Opeth, 3/3/2012 Θεσσαλονίκη, 4/3/2012 Αθήνα

Κάπως έτσι πάνω-κάτω… Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες :stuck_out_tongue:

Αφιλόξενος χώρος γενικά. Στο βγάζει.

εγω δεν κατάλαβα τιποτα τέτοιο. Και όσες φορές πήγα, ουδέποτε αγόρασα από το εκεί μπαρ ([I]έπαιρνα απ’ έξω τις μπύρες μας -κρυμμένες στη τσάντα[/I] :Ρ )

Μόνο που…ΠΟΤΕ δεν πήγα ΦΑΖ το καλοκαίρι!!!

εγω στους lamb στο 5ο τραγουδι ειχα τελειωσει,ετσι θα γινει κ φετος οποτε αραχτος,τεσπα φτανει εδω

Τον Ιούνη του '11 στους Cult μια χαρά εξαερισμό είχε και στους Anathema τον Οκτώβρη μια χαρά ήχο.

Πάντως για τις τιμές του μπαρ όντως μεγάλη κλεψιά. Αλλά και το παλιό το Fuzz στη Βουλιαγμένης τα ίδια σκατά ήτανε…

To fuzz έχει πρόβλημα όταν είναι ασφυκτικά γεμάτο. Όσο για τον ήχο είναι πραγματικά αναλογα με το πως θα τον πετύχεις, έχω ακούσει χαλια πράγματα και απίστευτα σε σχεση παντα με τον ήχο. Νερό απλά δεν παίρνεις από το μπαρ :Ρ
Πλησιάζει σιγά σιγά παντως. Με τόσο διάβασμα ούτε που το κατάλαβα!

μια χαρα ειναι το φαζ πολιτισμενο, χεστηκα για το νερο, και εχει και τουαλετες ανθρωπινες, οχι σαν τις αλλες τις στριμοκωλες μπιχλικες :Ρ

αυτοι που εχουν παραπονο απο τα λαιβ οπεθ, μπορουν να το αναλυσουν λιγο;

γιατι εγω απο οσο θυμαμαι ηχο εχουν φοβερο (σε κλειστο, δε λεω για φεστιβαλ), και το μονο που φανταζομαι οτι μπορει να χαλαει καποιον ειναι
α) η πολυλογια του ακερφελντ, την οποια προσωπικα γουσταρω :slight_smile:
β) το οτι τα τελευταια 1-2 χρονια δε του βγαιναν καλα τα βοθροφωνητικα, το οποιο δε πειραζει γιατι τωρα τα εκοψε. παλιοτερα δε, που ηταν σε καλυτερη φορμα ειχε απιστευτη βοθροφωνη :Ρ

για να δουμε κανενα σετλιστ τωρα…

Στους Cult ο ήχος στο πρώτο μισό ήταν ΤΡΑΓΙΚΟΣ και στο δεύτερο μισό κάπως ανεκτός. Στους Anathema ήταν καλά. Οι τιμές στο μπαρ είναι πανάκριβες, γι’ αυτό και δεν παίρνω ποτέ τίποτα. Μόνο ΑΝ για μπύρα.

Όταν υπάρχουν διοργανωτές που μας φέρονται σα ζώα και μαγαζάτορες που είναι σε φάση “ότι-αρπάξουμε-από-το-μπαρ” έτσι θα είναι… [-X

26/2 Σλοβακία:

[SPOILER]The Devil’s Orchard
I Feel the Dark
Face of Melinda
Slither
Credence
To Rid the Disease
Folklore
Heir Apparent
The Grand Conjuration
The Drapery Falls
Encore:
Deliverance [/SPOILER]

Ακριβώς. Οκ μόνο ο κλιματισμός στο Fuzz στους Cult. Οκ ο ήχος στους Αnathema.

απ’ότι φαίνεται, δεν τα κοψε τα βοθροφωνητικά (τσέκαρε σέτλιστ στο αποπάνω ποστ). Απλά τα έχει μειώσει τώρα.
Εγώ ξέρετε τι νομίζω; Αν είχε την επιλογή, θα τα κοβε πλήρως. Αλλά δεν το κάνει γιατί δεν θα κόψει καθόλου εισητήρια.
Γιατί να θέλει να τα κόψει; Γιατί μάλλον παρατήρησε ότι άρχισε να “χαλάει” η φωνή του. Τα growls καταπονούν πολύ το λαιμό, όσο τεχνικά και αν τα κάνεις, το μόνο που καταφέρνεις είναι να τον καταπονούν λιγότερο. Π.χ ο Jonas Renkse δεν πρόσεχε και τόσο, γι’αυτό την έχασε σε 8 χρόνια. Και ευτυχώς για αυτόν, πρόλαβε τα χειρότερα και τα καθαρά του μείναν οκ.
Γι’αυτό σας λέω, ο Μάικ παίζει να φοβάται μην χαλάσουν και τα καθαρά του εκτός απο τα growls που θα είναι τα πρώτα που θα χαλάσουν. 'Αλλωστε 20 χρόνια growlάρει.

οντως εχεις δικιο. παρασυρθηκα κ εγω απο τις δηλωσεις του (του στιλ δε θελω να παιζω πια μεταλ, βαρεθηκα, τωρα κανω με τη φωνη μου πιο ωραια πραγματα κλπ). προφανως η… λαικη απαιτηση εβαλε τους 4 βοθρο-υμνους στο τελος του σετ (και πολυ καλα εκανε!). Δεν ειναι τοσο απλο να διαγραψει μονοκοντυλια 20 χρονια βρωμιας :slight_smile:

Η φωνη του οντως ειχε ταλαιπωρηθει και στα τουρ με μπλαντμπαθ ζοριζοταν και δεν επιανε και καμια φοβερη αποδοση. οπως και ναχει 4 κομματια θα τα εχει χαλαρα, οποτε τεσσερα ζητω για τον θεο μιχαλακη, στο τελος θα γινει σφαγη, ειδικα απο τον κοσμο που θα περιμενει βοθριλες 24/7 και δεν εχει παρει χαμπαρι τι στυλ θελει να παιζει πλεον ο μιχαλης… χεχε!

