πορεία στην καριέρα του; Κανείς(όπως λες έμμεσα-“όλοι είναι ατάλαντοι”)!
Ίσως η καλύτερη στιγμή του Gillan να ναι το 70 επειδή εκεί έδωσε τον καλύτερο του εαυτό! Τότε βρέθηκε στο ζενίθ… Τι μπορούμε να κάνουμε γι’ αυτό;
Εξάλλου για έναν τραγουδιστή η λεγόμενη “εξέλιξη” είναι πολύ πιο δύσκολη υπόθεση από έναν που παίζει κάποιο όργανο.

Ειδηκα αυτοι οι τρεις ειναι απο τους ποιο αταλαντους της ροκ σκηνης και δεν παιζει κανενα ρολο το αν σου αρεσουν.Αντικειμενικα μιλαμε

Πληροφοριακά ΔΕ μου αρέσει ούτε ο Clapton, ούτε ο Malmsteen…

Που ειναι οι αλλες μπαντες που θα εκανε λογικα ο οποιοσδηποτε μετα απο 30 χρονια στη μουσικη σκηνη???

Βρες μου κάποιον άλλο τότε! ΧΑ! Πού είναι; Διαφωνώ ούτως η άλλως βέβαια…

και για Malmsteen μαλλον δεν εχεις ιδεα απο μουσικη για να λες οτι δεν ειναι αταλαντος

Εδώ γελάνε! Εσύ που έχεις ιδέα αυτή τη μπούρδα βρήκες να πεις; Εννοώ για τις κλίμακες κτλ… Τι σημασία έχει; Δηλαδή αν κάποιος αρχίσει και πιάνει όλες τις κλίμακες που υπάρχουν και βάζει από μια σε κάθε τραγούδι θεωρείται μεγάλος μουσικός;… Ένας μουσικός μπορεί με πολύ απλά πράγματα να βγάλει πολύ ωραία μουσική κι ένας άλλος να βάζει τα πάντα μέσα για να θεωρηθεί ότι ξέρει και τελικά να το αποτέλεσμα να είναι άθλιο… Βέβαια ο εν λόγω κιθαρίστας είναι κάπου ενδιάμεσα… Αλλά αυτό που λες μόνο επιχείρημα δεν είναι… Έμαθαν όλοι 5 κλίμακες και βγάζουν και συμπεράσματα…

Μα τι λες???

Δηλαδή αν κάποιος αρχίσει και πιάνει όλες τις κλίμακες που υπάρχουν και βάζει από μια σε κάθε τραγούδι θεωρείται μεγάλος μουσικός;
Ειπε κανενας τετοιο πραγμα???
μαλλον θελεις να βλεπεις αυτα που θελεις και οχι αυτα που διαβαζεις…

Ένας μουσικός μπορεί με πολύ απλά πράγματα να βγάλει πολύ ωραία μουσική κι ένας άλλος να βάζει τα πάντα μέσα για να θεωρηθεί ότι ξέρει και τελικά να το αποτέλεσμα να είναι άθλιο…
Διαφωνουμε πουθενα και δεν το ηξερα???

Βέβαια ο εν λόγω κιθαρίστας είναι κάπου ενδιάμεσα… Αλλά αυτό που λες μόνο επιχείρημα δεν είναι… Έμαθαν όλοι 5 κλίμακες και βγάζουν και συμπεράσματα…

Στη μεση ενω δεν ξερει να παιζει τπτ αλλο απο 2-3 sequenses πανω κατω γρηγορα…και εχοντας μελετησει μονο την μινορε…παιζοντας συνεχεια τα ιδια πραγματα εδω και χρονια…δεν ξερω τι να πω…εγω για να μιλαω προφανως κατι παραπανω θα ξερω απο εσενα και οποιονδηποτε αλλο σε αυτο το θεμα απο τη στιγμη που εσυ ή ο καθε Jlord δεν βλεπει οτι ειναι αχρηστος…( o malmsteen)
σκατα…δεν μπορω να λογομαχω σε τσατ…μπορει και να μη βγαζει πολυ νοημα :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Παράθεση:
Δηλαδή αν κάποιος αρχίσει και πιάνει όλες τις κλίμακες που υπάρχουν και βάζει από μια σε κάθε τραγούδι θεωρείται μεγάλος μουσικός;

Ειπε κανενας τετοιο πραγμα???
μαλλον θελεις να βλεπεις αυτα που θελεις και οχι αυτα που διαβαζεις…

Οταν Παιζεις 20 χρονια φυσικη και αρμονικη μινορε ΜΟΝΟ!!! που πας ρε??? πεσ μου…και θεωρεις τον εαυτο σου και μεγαλο???

εγω για να μιλαω προφανως κατι παραπανω θα ξερω απο εσενα και οποιονδηποτε αλλο σε αυτο το θεμα απο τη στιγμη που εσυ ή ο καθε Jlord δεν βλεπει οτι ειναι αχρηστος…( o malmsteen)

Ωραία, αλλά η λογική εδώ πέρα που είναι;
Δηλαδή ξέρεις παραπάνω και από μεγάλους μουσικούς που τον εκτιμούν;

σκατα…δεν μπορω να λογομαχω σε τσατ…μπορει και να μη βγαζει πολυ νοημα
Μουσική είναι οπότε…τα κριτήρια είναι περισσότερο υποκειμενικά. Νόημα βγάζει… για συμπεράσματα δεν ξέρω… :lol:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΦΕΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ!!ΟΥΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΙΜΑΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΙ SEQUENCE ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ 2-3 ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!
Α ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ Ο GILLAN EXEI NA ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΡΑΚΙΝΤΖΗ!!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΕΠΙΠΕΔΟ!!!ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΧΡΗΣΤΟΣ ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ!!!

Σε μένα αναφέρεσαι;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!
Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς
Πάντως δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα από ανθρώπους που μιλούν ανεύθυνα…
Βγάζουν συμπεράσματα χωρίς να ξέρουν τίποτα… ούτε ένα στοιχείο… για το ότι είμαι άσχετος…

Αν πω όποτε θέλεις μια κόντρα ταιριάζει;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Έλεος…

Θα μου πεις εδώ για τον Gillan λες ότι δεν ξέρει μουσική, σε μένα θα κολλήσεις…

Κάποια πράγματα είναι γελοία!

ρε συ φιλε Jlord
ο Gillan μουσικη δεν ηξερε.ο Δε Malsmsteen ξερει μια κλιμακα.αλλα και αυτην παλι δεν την Ξερει ξερει…υπαρχουν πολλοι τροποι να χρισημοποιησεις μια κλιμακα και αυτος ξερει ΕΝΑΝ…αν ξερεις απο μουσικη οπως λες θα πρεπε να το εχεις καταλαβει αυτο.αυτος που πραγματικα ξερει απο μουσικη μπορει να βγει και να πει Malmsteen για ελα δω…τι παιζεις εδω…μλκιες…αυτο ειναι!!!
Εσυ τι εβγαλες ειπαμε??..Berkley και ΜΙ???..για παιξε…μλκιες κι εσυ…
Και δεν εχει ποιος ειμαι εγω που θα κρινω τον αναγνωρισμενο…αμα ο κοσμος ειναι μλκας και αναγνωριζει σαν γνωστες καποιους που δεν το κατεχουν το οργανο ε τι να κανω εγω τοτε,να συνφωνω???

Με αλλα λογια, ο καθε γνωστος οσο ονομα και να χει γινει δεν σημαινει οτι ξερει και απο μουσικη ετσι???ΔΕν καταλαβα γιατι θα πρεπε να ναι αλλιως…

de maio, mastodon(oloi tous), NWOAHM(oloi tous) aka lamb of god, ff, klp, mosxaria vgalte th maska, kouzmpes, oi poly ivol blackades ravencult k sia, schaffer, 8a 3anapostarw xaxaxaxax 8O 8O

k epishs stenaxwriemai pou akoma kaneis dn me kalwsorise sto forum re… snif…peste welcome :oops:

Τα του Καίσαρος των Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ…

Oπότε δεν δύναμαι να σε καλοσωρίσω

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

thx man, eisai o monadikos pou me sthrizei mpouaaaaaaaaaaa :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :twisted: