Omar Rodriguez Lopez (The Mars Volta) 14/3

Την λένε Ximena Sariñana, μεξικάνα τραγουδίστρια και κοπέλα του Omar.

Δεν έχει ακόμη δουλέψει μαζί του σε κανένα album αλλά μετά την περιοδεία που παίζει μαζί τους, ακούγεται ότι θα είναι στο επόμενο!

Κοπέλα του? Είναι πάνω από 13? :expressionless:

Ασχετο, ρεντραμ σ’ εχασα μετά γαμώτο.

Σοφά μίλησαν όλοι οι προλαλήσαντες. Παιδιά 15 χρόνια κοντά σε συναυλίες, τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναματαδεί! Τα μάτια μας κάνανε πουλάκια και τ’ αυτιά μας βγήκαν οφσάιντ.
Μέσα στις τοπ 10 συναυλίες που χω δει ανεξαρτήτως ύφους, και όπως προειπώθηκε συναυλία της χρονιάς από τώρα. Τι να πεις παραπάνω? Λοιπόν επιγραμματικά να πούμε ότι αν με κάποιο τρόπο κάποιος μπορεί να μεταφερθεί στο χρόνο, ε αυτό έγινε χτες. Τηλεμεταφερθήκαμε στη δεκαετία του 1970, βλέποντας μια μπάντα μπάντα να τζαμάρει Α-Ν-Ε-Λ-Ε-Η-Τ-Α!!!

Ομαρ: Aπόγονος του Hendrix (αριστερόχειρας γαρ!) και του Σαντάνα, φοβερό προσωπικό στυλ, έβγαλε τα τεράστια γυαλιά του και μας τα φόρεσε εμάς. Το wah του υπέφερε τα πάνδεινα!:afro:

Μπάντα: διαστημική rhythm section, για το ντράμερ αρκούμαι στο χαρακτηρισμό του Μάνου. Τα ξέσκισε τα ρημάδια! Κι ο μπασίστας όμως δεν πήγαινε πίσω (φοβερό σόλο)
Τρομερές ερωταπαντήσεις μεταξύ όλων των οργάνων, 2 οργανίστες που μάγευαν εξίσου. Χάσιμο ρυθμοί, λάθη ανύπαρκτα, σόλο ουσιαστικότατα για να αναδεικνύουν τις κομματάρες.
Η κοπέλα στα φωνητικά (την έκανα 19-20 μαξ.) φωνάρα!

Και για να μην τα πολυλογούμε…αν νομίζετε ότι αυτό που περιγράφεται απευθυνόταν σε ελιτιστές, μουσικοκριτικούς, προγκρεσιβάδες, οργανοπαίκτες και γενικώς ψαγμένους, κάνετε λάθος. Απευθυνόταν σε σένα απλέ ροκ μουσικόφιλε, που γουστάρεις να βλέπεις την περιπλανώμενη μπάντα να αυτοσχεδιάζει/παίζει/τζαμάρει στο κλαμπ της πόλης σου για την πάρτη διακοσίων ατόμων σε ένα ταξίδι στην ιστορία της μουσικής μας λες και δεν υπάρχει αύριο!

Μπράβο στη Venerate που έφερε αυτούς τους κορυφαίους μουσικούς στην γειτονιά μας!:slight_smile:

Μάνο όντως, αλλά δεν πειράζει ρε χαθήκαμε στη μουσική!:smiley:

Κι εγώ για γύρω στα 18 την έκοβα, αλλά τελικά είναι 23! :!:

Ximena Sariñana Rivera (born on October 29, 1985 in Mexico City, Mexico) is a Grammy Award and Latin Grammy nominated Mexican singer-songwriter and actress. Sariñana’s musical career was launched in 2008 with the release of her first studio album Mediocre, an adult contemporary pop-rock/vocal jazz album that has been critically acclaimed and nominated for various awards, including two nominations in the Latin Grammy Awards of 2008.

