One hit wonders/Επ! Αυτο το χω ξανακουσει!

επειδη εγω ειπα για kansas και για styx,ξαναλεω οτι δεν τα κατατασσω στην κατηγορια των γκρουπς που προσφερανε ενα γνωστο τραγουδι και τιποτε αλλο.απλα τα αναφερω γιατι υπαρχει παρα πολυς κοσμος που ξερει μοναχα το dust in the wind απο τους kansas και το boat on the river απο styx (αντε και κανα babe).και κοσμος που υποτιθεται οτι ακουει ροκ!οπως επισης παρα πολυ γνωριζουν μοναχα το heat of the moment απο asia!

Διαφωνείς ότι το 95% του κόσμου ξέρει μόνο το Dust in the wind από Kansas ή μόνο το More than a feeling από Boston?

Μορέ και εγώ αυτό λέω για τους Supertramp αλλά στου κουφού την πόρτα…

:lol:

Ναι μωρέ, απλά αυτό το one hit wonder ηχεί κάπως άσχημα γι’ αυτό αντιδρούν μερικοί…

εχει γινει παρεξηγηση με το θεμα που ορισε ο led.οπως ειπε και ο ιδιος δεν ητανε σε κατασταση για να το αναλυσει.

καποια συγκροτηματα που αναφερουμε εχουνε γραψει ιστορια,εχουνε επηρεασει πολυ κοσμο και εχουνε κυκλοφορησει δισκαρες.απλα εχουνε κυκλοφορησει καποια τραγουδια τα οποια τους κανανε γνωστους σε ενα ευρυτερο κοινο.και αυτο το κοινο εμεινε σε αυτα τα κομματια μονο,ειτε γιατι ακουγε αλλο ειδος μουσικης ειτε γιατι ψαχτηκε με αυτα τα γκρουπς αλλα δεν του αρεσε η υπολοιπη μουσικη τους!
οπωτε δεν υπαρχει λογος να αντιδρατε σαν να μειωνουμε αυτα τα γκρουπς.

E!! Και τα “Africa” , “Rossana” ειναι τεραστια hit οπως και αλλα. Απλα πλεον παιζει το “Hold The Line” περισσοτερο απο τα αλλα.

Εντάξει,δεν είμαι και ο μεγαλύτερος γνώστης της δισκογραφίας των Bon Jovi,για να το θέσω έτσι:lol: :wink: Απλά αναγνωρίζω ότι είναι επιτυχιμένοι και ξέρω κάποια κομμάτια.

Mιλαμε δεν αντεξα να διαβασω ολο το τοπικ γιατι μου σηκωθηκε η τριχα καγκελο με αυτα που διαβασα.
Προλαβα να δω μια σωστη απαντηση που ηταν του Maiden1979 . Καλο ειναι να αποφευγετε γκρουπ που δεν τα ξερετε γιατι φαινεται η ασχετοσυνη σας . Μιληστε για γκρουπ που ξερετε και μπορειτε να πειτε με σιγουρια οτι ηταν one hit wonders .
Eπισης αφηστε ενα συγκεκριμενο ειδος μουσικης , αφου δεν το κατεχετε το ρημαδι , μιληστε για μεταλ που ξερετε (και οτι αλλο) και αστε τα υπολοιπα… Ολο το φορουμ ειναι παντελως ασχετο στο ειδος μουσικης που μιλαω , μα παντελως ομως…

Μάλλον το συγκεκριμένο θέμα χρειάζεται να τεθεί ξανά απ’ την αρχή νομίζω, όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται, και να ποστάρουν μόνο όσοι γνωρίζουν αν όντως ένα συγκρότημα περιορίστηκε σε 1-2 χιτ. Άλλο έγινε γνωστό ένα συγκρότημα σε ευρύ κοινό απο κάποια τραγούδια και άλλο το οτι αποτελεί συγκρότημα των 1-2 γνωστών τραγουδιών και μόνο.

Πάντως νομίζω καλά το έθεσε στην αρχή ο Λεντ. Στο 1 γράφουμε τα συγκροτήματα που έκαναν μια-δυο μεγάλες επιτυχίες-φούσκες και όχι πολλά πράγματα πέρα απο αυτό. Στο 2 τα συγκροτήματα ή τους καλλιτέχνες που είναι πασίγνωστοι σε πολύ κόσμο, απο κάποιο τραγούδι τους ή κάποια χαρακτηριστική μελωδία, όπως το Smoke on the Water, το My Sharona ή το Tubular Bells. Θα μπορούσαμε να πούμε το 2 ως “μελωδίες που άφησαν εποχή και είναι οικείες σε πολύ κόσμο”.

Καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε τα συγκροτήματα που λέμε αν ανήκουν στο 1, ή στο 2.

Εεε, δεν ξέρω αν τυχόν αναφέρθηκε

Steve Miller Band - Serenade

και μου έρχεται και ένα ακόμα

EXIS - Ο άλλος μου εαυτός

[SPOILER]Επίσης θα έβαζα και εκείνο το κομμάτι που όλοι έχουμε στα mp3 αλλά κανείς μας δεν ξέρει τι είναι:

Unknown artist - Track 1

:lol: [/SPOILER]

100% ο περισσότερος κόσμος αυτά τα κομμάτια ξέρει μόνο απ αυτά τα groups…Για να ξεκαθαρίσω όμως τι εννοώ,φερ ειπείν,οι Boston(όπως και οι Styx) αποτελούν δυο απο τα πιο επιτυχημένα γκρούπ του Arena Rock ιδιώματος,π ήταν στα πάνω του τέλη 70ς με αρχές 80ς κ μιλάμε πως γέμιζαν στάδια κ αρένες τότε για την πλάκα,βγάζοντας το ένα hitaki μετά το άλλο…
Όσο για τους kansas,δυστηχώς και αυτοί μόνο για το dust in the wind έμειναν γνωστοί,άλλα πρέπει να λάβουμε υπόψην πως ως καλύτερος δίσκος ever που τους καθιέρωσε κιόλας είναι το Leftoverture,ένα χρόνο πριν βγει το Point of know return και το dust in the wind…(τελικά έπεσε ι prog σκηνή,με αποτέλεσμα οι kansas που κάνανε πάταγο στα 70ς,να μείνουν μόνο για αυτήν την μπαλλάντα…)
Αλλά ναι δν διαφωνώ ,ο περισσότερος κόσμος για ένα κομμάτι τα ξέρει αυτα τα γκρουπ,αν και για τους true-ροκάδες επιφυλάσσομαι…:stuck_out_tongue:

Ο Ελλανορ ορισε σωστα το θεμα.

λογικα μιλαμε για ελλαδα.οπωτε σχεδον ολοι οι ασχετοι με τη μουσικη αυτη γνωριζουν μονο αυτα τα κομματια και ενα κομματι απο αυτους που ακουνε αυτη τη μουσικη παλι ξερουν μονο αυτα τα κομματια.
στο εξωτερικο ειναι αλλη φαση.δεν μπορουμε να συγκρινουμε,καθως σχεδον ηταν παντα μπροστα απο μας.
οσο για Kansas επειδη εγω τους ανεφερα,συμφωνω για leftovertures,καθως ητανε και ο πρωτος δισκος που πηρα απο αυτους!
επιπλεον αν εχεις δει το dvd τους,ο ιδιος ο steve walsh λεει οτι στηριξανε την καριερα τους στο dust in the wind.

Ααα,όχι δεν την είχα ακούσει αυτήν την δήλωση,αλλά είναι απολύτως λογικό γτ με τέτοια κομμάτια γίνεσαι ευρύτερα γνωστός και πουλάς δίσκους:wink: .Συμφωνώ πάντως μαζί σου,άλλη τελείως φάση οι ξένοι…

Χμμμμ… Οne hit wonders;

Metallica - Nothing else matters :lol: :lol: :lol:

Τσου… Ξερουν και το Unforgiven…:stuck_out_tongue:

Spin Doctors-Two Princes
Το πετυχα τυχαια στο youtube και δεν μου ελεγε τιποτα σαν ονομα αλλα μολις το ακουσα νταξ.

The Kelly Family-“Fell In Love With An Alien”

Four Non Blondes-“What’s Up” (υπερ-κλασσικό κομμάτι και από τα αγαπημένα μου)

Men At Work-“Down Under” (βασικά είχαν και το “Who Can It Be Now?” αλλά δεν πειράζει :stuck_out_tongue: )

Eagle-Eye Cherry-“Save Tonight”

Mono-“Life In Mono” (επίσης εκπληκτικό κομμάτι)

Edie Brickell & New Bohemians-“What I Am” (ωραίο κομματάκι κι αυτό)

New Radicals-“You Get What You Give”

Dr. Alban-“It’s My Life” (πω πω τι θυμήθηκα ο Θεός :stuck_out_tongue: )

Snap-“Rhythm Is A Dancer” (I’m on fire!!!)

Goo Goo Dolls-“Iris” (Συγκλονιστικό τραγούδι! - Daz μη με βρίσεις για τους Goo Goo 8) )

Bonus Tracks:

Los Del Rio-“Macarena” :lol:

Kaoma-“Lambada” (κομματάρα λέμε!!!)

Μόνο κομματάρα? ΥΜΝΟΣ!!! :smiley:

οι ευρωπαιοι τα σπανε ρεεεεεε :smiley:

το ποιο κλασικο one hit που μου ερχετε στο μυαλο ειναι το Just Died in Your Arms Tonight απο Cutting Crew
.