Only for posers

Παιδιά εγώ θα συμφωνήσω με Sirjim… ο όρος poser είναι υπερβολή και αστείο πια… οι Kiss, όταν πρωτοβγήκαν και για την εποχή εκείνη μόνο ήταν, αλλά οι υπόλοιποι που αναφέρονται είναι ροκ έως σκληρό ροκ! :wink: Όσο για τους Dokken, το Dysfanctional που χω **μεί και δέρνει! 8)

Η λεξη poser αν και η σημασια της ειναι να κανεις κατι για να εντυπωσιασεις καποιον, στη μουσικη χρησιμοποιηθηκε για να χλευασει καποιους, οπως σωστα ανεφερε ο Sirjim.
Αλλα νομιζω οτι πιο πολυ η λεξη αυτη χαρακτηριζε εμφανιση και οχι μουσικη και πλεον θα πρεπει να γινει καταλοιπο μιας αλλης εποχης.
Αλλα μονο και μονο το γεγονος οτι πολλα γκρουπ ακροβατουν μεταξυ hard rock και metal δειχνει οτι και τα δυο ειδη δεν ειναι ξενα μεταξυ τους.
Και δεν υπαρχει λογος καποιος να θελει να δημιουργησει χασματα (δεν αναφερομαι σε καποιον απο το forum, απλα ειναι μια κατασταση που υπηρχε καποτε). Βεβαια οι χαρακτηρισμοι τυπου “poser”, υπηρχαν και απο τις δυο πλευρες, για να λεμε και του στραβου το δικιο.
Το hard rock και το metal δεν εχουν σαφη ορια και πολυ καλα θα κανουν να μην αποκτησουν ποτε. Ο καθενας μπορει να εχει τα ακουσματα του και οπως απαιτει σεβασμο σε αυτο, οφειλει να δειχνει αναλογο σεβασμο στο μουσικο γουστο του αλλου, ειτε συμπιπτει ειτε οχι.

Το “Long way home”, είναι γενικά ένα αδικιμένο album αν έβλεπες τι χάλι κριτικές είχε πάρει στον ξένο τύπο, θα έλεγες ότι εγώ του έγραψα πολύ καλή κριτική. Είναι ένα καλό album, αλλά δεν είναι “Under lock and key” ή “Back for the attack”, οπότε δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να πάρει πιο ψηλό βαθμό, αν και παίζει ο Norum!!. Anyway… Οι κριτικές πάντα έχουν υποκειμενικό χαρακτήρα, και πολλές φορές στο παρελθόν έχω αγοράσει δίσκους που πήραν καλούς βαθμούς και όταν τους άκουσα έλεγα ότι ή εγώ κουφάθηκα ή αυτός που έγραψε την κριτική ήταν μεθυσμένος!! Βέβαια και το αντίθετο έχει συμβεί. Γαι τον λόγο αυτό ο κάθε ένας που αγοράζει ένα μουσικο περιοδικό κατά κάποιον τρόπο ¨ταυτίζεται" με κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο που γράφει σε αυτό, και πάνω-κάτω, όχι 100%, συμφωνούν τα γούστα τους.
Προσωπικά προσπαθώ να είμαι σχετικά αυστηρός, προσπαθώ πάντως…
Είχα γράψει το προηγούμενο τεύχος για τους TNT και έβαλα -9- και ακόμα το σκέφτομαι… όχι γιατί το album δεν είναι καλό, είναι super, αλλά γιατί ενθουσιάστηκα πολύ όταν το άκουγα…

Παντως Sirjim αγορασα το τελευταιο TNT και οντως ηταν πολυ καλο… Αν και θεωρω οτι ηταν καπως υπερβολικο το 9, ωστοσο καπου σε καταλαβαινω… Το μελωδικο HARD ROCK εδω και πολλα χρονια ηταν στην πυρα κι εμας που μας αρεσει αυτο το ιδιωμα (που πιστεψε με τελικα δεν ειμαστε καθολου λιγοι) καπου βγαζουμε το αχτι μας, οταν βγαινει κατι αντικειμενικα καλο…

Καλά, κάτσε να δεις αν βγάλουν οι TEN καλό album… εκεί να δεις τι έχει να γίνει… Ελπίζω ότι θα έχουν βάλει μυαλό και θα κυκλοφορήσουν μια δουλειά, όχι σαν την τελευταία τους, και με καλύτερη παραγωγή.
Αν πάντως δούμε το TNT album με αυστηρά αντικειμενική άποψη αν όχι 9, ένα 8 νομίζω ότι εύκολα το διακιαούται…
Αλήθεια άκουσε κανείς το τελευταίο FIREHOUSE??? Είναι και αυτό πολύ καλό…

Εχει γυρισει το κλιμα αδερφε… Ερχεται η εκδικηση της ποζεριας (sic)

ναι…ναι… αδέλφια!! πάρτε τα όπλα και βγείτε στους δρόμους! όποιος φορά μπλούζα από “Priest και πάνω” θα εκτελείται με συνοπτικές διαδικασίες επι τόπου!!! Ζήτω οι POISON!!!

Αυτό σημαίνει πόλεμο! Ακούς εκεί να μας εκτελέσετε!

Να προσεξουμε μην χαλασουν οι περμαναντ σ’ εμας και το μακιγιαζ στους μπλακαδες… ΧΑ ΧΑ ΧΑ Ανιερος πολεμος με διαιτητη τον Joey De Maio…

Όχι, όχι αυτόν… Στη μέση της μάχης θα βάλω τα γέλια… :stuck_out_tongue:

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Peace brothers!!!
Αφηστε και κανεναν ζωντανο για την συνεχιση του ειδους… η θα πρεπει να κανουμε και εμεις μια κιβωτο βαζοντας ενα ζευγαρι απο καθε ειδος!