Κάποια εντύπωση από κάποιον που να πήγε στο live στην Θεσ/νίκη?

ε-ε-ερχεται

Αυριο :smiley:

μαπα το καρπουζι ακουσα.λιγη ωρα παιξανε με κακο ηχο και μαπα σετ.αλλα θα τα πει καλυτερα κανα παιδι που πηγε

Να ελπιζουμε οι αθηναιοι να μαστε πιο τυχεροι ως προς τον ηχο και να μην μας απογοητευσει ξανα το φαζζ και το σετ να βασιζεται οσο το δυνατον περισσοτερο στα παλια.

Το σετλιστ λογικά θα είναι το ίδιο με αυτο που παίζουν στις τελευταίες συναυλίες,απ’ότι έχω δει δεν το αλλάζουν καθόλου…

Οι Opeth έχουν κερδίσει το δικαίωμα κάθε δισκογραφική δουλειά και ζωντανή εμφάνιση να συγκρίνονται μόνο με τις προηγούμενες τους και το σημερινό live δεν αποτέλεσε εξαίρεση…ήταν η 5η φορά που τους έβλεπα, και η αλήθεια είναι πως μολονότι δεν με εξέπληξαν, παρουσίασαν ενα πρόσωπο, ικανό να μου αφήσει εκ νέου άριστες εντυπώσεις…με χωρισμένο το σετλιστ σε 2 μέρη, προηγήθηκε το περισσοτέρο prog rock και ατμοσφαιρικό υλικό τους, που αποδώθηκε έξοχα, επιβεβαιώνοντας τη φάση που διέρχεται το group…για να ακολουθήσει ένας 45λεπτος περίπου όλεθρος, με τα extreme τραγούδια τους να παίρνουν τη σκυτάλη και να εκτελούνται κατά τι πιο γρήγορα και χύμα [SPOILER]( έτσι μου φάνηκε…το Grand Conjuration δυσκολέυτηκα σε σημεία να το αναγνωρίσω, ενω η κολασμένη απόδοση του Heir Apparent με ξετίναξε…)[/SPOILER]…ήχος διαυγής και καθαρός, παίξιμο άρτιο, ο Akerfeldt συγκριτικά λιγότερο φλύαρος, διάρκεια 100 λεπτά περίπου και κόσμος αρκετός παρά το κλασσικά τσουχτερό εισιτήριο της Didi…εις το επανιδείν…

Papardela δεν ξερω ποιος σου τα ειπε αλλα διαφωνω καθετα. Πρωτη φορα τους ειδα. Ο ηχος ηταν παρα πολυ καλος και απεδωσαν θαυμασια. Επειδη τους ανακαλυψα προσφατα θελω να πω οτι ειμαι πολυ χαρουμενος που υπαρχουν τετοια συγκροτηματα. Οσες φορες ερθουν θεσσαλονικη απο εδω και περα θα ειμαι εκει.

οτι να ναι.
Ρε πούστη μου, πως γίνεται να λέτε οτι ξες γαμάτα παίξανε/όλεθρος όταν δεν τραγουδούσε τα growls(τραγουδούσε αλλά δεν έβγαιναν). Όσοι πήγαν στις 2 συναυλίες το 2009 ξέρουν τι εννοώ. Η φωνή του μας διαπερνούσε το μεδούλι, τώρα στα growl σημεία δνε ακούγαμε τίποτα.

crabs λογικό να σου άφησε καλές εντυπώσεις, αλλά όπως είπε ο anathema 76 οι συναυλίες τους συγκρίνονται μόνο με τις προηγούμενες τους. και οι προηγούμενες τους ήταν σχεδον ΔΕΚΑΡΙΑ στα δέκα, μοναδικές εμπειρίες πραγματικά, ενώ αυτή με το ζόρι ήταν ένα 5αρι.

δεν έχω λόγο να κράξω opeth, ίσα ίσα είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες, αλλά το σημερινό ήταν ένα μεγάλο φιάσκο.

Αιώνιε, θαρρώ οτι είσαι πολύ αυστηρός για χθες…για τα extreme φωνητικα θα συμφωνήσω ως ένα σημείο, οτι φάνηκε να ζορίζεται και ο ίδιος συγκριτικά με άλλες φορές, ίσως και για αυτό τα έπαιξαν ένα κλικ πιο γρήγορα, για να καλύψουν αυτή την αδυναμία του…να σου πω την αλήθεια, το extreme κομμάτι της συναυλίας, ίσως γιατι το γκρουπ φαίνεται να απομακρύνεται απο αυτό, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον, δεν το περίμενα και πολύ καλύτερα εκτελεσμένο, ειδικά απο τον Ακερφελντ…ήταν κάπως διαφορετικά συγκριτικά με τις προηγούμενες φορές…αλλά φιάσκο το χθεσινό με τίποτα…μια ακόμα πολύ καλή και επαγγελματική εμφάνιση του γκρουπ…με πολυ καλό ήχο για την πολυπλοκότητα και τα στρώματα της μουσικής τους…αλλά απο την άλλη τα πάντα είναι θέμα υποκειμενικής αντίληψης…