One hit wonders/Επ! Αυτο το χω ξανακουσει!

Αφου δεν εχεις…

Eifel 65 - Blue

Eagles - Hotel California

Ανάθεμα κι αν έχω ακούσει έστω και τίτλο από άλλο τραγούδι τους… (μην ποστάρετε λίστες:p )
Κι όμως, για χρόνια ολόκληρα έλεγα ότι αυτό ήταν το πιο αγαπημένο μου ροκ τραγούδι…:-k

Έχουν και το “Carry On Wayword Son” :wink:
(και η αλήθεια είναι πως είναι από τα κορυφαία prog group, αλλά anyway…

Το είπες και μόνος σου. Για την ακρίβεια το “Bat Out Of Hell” το πρώτο (το “I’do Anything…” είναι στο “B.O.O.H. II”) είναι από τους δίσκους με τις μεγαλύτερες πωλήσεις ποτέ στην Αμερική.
Επίσης η Belinda έχει και το “La Luna” και το “Always Breaking My Heart” και το θεϊκό “Leave A Light On”, δε θα την έλεγα one hit wonder. Κάθε άλλο.

Τι λες άμπαλε; Το “Breakfast In America” που το βάζεις; 8)
Κατέβασε κανένα cd τους να ακούσεις, είναι φοβερό γκρουπ, συμφωνώ με Μάνο!

Ρε Παοκτσή, όχι και μόνο το “It’s My Life” oι Bon Jovi! Θα μας τρελάνεις;

Κι άλλη χαρακτηριστική περίπτωση τεράστιου γκρουπ στην Αμερική! Το “Greatest Hits” τους είναι αν θυμάμαι καλά ανάμεσα στα 5 πιο μοσχοπουλημένα στο Αμέρικα! (αν και προσωπικά πέραν του κομματιού που ανέφερες, κανένα άλλο δε με τρελαίνει)

Νομίζω το πιο χαρακτηριστικό είναι αυτό που ανέφερε ο Maiden, “Life Is Live”!!!

Λογικό. Όλοι ξέρουν το Hotel California, δεν ξέρουν κανένα άλλο τραγούδι, κανένα δίσκο, και τρέχουν να πάρουν τα μπεστ για να αποφύγουν το ρίσκο. Γενικά, είναι λογικό στα one-hit-wonder γκρουπ να αγοράζει κανείς κατευθείαν τα μπεστ. Αν είχαν δυνατές κυκλοφορίες με γερές πωλήσεις, αυτό δε θα συνέβαινε, και φυσικά δε θα είχαν μόνο ένα χιτ.

Έτσι είναι γενικά, αν και οι συγκεκριμένοι μαζεύουν ακόμα τρελό κόσμο στις συναυλίες τους! Και γενικά θεωρούνται θρύλοι στην Αμερική. Οπότε φαντάζομαι ότι θα έχουν και άλλα hit εκεί 8)

ρε red pyramid απο ολα τα χιτακια του αυτα βρηκες να αναφερεις???

πως προσπερασες τα Runaway,you give love a bad name,bad medicine,always,livin on a prayer,keep the faith,lay your hands on me και born to be my baby???

επισης
Marriane Faithfull - so sad
Connels 74-75
Nilsson - Without You
A-ha - Take On Me
Michael Sembelo - Maniac
The Stranglers - Golden Brown (επος by the way)
Sinead O’Connor - Nothing Compares To You
Tanita Tikaram - Twist In My Sobriety
Tasmin Archer - Sleeping Satellite
Liquido - Narcotic
Alanah Myles - Black Velvet
Black - Wonderful Life αντε και το Everything Is Coming Up Roses
Bonnie Tyler - Total Eclipse Of The Heart και Holding Out For A Hero
Eurythmics - Sweet Dreams
Styx - Boat On The River
Toto - Hold The Line

καποια απο τα συγκροτηματα που ανεφερα εχουν προσφερει παρα πολλα,απλως τα αναφερω με την αποψη οτι πολυς κοσμος ξερει μοναχα τα κομματια που αναφερω παραπανω!

