One hit wonders/Επ! Αυτο το χω ξανακουσει!

Εεεεεε! Σιγά, μας διαβάζουν κι άλλοι!

Το μεγαλύτερο γκρουπ που έβγαλε ποτέ η Σουηδία (και γενικά ο κόσμος) είναι οι Roxette φίλος :wink: !

το ότι εσείς έχετε ακούσει ή γνωρίζεται μόνο ένα κομμάτι από μπάντες/καλλιτέχνες δεν τους κάνει one hit wonders. να ξέρουμε τι γράφουμε…

το ροκ δε ναιτ μεχρι και ο μαστορακης το παιζει
και οποιος 20κατι και, δεν εχει χορεψει το Καρι σε σχολικα παρτυ,πρεπει να ζησε σε αλλο πλανητη,ή τα παρτυ που πηγαινε να τανε φλωρικα!!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

εγώ ομολογώ δεν το χόρεψα. ήμουν σ’ αναζήτηση του πραγματικού πλανήτη μου εκείνη την εποχή =ρ

επισης αν και διασκευη το Cats In The Cradle

Christopher Cross - ride like the wind και λιγο πιο αμυδρα το sailing
Pixies - Where Is My Mind
The Breeders - Cannonball
επισης οπως ορισε το τοπικ ο λεντ ζεπελιν
kansas - dust in the wind
bachman turner overdrive - you ain’t seen nothing yet

Τους Pixies φαντάζομαι τους αναφέρεις ως “το έχω ξανακούσει” και οχι ως one hit wonder, σωστά? Μιλάμε για ένα απ’ τα σημαντικότερα alternative σχήματα των αρχών των 90ς…

Οι Talking Heads εχουν πολλα καλα χιτακια…

+1 για Pixies

Τα πρώτα που μου έρχονται πάντα στο μυαλό είναι το love is like oxygen των Sweet και το I’d do anything for love του Meatloaf…ξερω θα μου πείτε τώρα για το bat out of hell και το rock and roll dreams come true…αλλά δεν νομίζω πως είναι εξίσου χαρακτηριστικά…
Επίσης το let me kiss you της Nancy Sinatra ,η οποία νομίζω αν δεν ήταν ο πατέρας της…δε θα ήταν άξια λόγου…
Καθώς και το a foolish game ,που δεν έχω ιδέα ποια το τραγουδάει και…μπορεί να κάνω λάθος και τον τίτλο…έλεγε “it’s a foolish game nothing but a foolish game standing in the cold rain rain feeling like a clown
it’s a heartache nothing but a heartache
love him till your arms break then he lets you down”.
Τέλος…το heaven is a place on earth της Belinda Carlisle…
πάλι μπορεί να μου πείτε πως έχει και άλλα τραγούδια …αλλά νομίζω οι περισσότεροι γνωρίζουν μόνο αυτό και δεν ξέρουν ούτε πως την λένε, αν είναι κάπως πιο νέοι…

  • εκείνο το κάντρυ τραγούδι στον γητευτή των αλόγων…το soft place to fall.
    +σχεδόν ότι άλλο είχα κατά νου…έχει προαναφερθεί από τους από πάνω,με μία δύο εξαιρέσεις.

Λεντ…η belladonna…?

Επίσης Supetramp-The Logical Song και School…Oλοι ξέρουν τα κομμάτια μα κανείς το συγκρότημα…:lol:

Μπορεί να έβγαλαν κι άλλες κομματάρες, αλλά one hit wonder είναι επειδή τους ξέρει η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου από αυτό το ένα τραγούδι

@Davidian: Tα σπαν οι Supertramp!

Δλδ πρίν δεν με αγαπούσες και δεν με στήριζες?:frowning:

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Θυμίθηκα άλλον ένα one hit wonder,ο David Usher με το Black Black Heart.Μετά από αυτό το τραγούδι χάθηκε-ευτηχώς:) -

δεν ειπα οτι ανηκουν στην κατηγορια των One hit wonder,απλως πολλοι ξερουν το κομματι χωρις να ξερουν ποιοι το λενε και πολλοι ξερουν μοναχα αυτο το κομματι απο τους Pixies.και ασχετοι και σχετικοι.
αυτο φυσικα δεν μειωνει καθολου την προσφορα της μπαντας για οσους γνωριζουν!

επισης σε αναλογη περιπτωση με σπουδαια μπαντα που ο κοσμος ξερει επι το πλειστον ενα κομματι
ειναι οι marillion με το Kayleigh

Stiltskin - inside (απο παλιά διαφήμιση Levis…)

City-Am Fenster

1)Bon Jovi-Its my life
2)Οσο γελοιο και αν φαινετε πριν απο μερικους μηνες εμαθα οτι οι Pink Floyd τραγουδαν το We dont need no education

  1. Εχουν βγαλει αλλα τραγουδια οι Bon Jovi εκτος απο το It’s my life?
  2. Κι εγω τωρα το εμαθα.Μεχρι πριν λιγα λεπτα νομιζα οτι ελεγαν το The wall

Πρώτον,όσο κι αν ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ τον Bon Jovi,δυστηχώς δεν είναι one hit wonder.Μερικές επιτυχίες του συγκεκριμένου γκρούπ:Dead or alive,One wild night,Have a nice day,και είναι πολλά ακόμη.

Δεύτερον,για τους Floyd υποθέτω ότι κάνεις πλάκα.Θα αφήσω τον Karvou να σε θάψει:D

#-o #-o

αχ…αχ…

Θα φαω τις κοτσιδες μου.