Ζηλευω…:cry::cry::cry:

Σοκ και δεος.
Μας πηραν τα μυαλα.

σοκ και δεος οντως.

ok, take it easy now highlander.

δεν ξερω αν χθες τα 200-300 υποψιασμενα ατομα(δεν λεω εκλεκτα για να μη μου τσιτωσει ο οutshined :wink:) που πηγαμε να δουμε αυτην την ΜΟΡΦΗ που ακουει στο ονομα omar rodriguez lopez περιμεναμε ΤΕΤΟΙΟ καψιμο.

αυτο που ξερω ειναι οτι σημερα κλεινω για mars volta στο amsterdam στις 8 ιουλιου.

τιμη εισητηριου 31 ευρω(με προμηθειες θα απει 35)

ηδη ετοιμαζεται δυνατοτατο κομβοι απο φιλους/μουσικους που εχουν ξεφυγει απο τα στεγανα του ‘βλεπω iron maiden για 34η φορα και νομιζω οτι κατι ειδα’

οσοι πιστοι/φιλοι εξωγηινοι εδω μεσα ψηθουν για να ακολουθησουν ας μαζευουμε παρουσιες γιατι πλεον ειμαι σιγουρος οτι αν χθες ειδαμε/ακουσαμε τετοια πραγματα ,στο αμστερνταμ με cedric στη φωνη και με 2,5 ωρες σετλιστ δε ξερω πως θα φυγουμε απο το paradiso

και θα κρατησω το σχολιο του μανου,ο ντραμερ χθες μοναχος του στελνει στο περιπτερο για προφυλακτικα ολα τα σαπιοκαραβα που θα φερουν (και) φετος στο ψαροκwave

o miles και ο jimmie κυττανε απο εκει ψηλα με περηφανια το πνευματικο τους παιδι να συνεχιζει επαξια το εργο τους

ελλαδαρα

για ακομη μια φορα

ειδαμε κατι καλο

και αμεσως απαξιωνουμε τα παντα

δεν πειραζει

ας μεινουνε καποιες μπαντες για τους πραγματικους εκλεκτους

Signal πέστα ρε άνθρωπε.:thumbup:
Η απαξίωση είναι το άλλο άκρο. Δεν ταιριάζει στην ροκ κουλτούρα. Εμείς δηλαδή που είδαμε Warrior Soul, τι πρέπει να πούμε. Εκεί κι αν είμασταν “εκλεκτοί” (λιγοστοί αλλά ηρωικοί).

Ας χαλαρώσουμε και να καταλάβουμε ότι όλα για κάποιο λόγο συμβαίνουν. Και τίποτα δεν πάει χαμένο. Η πραγματικά καλή μουσική ποτέ δε μετριόταν στο πόσους συγκινεί σε δεδομένες χρονικές στιγμές, γι’ αυτό και δε σταματά να υπάρχει:)

ετσι ειναι ρε red rum

και γω τους warrior soul ειχα στο μυαλο μου
που ολοι τους ηταν κουλοι
αλλα το feeling που νιωσα οταν αρχιζαμε ολοι να φωναζουμε we are the goverment δεν το ανταλλασω με τιποτα

και για να μην παρεξηγιεμαι
γουσταρω τρελα την τεχνικουρα
να δω/ακουσω κατι που θα με αφησει μαλακα
αλλα δεν θα καθομαι να απαξιωνω ολες τις υπολοιπες μπαντες

και ιδιαιτερα οταν στο μπιλινγκ του rockwave υπαρχει μια μπαντα που λεγεται voivod

anyway…

φιλε signal επειδη εισαι απο τα ατομα εδω που διαβαζω και εκτιμω , 2 παρατηρησεις για το ποστ σου

1.δεν ειδαμε κατι καλο.ειδαμε κατι που ηρθε στην ελλαδαρα(οντως) απο ατυχημα/θελημα θεου.οι τυποι πηγαν παρισι/λονδινο/βερολινο/αμστερνταμ/κολωνια και αλλες 2-3 πολεις και μεσα σε αυτες ηταν και η ελλαδαρα που δεν παταει (σχεδον) κανεις.δεν πηγαν ιταλια,αυστρια,βελγιο,ισπανια,πορτογαλια και ηρθαν στο ελλαδισταν

αυτη η συναυλια ηταν απο τις ελαχιστοτατα ελαχιστες εξαιρεσεις στον κανονα.