Εγω νομιζα οτι το ελεγαν Another brick in the wall Part 2.

Led Zeppelin - Whole Lotta Love
Black Sabbath - Paranoid
Scorpions - Wind Of Change

δυστυχως κανετε λαθος
το κομματι λεγεται

HEY!!! (teachers leave them kids alone)

χμμ…
για led zeppelin προφανως αναφερεσαι στους ασχετους,και σε αυτους πιστευω πιο γνωστο ειναι το stairway to heaven
για black sabbath συμφωνω παλι ομως αναφερομενος σε ασχετους,αν και θα βαζα και κανα iron man
για scorpions ομως νταξει πιστευω το παρακανες.ολες οι καλες τους μπαλαντες ειναι γνωστες και βαλε και το γεγονος οτι κατι no one like you παιζοταν στο διαφημιστικο τρειλερ της τηλεοπτικης εκπομπης του μαστορακη!!

  1. Κομματάρα!!! :thumbup:
    2)Mην το δει ο Daz καλύτερα!!! :stuck_out_tongue:
    3)Επίσης γαμάτο τραγούδι!

1.Hoobastank- The Reason
Μας ειχαν τρελανει προπερσι (νομιζω) με αυτο το κομματι.Τι ραδιοφωνα, τι MAD, τι της παναγιας τα ματια… τωρα που ειναι οι κυριοι?Εεεε?:stuck_out_tongue:
2.Savage Garden.Την εποχη του '90 ειχαν βγαλει 3-4 singles (Break Me Shake Me, Truly Madly Deeply, To The Moon And Back) τα οποια ηταν ολα επιτυχιες!Αν και εβγαλαν αλλο 1 album νομιζω δεν ακουστηκε καθολου σε σχεση με το μπαμ που ειχε κανει ο πρωτος δισκος…

Αυτα μεχρι στιγμης.Θα επανελθω!

Black Betty - Ram Jam

Υποθέτω πως πρέπει να αναφέρουμε και τους Steppenwolf…

The Sound-I Can’t escape myself

she’s my heroin - skin

ρε σεις ξέρετε αν αυτό το τραγούδι/σχήμα είναι λεσβιάδικο? είχα δύο φίλες λεσβίες κ ήταν το ευαγγέλιό τους - αναρωτιέμαι τι να παίζει

Μπα, έχουν κι άλλα τραγούδια που παίζονται πολύ συχνά στο ράδιο… Χαρακτηριστικό παράδειγμα το πολύ όμορφο If I Were You, το οποίο εδώ και μερικούς μήνες παίζεται σχεδον συνέχεια.

1)“One Hit Wonders”: Εδω θα παραθετουμε τραγουδια που εκαναν διασημο εναν καλλιτεχνη/συγκροτημα του οποιου ομως η καριερα δεν εφτασε ποτε σε υψηλα επιπεδα κι ο κοσμος τον θυμαται για εκεινο το τραγουδι του.
2)“Επ! Αυτο το χω ξανακουσει!”: Επισης μπορειτε να παραθετετε τραγουδια με πολυ χαρακτηριστικη μελωδια την οποια ξερουμε ολοι αλλα ελαχιστοι γνωριζουν ποιο τραγουδι ειναι αυτο.

Ορισμός του thread by Led για να μην ξεχνιόμαστε…

Και για πες μου κάνα album τους πέρα από το Breakfast in America που είναι αξιομνημόνευτο…:wink:

Crime of the century(1974)όποιος ασχολείται με prog-pop απο 70s ξέρει ότι οι Supertramp είχανε δύο ξεχωριστά album,το Crime of the century και το Breakfast in America…Φυσικά διαφωνώ για ότι ακούστηκε για Kansas,Boston,Styx,Chicago κ το αναλύω αν χρειαστεί…

+1…

Δεν τους εχω ψαξει και δεν ξερω αν εχουν αλλα καλα τραγουδια, αλλα το Born to Be Wild το ξερει και ο σκυλος μου…