:arrow: Ένα ζευγάρι Power-άδων
:arrow: Ένα tru ζευγάρι
:arrow: Ένα nu ζευγάρι
:arrow: Ένα poser ζευγάρι
:arrow: Ένα doom ζευγάρι
:arrow: Ένα death ζευγάρι
:arrow: Ένα prog ζευγάρι
:arrow: Ένα black ζευγάρι
:arrow: Ένα hardcore ζευγάρι
:arrow: Και ένα ζευγάρι παντόφλες

Τι μείγματα μπορεί να βγουν;

Αν ειναι πρασινες οι παντοφλες… σιγουρα ο Hulk!!

Ναι, και αν ειναι μπλε ο Σπιρτούλης

ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΛΟΙΠΟΝ.
ΕΙΣΑΣΤΕ ΛΑΘΟΣ ΟΛΟΙ , ΜΑ ΟΛΟΙ . ΕΧΕΤΑΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ …
POSER ΙΣΟΝ ΠΡΟΣΠΟΙΗΤΟ . ΨΕΥΤΙΚΟ … Ο ΟΡΟΣ POSER ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΚΗΡΟΠΥΡΙΝΙΚΟΥΣ METAL FANS ΓΙΑ ΜΠΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑΝ ΜΕΛΟΔΙΚΟ HARD ROCK ΚΑΙ ΑΟR. EIXE NA KANEI KAI ME THN ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ .
ΟΙ ΕUROPE ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΙΖΑΝΕ METAL ΑΛΛΑ HARD ROCK ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ … OI MOTLEY CRUE ΠΑΙΖΑΝΕ GLAM ( ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΑΚΕ UP ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ) ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΟΙ POISON ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΙΟ ΜΑINSTREAM , ΟΙ BON JOVI HARD ROCK / MAINSTREAM OI DEF LEPPARD (Ν.W.O.B.H.M.) KAI META ΜΕΛΩΔΙΚΟ HARD ROCK.

ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ POSER … ΨΗΦΙΖΩ … TO ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΝΝΟΙΑ ΣΤΗ ΛΕΞΗ POSER ΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΜΗ ΕΞΕΡΕΤΑΟΙ

                        [b] Μ Α Ν Ο W A R  [/b]

Μα τον Δία πόσο δίκιο έχεις! :lol:

Μα τις χίλιες Αρκούδες, πως τους ξεχάσαμε δαύτους;;;
Ποιοί EUROPE και λοιπά μπουζουκοσυγκροτήματα… MANOWAR = πάθος, δύναμη, true metal, και baby-doll σε όλο τους το μεγαλείο!! Αυτοί και ο Quathron από τους BATHORY ευθύνονται για την σφαγή των αρκούδων σε Αμερίκή και Ευρώπη προκειμένου να χρησιμοποιήσουν τα τομάρια για σώβρακα και σουτιέν!!!

Επίσης ο δήμαρχος Ελληνικού ακόμα τους κυνηγά γιατί με το “τόσο πολύ” Metal που παίξανε σε εκείνο το Rockwave, του χάλασαν τις παροχές ρεύματος! Αφήστε που ακόμα και το αεροδρόμιο μετά από εκείνη την super εμφάνιση έφυγε από την θέση του και πήγε στα …Σπάτα!!

Αχ… και να φανταστείτε λοτι κάποτε μου άρεσαν και κάποια τραγούδια τους… καλαματιανό και τσάμικο σε ένα!!!

Τωρα μας ισοπεδωσες Sirjim, γιατι εκει που ειχαμε μια ελπιδα να παρουμε με το μερος μας ολα τα κρυφοποζερια στον πολεμο, εσυ τα εβαλεσ μαζι τους… Πλακα πλακα και οι MANOWAR ποζερια του κερατα ηταν αν θεωρησουμε οτι poserαδες θεωρουνται οι φιγουρατζηδες, ωστοσο φιλε μεχρι το Kings of metal οι MANOWAR ηταν απλα ΘΕΟΙ…
Οσον αφορα τους ΕUROPE και τους BON JOVI Aorguy οντως επαιξαν μονο Hard rock, ωστοσο καθε δισκος τους ηταν πολυ διαφορετικος απ’ τον αλλο και κατα την γνωμη μου ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα μονο των πολυ μεγαλων συγκροτηματων…

Αφήστε και οι Super μπάντες που δημιουργήθηκαν και μόνο μαθήματα είχαν να δώσουν σε μερικούς μερικούς.
Hardline , Blue Murder , Bad English , Giant , House Of Lords , Phenomena I , II , III, Van Halen , Winter Rose , David Lee Roth , Whitesnake (1987 , Slip Of The Tonque) και δεκάδες άλλοι … κρίμα που είναι όλοι poserades … μόνο κακό κάνουν στη μουσική ιστορία .
Ευτυχώς που τους έχουμε καταλάβει τι πήγαν να κάνουνε …

Καλα οσο poserαδες ειναι οι Manowar και τα λοιπα παρομοια συγκροτηματα με τα τσιγκινα σωβρακακια, αλλα τοσο poserαδες ειναι και οσοι χρησιμοποιουν κραγιον και make-up, οπως επισης αυτοι που χρησιμοποιουν corpse paint.
Η λεξη poser εμφανιστηκε οταν το μελωδικο hard rock, sleaze και AOR ηταν στην επικαιροτητα και το metal ηταν ακομα πιο underground.
Οι περισσοτεροι λιγο πολυ ακουν και hard rock και metal, οποτε προς τι οι διαχωρισμοι και οι εχθρες;