ενα το κρατουμενο

2.οι voivod ειναι επισης η εξαιρεση στον κανονα για το ψαροκwave…βγαλε τους voivod,τι μενει στο φετινο Lineup(ο θεος να το κανει) ?

2 τα κρατουμενα.

αν εσυ εισαι ικανοποιημενος με τα συναυλιακα δρωμενα εδω ,εισαι πραγματικα ενας πολυ τυχερος ανθρωπος.εγω πραγματικα λυπαμαι που δεν εχω τις συναυλιακες επιλογες που εχουν σε βερολινο/λονδινο κλπ

και δεν υπαρχουν εκλεκτοι.ολοι παιδια ενος κατωτερου θεου(της συναυλιακης ελλαδας) ειμαστε…

Για όποιον θέλει να έχει μια αναμνησούλα από το σάββατο, εδώ είναι οτιδήποτε κοντινότερο σε αυτά που ακούσαμε, με τέλεια ποιότητα γιατί ηχογραφήθηκε λαιβ σε στούντιο 3 μέρες πριν μας έρθουν. Έχει το boiling death request, how to bill the bilderberg group(with ximena) και las flores con limon. Είναι γαμάτο, ήθελα να έχω κάτι τέτοιο να χω να θυμάμαι.

Δερ γιου γκόου:
http://www.megaupload.com/?d=M46SC73N

εννοειται ρε συ πως δεν ειμαι ικανοποιημενος απο τα συναυλιακα δρωμενα

αλλα δεν μαρεσει να απαξιωνω

και πριν καμποσα χρονια ειδαμε keelhaul
με εναν απιστευτο ντραμερ ο οποιος παιζει να ναι οτι καλυτερο εχω δει ζωντανα σε αποσταση 1 μετρου
και ητανε λαιβ που το ειδαμε στην ωρα του
πρεπει λοιπον να βγαινω και να λεω διαφορα
νταξ κραταω τη γνωμη μου για τον εαυτο μου και την μοιραζομαι με οσους κρινω οτι εχει νοημα να τη μοιραστω

το ιδιο πχ εγινε και με burst
και μαλιστα 2 φορες

και με mastodon

αλλα περα απο μπαντες του παροντος

υπαρχουν και μπαντες του παρελθοντος οι οποιες δινουν λαιβ - εμπειριες
παραδειγμα το προαναφερθεν με τους warrior soul

και για τους εκλεκτους ακριβως
ολοι το ιδιο ειμαστε
απλα καμια φορα το χρησιμοποιουμε για να διαχωρισουμε αυτους που πραγματικα γουσταρουν τη μουσικη απο αυτους που τα ακουνε και πανε στις συναυλιες για να το παιζουν καποιοι και να λενε οτι πηγανε.

A mix dedicated to the works of Omar Rodriguez Lopez

http://sacvs.wordpress.com/2010/08/12/eradio-4-omar-rodriguez-lopez/

τσαμπα μαστουρα αυτη η pic

απο το fb του και το site του

“‎3 shows in Russia Announced in November - [SIZE=“4”]Euro dates coming soon[/SIZE]

[SIZE=“5”]ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΜΑΣ [/SIZE]

ανακοινωσε βιεννη και βερολινο μεχρι τωρα

καντε προσευχουλες μηπως ερ8ει και απο εδω :wink:
αλλιως dam :roll: