Only for posers

Εγω γενικα προτιμω τις Ευρωπαικες μπαντες. DEF LEPPARD και EUROPE λοιπον γιατι τεχνικα ειναι 10 κλασεις ανωτεροι απο τους υπολοιπους

Θα συμφωνήσω εν μέρει μάλλον… οι Def Leppard ήταν φοβεροί posers, αν και οι Motley Crue ήταν πολύ κοντά κι αυτοί (αν και ήταν πιο πολύ σκληροί ροκάδες, Kickstart My Heart)…

Το posers δεν παει στην μουσικη. Αλλωστε και οι LEPPS και οι EUROPE στα πρωτα τους album ηταν Metal, οπως και MOTLEY CRUE. Παντως ολα τα παραπανω groups μ’ αρεσουν πολυ, πλην POISON και κατα την γνωμη μου εχουν προσφερει πολυ περισσοτερα στην σκηνη απ’ οσα τους αναγνωριζονται!!!

Mine goes to Europe

Δεν καταλαβα τι εννοεις!

Ψήφισα Europe.
Δεν έχω συγκεκριμένο λόγο, απλώς μου φαίνονται πιο “ποζεράδες” από τους υπόλοιπους αν και δυσκολεύτηκα μεταξύ Bon Jovi και Europe.

ΧΑ ΧΑ ΧΑ Εξαρταται τι εννοουμαι οταν λεμε posers. Αν το παμε καθαρα μουσικα οι EUROPE εβγαλαν 5 album απο τα οποια τα 3 ειναι metal και δεν εχουν σχεση με poser. Αν το παμε σε αλλα ισως να εχεις δικιο. Παντως και οι Bon Jovi κατα την αποψη μου ειναι γκρουπαρα και μαλιστα το Bounce μου αρεσε παρα πολυ!

Εγω ψήφισα Def Leppard αλλά κανονικά ψηφίζω (μαντέψτε…)

WHITESNAKE!

Λατρευω τους WHITESNAKE αλλα δεν ειναι posers!!!

Sumfwnw gia tous whitesnake, to poser gia mena einai pio polu attitude para mousiko eidos, etsi an kai psifisa Bon Jovi, h pragmatiki psifos mou paei stous Skid Row, pou einai pio konta sto metal.

Κι αυτο σωστο. Δεν υπαρχει ειδος μουσικης posers. Περισσοτερο ο χαρακτηρισμος δινεται σε γκρουπς που κατα καιρους λειτουργησαν πολυ “λαμπερα” για τα δεδομενα του metal…

Ακριβως, ο ορος poser χρησιμοποιηθηκε για συγκροτηματα οπως Skid Row, Twisted Sister, Alice Cooper, Bon Jovi, Firehouse, Hanoi Rocks, Kingdom Come, Poison, Europe, Motley Crue, Love/Hate, Little Ceasar, LA Guns, κ.α. Αλλα μουσικα αυτα ανηκουν στο glam/sleaze rock, hard rock και καποια στο metal. Βεβαια πολλοι metallers χρησιμοποιουσαν τον ορο poser για πολλα hard rock και sleaze μπαντες.

Χμμ… τι θα πει “poser”???

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην μουσική… υπάρχει μελωδικό, sleaze metal κλπ, κλπ…

Ο όρος Poser είναι απαράδεκτος… γιατί όλοι poser με την κυριολεξία της έννοιας… ακόμα και οι μπάντες που βάφονται με αυτό το corpse paint… (ή κάπως έτσι…)

Μήπως να μιλούσαμε καλύτερα για μουσικές / συνθετικές ικανότητες καλύτερα;;;

Thanx!!

Ok,den uparxei eidos mousikhs pou na mporei na xarakthristei ws ‘‘poser’’ alla autes oi mpantes xarakthristhkan etsi gia kapious logous kai den exw provlhma me thn orologia…Eidika twra pou den uparxei pia tosh extrha gia autes:P .

Oi agaphmenoi mou einai oi Motley Crue,m’aresei to vibe pou metadidoun.An kai exw mono to ‘Shout At The Devil’,kai exw akousei oti ta perissotera apo ta upoloipa den einai kai toso kala,h toulaxiston den plhsiazoun to STTD…Alla proswpika den ta exw akousei opote den kserw…

Οι CRUE ηταν γκρουπαρα. Οντως το SHOUT AT THE DEVIL ειναι οτι καλυτερο εχουν κυκλοφορησει, αλλα και αλλα CD δεν υστερουν. Οτι και να λεγανε καποιοι για το glam, οι MOTLEY CRUE ηταν ενα γνησια rock n’ roll συγκροτημα, πολυ πιο “βρωμικο” ακομα κι απο καποιους “λαμπερους” σημερινους blacksters και deathsters…

Εβαλες τα πραγματα στη θεση τους Sirjim. Στα 80’s δεν υπηρχε η λεξη posers. Αργοτερα “ανακαλυφθηκε” κυριως για να ενοχοποιηθουν μπαντες που επειζαν μελωδικο hard rock, οταν καποιοι καταλβαν οτι ο ορος pop metal πλεον δεν ενοχοποιουσε οσο ηθελαν…

Ετσι και αλλιώς δεν τρέχει και τίποτα, έχουμε “φάει” τόσο χλεβασμό και κοροϊδία για αυτά που μας αρέσει να ακούμε που δεν …καταλαβαίνουμε τίποτα πλέον. Πάντως, επειδή βάζω αυτό το είδος μουσιή κάθε Δευτέρα στο TEXAS, ειλικρινά δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ είτε “βαρυμέταλλο” είτε οτιδήποτε άλλο να μην περνάει καλά ακούγοντας SKID ROW, BON JOVI, WINGER, DOKKEN κλπ. ακόμα και πιο AOR μπάντες! Όλοι γουστάρουν και ας γκρινιάζουν!!

Συμφωνώ πάνω σ’αυτό Sirjim, αν και αυτό γίνεται με τα παλιότερά τους περισσότερο… κυρίως οι Dokken και οι Skid Row που ανέφερες (για μένα τουλάχιστον) ήταν κορυφή στο σκληρό ροκ…

EUROPE γιατί έφαγα φλασιά!!! :stuck_out_tongue:

Χρωσταω κερασμα για την φλασια ICE QUEEN… Τελικα ειμαστε αρκετοι αυτοι που τους αρεσουν οι EUROPE ΧΑ ΧΑ ΧΑ Παντως και οι DOKKEN ηταν φοβεροιστα 80’s, αν και οι μουσικοκριτικοι τους ενετασσαν στο HARD ROCK και οχι στο poser (sorry). Sirjim ειχα διαβασει την κριτικη σου για το LONG WAY HOME και πιστευω οτι ηταν λιγο αυστηρη. Μουσικα εμενα μου αρεσε πολυ, ο DON βεβαια εχει πεσει σε σχεση με τις απιθανες εποχες του “dream warrior”… Βεβαια νομιζω αν και ειμαι οπαδος του NORUM οτι πρεπει να επανασυνδεθουν με την original συνθεση…