Obituary

Καθόμουνα σήμερα και ξαναάκουγα το Dying οπότε και αναρωτίθηκα ν υπάρχει τόπικ για τούτη τη γκρουπάρα.Death metal θρύλοι και χωρίς να είμαι απο τους ειδικούς του είδους είναι απο τα συγκροτήματα που γουστάρω πολύ,κυρίως για τους 2 πρώτους δίσκους.Τα τωρινά τς δεν τα ακούω μιάς και ότι έχω τσεκάρει κυρίως απο το Frozen in time με ξενερώνει.

Αποκλείεται να γουστάρεις τα πρώτα δύο και να ξενερώνεις με τα δύο τελευταία… αφού δεν έχουν καμία διαφορά. :stuck_out_tongue:
Κατά τ άλλα είναι θεοί και όλα τα σχετικά και με έναν απ τους καλύτερους death τραγουδιστές. Πολύ Frost-ίλα, πολύ σαπίλα και γενικά μπόμπα. Από τους αγαπημένους μου. Respect.

Αυτό ακριβώς είναι που δεν γουστάρω,ότι ακούγονται ακριβώς ίδια…δεν είπαμε να παίξουν electro αλλά τόσο πολύ ομοιότητα…

Και αυτοί μέσα στις μπάντες που έχασα σε live:(

Έχω ακούσει πάντως ότι ο γενικά θεωρούνται αρκετά ‘κακά παιδιά’ και έχουν κάνει του κόσμου τις βλακίες.Είναι αλήθεια ή με έχουν παραπληροφορήσει?

Ειναι πολυ κακα παιδια.
Εχω ακουσει οτι πατανε τα λουλουδια του γειτονα και κατουρανε το καπακι της τουαλετας…

ΤΙ ΦΩΝΑΡΑ ΑΥΤΟΣ Ο TARDY, ΘΕΕ ΜΟΥ!

Από τις αγαπημένες μου death μπάντες (μετά τους Death φυσικά, οι οποίοι είναι γενικά από τις αγαπημένες μου) Μέχρι το World Demise όλα τα albums τους είναι ένα κι ένα. Όσο αφορά τα τελευταία το Frοzen In Time είναι απλώς συμπαθητικό, ενώ το Xecutioner’s Return πολύ καλό.

[SIZE=“1”]Y.Γ. Μόνο αρνητικό τους, το ότι έχουν επηρεαστεί από τους “τιποτένιους”[/SIZE] :stuck_out_tongue:

Μεγάλοι θέουλες, ειδικά οι 2 πρώτοι δίσκοι είναι έπη. Κατα τ’ άλλα τα λέμε από κοντά στις 31 του Μάη. :band:

I agree.Και λαιβ πρεπει να τα σπαγανε παλια ειδικα.
Frost-ιλα στο φουλ γιατι ετσι μας αρεσει.

Μου φαίνεται τελείως φυσικό να λέω ότι οι Obituary είναι Θεοί. Δλδ δεν έχει νόημα να το πω. Αφού ισχύει. Είναι σαν να λέω ότι οι αρκούδες χέζουν στο δάσος. Είναι σαν να είναι ατάκα του Mr. Obvious.

Τα τρία πρώτα τα θεωρώ ισάξια, μετά βάζω το World Demise ( ήταν μέσα στα πρώτα cd που είχα αγοράσει! ). Από το reunion και μετά απλά συνεχίζουν με αξιόλογους δίσκους. Το τελευταίο τους μάλλον το θεωρώ το καλύτερο τους από το reunion και δώθε.

Γαμώ τα γκρουπ! Φανταστικό είναι κ το live “Dead”. Μιλάμε για πολύ ξύλο!!!

Γκρουπάρα οι Obituary και αν θυμάμαι καλά κάποιος Tardy είχε παντρευτεί Ελληνίδα από την Κρήτη (άσχετο).

Ο γιεα ! Με τον ευρηματικο τιτλο και το μαματο εξωφυλλο.Απο τα καλυτερα λαιβ αλμπουμ εβερ.

Συμφωνώ. Σίγουρα το καλύτερο death live album μαζι ίσως με το Live In LA των Death.

η αγαπημενη μου death μπαντα.

υπερρυθμικο και groove-ατο death metal
-οτι πρεπει για χορο στις συναυλιες
(επιπλεον τα riff ειναι θεοπλαστα και τα φωνητικα αγγελικα)

Ωραια τα λεει ο απο πανω.Εβαλα χτες και ακουγα το Back From The Dead :metal:
threatening skiiiiiiiiies

Τους εχει δει καποιος σε προηγουμενο live? Αποδιδουν? Γιατι δισκογραφικα τους γουσταρω. Και το σκεφτομαι για φετος

εγω προσωπικα οχι, αλλα μου’χουν πει οτι σ’ενα live που’χαν δωσει στο Ροδον παλιοτερα τα’χαν σπασει ολα! και γενικα μονο καλα λογια εχω ακουσει για τις συναυλιες τους.

Ψάξε σε youtube για να δεις διάφορα από συναυλίες

γενικά πάντως λόγω μουσικής ιδιομορφίας(όχι πολύ τεχνικά αλλά εντελώς death-ιάρικα και ρυθμικά riffs)
πέφτει ξύλο διαρκείας στις συναυλίες τους και το κοινό πάει πέρα δώθε όλοι μαζί
(πολύ συγκινητικό:cry:)

ok ρε μαγκες ευχαριστω

Για τσέκαρε αυτο εδω


Δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στη σημερινή πραγματικότητα μιας και είναι αρκετά παλιό, γιατί όχι όμως; Τρελό ξυλίκι λέμε.