One hit wonders/Επ! Αυτο το χω ξανακουσει!

1)“One Hit Wonders”: Εδω θα παραθετουμε τραγουδια που εκαναν διασημο εναν καλλιτεχνη/συγκροτημα του οποιου ομως η καριερα δεν εφτασε ποτε σε υψηλα επιπεδα κι ο κοσμος τον θυμαται για εκεινο το τραγουδι του. Κλασσικο παραδειγμα ο Sotis Βολανης απο την ποιοτικη ελληνικη μουσικη μ’εκεινο το γυφτοκλαψοτραγουδο που εβγαλε το οποιο τραγουδουσε ολη η Ελλαδα για 5-6 μηνες και μετα τον ξεχασε η μανα του.
2)“Επ! Αυτο το χω ξανακουσει!”: Επισης μπορειτε να παραθετετε τραγουδια με πολυ χαρακτηριστικη μελωδια την οποια ξερουμε ολοι αλλα ελαχιστοι γνωριζουν ποιο τραγουδι ειναι αυτο. Τα τραγουδια αυτα μπορει να ειναι ενος πολυ σπουδαιου καλλιτεχνη, απλα να μην γνωριζει ο κοσμος τον τιτλο. (Π.χ. αυτο του Mike Oldfield) Παραδειγμα τραγουδιου με χαρακτηριστικη μελωδια, το Smoke on the water. Κι επειδη τετοια ωρα σιγα μη μπορεσω να συνταξω ενα κατανοητο κειμενο, χαρακτηριστικα παραδειγματα και για δυο ερωτηματα που θετω, ειναι τα παρακατω τραγουδια. Κι εχουμε!
1,2) Knack-My Sharona

  1. Iron Buttefly-In a gadda da vida (αν και εχουν αξιολογους δισκους, το 90% του κοινου τους συνδεει μ’αυτο το τραγουδι και μονο)
    1-2) George Thorogood-Bad to the bone
  2. Falco-Rock me Amadeus
    1-2) The Verve-Bittersweet symphony
  3. Mike Oldfield - Tubular Bells

ΥΓ 1: Αυτο ειναι το τοπικ Νο 5.000 και θελω δωρο απο την ηγεσια του φορουμ.
ΥΓ 2: Οποιος θυμηθει ας μου πει ποιο ειναι αυτο το τραγουδι του Βολανη γιατι ξεχασα. :oops:

  1. Falco - Jeanny ακομα πιο γνωστο
  2. Mike Oldfield - βλεπε δισκογραφια Maggie Reilly (εντελως προχειρα To France,Moonlight shadow,Everytime we touch)

Hooters - Johny B

Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν,αλλά ο περρισσότερος κόσμος θυμάται τους Europe κυρίως απ’ το Final Countdown.Δεν νομίζω ότι κάνανε καμιά άλλη επιτυχεία μετά.

Εισαι τυχερος που ο Τελης δε γραφει πια εδω :stuck_out_tongue:

Όποιος και να 'ναι ο Τέλης,χαίρομαι,δεν έχω διάθεση για κράξιμο:D

Επίσης one hit wonder ήτανε και εκείνο το άθλιο ελληνικό συγκρότημα που είχε βγάλει εκείνο το τραγούδι που είχε γίνει μεγάλη επιτυεία,νομίζω ‘Καλοκαιρινά ραντεβού’.Πως τους λέγανε δεν θυμάμαι,και πάλι καλά γιατί μου την δίνανε στα νεύρα.

Δυτικες Συνοικιες

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό και εντάσσεται και στις 2 κατηγορίες που αναφέρεις είναι το “Live Is Life” των Opus! :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=A14cNFbYXuo

Reamonn - Tonight

Iron Butterfly - In a Gadda da Vida

δεν μου ρχονται αλλα αν και ειχα πολλα στο μυαλο μου παλιοτερα :-k


Ποσο μου λειπει η ζεστη αγκαλια σου οπως τα καλοκαιρια, με κοβουν σα μαχαιρια… Λεπεις και ειμαι μονος μου κρυωνω, δεν αντεχω παγωνω, νιωθω να τελειωνω…

:tomato:

Α. φριντομ καλό σκυλί είσαι - σε καταλάβαμε

Β. πυραμίδα μετά απο αυτό που είπες για το καφενείο από την Σουηδία, σε αγαπώ κ σε στηρίζω

Γ. joan osborne - one of us
turtles - so happy together (ή κάπως έτσι)
nailbomb - police truck

κ κάποια άλλα

Kostas Charitodoplomenos - Lost In The Night

Talking Heads - Psycho Killer

Boston - More Than A Feeling

Εν τω μεταξυ, με αυτο το κομματι ειχα φαει κολλημα στη Β’ Γυμνασιου…

Ερωτας βλεπεις…:oops:

Mε το που διάβαζα το κείμενο το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το Bittersweet Symphony αλλά το είχες γράψει! :evil:

Μόλις θυμηθώ άλλο θα ποστάρω

Unas the slayer of the gods απο Nile το αρχικο ριφ ειναι ιδιο με ενα
τραγουδι των Candlemass

Οι Reamonn ειχαν βγαλει και το Supergirl παλιοτερα.

Ρε αμπαλίες! Οι Verve είχαν και άλλες επιτυχίες! “Lucky Man” (κομματάρα…), “The Drugs Don’t Work”…

Trivia: To “Bitter Sweet Symphony” το έγραψε ο τραγουδιστής τους μαζί με Jagger και Richards :wink:

House Of Pain - Jump Around

Ο ορισμος του One Hit Wonder…

Δεν το ήξερα ρε Κωστή! Να 'σαι καλά! Λογικό μου φαίνεται…

Δε μιλάω, δε μιλάω αλλα όπα!!![-X
Όχι και καφενείο η μεγαλύτερη μπάντα που έβγαλε ποτέ η χώρα της Έλενας Παπαρίζου :slight_smile:

όπως και να το κάνουμε δεν τους χαρακτηρίζεις σαν one hit group με τίποτα…

Tα κομμάτια του best of 1982-1992 δεν σας λένε κάτι;

  1. In The Future To Come (4.59)
  2. Seven Doors Hotel (5.16)
  3. Stormwind (4.24)
  4. Open Your Heart (4.00)
  5. Scream Of Anger (4.04)
  6. Dreamer (4.19)
  7. The Final Countdown (5.09)
  8. On Broken Wings (3.43)
  9. Rock The Night (4.03)
  10. Carrie (4.30)
  11. Cherokee (4.12)
  12. Superstitious (4.34)
  13. Ready Or Not (4.03)
  14. Prisoners In Paradise (4.29)
  15. I'll Cry For You (3.50)
  16. Sweet Love Child (4.57)
  17. Yesterday's News (5.20)

Firehouse-All she wrote

Chicago-Stay the night

Blackfoot-Teenage idol

Simple Minds-Dont you (forget about me)

Ugly kid Joe-Everything About you

Gun-Word up

Soul Asylum-Runaway train